Πού υπηρετήσαμε;

Παρουσιαστηκα στην Λαμια στο Κεντρο Υλικου Πολεμου τον Μαρτιο του 98 και απολυθηκα Σεπτεμβριο του 99 (18μηνο). Απο το κεντρο πηρα μεταθσεη σε ΠΑΠ στις Σαπες 28 χλμ απο Κομοτηνη και απο εκει απολυθηκα. Ειδικοτητα ΤΑΓ (Τεχνικος Αποθηκαριος Γραφεας) και με εβαλαν στο 1o Γραφειο οπου με χαρακτηρισαν με χαρτια απο την Ταξιαρχια ως ´´απορρητο-ακρως απορρρητο´´. Οταν πηγα η μοναδα δεν ειχε κοσμο. Βγαιναμε με υπηρεσιακα. Διανυκτερευση περιπου καθε 25 ημερες. Το πρωι κουβαλημα τα 8ιντσα απο τις παλιες αποθηκες στις καινουριες, οταν ολοι πηγαιναν για ξεξουραση εμενα με πριμενε δουλεια στο 1ο Γρ. Και μετα φαγητο αγγαρεια και σκοπια ή περιπολο... Καποια στιγμη ο Τσοχατζοπουλος εκανε ενα καλο!!! .sarcastic. Καθιερωσε το υποχρεωτικο εννιαμηνο στην παραμεθοριο και αναδρομικα και ξαφνικα μας ηρθε κοσμος οπου και χαλαρωσαμε. Στη μοναδα ηταν ολοι καλα παιδια, περνουσαμε ωραια χωρις κανενα προβλημα. Στις βολες οταν επεφτε καποιος στοχος κατευθειαν ακουγα βρισιδια απο τον διοικητη (μεγαλη ψυχη) εναντιον μου γιατι ηξερε οτι παντα στοχευα τα ποδια των στοχων για να πεσουν.
Αξεχαστη εμπειρια 10 ημερων σε σκηνακια στα ελληνοβουλγαρικα οπου σκαβαμε το αυλακι που ηταν το συνορο και καθαριζαμε οτι υπηρχε σε ακτινα 6 μετρων απο το αυλακι προς την πλευρα μας. Ηταν Ιουλιος και σχεδον καθε μεσημερι ειχαμε χαλαζοπτωση. Μπανιο ριχνοντας νερο με το κρανος σε ενα κοντινο ποταμι. Αξιοσημειωτο οι τουφεκιες που ακουγωταν τις νυχτες στη βουλγαρικη περιοχη στα αγριογουρουνα. Το καλυτερο ηταν οταν αγορασαμε ενα αρνι απο εναν πομακο βοσκο και αφου μας το καθαρισε, το πηγαμε στον μαγειρα να μας το κανει αλλα μας ειπε οτι δεν ξερει πως να το μαγειρεψει. Τοτε ανελαβα εγω.sarcastic. Ειχαμε φουρνοβαρελο και καταλαβαινετε οτι εγινε τελειο. Με βλεπουν ακομη και τωρα Κομοτηναιοι που ημασταν μαζι και μου λενε ´´καλα ρε φιλε τι πραγμα ηταν εκεινο που μας εφτιαξες τοτε;´´ :)
 
Last edited:
Παρουσιαστηκα στην Κόρινθο το 2000 έμεινα δύο μήνες μετά στη Ρόδο ενεα μηνες μετά με αποσπαση στην Καρπαθο τρεις μέρες και τέλος στα Αγία χωματα το νησί μου το υπόλοιπο της θητείας.Με την ταυτότητα του στρατού πρωτοβγαλα άδεια κυνηγίου.Να σας πω και μια ιστορια,κάτω στο νησί μόνο φαντάρος δεν ειμουνα καφετέριες και κυνήγι ο λοχαγος μου την έλεγε συνέχεια,μου έχεις γεμίσει το φυλακιο όπλα και φυσιγγια τι ήθελες του λέω να έχει barbie και bibibo.Μια μέρα είχα γυρίσει από ολοήμερο περπατητο τσιχλας στο φυλακιο όλοι μουτρομενοι τι έγινε ρε τους λεω?Ήρθε ο λόχαγος μου λένε και ήταν πολύ τσαντισμενος θέλει να σε στείλει πίσω στη Ρόδο είπε να τον πάρεις τηλεφωνο,έπρεπε να βρω μια καλή δικαιολογία. Αφού τον πείρα τηλέφωνο έβαλα μια απαλαγη μου να μαδαει τις τσιχλες στο νεροχυτη,έφτασε σε πέντε λεπτά και αφού με μπινελικοσε καλά καλά αρχησα και γω,το καράβι είχε να πιάσει καμία δεκαπενταρια μέρες το ψυγείο αδειο γιατί τα ονια μας τα στελναν από Καρπαθο. Άνοιξα λοιπόν την πόρτα του ψυγείου και του λέω τι θέλεις να πεθανουμε της πείνας δεν βλέπεις τι γίνεται,κατέβασε το κεφάλι και την έκανε με ελαφρά από τότε δεν ξαναβγαλε αχνα και γω κάθε μέρα κυνηγι.;)
 
Παρουσιάστηκα στην Ναυτική Βάση του Κανελλόπουλου τον Νοεμβρη του 2009 ώπου και προπευδεύτηκα σκληρά και αλύπητα..Έφυγα μετα την άδεια ορκομωσίας που έγινε στον Πόρο και Παρουσιαζομαι στο γραφείο του Αρχηγου του Ναυτικου στο Αρχηγείο στόλου στην Σαλαμίνα..Μετά μου εκδόθηκε φίλο πορείας για την ΣΔΑΜ στην αγία παρασκευή όπου έκατσα και 2 μέρες και μετά απολύθηκα απο ένα παράρτημα της ΣΔΑΜ στα Σπάτα..
 
Παρουσιαστηκα στην Λαμια στο Κεντρο Υλικου Πολεμου (φυσικα Φλεβαρη για να εχω απολυθει στα μπασιματα μιας κ η θητεια ηταν 9 μηνες) και μετα ενας θεος ξερει πως βρεθηκα στο 508 ΜΚΤΠ στα Ριζια του ΕΒρου για 7 μηνες... Επεσα σε πολυ ασχημη φαση για το στρατοπεδο, ειναι ζητημα αν ολο αυτο το διαστημα των 7 μηνων υπηρξαν 10 βραδια που κοιμηθηκα χωρις να εχω υπηρεσια, ειδα τη μαλακια σε ολο της το μεγαλειο( δεν πιστευα στα ματια μου με αυτα που εβλεπα) και γενικα περσα πολυ ασχημα... Το μονο ενδιαφερον ηταν η υπηρεσιες στα φυλακια στα φυσικα συνορα μεταξυ της Τουρκιας στις καστανιες, τις οποιες επιδιωκα για να γλιτωνω λιγο απο την τρελα του στρατοπεδου... Ειδα λιοσπορα, τρυγονια, εζησα την κατασταση με τους λαθρομεταναστες σε καθημερινη βαση... Πηρα αρκετες τιμητικες λογω επιδοσεων στις βολες αλλα κ λογω τοπογραφικης ενημερωσης στους διαφορους στρατηγους που επισκεπτονταν τα φυλακια, τις οποιες δεν πηρα ποτε...
Ο τελευταιος μηνας εκλεισε στην Αθηνα, στην ΣΑΝ, οπου καταλαβα την τεραστια διαφορα στη θητεια των νεων αναλογα με το που υπηρετουν... Η κατασταση 2-3 μεσα κ 1 εξω που ολα τα παιδια χαρακτηριζαν ως τραγικα κουραστικη, εμενα μου φανηκε διακοπες...
Το μόνο θετικό ότι ένας πιτσιρικάς εκπαιδευεται και μαθαίνει την ξεφτίλα που θα γνωρίσει στην συνέχεια σε αυτή τη χώρα.
Συμφωνω απολυτος... Δεν μου αρεσει να κλαιγομαι κ ουτε ειμαι ανθρωπος που χαμπαριαζει ευκολα απο κουραση, αυπνια, υπομονη κ ολα τα σχετικα αλλα οι μηνες στο 508 ηταν απλα απο τους χειροτερου της μεχρι τωρα ζωης μου... Το μονο θετικο απο τη στρατιωτικη μου θητεια ηταν μια γνωριμια που αργοτερα οδηγησε στην ενασχοληση μου με τον κυνηγετικο τυπο...
 
Παρουσιάστηκα στην Ναυτική Βάση του Κανελλόπουλου τον Νοεμβρη του 2009 ώπου και προπευδεύτηκα σκληρά και αλύπητα..Έφυγα μετα την άδεια ορκομωσίας που έγινε στον Πόρο και Παρουσιαζομαι στο γραφείο του Αρχηγου του Ναυτικου στο Αρχηγείο στόλου στην Σαλαμίνα..Μετά μου εκδόθηκε φίλο πορείας για την ΣΔΑΜ στην αγία παρασκευή όπου έκατσα και 2 μέρες και μετά απολύθηκα απο ένα παράρτημα της ΣΔΑΜ στα Σπάτα..
.very shoked.
 
Παρουσιάστηκα στην Ναυτική Βάση του Κανελλόπουλου τον Νοεμβρη του 2009 ώπου και προπευδεύτηκα σκληρά και αλύπητα..Έφυγα μετα την άδεια ορκομωσίας που έγινε στον Πόρο και Παρουσιαζομαι στο γραφείο του Αρχηγου του Ναυτικου στο Αρχηγείο στόλου στην Σαλαμίνα..Μετά μου εκδόθηκε φίλο πορείας για την ΣΔΑΜ στην αγία παρασκευή όπου έκατσα και 2 μέρες και μετά απολύθηκα απο ένα παράρτημα της ΣΔΑΜ στα Σπάτα..
Πως άντεξες ρε λεβεντάκο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;.fff..fff..fff..fff.
 
Εγώ παρουσιάστηκα Σεπτέμβρη του '11 στην Θήβα υλικού πολέμου και 20 μέρες μετά, και αφού είχα πολύ δυνατό βύσμα, βρέθηκα στο 50ΤΥΠ στο Κουφόβουνο Διδυμότειχου από οπού και απολύθηκα. Βέβαια την μισή μου θητεία την έκανα σε ένα φυλάκιο στο Μέγα Δέρειο (πρέπει να με είχαν ξεχάσει, δεν εξηγείτε αλλιώς)
Πάντως γενικά χαμένος χρόνος από την ζωή μου, αλλά όχι ότι δεν παλευόταν, απλά χωρίς νόημα....
 
Παρουσιαστηκα στην Λαμια στο Κεντρο Υλικου Πολεμου τον Μαρτιο του 98 και απολυθηκα Σεπτεμβριο του 99 (18μηνο). Απο το κεντρο πηρα μεταθσεη σε ΠΑΠ στις Σαπες 28 χλμ απο Κομοτηνη και απο εκει απολυθηκα. Ειδικοτητα ΤΑΓ (Τεχνικος Αποθηκαριος Γραφεας) και με εβαλαν στο 1o Γραφειο οπου με χαρακτηρισαν με χαρτια απο την Ταξιαρχια ως ´´απορρητο-ακρως απορρρητο´´. Οταν πηγα η μοναδα δεν ειχε κοσμο. Βγαιναμε με υπηρεσιακα. Διανυκτερευση περιπου καθε 25 ημερες. Το πρωι κουβαλημα τα 8ιντσα απο τις παλιες αποθηκες στις καινουριες, οταν ολοι πηγαιναν για ξεξουραση εμενα με πριμενε δουλεια :)

χρηστο απο την κομοτινη το 1990 αγορασα την πρωτη μου μπενελι ραφαελο.
περασα ομορφα στα μερη σας.
 
Παρουσιαστηκα 7/2/84 στην Δραμα. 27/3/84 μεταθεση στο 503 Τ.Π στην Καβυλη Εβρου.Μετα απο δυο μηνες αποσπαση στην Κομοτηνη για ΛΥΒ και μετα επιστροφη στο ταγμα. Τα πραγματα ιδιαιτερως δυκολα τοτε. Το μισο ταγμα στην Καβυλη ολο εκπαιδευση και ασκησεις , και το αλλο μισο στα φυλακια πιο ησυχα μεν αλλα με απιστευτα πολλες ωρες υπηρεσια. Ειχα την ατυχια να φαω ολες τις ασκησεις στο ταγμα και μετα να παω για εξη μηνες στο φυλακιο οπου φυλαξα περιπου 1500 ωρες πραγματικη ενοπλη υπηρεσια. Περασαμε ενα πολυ δυσκολο χειμωνα εκει.
Μεταθεση τρεις μηνες πριν απολυθω στα Γλυκα Νερα στην 72Μ.Ε τον Νοεμβρη του 85.
 
χρηστο απο την κομοτινη το 1990 αγορασα την πρωτη μου μπενελι ραφαελο.
περασα ομορφα στα μερη σας.

Γιάννη όλοι περνούν ωραία εδώ... .sarcastic.
Το όπλο το πήρες από κατάστημα ή μεταχειρισμένο;
 
Παρουσιάστηκα Αυλώνα τον Φεβρουάριο του 2011.
Έκατσα ένα μήνα και μετά Προεδρική Φρουρά,Εύζωνας μέχρι να απολυθώ τον Νοέμβρη.(9μηνο)
Η υπηρεσία στο Σύνταγμα ήταν δύσκολη ομολογώ(έπεσα και στους αγανακτησμένους φάγαμε πολλά δακρυγόνα),αλλά η έξω στρατοπεδική ζωή ήταν όλα τα λεφτά.
Η Αθήνα μου άρεσε πάρα πολύ όπως επίσης και οι γυναίκες τις......:D .sex hard.
 
Παρουσιάστηκα Αυλώνα τον Φεβρουάριο του 2011.
Έκατσα ένα μήνα και μετά Προεδρική Φρουρά,Εύζωνας μέχρι να απολυθώ τον Νοέμβρη.(9μηνο)
Η υπηρεσία στο Σύνταγμα ήταν δύσκολη ομολογώ(έπεσα και στους αγανακτησμένους φάγαμε πολλά δακρυγόνα),αλλά η έξω στρατοπεδική ζωή ήταν όλα τα λεφτά.
Η Αθήνα μου άρεσε πάρα πολύ όπως επίσης και οι γυναίκες τις......:D .sex hard.
βλέπε παρατσούκλια .ha ha ha.
 
Εγώ παιδιά μπήκα Μεσολόγγι με τη 278,τέλη Μαίου του 2002. Καβατζώθηκα στα μαγειρία κ για ένα μήνα περίπου πέρασα καλά,ύστερα ακολούθησαν οι δύο χειρότεροι μήνες της θητείας παρόλο που ήμουν δίπλα στο σπίτι μου(ΚΕΒΟΠ) με πολύ τρέξιμο και 2 εξόδους σε 2 μήνες. Απο εκεί έφτασα Εβρο,στο Λαγό, με καλύτερη εμπειρία τις εβδομαδιαίες υπηρεσίες στο ποτάμι,δίπλα στην Ορεστιάδα σε φυλάκιο που αν θυμάμαι καλά λεγόταν 565. Φυλάκιο χωμένο στην απαγορευμένη ζώνη,οπού απολάμβανα καθημερινά την απίστευτη φύση και το μαγευτικό τοπίο! Έτσι μετά απο 7 μήνες στον Έβρο πήρα την τελευταία μετάθεση πάλι για ΚΕΒΟΠ οπού έκανα ΖΩΑΡΑ... Καλή εμπειρία για μένα.
 
Αεροπορία, βασική εκπαίδευση Τρίπολη Νοεμβρης 93, μετά ειδική εκπαίδευση Ελευσίνα 1 μήνα και μετά 115 ΠΜ στη Κρήτη, ειδικότητα χημικός, αυτο που σπούδασα δηλαδή. Απολυθηκα Νοεμβρη 1994 απο εκει.Ήμουν υπεύθυνος ποιοτικού ελέγχου στα καύσιμα αεροπλάνων. Επειδή ήμουν μαι ο μόνος και με χρειάζονταν πέρασα καλα αν και έπρεπε όταν εβγενα βόλτα στα Χανιά να παίρνω τηλέφωνο μεσα αν έκατσε κανένα έκτακτο.
 
Back
Top