Πού υπηρετήσαμε;

Δ 04 με ε ειδικότητα Σ/ΣΜΙΑΣ οπλουργός..
Τρίπολη, 21 ΜΚΒ Κερατέα, Πεντάγωνο ,Μοίρα ΓΕΑ (μικτή σκοπιά όπου άλλαζα στραταίο και με άλλαζε ναύτης, σκοπέτο με κάμερα και high score 36 εφόδων..)
Τατόϊ και γειά..
επί της ουσίας μπατζής ήμανε... ή αλλέως αμύνης αεροδρομίων....





Με κοιτάς :;;
Me γουστάρεις νεοσύλλεκτε:;;
Θές να βγούμεεεε;;;; εεεεεε;;;;;;;;
 
Γιάννη όλοι περνούν ωραία εδώ... .sarcastic.
Το όπλο το πήρες από κατάστημα ή μεταχειρισμένο;

απο μαγαζι χρηστο, αλλα μεταχειρισμενο. σε ενα μαγαζι που ηταν πανω σε πλακοστρωτο. δεν θυμαμαι ακριβος, μιας και περασαν πολλα χρονια. παντος μαζευα ολο το αρτζιλικι μου για να το παρω. θυμαμαι το ειχα παρει 110.000 δραχμες.
 
Με κοιτάς :;;
Me γουστάρεις νεοσύλλεκτε:;;
Θές να βγούμεεεε;;;; εεεεεε;;;;;;;;
Τι με κοιτάς; σου αρέσω;

Την ίδια ειδικότητα είχαμε, Γ'00 αλλιώς Γαμάοο
Τρίπολη, Μανα Εδώ Τρώνε Ανθρώπους, μετά Λάρισα εκπαίδευση Stingerας, Σκύρος, Ελευσίνα, Χαιδάρι Προεδρική φρουρά, μετά κάπου στο Πεντάγωνο και τέλος κανα δίμηνο σπίτι μου. Στο τέλος ξέχασα να απολυθώ και πήγα κάποιες μέρες αργότερα να πάρω το χαρτί!!!
 
Δ 04 με ε ειδικότητα Σ/ΣΜΙΑΣ οπλουργός..

Αχαχαχαχα....για αυτό όποτε λυνεις την light μου την φέρνεις σε σακούλα να στην δεσω;
Βαψε ρε αν είσαι οπλουργος το μονοκαννο του Γεράσιμου.... :)
Φαμπαρμμμμμμμμμμ....
 
απο μαγαζι χρηστο, αλλα μεταχειρισμενο. σε ενα μαγαζι που ηταν πανω σε πλακοστρωτο. δεν θυμαμαι ακριβος, μιας και περασαν πολλα χρονια. παντος μαζευα ολο το αρτζιλικι μου για να το παρω. θυμαμαι το ειχα παρει 110.000 δραχμες.

Γιαννη μαλλον τον Τσιπη εννοεις... Sorry για το .off topic.
 
Kοίτα, επειδή είχαμε την ίδια ειδικότητα οχι οπλουργός εγώ όμως, πέρασαν πάρα πολλά διαφορετικά όπλα τυφέκια και πιστόλια απο τα χέρια μου σε βολές και λύσιμο-δεσιμο. Χώρια τα αντιαεροπορικά που εκεί πρωτοέμαθα τι θα πεί προσκόπευση. Στη φέρνει σε σακούλα τη light γιατι δεν ασχολείται ρε συ με τόσο πεζά πράματα. Καραμπίνες τςςςς.:)
 
Αντε να γινουμε 2 τα ναυτάκια!!28/08/07 παρουσιαστηκα στον Κανελλοπουλο στην Αμφιαλη κ μετα από 2 μερες πηγαμε Πορο για προπεδευση οπου πηρα ειδικοτητα μηχανικου για την σειρα 07 Γ ΕΣΣΟ!Στην ορκομωσια λογω εκλογων ο Μειμαρακης τοτε μας εδωσε 20 μερες αδεια κ μολις γυρισαμε πηρα χαρτι για παραμεθωριο Σαλαμινα στην ΔΔ (διευθυνση διοικήσεως)!Μετα από 1 μηνα πηρα αποσπαση για Αμφιαλη στην ΔΔ παλι με υποδιοικητή τον πατερα μου (πολυμπριζο ημουν όχι βυσμα χαχαχαχαχα) κ μετα που εληξε το 6μηνο στην παραμεθωριο με υπηρεσίες 5 μεσα 1 εξω ως ναυτης οπλονομιου κ σηματωρος πηρα μεταθεση για τα ναυπηγεια του Σκαραμαγκά στην διοικηση φρεγατων οπου εκατσα 3 μηνες μεχρι να συμπληρωσω το 9μηνο μου σαν τριτεκνος!8 -11 ηταν το ωραριο κ Δευτερα με Παρασκευη οπου εβγαζα φωτοτυπιες κ επαιρνα κανενα καφε στους πλοιαρχους!Εκτος ότι μετα τις 11 πηγαινα για μερεμετια στην δουλεια μου κάθε μηνα πληρωνόμασταν κ 300 ευρω γιατι δεν μεναμε στο στρατοπεδο κ δεν τρωγαμε στην μοναδα!Αν κ πραγματικα καποιες φορες ντρεπομαι που ημουν από τους πιο βολεμένους φαντάρους που ξερω σκέφτομαι ότι κ καπου αλλου να ημουν δεν θα μαθαινα κατι χρησιμο κ εκτος από αυτό τουλάχιστον συνεχισα να δουλευω , να αναπτύξω κ να διατηρησω το πελατολογιο μου χωρις να εχω εξοδα θητείας!
 
Αντε να γινουμε 2 τα ναυτάκια!!28/08/07 παρουσιαστηκα στον Κανελλοπουλο στην Αμφιαλη κ μετα από 2 μερες πηγαμε Πορο για προπεδευση οπου πηρα ειδικοτητα μηχανικου για την σειρα 07 Γ ΕΣΣΟ!Στην ορκομωσια λογω εκλογων ο Μειμαρακης τοτε μας εδωσε 20 μερες αδεια κ μολις γυρισαμε πηρα χαρτι για παραμεθωριο Σαλαμινα στην ΔΔ (διευθυνση διοικήσεως)!Μετα από 1 μηνα πηρα αποσπαση για Αμφιαλη στην ΔΔ παλι με υποδιοικητή τον πατερα μου (πολυμπριζο ημουν όχι βυσμα χαχαχαχαχα) κ μετα που εληξε το 6μηνο στην παραμεθωριο με υπηρεσίες 5 μεσα 1 εξω ως ναυτης οπλονομιου κ σηματωρος πηρα μεταθεση για τα ναυπηγεια του Σκαραμαγκά στην διοικηση φρεγατων οπου εκατσα 3 μηνες μεχρι να συμπληρωσω το 9μηνο μου σαν τριτεκνος!8 -11 ηταν το ωραριο κ Δευτερα με Παρασκευη οπου εβγαζα φωτοτυπιες κ επαιρνα κανενα καφε στους πλοιαρχους!Εκτος ότι μετα τις 11 πηγαινα για μερεμετια στην δουλεια μου κάθε μηνα πληρωνόμασταν κ 300 ευρω γιατι δεν μεναμε στο στρατοπεδο κ δεν τρωγαμε στην μοναδα!Αν κ πραγματικα καποιες φορες ντρεπομαι που ημουν από τους πιο βολεμένους φαντάρους που ξερω σκέφτομαι ότι κ καπου αλλου να ημουν δεν θα μαθαινα κατι χρησιμο κ εκτος από αυτό τουλάχιστον συνεχισα να δουλευω , να αναπτύξω κ να διατηρησω το πελατολογιο μου χωρις να εχω εξοδα θητείας!
Μακη συγνώμη, υπάρχουν και μεγαλύτερα βυσματα.!!!
 
Φιλε αστα,να πω για τους μεθυσμενους παλιους,που ερχονταν απ εξω και αρχιζαν τα γυμνασια...στις καταδρομες τοτε αμα δεν χρονησεις...δεν σκεφτονται μηπως δεν πρεπει να μπεις στην ομαδα νυχτερινων γυμνασιων...οποιος αντιμιλουσε....θα ηταν στη σεντρα καθε πρωι για το παραμικρο....η αγγαριες εννοειται οτι συνεχιζουν κανονικα τουλαχιστον για ενα δωδεκαμηνο.Αυτο που με πιραξε αργοτερα οταν επεστρεψα στο κεντρο ηταν οτι ηθελα μερες να απολυθω...και με εβαλαν οργανο υπηρεσειας<εβδομαδαιο>....ενω εμεις τους παλαιους τους απαλλαζαμαι....οταν ηθελαν 6 μηνες να απολυθουν!Τετοια πραγματα γινωτουσαν τοτε,και στις καταδρομες οσο πιο παλια πας τοσο χειροτερα ηταν,τα παλιωτερα ΕΣΣΟ τραβαξαν πολλα,στις μοιρες των καταδρομων η εκπαιδευση δεν σταματαει ποτε...μεχρι την τελευταια μερα,απολυονται στην ασκησει,δεν υπηρχε λουφα για καννεναν,και η αξιωματικοι μας,ο λοχαγος του λοχου παει πρωτος στις ασκησεις...ακομα ο λοχος δοικησεως στις μοιρες τοτε επαιρναν μερος κανονικα.Το περισσοτερο καιρο η μοιρα ελειπε στο βουνο,μονο για την παρελαση της 28ης Οκτωμβριου εμεναν στη πολη για ενα μηνα.Δεν ηταν λοιπων καταστασεις για να εχει κανεις νοσταλγια.
.shake hands.
 
Λετε να βρουμε και καμια σειρα μας απο τα παλια??
90Β ΕΣΣΟ.Παρουσιαστικα στο Μεγαλο Πευκο οπου πηρα και τν πρωτη γευση για το τι θα ακολουθησει.Στην συνέχεια Ε'ΜΚ(μοιρα καταδρομων) στην Δραμα για λιγο μεχρι να παω Ναουσα γιαΠΕΝ.Λογο αυξημενων υπηρεσιακων αναγκων πηρα μεταθεση και εμεινα στην Β'ΜΚ.Το τι ακολουθησε δεν περιγραφετε. Ενταση και ρυθμος αμειωτος!!Ειδα και εκανα πραγματα που δεν τα φανταζομουν και δεν θα ξανακανω ποτε.Πηρα μερος σε παρα πολλες ασκησεις και εκπεδευσεις σε πολλα μερη της Ελλαδας και εκανα φανταστικους φιλους!Υπηρετησα την 18μηνη θητεια μου μεχρι την τελευταια μερα μιας και απολυτήριο πηρα απο την Ελληνοαλβανικη μεθοριο.Ειδικοτητα ειχα του ελευθερου σκοπευτη και ευχαριστήθηκα να τουφεκαω και με διαφορες διοπτρες.Δεν μετανιωσα που πηγα και οι καλες στιγμες επικρατουν τις ασχημες.Δεν ενιωσα ουτε μια φορα οτι η θητεια μου ηταν χαμενος χρονος απο την ζωη μου.Ισα ισα μου την αλλαξε .Μπηκα παιδι και βγηκα αντρας με υψηλο αισθημα ευθύνης και καθηκοντος.
 
Φλεβάρη του '87 στο ΚΕΤΧ στην Πάτρα (άραγε υπάρχει ακόμη; ) Σειρά δεν ξέρω - τα χαρτιά γράφανε 87 Α' ΕΣΣΟ. Πριν κλείσουμε μήνα, βγήκε το SISMIK στο Αιγαίο, οπότε μας όρκισαν άρον-άρον, μας φορτώσανε και μας ξαπόστειλαν για τις μονάδες (ακόμη και προγραμματισμένη αιμοδοσία ακυρώθηκε). Εμείς 5-6 άτομα, οι "γέροι" (εξ αναβολής λόγω σπουδών) και οι γιωτάδες μείναμε στο Βελεστίνο, στο Λόχο Διοικήσεως του 304 ΠΕΒ, (ενώ οι υπόλοιποι πήγανε στον Έβρο). Εκεί έκαμα όλη τη θητεία μου, μέχρι το Φλεβάρη του '88 (υπηρέτησα 12μηνο ως "προστάτης" αφού ήμουν ορφανός από πατέρα).
Μου έχουν μείνει πολλές αναμνήσεις από εκείνο το χρόνο, και ευχάριστες και δυσάρεστες και ανάμικτες. Ο τελικός απολογισμός δεν ξέρω αν είναι θετικός ή αρνητικός, πιστεύω όμως ότι κάθε εμπειρία που ζει κανείς καλή είναι. Και όπως έγραψε και ο Dimar1039 παραπάνω, τελικά οι καλές στιγμές επικρατούν κι επισκιάζουν τις άσχημες. Ούτε εγώ μετάνιωσα που πήγα, ούτε ζήλεψα ποτέ αυτούς που είτε δικαιολογημένα, είτε με πουστιές ή με βύσμα, απέφυγαν τη στράτευση.
 
Θα συμφωνήσω με τον κ.Στελιο αν έχουμε να θυμόμαστε σίγουρα είναι κ οι αναμνήσεις απο το στρατό και οι φίλοι που καναμε.Τι να κάνουμε καλώς η κακώς όλη περάσαμε από αυτο το στάδιο..σειρά έχουν οι νέες γενιές τώρα..Θεωρώ βλακεία να αποφύγει κανείς την στράτευση.Δικαιολογω τους παλαιότερους γιατί όπως κ να το κάνουμε ήταν άλλες συνθήκες τότε.Τωρα είναι παιχνίδι κ μέχρι να πας..Έχεις ηδη απολυθεί..
 
Κ.Ε.Τ.Χ. και εγώ στην Πάτρα (πολύ βροχή ρε παιδί μου...πολύ βροχή!!) Δ' ΕΣΣΟ 2010, καθίσαμε ένα 35ήμερο κοντά, ορκιστήκαμε και μετά κατ' εξαίρεση μετάθεση (πατήρ μας την έκανε ένα μήνα πριν παρουσιαστώ) στο 301 Ε.Β. στους Αγίους Αναργύρους. Γενικά δεν μπορείς να πεις ότι μπήκα και την καλύτερη περίοδο της ζωής μου φαντάρος αλλά ήθελα να τελειώνω μιας και έτσι και αλλιώς, θεωρούσα χαμένους τους προσεχείς μήνες λόγω του πατέρα μου. Όμως δεν θεώρησα ότι κάνω και κάτι το υπερδύσκολο ούτε το υπερσπουδαίο υπηρετώντας την θητεία μου. Έχω πολλές ενστάσεις στο πως γίνεται η θητεία και στο πότε αλλά δεν θεωρώ ότι πρέπει να καταργηθεί. Πιστεύω ότι θα μπορούσε να αποτελεί ένα πολύ καλό διάστημα ωρίμανσης των αρσενικών (πάντα δεν μας κατηγορούν και ως ανώριμους οι σύντροφοι? χεχε) και σκλήρυνσης του πολύ καλομαθημένου στην προδέρμ κώλου μας στις νέες γενιές. Αλλά κάτω από ένα διαφορετικό πλαίσιο.

Αν και στρατόπεδο των Αθηνών κάναμε πολλές βολές (ως επιλοχάς ουσιαστικά διοργάνωσα και δύο) αλλά ορισμένες φορές ρε παιδί μου...τί να πω...συνηδειτοποιούσα ότι από τύχη δεν γινόταν το κακό! Τιμητική ακόμα την περιμένω....
 
Φίλε Γιώργο δεν νομίζω οτι ωριμάζει(σοβαρεύει)έναν άντρας στο στρατό..Συνήθως μόλις απολυθουν καπιοι γινοντε χειρότερη απο οτι ήταν.Ο άντρας ωριμαζει απο τα βάσανα και της σκοτούρες της ζωής..Επειδή έχασα κ εγώ πατέρα στα 17 μου.Καταλαβενεις τι εννοώ..
 
...Στην ορκομωσια λογω εκλογων ο Μειμαρακης τοτε μας εδωσε 20 μερες αδεια ...
Sorry για το .off topic. αλλά μου 'ρθε και θα το πω!
Ήταν να επισκεφτεί τη μονάδα ο Μεϊμαράκης, και ο διοικητής έβαλε τους φαντάρους την προηγούμενη μέρα να καθαρίσουν, να κάνουν αποψίλωση κλπ,- όλες τις ετοιμασίες για να είναι όλα άψογα. Παρόλα αυτά, το πρωί έφτασε στο στρατόπεδο από τις 6.30', γεμάτος άγχος. Στην πύλη ήταν υπηρεσία ΑΜ ο Μανούσος. Του λέει ο διοικητής:
-Μόλις έρθει ο Μεϊμαράκης πάρε με τηλέφωνο στο γραφείο μου!
-Εντάξει κύριε Διοικητά!
Κατά τις 7.00 αγχωμένος ο διοικητής παίρνει τηλ. το Μανούσο στην πύλη:
-Ήρθε ρε ο Μεϊμαράκης;
-Όχι κύριε διοικητά!
Κατά τις 7.30 το ίδιο:
-Ήρθε ρε ο Μεϊμαράκης;
-Όχι κύριε διοικητά, δε φάνηκε ακόμη!
Το ίδιο επαναλαμβάνεται και στις 8.00' και στις 8.30 και στις 9.00:
-Φάνηκε ρε ο Μεϊμαράκης;
-Όχι κύριε διοικητά!
Τελικά κατά τις 9.30 εμφανίζεται η μαύρη Mercedes και σταματά μπροστά στην πύλη. Πλησιάζει ο Μανούσος, σκύβει στο παράθυρο και ρωτά:
-Ο Μεϊμαράκης είσαι;
-Ναι ...
-Μ@λάκα, τρέχα στο διοικητή γιατί θα σε γ@μήσει! Από τσ' εφτά η ώρα σε γυρεύει! .fff.
 
Κοίτα, προφανώς ο άνθρωπος ο "ανώριμος" να τον πω έτσι ή ο "σκατάνθρωπος" (σικ) δεν αλλάζει...απλά θεωρώ ότι κάτω απο καλύτερη ΟΡΓΑΝΩΣΗ και ΜΕΘΟΔΕΥΣΗ (δλδ να μην επιβραβεύονται οι "συνήθεις ύποπτοι") αυτή η υποχρεωτική επαφή και συνύπαρξη με τόσο διαφορετικούς ανθρώπους σε κάνει να σκεφτείς αρκετά...

Καταλαβαίνω πλήρως τί εννοείς....
 
Παρουσιαστηκα ΤΟ 81 στο Μεσολογγι μετα σειρα ειχε ο Εβρος περιοχη καβυλη ορεστιαδας (ασκησεις σχοινάκια ανταρτοπόλεμο) και Νεα Βυσσα στα φυλακια 4 και 5. Πηγα για εκπαιδευση στα λιβ Σιατιστα Κοζανης,(εδώ χαλασα 2 ζευγάρια αρβυλα) επιστροφη στα φυλακια. Μετατεθηκα Περαμα Ιωαννινων για εκπαιδευτης σε κεντρο νεοσυλλέκτων(εκανα και καθήκοντα εύζωνα σε ορκωμοσίες Γιορτες και παρελασεις στα Γιάννενα) γιατι είμασταν και συνταγμα Ευζωνων.AΚΟΥΣ ΜΑΚΗ.
 
Ρε παιδιά έχει υπηρετηση κανείς Καλαμάτα να μας πει αν ισχύει το..Μια φορά είχα πάει Καλαμάτα και έπεσε μια πλάκα,την σήκωσα και έγραφε την γα...σες μαλακα..Όλα τα στρατόπεδα έχουν φήμες εκεί ομως λένε πως ειναι πολυ σκληρές συνθήκες εκπαίδευσης.
 
Παρουσιαστηκα ΤΟ 81 στο Μεσολογγι μετα σειρα ειχε ο Εβρος περιοχη καβυλη ορεστιαδας (ασκησεις σχοινάκια ανταρτοπόλεμο) και Νεα Βυσσα στα φυλακια 4 και 5. Πηγα για εκπαιδευση στα λιβ Σιατιστα Κοζανης,(εδώ χαλασα 2 ζευγάρια αρβυλα) επιστροφη στα φυλακια. Μετατεθηκα Περαμα Ιωαννινων για εκπαιδευτης σε κεντρο νεοσυλλέκτων(εκανα και καθήκοντα εύζωνα σε ορκωμοσίες Γιορτες και παρελασεις στα Γιάννενα) γιατι είμασταν και συνταγμα Ευζωνων.AΚΟΥΣ ΜΑΚΗ.
άκουσα Τάσο μου και τρέχω στα παρατσούκλια .ha ha ha.
 
Back
Top