Πού υπηρετήσαμε;

Τελικά, από όσα διάβασα εδώ, το κορόιδο ήμουν εγώ. Δυόμιση ολόκληρα χρόνια (30 μήνες) θητεία στο Π.Ν. Με έπιασαν 4 χρονιές 1970-71-72 και 73, Έκανα 6 μήνες σχολείο στο Κ.Ε. Κανελλόπουλος και μετά Κελευστής Ανιχνευτής Υποβρυχίων (Α/Υ) για 2 χρόνια στο Αντιτορπιλικό Βέλος. Προσθέστε και 1 και κάτι μήνα στην επιστράτευση. Ίσα που πρόλαβα και απολύθηκα 2 μήνες πριν φύγει το Α/Τ Βέλος για το Φιουμιτσίνο γιατί θα υπηρετούσα πολλούς μήνες ακόμα.
Το ευτύχημα ήταν πως, με το που μπαρκάρισα, απολυόταν ο υπεύθυνος του Οπλονομείου (ας πούμε: γραφείο προσωπικού) και μου έδωσαν την θέση του. Αυτό σήμαινε πως είχα καθημερινά έξοδο (εκτός των ταξιδιών) και καμία άλλη εργασία ή υποχρεωτική παρουσία. Πέρασα καλά, έκανα καλές φιλίες που διαρκούν ακόμη, ΑΛΛΑ.... πολύς ο καιρός βρε παιδιά, πολύς και στην κυριότερη/ δημιουργικότερη περίοδο της ζωής μου. Ευτυχώς αυτά διορθώθηκαν.
Α. Ξέχασα να σας πω, πως είχα "μέσον", και μάλιστα χωρίς να του το ζητήσω (Ναύαρχος ήταν αυτός). Όταν πρωτομπαρκάρισα και ήμουν στις "μαύρες" μου, συναντηθήκαμε σε μία κοινωνική εκδήλωση, με φώναξε και με ρώτησε αν ήμουν ευχαριστημένος, του απάντησα όπως τα έβλεπα εγώ... Τότε μου αποκάλυψε πως αυτός είχε μεριμνήσει για όλα και τελείωσε: "μα Γιάννη μου υπάρχει πιο ανδροπρεπής ειδικότητα από Α/Υ σε ένα ένδοξο Αντιτορπιλικό; Ε, και τι είναι 2 μήνες παραπάνω θητεία από τους ναύτες; εσύ φοράς πηλήκιο και γραβάτα" Έμεινα ξερός, δεν θυμάμαι αν τον ευχαρίστησα κι από πάνω.
 
Όχι οι παλιοί ήταν κλειστοί. Και στο καινούργιο κτίριο ήμασταν μόνο δύο πυρ/χιες. Πέρασα καλά στην καλλονή. Καλά παιδιά όλα και πολύ καλό κλίμα μεταξύ μας, μια παρεα.
 
Παρουσιαστηκα στο ρεθυμνο 14-5-1990 90γΕΣΣΟ 206 σειρα για 3μηνες γύρισα στο ΚΕΒΟΠ Χαιδάρι για άλλους 3 μήνες πέρασα ΛΥΒ{ βγήκα λοχίας } μετά πήγα στο λόχο όλμων αφού η ειδικότητα μου ήταν χειριστής όλμων { όπου πήγα ήμουν στοιχειάρχης } . Μόλις έκλεισα τον 6ο μήνα πήγα στην μονάδα μου στη Λήμνο στο 224 στο Μούδρο . Στο 13ο μήνα ήρθε μετάθεση για 506 Μ.Τ.Π. Γουμένησα Κιλκής . Στο 15ο μήνα ξαναέρχεται μετάθεση για το ΚΕΒΟΠ σαν εκπαιδευτής πια και 4 μήνες μετά απολύθηκα 14/ 12/1991. Αξίζει να αναφέρω ότι στο Ρέθυμνο όπως το γράφει το pay book ότι σε 4 βολές πήρα 4 τιμητικές άδειες των 4σάρων ημερών η κάθε μία οι βολές συνεχήστηκαν και στο Χαιδάρι και όπου και αν πήγα μέχρι που απολύθηκα όπου υπήρχε επίδειξη σε ταξίαρχους μάζι με άλλους 11 μας καλούσαν για επίδειξη και μέχρι που απολύθηκα εκπαίδευα στην σκοποβολή νέους. Ήταν μεγάλη τιμή για μένα όμως μεγαλώσαμε και σήμερα υπήρχαν και υπάρχουν πολύ καλύτεροι από εμένα. Θα μου μείνει αξέχαστο
 
Παρουσιαστηκα στο ρεθυμνο 14-5-1990 90γΕΣΣΟ 206 σειρα για 3μηνες γύρισα στο ΚΕΒΟΠ Χαιδάρι για άλλους 3 μήνες πέρασα ΛΥΒ{ βγήκα λοχίας } μετά πήγα στο λόχο όλμων αφού η ειδικότητα μου ήταν χειριστής όλμων { όπου πήγα ήμουν στοιχειάρχης } . Μόλις έκλεισα τον 6ο μήνα πήγα στην μονάδα μου στη Λήμνο στο 224 στο Μούδρο . Στο 13ο μήνα ήρθε μετάθεση για 506 Μ.Τ.Π. Γουμένησα Κιλκής . Στο 15ο μήνα ξαναέρχεται μετάθεση για το ΚΕΒΟΠ σαν εκπαιδευτής πια και 4 μήνες μετά απολύθηκα 14/ 12/1991. Αξίζει να αναφέρω ότι στο Ρέθυμνο όπως το γράφει το pay book ότι σε 4 βολές πήρα 4 τιμητικές άδειες των 4σάρων ημερών η κάθε μία οι βολές συνεχήστηκαν και στο Χαιδάρι και όπου και αν πήγα μέχρι που απολύθηκα όπου υπήρχε επίδειξη σε ταξίαρχους μάζι με άλλους 11 μας καλούσαν για επίδειξη και μέχρι που απολύθηκα εκπαίδευα στην σκοποβολή νέους. Ήταν μεγάλη τιμή για μένα όμως μεγαλώσαμε και σήμερα υπήρχαν και υπάρχουν πολύ καλύτεροι από εμένα. Θα μου μείνει αξέχαστο
Γεια σου λεο...
 
Παρουσιαστηκα στο ρεθυμνο 14-5-1990 90γΕΣΣΟ 206 σειρα για 3μηνες γύρισα στο ΚΕΒΟΠ Χαιδάρι για άλλους 3 μήνες πέρασα ΛΥΒ{ βγήκα λοχίας } μετά πήγα στο λόχο όλμων αφού η ειδικότητα μου ήταν χειριστής όλμων { όπου πήγα ήμουν στοιχειάρχης } . Μόλις έκλεισα τον 6ο μήνα πήγα στην μονάδα μου στη Λήμνο στο 224 στο Μούδρο . Στο 13ο μήνα ήρθε μετάθεση για 506 Μ.Τ.Π. Γουμένησα Κιλκής . Στο 15ο μήνα ξαναέρχεται μετάθεση για το ΚΕΒΟΠ σαν εκπαιδευτής πια και 4 μήνες μετά απολύθηκα 14/ 12/1991. Αξίζει να αναφέρω ότι στο Ρέθυμνο όπως το γράφει το pay book ότι σε 4 βολές πήρα 4 τιμητικές άδειες των 4σάρων ημερών η κάθε μία οι βολές συνεχήστηκαν και στο Χαιδάρι και όπου και αν πήγα μέχρι που απολύθηκα όπου υπήρχε επίδειξη σε ταξίαρχους μάζι με άλλους 11 μας καλούσαν για επίδειξη και μέχρι που απολύθηκα εκπαίδευα στην σκοποβολή νέους. Ήταν μεγάλη τιμή για μένα όμως μεγαλώσαμε και σήμερα υπήρχαν και υπάρχουν πολύ καλύτεροι από εμένα. Θα μου μείνει αξέχαστο
ναι αλλά μακρυνές τσίχλες δεν βαράς
θα είναι τιμή μου να σ εκπαιδεύσω
.yelling.
 
Χαϊδάρι διαβιβάσεις 96Β , μετά Γύθειο εκπαιδευτής μαγείρων για λίγο και ύστερα "γκουρμέδιαζα " στην λέσχη αξιωματικών του Γυθείου..
μετάθεση για Έδεσσα στον λόχο στρατηγείου (εκεί πέρασα πολύ ωραία ) και λίγο πριν απολυθώ στον "ακριτικό" Υμηττό στο Βύρωνα!
φυσικά πάντα μαγείρευα ! και ήμουν παντα τυχερός που όποιον αντικαθιστούσα(μάγειρα στρατού) δεν είχε ιδέα απο μαγειρική .
 
Back
Top