Προβλήματα και Αντιμετώπιση

View attachment 79444 Για πείτε ρε παιδιά,τι μπορώ να κάνω με αυτά τα βαθουλώματα..έχει και γδαρσίματα σαν να το έκανες με ξυράφι αλλά δε φαίνονται στη φωτό. Την έβγαλε ο πατέρας μου που δε ξέρει πολλά από κινητά και φωτό.
Βάλε στην πιο δυνατή κλίμακα το σίδερο. Βάλε πάνω στο βαθουλωμα ένα βαμβακερό πανί βρεγμένο. Ακουμπάς την μυτη του σίδερου στο βαθουλωμα για λίγο να βγάλει ατμούς. Επαναλαμβάνεις όσο χρειαστεί. Ένα ένα χτύπημα τη φορά.
Αν επιμένουν ακολουθείς αυτά που λέει ο Γιάννης.
 
Αν είναι επιφανειακό το βαθούλωμα επανέρχεται εύκολα με το σίδερο και κερί.....ο Γιάννης είναι πιο ειδικός να σου απαντήσει..... αν δε σε ενοχλεί στην επωμιση άφησε το και στο τέλος της σεζόν το κάνεις ένα φρεσκαρισμα....
Κατά τη πτώση του σερνόταν από τη μια πλευρά και πήρε δύο τούμπες ολόκληρες και ευτυχώς έπεσε σε ένα ασπαλαθρο. Στις κανες του δε παρατηρησα κάτι μεμπτό εκτός από σκόνες και κλαδιά που είχαν μπει στη κατω κάνη και στη ρίγα του ένα χτύπημα από μια από τις τούμπες που έφαγε σε βράχο. Έτσι όπως το βλέπω δε νομίζω να έχει θέματα το τουφέκι και δόξα τω θεώ μάλλον τη βγάλαμε φθηνά. Οκ είναι τουφέκι που έχει φάει σκληρή δουλειά και πάντα στα περδικοκυνηγια έχουμε φάει σαβουρες όλοι μας και φαίνεται στα τουφεκιά μας. Και του πατέρα μου η Μπράουνινγκ όπως και το λανμπερ,αν το δείς καταλαβαίνεις το που κυνηγάει ο άλλος. Είναι αυτό που μου έλεγε ένα περδικας φίλος του πατέρα μου,δείξε μου το τουφέκι σου να σου πω τι κυνήγι κάνεις!! Αισθητικά και μόνο θα ήθελα να το φτιάξω,αλλά δε ξέρω ούτε πόσο κοστολογείται και επειδή κάποιοι γνωστοί μου μου είπαν ότι ίσως να χρειαστεί τρίψιμο με γυαλοχαρτα όλο το κοντάκι και ξανά βερνίκια, φοβάμαι μην αλλάξει ο τρόπος που κάθεται πάνω μου...μπορεί να λέω βλακείες παιδιά,δεν έχω καθόλου γνώσεις επί αυτού του θέματος
 
Κατά τη πτώση του σερνόταν από τη μια πλευρά και πήρε δύο τούμπες ολόκληρες και ευτυχώς έπεσε σε ένα ασπαλαθρο. Στις κανες του δε παρατηρησα κάτι μεμπτό εκτός από σκόνες και κλαδιά που είχαν μπει στη κατω κάνη και στη ρίγα του ένα χτύπημα από μια από τις τούμπες που έφαγε σε βράχο. Έτσι όπως το βλέπω δε νομίζω να έχει θέματα το τουφέκι και δόξα τω θεώ μάλλον τη βγάλαμε φθηνά. Οκ είναι τουφέκι που έχει φάει σκληρή δουλειά και πάντα στα περδικοκυνηγια έχουμε φάει σαβουρες όλοι μας και φαίνεται στα τουφεκιά μας. Και του πατέρα μου η Μπράουνινγκ όπως και το λανμπερ,αν το δείς καταλαβαίνεις το που κυνηγάει ο άλλος. Είναι αυτό που μου έλεγε ένα περδικας φίλος του πατέρα μου,δείξε μου το τουφέκι σου να σου πω τι κυνήγι κάνεις!! Αισθητικά και μόνο θα ήθελα να το φτιάξω,αλλά δε ξέρω ούτε πόσο κοστολογείται και επειδή κάποιοι γνωστοί μου μου είπαν ότι ίσως να χρειαστεί τρίψιμο με γυαλοχαρτα όλο το κοντάκι και ξανά βερνίκια, φοβάμαι μην αλλάξει ο τρόπος που κάθεται πάνω μου...μπορεί να λέω βλακείες παιδιά,δεν έχω καθόλου γνώσεις επί αυτού του θέματος
Μάνο δεν τρίβεται σε σημείο που ν'αλλαχτουν μέτρα!
Τόσο που να στρωθεί η επιφάνεια και να έχει πρόσφυση το νέο φινίρισμα.
Αν δεν θέλεις να το κάνεις ολόκληρο,το κάνεις τοπικά με ανάλογο, βεβαια,αποτέλεσμα.
Καλό θα ήταν να ελέγξεις και την ευθύτητα των κανών αφού, απ'οτι λες,έφαγε κάμποσες τούμπες...
Ξεκίνα με τον ατμό,όπως λέει κι ο Γιάννης πιο πανω...
Πρώτα βρέξε καλά βαμβάκι και τοποθέτησε το πάνω στα χτυπήματα με το ξύλο οριζόντιο.
Άστο κάμποσες ώρες να πιει όσο θέλει και στέγνωσε το με θερμοπιστολο η πιστολάκι μαλλιών.
Μπορεί να χρειαστεί και δεύτερη φορά...
Θα σου "δείξει"το ξύλο,πόσο χρειάζεται.
Πρώτα επαναφέρεις ότι επανέρχεται και μετά προχωράς σε ότι είπα στο προηγούμενο μνμ μου.
 
Mανο,πρέπει να τριφτει το κοντάκι,να φουσκώσουν τα βουλιαγματα κι όπου υπάρχει έλλειμμα ξύλου να αποκατασταθεί (με χαρμάνι ξύλου και κόλλας η με κομμάτι ξύλου που θα φυτευτεί-κολληθει).
Αν θέλεις ομοιομορφία,πρέπει να γίνει και όμοιο φινίρισμα της πάπιας.
Καλό είναι να ελεγχθούν τα ξύλα για τυχόν ραγισματα που συνήθως,μετά από πεσιματα η χτυπήματα,εμφανίζονται στον άξονα των "νερών" του ξύλου.
Έτσι όπως το είδα δε είδα ραγισματα το οποίο με φόβισε στη αρχή πολύ. Μόνο γδαρσίματα σα να πήρες ένα ξυραφάκι και έκανες τρία τέσσερα γδαρσίματα πάνω σε βερνικομενο ξύλο. Τα βαθουλωματα είναι πιο μεγάλα από όσο φαίνονται στη φωτό νομίζω . Επειδή είμαι χεστεις στο να το πάρω από μόνος μου πρωτοβουλία να πάρω σίδερα και τα σχετικά που λένε άλλοι συνάδελφοί,μια ερώτηση μόνο, μπορω να το πάω σε έναν απλό ξυλουργό;; Πρέπει να το πάω σε κάποιον συγκεκριμένο; Και πόσο περίπου κοστολογείται όλο αυτό; Η πάπια δεν έχει τίποτα!!! Δε ξέρω πως τη γλύτωσε.
 
Έτσι όπως το είδα δε είδα ραγισματα το οποίο με φόβισε στη αρχή πολύ. Μόνο γδαρσίματα σα να πήρες ένα ξυραφάκι και έκανες τρία τέσσερα γδαρσίματα πάνω σε βερνικομενο ξύλο. Τα βαθουλωματα είναι πιο μεγάλα από όσο φαίνονται στη φωτό νομίζω . Επειδή είμαι χεστεις στο να το πάρω από μόνος μου πρωτοβουλία να πάρω σίδερα και τα σχετικά που λένε άλλοι συνάδελφοί,μια ερώτηση μόνο, μπορω να το πάω σε έναν απλό ξυλουργό;; Πρέπει να το πάω σε κάποιον συγκεκριμένο; Και πόσο περίπου κοστολογείται όλο αυτό; Η πάπια δεν έχει τίποτα!!! Δε ξέρω πως τη γλύτωσε.
Ο ξυλουργός, μάλλον,θα στο περάσει με σπρέι η με το πιστόλι και λούστρο.
Δεν ξέρω αν σου κάνει ότι αναφέρουμε πιο πάνω...
Αν τελικά απευθυνθείς εκεί,ζήτησε του, τουλάχιστον,να μην σου πνίξει τις ψάθες με βερνίκι η λούστρο!
Μπορεί να τις μονωσει με χαρτοταινια και να περάσει ένα δύο χέρια έτσι που να μείνει το ανάγλυφο τους.
Όσο αφορά το κόστος...όπου σε πιάσουν!🙂
 
Κατά τη πτώση του σερνόταν από τη μια πλευρά και πήρε δύο τούμπες ολόκληρες και ευτυχώς έπεσε σε ένα ασπαλαθρο. Στις κανες του δε παρατηρησα κάτι μεμπτό εκτός από σκόνες και κλαδιά που είχαν μπει στη κατω κάνη και στη ρίγα του ένα χτύπημα από μια από τις τούμπες που έφαγε σε βράχο. Έτσι όπως το βλέπω δε νομίζω να έχει θέματα το τουφέκι και δόξα τω θεώ μάλλον τη βγάλαμε φθηνά. Οκ είναι τουφέκι που έχει φάει σκληρή δουλειά και πάντα στα περδικοκυνηγια έχουμε φάει σαβουρες όλοι μας και φαίνεται στα τουφεκιά μας. Και του πατέρα μου η Μπράουνινγκ όπως και το λανμπερ,αν το δείς καταλαβαίνεις το που κυνηγάει ο άλλος. Είναι αυτό που μου έλεγε ένα περδικας φίλος του πατέρα μου,δείξε μου το τουφέκι σου να σου πω τι κυνήγι κάνεις!! Αισθητικά και μόνο θα ήθελα να το φτιάξω,αλλά δε ξέρω ούτε πόσο κοστολογείται και επειδή κάποιοι γνωστοί μου μου είπαν ότι ίσως να χρειαστεί τρίψιμο με γυαλοχαρτα όλο το κοντάκι και ξανά βερνίκια, φοβάμαι μην αλλάξει ο τρόπος που κάθεται πάνω μου...μπορεί να λέω βλακείες παιδιά,δεν έχω καθόλου γνώσεις επί αυτού του θέματος
Η το στέλνεις σε επαγγελματία κοντακα μαζί με πάπια να στο κάνει πάλι καινούργιο,η κάνεις αυτό με τον ατμό και όταν στεγνώσει περνάς με ένα πινελακι βερνίκι τα χοντρά σημάδια για να το προστατέψεις από την υγρασία που μπορεί να περασει κατω από το βερνίκι ,με σκοπό κάποια στιγμή με την ησυχία σου να κάνεις την πρώτη επιλογή.
 
Εγώ δε θα έκανα απολύτως τίποτα.
Για εμένα δεν υπάρχει μεγαλύτερη ξενέρα από ένα όπλο που δεν έχει ούτε μία γρατζουνιά. Όπλο είναι, κυνηγοί είμαστε, κάθε κυνήγι είναι περιπέτεια. Άσε το όπλο σου με τα παράσημά του.
 
Καλησπερα παιδες, εχω ερωτηση.... Παρατηρησα οτι στο πλαγιοκαννο μου , ανοιγωντας το , η δεξια βελονα εξεχει περισσοτερο απ την αριστερη. Δεν το εχω δοκιμασει ακομα. Το εχετε ξανασυναντησει αυτο? Παιζει να χει σπασει?
Χωρίς να είμαι ειδικός μήπως η αριστερή κάνη είναι ποιο δουλεμένη και είναι φυσιολογική φθορά...
 
View attachment 58709καλησπέρα σας. Εχω το εξής θέμα με τη μ2 speed.. Πήρα άλλο συνδετήρα για τη κάνη με την αποθήκη και ενώ το έχω σφυξει όσο δε πάει με τις τουφεκιές πηγαίνει μπροστά. Δηλαδή γλιστράει δεν είναι σταθερό.. Τι να κάνω; Έβγαλα το μαμά γιατί ήταν κοκινο κ με ενοχλούσε. Εκείνο εφάρμοζε στην πατουρα της κάνης. Όχι τίποτα άλλο μου χάραξε και η κάνη τώρα.
Αφού τοποθετήσεις εσωτερικά του δαχτυλιδιού το παρακάτω:
https://www.3mhellas.gr/3M/el_GR/p/d/v000077502/#
Τοποθέτησε το δαχτυλίδι στην τέρμα μπροστά θέση της εγκοπής της αποθήκης και σφίξε τη βίδα του τόσο σφιχτά όσο χρειάζεται. Αν τη σφίξεις πολύ το ελατήριο της αποθήκης θα "βρίσκει" γιατί θα έχει μειωθεί, έστω και ελάχιστα, η εσωτερική διάμετρος της.
Το "λευκοπλάστη" της 3Μ θα τον βρεις και στα φαρμακεία.
 
View attachment 58709καλησπέρα σας. Εχω το εξής θέμα με τη μ2 speed.. Πήρα άλλο συνδετήρα για τη κάνη με την αποθήκη και ενώ το έχω σφυξει όσο δε πάει με τις τουφεκιές πηγαίνει μπροστά. Δηλαδή γλιστράει δεν είναι σταθερό.. Τι να κάνω; Έβγαλα το μαμά γιατί ήταν κοκινο κ με ενοχλούσε. Εκείνο εφάρμοζε στην πατουρα της κάνης. Όχι τίποτα άλλο μου χάραξε και η κάνη τώρα.
Μπορείς να πάρεις από κατάστημα με ανταλλακτικά φλάντζα φελλού που αντέχει και σε κάποιες θερμοκρασίες κόβεις λωρίδα να ταιριάζει στο συνδετήρα, άλειψε και λίγο βαζελίνη να γίνει αδιάβροχη και πιστεύω θα σφίξει καλά και δεν θα χαράξει άλλο τη κάννη σου.
 
View attachment 58709καλησπέρα σας. Εχω το εξής θέμα με τη μ2 speed.. Πήρα άλλο συνδετήρα για τη κάνη με την αποθήκη και ενώ το έχω σφυξει όσο δε πάει με τις τουφεκιές πηγαίνει μπροστά. Δηλαδή γλιστράει δεν είναι σταθερό.. Τι να κάνω; Έβγαλα το μαμά γιατί ήταν κοκινο κ με ενοχλούσε. Εκείνο εφάρμοζε στην πατουρα της κάνης. Όχι τίποτα άλλο μου χάραξε και η κάνη τώρα.
Καλησπέρα φίλε μου εγώ στην m2 έχω βάλει θερμοσυστελομενο στα αφτιά του συνδετήρα και ούτε σημαδεύει την κάννη ούτε γλιστράει, βέβαια είναι η μ2 η απλή και έχει πατούρα που μπαίνει.Πρωτα γλιστρούσε και σε εμένα ελάχιστα όμως.
 
Καλησπέρα φίλε μου εγώ στην m2 έχω βάλει θερμοσυστελομενο στα αφτιά του συνδετήρα και ούτε σημαδεύει την κάννη ούτε γλιστράει, βέβαια είναι η μ2 η απλή και έχει πατούρα που μπαίνει.Πρωτα γλιστρούσε και σε εμένα ελάχιστα όμως.
IMG_20230920_200850.jpgIMG_20230920_200900.jpgIMG_20230920_201025.jpgIMG_20230920_201025.jpgIMG_20230920_201028.jpg
 
View attachment 81052
View attachment 81053
Αναφέρομαι στην evolve παραπάνω Γιάννη. Την έχω κλείσει για αγορά και απλά ήθελα να ξέρω αν είναι δυνατόν να επανέλθουν τα λογότυπα. Προφανώς είναι από τη χρήση.
Αφού δεν είναι σταμπωτα ούτε σκαλιστα, πως να επανερθουν; 🤔
 
Back
Top