Πού υπηρετήσαμε;

Αν κ δεν κολλαει επειδη ειμαι Κύπρο θα πω κ γω για μενα.
Η οικογενεια ολη σχεδόν τοθ πατέρα ηταν στιςστις καταδρομείς.
κ γω λοιπον δεν γινοταν κ δεν κατά δεχόμουν να λειψω.
παρουσιαστήκα το 2000 δήλωσα καταδρομείς.
Οντας αθλητής των 100 μετρων με 8 χρονια πειρα ειχα την καταλληλη σωματική διάπλαση κ εννοειτε δεν κολωνα πουθενα στις ασκησεις των εξετάσεων.
Δεν έκανα τατουαζ για να μην αποριφθω ουτε κ ειχα σκουλαρικι κλπ που ηταν της μοδας τοτε στους συνομιλικους.
ολα αυτα για τις καταδρομες.
τελείωσα πρωτος κ με ανεση τις εξετάσεις κ περιμενα με σιγουρια.
ομως μρ απορριψαν λογω υψους τα καθίκια γιατί ηταν το οριο 1.70 κ ειμουν 1.68.
Οταν μου το παν εγινε της πουτανας.
με ζητησαν απο τα ο.υ.κ γιατί δηλωσα οτι εκανα καταδύσεις μα αρνήθηκα
Να παω λοκατζης ήθελα κ δεν ειχα κλεισει ακομη τα 18.... μου πηραν το ονειρο κ αντέδρασα πολυ ασχημα.
ετσι αποφάσισα να παω αξιωματικός.
Αυτο γιατι ηθελες βύσμα να πας κ ορκίστηκα στην απογοήτευση μου να τα καταφερω χωρις κανενος την βοήθεια.
το βυσμα τελικα δεν ηταν για να πας....αλλα που θα πας.
υπηρετησα στην μισή Κυπρο.
διεπρεψα τοσο στην εκπαιδευση στην Κρητη οσο κ αργοτερα στα μηχανοκινητα.
Μια τιμητικη δωθηκε ποτε σε εφεδρο αξιωματικο για ασκηση ταε με πραγματικα πυρα κ βγαλσιμο αρματων σε ώρα κοινής υσηχιας κ απροειδοπειητα κ είμαι περήφανος που την πηρα εγω.
υπηρετησα ομως σε πολλες μονάδες μακρυα απ το σπιτι οποταν εμενα στον στρατωνα μέσα σαν κανονικος στρατιωτης.
δεν τιμωρησα ποτε κανεναν στρατιώτη κ δεν ειχα ποτε με κανεναν προβλημα γιατι είμαστε πολυ δεμενοι κ ειχαμε σεβασμο.
δυστυχώς ομως σε δυο εξαρσεις θυμου απεναντι σε εναν παλιό κ εναν νεο σε ξεχωριστες περιπτωσεις εδωσα ξυλο κ το φχαριστηθηκα κιολας αφου ειχα πρωτα βγαλει το χιτωνιο.
ηταν δυο κωλοπαιδα που πηδουσαν νεους κ παλιους με οποιο τροπο μπορουσαν στην υπηρεσια κ στις εξόδους.
Απολυθηκα μετα απο 26 μηνες τιμωμενος με τιμητικη πλακέτα κ με προταση να παραμεινω ως μόνιμο στελεχος αλλα χωρις αναληψη δεύτερης αστέρας για δεκα χρονια.
αρνηθικα λογω καποιοων πεποιθησεων....μεχρι σήμερα ομως το σκεφτομαι πωε θα ταν εαν ελεγα ναι.
μου αρεσε ο στρατος σαν ιδανικό κ αξια.
μεχρι σημερα οι βολες μου μεχρι τα 300 μέτρα μένουν σταθερές στο 8-9.
ειμαι αξιωματικός βολης πάντοτε γιατί μου αρεσει στο τελος να ριχνω κ να ευχαριστιεμαι.
αυτα τα λεω οχι για να ακουσω μπραβο κ μην το πει κανενας εαν εχει σκοπο.
αλλου θελω να φτασω.
σήμερα πραγματικα σκεφτομαι μετα απο αυτα που ειδα κ εζησα..απο θεμα βολεματος κ αξιων.....αν γινει ποτε πόλεμος εαν τελικά πρεπει να πάω στο μετωπο.
εαν δεν πρεπει να περασω απ τους πολιτικους πρωτα κ να αδειασω εκει το οπλο μου.
εαν πρεπει να μεινω να προστατέψω την οικογένεια μου πάρα να παω να σκοτωθω για τα δικά μου ισως μονο ιδανικα εννοώντας εμας τον κοσμακη....οταν αυτοι που επρεπε να τα υπηρετουν τα πουλουν με το κεφι τους....
υπηρετησα την πατρίδα μου με ζηλο κ νιωθω περήφανος.
Δουλεψα μαζι με τους στρατιώτες μου παντα μαζι κ ειμασταν πάντα αδερφια.
Σε μια αγκαρια ετσι γνωρισα κ κουμπαρεψα με τον κουμπαρο μου κ είμαστε 15 χρόνια αγαπημένοι κ μονιασμενοι....δεν μετά νιωσα στιγμη που υπηρετησα........αλλα σημερα πραγματικά σκεφτομαι όπως εχουν καταντησει την πατρίδα. ....αξιζει να πολεμησω......η θα μεινω καπου αθαφτος κ πεταμενος όταν οι ''μεγαλοι'' θα την κανουν για ελβετιες κ θυρίδες εξωτερικου...
 
Last edited:
Sorry για το .off topic. αλλά μου 'ρθε και θα το πω!
Ήταν να επισκεφτεί τη μονάδα ο Μεϊμαράκης, και ο διοικητής έβαλε τους φαντάρους την προηγούμενη μέρα να καθαρίσουν, να κάνουν αποψίλωση κλπ,- όλες τις ετοιμασίες για να είναι όλα άψογα. Παρόλα αυτά, το πρωί έφτασε στο στρατόπεδο από τις 6.30', γεμάτος άγχος. Στην πύλη ήταν υπηρεσία ΑΜ ο Μανούσος. Του λέει ο διοικητής:
-Μόλις έρθει ο Μεϊμαράκης πάρε με τηλέφωνο στο γραφείο μου!
-Εντάξει κύριε Διοικητά!
Κατά τις 7.00 αγχωμένος ο διοικητής παίρνει τηλ. το Μανούσο στην πύλη:
-Ήρθε ρε ο Μεϊμαράκης;
-Όχι κύριε διοικητά!
Κατά τις 7.30 το ίδιο:
-Ήρθε ρε ο Μεϊμαράκης;
-Όχι κύριε διοικητά, δε φάνηκε ακόμη!
Το ίδιο επαναλαμβάνεται και στις 8.00' και στις 8.30 και στις 9.00:
-Φάνηκε ρε ο Μεϊμαράκης;
-Όχι κύριε διοικητά!
Τελικά κατά τις 9.30 εμφανίζεται η μαύρη Mercedes και σταματά μπροστά στην πύλη. Πλησιάζει ο Μανούσος, σκύβει στο παράθυρο και ρωτά:
-Ο Μεϊμαράκης είσαι;
-Ναι ...
-Μ@λάκα, τρέχα στο διοικητή γιατί θα σε γ@μήσει! Από τσ' εφτά η ώρα σε γυρεύει! .fff.
Τι μου θυμησες τωρα Στελιο .sarcastic.

Ηταν αυγουστος του 1998 και εχω στην μοναδα γυρω στους 2 μηνες

Μετα την πρωινη αναφορα εγω και 7 συναδελφοι μου φανταροι μαζι με τον λοχαγο φευγουμε με το σταγιερ και παμε στον Νεραιδοτοπο -Γκιαουραντα οπου εκει μας περιμενει μια εκπληξη

Θα ερχοταν ο Τσοχατζοπουλος για να τον περασουμε απεναντι απο το ποταμι για αναγνωριση μαζι με τον Αρχηγο ΓΕΣ
Ειχαν στησει μια σχεδια που περιλαμβανε 4 βαρκες πλωτες του Μηχανικου οριζοντια στην ροη του ποταμου εβρου και απο πανω ειχε καθετα μια πλατφορμα καθετα στις βαρκες οπου θα ανεβαιναν 2 τζιπ

Εμεις θα επρεπε να κατσουμε 4 απο την μια μερια και 4 απο την αλλη και με τα σχοινια να σπρωξουμε την σχεδια για να περασει απεναντι .buy buy.

Τις προηγουμενες 2 μερες ειχε βρεξει παπαδες και το εδαφος κατω ειχε γινει βαλτος
Αφου λοιπον περιμενουμε την αφιξη του μεγαλου Υπουργου με φωναζει ο Λοχαγος να παρω το σταγιερ και να παω προς το φυλακιο της εγναντιας γιατι εχει κολλησει στις λασπες η μερσεντες του υπουργου .sarcastic.
Φευγω καρφι μαζι με τον λοχαγο και μολις φτανω στο σημειο βλεπω την μερσεντες καθισμενη στο πισω μερος μεσα στην λασπη και οδηγος να εχει κατεβει κατω και να εχει γινει σαν το γουρουνι ο ταλαιπωρος απο τις λασπες ενω ο Τσοχατζοπουλος καθοταν μεσα αραχτος με αιρκοντισιον ατσαλακωτος μαζι με τον αρχηγο Γες .asking.
Δενουμε την μερσεντες με ιμαντα την τραβαμε στην ακρη και ενα τζιπ παιρνει τον Υπουργο και τον Αρχηγο
.big smile.
Φτανουμε στον Γκιαουραντα και κατεβαινει ο μαχιμος αστρατευτος Υπουργος κοιταει μια δεξια -αριστερα και λεει ::
Καλημερα σας
Ωραια μερα σημερα για αναγνωριση .very shoked..very shoked.
Ανεβαζουν τα 2 τζιπ επανω μπαινουν και τα μπουμπουκια μαζι με τους αξιωματικους και αρχιζει η πικρα για εμας .smashfrak.
Μας εφυγε το κλαπετο μεχρι να τους περασουμε απεναντι στην οχθη τραβοντας τα σχοινια.hit.
Λουστηκαμε με παγωμενο νερο και λασπη μεχρι τα φρυδια μπουγελο ολα .smashfrak.
Αφου τελειωσε ολη η ιστορια γυρισε τοτε ο γελοιος και μας ειπε ::
Μπραβο σας νοιωθω υπερηφανος που οι Ενοπλες δυναμεις εχουν τετοια στελεχοι και οπλιτες σαν και εσας .asking..asking.
Καλη συνεχεια και καλο υπολοιπο .asking.
Ουτε μια μερα τιμητικη ουτε ενα ευχαριστω τιποτα .buy buy.
 
96 ε ήτοι 244 σειρα...κεντρο διαβιβάσεων Χαϊδάρι.. Κοζάνη για λίγο.. Κ μετά πεδίο βολής Κρήτης στην νατοϊκή βάση στο ακρωτήρι...η απόλυτη χλιδή σε δωμάτια με 2 κρεβάτια μέσα...στο ΠΒΚ ήμουν στο γραφείο δημοσίων σχέσεων κ φωτογράφος του στρατηγού.... Επειδή είχε πολλές επισκέψεις από επίσημους υπήρχε κ αυτή η θέση... Βύσμα δεν σας λέω ποιόν:).yel.
 
ΣΤ 89 Τρίπολη ειδικότητητα σμιας δικαστικός, μετάθεση 116 Αραξος , 15 χιλ. απο το πατρικό μου ,

.lazy.κοπάνες για κυνηγια ολων των ειδων, 1μεσα 5 εξω, μοναδική σκοπιες ΄με τον πολεμο του Ιρακ το 91, μαζι με τα φοιτητικά χρόνια ίσως απο τις καλύτερες περιόδους της ζωής μου.
 
ΣΤ 89 Τρίπολη ειδικότητητα σμιας δικαστικός, μετάθεση 116 Αραξος , 15 χιλ. απο το πατρικό μου ,

.lazy.κοπάνες για κυνηγια ολων των ειδων, 1μεσα 5 εξω, μοναδική σκοπιες ΄με τον πολεμο του Ιρακ το 91, μαζι με τα φοιτητικά χρόνια ίσως απο τις καλύτερες περιόδους της ζωής μου.
υπέφερες κι εσύ .yel.
 
Σκέφτηκα να γράψουμε και κάτι για αυτό το θέμα..Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα..Παρουσιάστηκα στην Θήβα τέλη Νοέμβρη του 2003 και απολυθηκα τέλη Αυγούστου. 2004 Από καλλονή Λέσβου..Στρατόπεδο "Πετσοφα"..Σειρά 285. Ειδικότητα ΔΒ.Σε γενικές γραμμές μια χαρά τα περασα.my man.
Α ρε πετσοφεια όρη...! Τώρα το είδα Τάσο! Εγώ παρουσιάστηκα Θήβα, μετά εκπαίδευση μαγειρων Γύθειο 1,5 μήνα, πετσοφας 5,5 μήνες και τέλος απολύθηκα με μετάθεση που ξηγηθηκε ο διοικητής στη Λέσβο από το στρατόπεδο στρατονομιας στην Κατεχάκη .no.
 
τώρα είδα το ενδιαφέρον θέμα :) , λοιπόν ΠΝ 02Γ σαν έφεδρος σημαιοφόρος (ΣΕΑ) , 1 μηνά μετρά ορκωμοσία στον Πόρο σαν ναύτης, 1,5 μηνά σχολείο ΣΕΑ-Μ και ξανά ορκωμοσία σαν έφεδρος σημαιοφόρος, έπειτα μετάθεση σαν κυβερνήτης Π.Α.Τ. (πλοίο αλιείας τορπιλών) οπού έκατσα 16 μήνες, πρέπει να «ψάρεψα» ίσα με 50 τορπίλες αχαχα…. Σύνολο 19μηνες θητεία
 
Πως γίνεται η διαδικασία εν συντομία?

Λοιπόν βάζουμε φρέσκο καλαμάρι με μικρό μολυβί και τραβάμε με 5 μιλιά ταχύτητα χαχαχαχα

Συνηθώς είμαστε και το πλοίο στόχος, άλλες φορές είναι φρεγάτα μόνο ή και ντουμπλες μπορεί να είναι. Ρίχνει το υποβρύχιο ή η Τ.Π.Κ. την τορπίλη (κανονική μόνο που αντί για εκρηκτική ύλη έχει αδρανές υλικό ιδίου βάρους) και την περνάει από κάτω μας στα 50 ποδιά βάθος (πάντα βραδύ), η τορπίλη φαίνεται καθαρά μιας κ έχει ένα φωτάκι το οποίο μας βοηθά μετά να την βρούμε, την περνά σταυρωτά από κάτω μας 3+ φορές ο χείριστης κ μετα την αφήνει να βγει επιφάνεια κάνα μίλι μακριά μας. Πάμε κοντά , κατεβάζω βαρκάκι με 2 άτομα μέσα και έχουν μαζί ένα «φίμωτρο» αυτό το βάζουν στη μύτη της τορπίλης , σφίγγει και δένετε με κλιπ. γατζώνουμε κλειδί επάνω με σχοινί και την τραβάμε επάνω. Στο πλοίο η πρύμη ανοίγει και έχουμε ραουλα…οπότε σα να είμαστε τρέιλερ τις βάζουμε επάνω. Περναμε 3 εν σειρά , μεγάλες γερμανικές ή μέχρι 6 αμερικάνικες , 2 ανά σειρά.

Η τορπίλη είχε επάνω τις 9 μίλια σύρμα και άλλα τόσα μέσα στην τορπιλοσωλήνα…οπότε αυτό ήταν και το βεληνεκές της = 18 μίλια, από εκεί σαν τηλεχειριζόμενο έδινε τις οδηγίες ο χείριστης, εάν κοβόταν από μονή της πήγαινε στον σωστό που είχε προεπιλεχθεί ΑΛΛΑ θα άνοιγε sonar…οπότε θα ανιχνευόταν ευκολά ….είναι και άλλα … απλά είναι απόρρητα :)
 
Όποτε δεν πρόλαβες τους παλιούς θαλάμους..Πηγές κατευθείαν στο καινούργιο κτήριο..
Τότε είχαμε διοικητή Μπελλο,Υποδιοικητή Αθανιτη αν θυμαμε καλα..
 
Back
Top