Πρώτη μέρα της σεζόν

Εμείς εδώ πολύ λίγα πράγματα.Μία ο έλεγχος της θηροφυλακής που με έβγαλε εκτός ρυθμού και μόλις είχα πάρει και βρει με πολύ δυσκολία το τρυγόνι,μία ενα τηλέφωνο που ενώ έφευγα με κοντοζύγωσε τόσο όσο αν ήμουν λίγο πιο μπροστά να βαρήσω ακόμα ένα που πέρασε.Αλλά δεν πειράζει υγεία πάνω απ' όλα αφού βγήκαμε κιόλας και χουφτώσαμε έστω και ένα δόξα το Θεό!(Τα νεύρα τα πλήρωσε ένα κοτσυφάκι).
 
Μπραβο σε ολους , μεσα απο την καρδια μου το λεω....και δεν εχω ''κακο'' ματι.....καλη συνεχεια και
καλες επιτυχιες!!!:)
Για τιμησω την μερα πηγα.....ηξερα οτι δεν εχει τιποτα....απλα το ''ματωσα''.....μην φανταστειτε τιποτα
ιδιαιτερο....δυο κουρουνες κατεβασα....χαρηκα την φυση...τον ρεξακο μου.....και τα φυσεκια μου!!!!! :)
Καλη κυνηγετικη σεζον να εχουμε.....και παντα με υγεια παλικαρια!!!!:)
 
View attachment 15229
Καλή κυνηγετική σεζόν να έχουμε !
Τα πουλιά λίγα σήμερα και το μέρος δύσκολο.Με κάποιες ωραίες τουφεκιές κατάφερα το όριο συν ένα ορτυκάκι που σήκωσα το πρωί στο δρόμο για το καρτέρι.
Έγραψες...!
Να είσαι καλά ... καλή κυνηγετική σεζόν!
 
Σήμερα ήταν μία άκρως επιτυχημένη πρώτη μέρα, παρόλο που δεν είχε πουλιά, εμείς είχαμε απόλυτη ευστοχία.
Ένα στο χέρι εγώ και ένα χαμένο δυστυχώς και τρία στο χέρι ο πατέρας μου και ένα χαμένο.
Το ξαδερφάκι @PredatoZ έσπασε το ρόδι και ρούμπωσε το πρώτο του, αν και τον άγχωσε, ευτυχώς το πρόλαβε πριν τρουπώσει στα βάτα.
Τα ρουμελιώτικα υπεραπέδιδαν σε διάτρηση στον καλοκαιρινό καύσωνα.
Δεχθήκαμε και τον έλεγχο της θηροφυλακής κατά τις 8 και κάτι.
Και του χρόνου να είμαστε καλά, με υγεία!
0-02-0a-f61192ef7ab4493000c9ea6fbb302a1784a56b667ba2717b389536b9d7c5f674_5f69403f_1597915305.jpg
 
View attachment 15229
Καλή κυνηγετική σεζόν να έχουμε !
Τα πουλιά λίγα σήμερα και το μέρος δύσκολο.Με κάποιες ωραίες τουφεκιές κατάφερα το όριο συν ένα ορτυκάκι που σήκωσα το πρωί στο δρόμο για το καρτέρι.
Εγω τα ειπα φιλε μου να σε γερος ωραια
 
View attachment 15228
Καλα πήγε η έναρξη για εμένα. Πουλιά δεν είχε, ζήτημα να είδα 10. Ενα μου πέρασε βολικά και το πήρα. Και του χρόνου καλα να είμαστε. Φυσιγγι ιδιογομωση s4 31γρ.
Αντε και του χρόνου και με πάντα με υγεία......
 
Σήμερα ήταν μία άκρως επιτυχημένη πρώτη μέρα, παρόλο που δεν είχε πουλιά, εμείς είχαμε απόλυτη ευστοχία.
Ένα στο χέρι εγώ και ένα χαμένο δυστυχώς και τρία στο χέρι ο πατέρας μου και ένα χαμένο.
Το ξαδερφάκι @PredatoZ έσπασε το ρόδι και ρούμπωσε το πρώτο του, αν και τον άγχωσε, ευτυχώς το πρόλαβε πριν τρουπώσει στα βάτα.
Τα ρουμελιώτικα υπεραπέδιδαν σε διάτρηση στον καλοκαιρινό καύσωνα.
Δεχθήκαμε και τον έλεγχο της θηροφυλακής κατά τις 8 και κάτι.
Και του χρόνου να είμαστε καλά, με υγεία!
View attachment 15233
Μπράβο σας!!! .shake hands.
Τελικά κάνουν χρυσή δουλειά τα Condor No6.....yelling..yelling..yelling.
 
Μαχαιριά στην καρδιά .......πο ποοοοο..... πόσα χρόνια έχω να χτυπήσω ζαμπονοτυροπιτα με μιλκο .....
Έλα βρε Γιώργο, κάνε υπομονή και κουράγιο:)
Καναδά είσαι όχι ...Ανταρκτικη
Βρες υποκατάστατο, κάτι σαν pan cake ή κρέπα αλμυρή με moose milk, μέχρι να δεις Πατρίδα.:D
 
Εμείς εδώ πολύ λίγα πράγματα.Μία ο έλεγχος της θηροφυλακής που με έβγαλε εκτός ρυθμού και μόλις είχα πάρει και βρει με πολύ δυσκολία το τρυγόνι,μία ενα τηλέφωνο που ενώ έφευγα με κοντοζύγωσε τόσο όσο αν ήμουν λίγο πιο μπροστά να βαρήσω ακόμα ένα που πέρασε.Αλλά δεν πειράζει υγεία πάνω απ' όλα αφού βγήκαμε κιόλας και χουφτώσαμε έστω και ένα δόξα το Θεό!(Τα νεύρα τα πλήρωσε ένα κοτσυφάκι).
Άντε μπράβο
Σήμερα ήταν μία άκρως επιτυχημένη πρώτη μέρα, παρόλο που δεν είχε πουλιά, εμείς είχαμε απόλυτη ευστοχία.
Ένα στο χέρι εγώ και ένα χαμένο δυστυχώς και τρία στο χέρι ο πατέρας μου και ένα χαμένο.
Το ξαδερφάκι @PredatoZ έσπασε το ρόδι και ρούμπωσε το πρώτο του, αν και τον άγχωσε, ευτυχώς το πρόλαβε πριν τρουπώσει στα βάτα.
Τα ρουμελιώτικα υπεραπέδιδαν σε διάτρηση στον καλοκαιρινό καύσωνα.
Δεχθήκαμε και τον έλεγχο της θηροφυλακής κατά τις 8 και κάτι.
Και του χρόνου να είμαστε καλά, με υγεία!
View attachment 15233
Μπράβο Doc καλή αρχή.
 
Σήμερα ήταν μία άκρως επιτυχημένη πρώτη μέρα, παρόλο που δεν είχε πουλιά, εμείς είχαμε απόλυτη ευστοχία.
Ένα στο χέρι εγώ και ένα χαμένο δυστυχώς και τρία στο χέρι ο πατέρας μου και ένα χαμένο.
Το ξαδερφάκι @PredatoZ έσπασε το ρόδι και ρούμπωσε το πρώτο του, αν και τον άγχωσε, ευτυχώς το πρόλαβε πριν τρουπώσει στα βάτα.
Τα ρουμελιώτικα υπεραπέδιδαν σε διάτρηση στον καλοκαιρινό καύσωνα.
Δεχθήκαμε και τον έλεγχο της θηροφυλακής κατά τις 8 και κάτι.
Και του χρόνου να είμαστε καλά, με υγεία!
View attachment 15233

Aντε ρε παιδιά.....ειδαμε και ένα πλαγιοκαννο στη μάχη επιτέλους....
 
Η πρώτη μέρα της σεζον δεν πήγε από άποψη καρπωσης καλά.... αν και ειδαμε πολλά πουλιά.
Επειδή στη βόρεια πλευρά του νόμου δεν έπαιζε τίποτα πρότεινα στη παρέα να πάμε νότια,σε ένα μέρος που είχα δει παλιότερα πουλιά.Είδαμε καμία δεκαπενταρια τρυγόνια πάνω από 20 φάσες και πάρα πολλά αγριοπεριστερα αλλά το ύψος που πετουσαν απαγορευτικό...
Τελοσπαντων χορτάσαμε από εικόνες και είδαμε πως θα τα κυνηγήσουμε την επομένη φορά.
Μετά από το κυνήγι κάτσαμε με τη παρέα φάγαμε ένα λαγό και ήπιαμε τα μπυρακια μας και άσπρο δροσερό κρασάκι...
Αν και ήταν η πρώτη φορά που δεν έπιασα τίποτα στην έναρξη ευχαριστήθηκα που ανταλλάξαμε απόψεις και εμπειριες με ιδιογομωτες,φασοκυνηγους,μπεκατσοκυνηγους και λαγοκυνηγους.
Εύχομαι σε όλους καλή σεζόν!!!!
 
Σήμερα ήταν μία άκρως επιτυχημένη πρώτη μέρα, παρόλο που δεν είχε πουλιά, εμείς είχαμε απόλυτη ευστοχία.
Ένα στο χέρι εγώ και ένα χαμένο δυστυχώς και τρία στο χέρι ο πατέρας μου και ένα χαμένο.
Το ξαδερφάκι @PredatoZ έσπασε το ρόδι και ρούμπωσε το πρώτο του, αν και τον άγχωσε, ευτυχώς το πρόλαβε πριν τρουπώσει στα βάτα.
Τα ρουμελιώτικα υπεραπέδιδαν σε διάτρηση στον καλοκαιρινό καύσωνα.
Δεχθήκαμε και τον έλεγχο της θηροφυλακής κατά τις 8 και κάτι.
Και του χρόνου να είμαστε καλά, με υγεία!
View attachment 15233
Μπράβο Μπιλ!Το μονοκανο τα σπάει!!
 
Ολόκληρωθηκε και για μένα η πρώτη μέρα της σεζόν! Είχα βρει κάποια πουλια αλλά το κακό ήταν πως το φαγητό ήταν στο πιο κεντρικό σημείο του κάμπους μας! Επομένως και οι ανιδεοι που δεν είχαν ασχοληθεί καν είχαν πιθανκυξτες να ντουφεκισουν! Το ξημέρωμα με βρήκε με τον φίλο φιλιππα στα καρτερια που είχαμε ορισει. Ως συνήθως πονηροι βγήκαν μπροστά αλλά δεν είχα καμια διάθεση να τσακωθώ. Ήξερα πως ο καλός ανταμείβεται! Και ναι το μεσημέρι που ησυχασε ο κάμπος πηραμε το αίμα μας πισω! Διαλεχτες βολές, σωστά καρτερια και υπομονή μας έδωσαν μια μαγική έναρξη!!! Οριο εγώ και αλλά έξι πουλακια ο φιλιππας.
 
Aντε ρε παιδιά.....ειδαμε και ένα πλαγιοκαννο στη μάχη επιτέλους....
Κι εγώ σήμερα έκανα έναρξη με το πλαγιόκαννο που είχα να το χρησιμοποιήσω 7 χρόνια, από το 2013 που αγόρασα την καραμπίνα. Το λυπήθηκα να κάθεται άπρακτο, του έκανα ένα καλό λάδωμα και σήμερα το πρωί βρέθηκε στην πρώτη γραμμή. 10-12 τρυγόνια είδα, 5 βάρεσα και 3 ήρθαν μαζί μου.
Τα 2 έπεσαν μέσα σε ρέμα με πυκνή βλάστηση, αλλά η γαλλίδα τα βρήκε και τα έκανε απόρτ και έτσι δεν έχασα κανένα. Φωτό δεν έβγαλα, αλλά υπόσχομαι να βγάλω αύριο.
Καλή κυνηγητική χρονιά να έχουμε όλοι.
Κάννες ζεστές και όλα ψόφια.
 
Η καινούργια κυνηγετική σεζόν μας βρήκε πάλι στο βουνό, να μαστε καλά να το ζήσουμε πολλές φορές ακόμα. Τώρα εάν εξαιρέσεις τα κουνούπια που φέτος ήταν υπερβολικά πάρα πολλά και τους πρωινους κατσαπλιαδες που θεωρούν τους κάμπους όλους δικούς τούς ,το κυνήγι όπως μου αρέσει εμένα έγινε από το μεσημέρι και μετά, με σχετικά ήρεμα και στρωτα πουλιά κάναμε το χόμπι μας. Περιοχή Ορχομενός. Τα καλύτερα πιστεύω έρχονται .Καλή κυνηγετική σεζόν σε όλους μάς.
 
Back
Top