Πρώτη μέρα της σεζόν

Ολόκληρωθηκε και για μένα η πρώτη μέρα της σεζόν! Είχα βρει κάποια πουλια αλλά το κακό ήταν πως το φαγητό ήταν στο πιο κεντρικό σημείο του κάμπους μας! Επομένως και οι ανιδεοι που δεν είχαν ασχοληθεί καν είχαν πιθανκυξτες να ντουφεκισουν! Το ξημέρωμα με βρήκε με τον φίλο φιλιππα στα καρτερια που είχαμε ορισει. Ως συνήθως πονηροι βγήκαν μπροστά αλλά δεν είχα καμια διάθεση να τσακωθώ. Ήξερα πως ο καλός ανταμείβεται! Και ναι το μεσημέρι που ησυχασε ο κάμπος πηραμε το αίμα μας πισω! Διαλεχτες βολές, σωστά καρτερια και υπομονή μας έδωσαν μια μαγική έναρξη!!! Οριο εγώ και αλλά έξι πουλακια ο φιλιππας.
Έτσι είναι όταν είσαι σπεσιαλίστας... Καλή έναρξη αδερφέ με υγεία και ασφάλεια!
 
Κι εγώ σήμερα έκανα έναρξη με το πλαγιόκαννο που είχα να το χρησιμοποιήσω 7 χρόνια, από το 2013 που αγόρασα την καραμπίνα. Το λυπήθηκα να κάθεται άπρακτο, του έκανα ένα καλό λάδωμα και σήμερα το πρωί βρέθηκε στην πρώτη γραμμή. 10-12 τρυγόνια είδα, 5 βάρεσα και 3 ήρθαν μαζί μου.
Τα 2 έπεσαν μέσα σε ρέμα με πυκνή βλάστηση, αλλά η γαλλίδα τα βρήκε και τα έκανε απόρτ και έτσι δεν έχασα κανένα. Φωτό δεν έβγαλα, αλλά υπόσχομαι να βγάλω αύριο.
Καλή κυνηγητική χρονιά να έχουμε όλοι.
Κάννες ζεστές και όλα ψόφια.
Πραγματοποιώ την υπόσχεση μου για φωτό με το πλάγιο.
Τα πουλιά σαφώς λιγότερα σήμερα. Δυο τρυγονάκια τουφεκίστηκαν το ένα ήρθε μαζί μας και το άλλο το πήρε μια γάτα με μικρά γατάκια. Χαλάλι της.
Η γαλίδα δεν είχε όρεξη να ποζάρει σήμερα.
 

Attachments

  • F_t___af_a0037.jpg
    F_t___af_a0037.jpg
    575,6 KB · Προβολές: 44
  • F_t___af_a0036.jpg
    F_t___af_a0036.jpg
    564 KB · Προβολές: 44
Πραγματοποιώ την υπόσχεση μου για φωτό με το πλάγιο.
Τα πουλιά σαφώς λιγότερα σήμερα. Δυο τρυγονάκια τουφεκίστηκαν το ένα ήρθε μαζί μας και το άλλο το πήρε μια γάτα με μικρά γατάκια. Χαλάλι της.
Η γαλίδα δεν είχε όρεξη να ποζάρει σήμερα.
Οι γάτες να τρώνε ποντικούς !!! Ακούς εκεί που ήθελε και τρυγονάκι !!! Η κλέφτρα !!! .hair..hair..sarcastic.
 
Back
Top