Ποιο αεροβόλο να πάρω?

Η εμπειρία του συγκεκριμένου γυρω απο τα αεροβολα οπλα ειναι μεγάλη, όποτε δεν νομίζω να είναι τόσο υπερβολικος....
Λέτε να μην γνωρίζει οτι μια μισινεζα είναι απείρως πιο μαλακή απο το ατσάλι?
Τάσο ποιος είναι ο Λακαφωσης;
 
Τάσο ποιος είναι ο Λακαφωσης;
Μηχανολόγος μηχανικός στο επάγγελμα..
Πάνω από 20χρ αρθρογράφος στην Κ&Κ για θέματα που αφορουν τα αεροβολα, τα μαχαίρια κ πολυεργαλεια...

Ίσως κάποιοι να τον θυμάστε παλια μέσα από τις παρουσιασεις αγώνων F1 στον Αlpha....
Αλλά κ τωρα προσφατα σε δελτια ειδήσεων σε συζητήσεις γυρω απο τροχαία ατυχηματα..

Θεωρώ πως είναι από τους λιγουν Εν Ελλάδι που γνωριζουν τόσο καλά το αεροβόλο..

Αν το ψάξετε εδώ θα βρείτε αρκετά άρθρα του...
https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/aerovola/
 
Τ
Θα ηθελα να επισημανω για αλλη μια φορα πως η χρηση αεροβολου εκτος σκοπευτηριου απαγωρευεται.........ποσο μαλον για εκτος σκοπου σκοποβολης .....ακομα και στο κτημα για επιβλαβες.
Το τι θα κανει ο καθενας ειναι δικη του υποθεση και δεν χρειαζεται να αναφερεται.....
Berettakias ..Εισαι μπερδεμενος αλλα σε καλο δρομο.....για την δουλεια που το θελεις το αεροβολο σου ειναι ενα...HW 90 5,5!!!!!
Γιατι????
1)Εχει την δυναμη για αξιοπρεπεις βολες ακομα και στα 70-80μ
2)Εχει κορυφαια σκανδαλη!!!
3)Μπορει να μηνει οπλισμενο για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα χωρις να χασει δυναμη(να το αποφευγεις)
4)Διαθετει ρυθμιζωμενη δυναμη με την προυποθεση να υπαρχει τρομπα.
5)Αν χριεαστει ποτε τσιμουχακια με 2 ευρω εγινε καινουργιο!!!
6)Δεν χρειαζεται tiuning για να αποδωσει τα μεγιστα παρα μονο μια τσιμουχα και σωστη λιπανση.

Τα ελατηριου τωρα οποια και αν ειναι αυτα θα χρειαστουν χερακι για να αποδωσουν τον καλιτερο εαυτο τους που σημαινει επιπλεον εξοδα......ελατηριο,οδηγος ελατηριου,χειροποιητη τσιμουχα,to hut,γυαλισμα σκανδαλης και σωστη ρυθμιση και τελος μια σωστη λιπανση εκει που πρεπει και με αυτα που πρεπει.....που σημαινει πως αυτα ολα για να γινουν σωστα και με επιτυχια θα πρεπει να τα κανει ΜΑΣΤΟΡΑΣ και μαστορια στην Ελλαδα ειναι μετρημενα στα δακτυλα του ενος χεριου.
Αυτα στα επισημανω διοτι εχουν συμβει πολλες κακοτεχνιες και επεμβασεις απο ''μαστορια'' του καφενειου......
Τα γνωρίζω αυτά Ηρακλή απλά τα είπα για να σας δώσω να καταλάβετε ακριβώς το τι θέλω. Η κυρία χρήση του εννοείται πως είναι για το σκοπευτήριο που έχει ωφέλιμο χώρο 75 μέτρα συν όλο το βουνό από πίσω... Αυτό που έχει ειπωθεί ότι το 90αρι σπάει και τα πιστοποιημενα αντικραδασμικα οπτικά ισχύει?? Επίσης από ακρίβεια υπολείπεται σημαντικά από το 97αρι σαν όπλο?
 
Τ

Τα γνωρίζω αυτά Ηρακλή απλά τα είπα για να σας δώσω να καταλάβετε ακριβώς το τι θέλω. Η κυρία χρήση του εννοείται πως είναι για το σκοπευτήριο που έχει ωφέλιμο χώρο 75 μέτρα συν όλο το βουνό από πίσω... Αυτό που έχει ειπωθεί ότι το 90αρι σπάει και τα πιστοποιημενα αντικραδασμικα οπτικά ισχύει?? Επίσης από ακρίβεια υπολείπεται σημαντικά από το 97αρι σαν όπλο?
Εχει γραφτει απο αρκετους σε φορουμ με αεροβολα και για πιστοποιημενα αντικραδασμικα οπτικά, οπως και για το diana 54.
To 90αρι ειναι πιο κυνηγετικο για χωρες που επιτρεπεται, ενω το 97αρι ειναι σκοπευτικο και το πρωτο εχει τα διπλα ποδολιβρα απο το δευτερο.Παρε ενα 95αρι σε 4,5 αλλιως συμβιβασου με τα παρελκομενα και παρε προσυμπιεσμενο,.cofee.
 
Τ

Τα γνωρίζω αυτά Ηρακλή απλά τα είπα για να σας δώσω να καταλάβετε ακριβώς το τι θέλω. Η κυρία χρήση του εννοείται πως είναι για το σκοπευτήριο που έχει ωφέλιμο χώρο 75 μέτρα συν όλο το βουνό από πίσω... Αυτό που έχει ειπωθεί ότι το 90αρι σπάει και τα πιστοποιημενα αντικραδασμικα οπτικά ισχύει?? Επίσης από ακρίβεια υπολείπεται σημαντικά από το 97αρι σαν όπλο?
Ισχυει εν μερη αλλα και οχι.........δηλ αν εχεις μια σωστη βαση και ειναι σωστα τοποθετημενη και δεν το εχεις και τερμα φουσκωμενο τοτε μπορει να σου κρατησει αλλα και παλι δεν υπαρχει εγγυηση.
Υπαρχουν περιπτωσεις σε πολυ ακριβα οπτικα και πιστοποιημενα να βγαινουν οφ μετα απο καποιες βολες και αλλα πολυ φτηνοτερα(οχι φτηνιαρικα)να κρατανε .
Το 97αρι ειναι αλλη κατηγορια και δεν τιθεται θεμα συγκρισης.....ναι ειναι πολυ ποιο ακριβες και γι'αυτο το λογο παιρνει μερος σε αγωνισματα διπλα σε pcp χωρις να υστερειται .......απο την αλλη το 90αρι ειναι ενα αεροβολο κυνηγετικης φυσης σε χωρες που επιτρεπεται και το μονο gasram που αξιζει καποιος να δωσει χρηματα και να το παρει.......ολα τα αλλα ειναι πολυ πισω και με προβληματα.
Το 90αρι εχει πολυ καλη ακριβεια....εγω προσωπικα μπορω να κτυπω καρυδια στα 50μ......οποτε καταλαβαινεις πως δεν υστερει για την χρηση που σε ενδιαφερει.
Ειναι και τα δυο βαρια οπλα που το βαρος επιδρα θετικα στην βολη.
Στον αντιποδα θα σου προτεινα το 80αρι σε 5,5 το οποιο ειναι και αυτο πολυ δυνατο και πολυ καλο αλλα το ''χερακι'' θα σου κοστισει ....επισεις το 95αρι σε 4,5 ειναι ενα θεικο οπλο και το καλιτερο σπαστης καννης αυτη την στιγμη το οποιο και αυτο θα χρειαστει το ''καλοπισμα του" για να σου δωσει τα μεγιστα .............
Βλεπετε πως επιμενω στο tiuning γιατι ξερω πολυ καλα πως μπορει να γινει μετα το οπλο.......και για να μην παρεξηγηθω δεν κανω tiuning.
 
Εχει γραφτει απο αρκετους σε φορουμ με αεροβολα και για πιστοποιημενα αντικραδασμικα οπτικά, οπως και για το diana 54.
To 90αρι ειναι πιο κυνηγετικο για χωρες που επιτρεπεται, ενω το 97αρι ειναι σκοπευτικο και το πρωτο εχει τα διπλα ποδολιβρα απο το δευτερο.Παρε ενα 95αρι σε 4,5 αλλιως συμβιβασου με τα παρελκομενα και παρε προσυμπιεσμενο,.cofee.
Πάρε ένα 95άρι σε 4,5 mm.
Ισχυει εν μερη αλλα και οχι.........δηλ αν εχεις μια σωστη βαση και ειναι σωστα τοποθετημενη και δεν το εχεις και τερμα φουσκωμενο τοτε μπορει να σου κρατησει αλλα και παλι δεν υπαρχει εγγυηση.
Υπαρχουν περιπτωσεις σε πολυ ακριβα οπτικα και πιστοποιημενα να βγαινουν οφ μετα απο καποιες βολες και αλλα πολυ φτηνοτερα(οχι φτηνιαρικα)να κρατανε .
Το 97αρι ειναι αλλη κατηγορια και δεν τιθεται θεμα συγκρισης.....ναι ειναι πολυ ποιο ακριβες και γι'αυτο το λογο παιρνει μερος σε αγωνισματα διπλα σε pcp χωρις να υστερειται .......απο την αλλη το 90αρι ειναι ενα αεροβολο κυνηγετικης φυσης σε χωρες που επιτρεπεται και το μονο gasram που αξιζει καποιος να δωσει χρηματα και να το παρει.......ολα τα αλλα ειναι πολυ πισω και με προβληματα.
Το 90αρι εχει πολυ καλη ακριβεια....εγω προσωπικα μπορω να κτυπω καρυδια στα 50μ......οποτε καταλαβαινεις πως δεν υστερει για την χρηση που σε ενδιαφερει.
Ειναι και τα δυο βαρια οπλα που το βαρος επιδρα θετικα στην βολη.
Στον αντιποδα θα σου προτεινα το 80αρι σε 5,5 το οποιο ειναι και αυτο πολυ δυνατο και πολυ καλο αλλα το ''χερακι'' θα σου κοστισει ....επισεις το 95αρι σε 4,5 ειναι ενα θεικο οπλο και το καλιτερο σπαστης καννης αυτη την στιγμη το οποιο και αυτο θα χρειαστει το ''καλοπισμα του" για να σου δωσει τα μεγιστα .............
Βλεπετε πως επιμενω στο tiuning γιατι ξερω πολυ καλα πως μπορει να γινει μετα το οπλο.......και για να μην παρεξηγηθω δεν κανω tiuning.
Η αλήθεια είναι ότι το ψιλοφοβαμαι το θέμα με το οπτικό για το 90αρι. Μου φαίνεται όλοι οι δρόμοι στο τέλος καταλήγουν στο 95 σε 4.5 ως μια συμφέρουσα μέση λύση. Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
 
Μηχανολόγος μηχανικός στο επάγγελμα..
Πάνω από 20χρ αρθρογράφος στην Κ&Κ για θέματα που αφορουν τα αεροβολα, τα μαχαίρια κ πολυεργαλεια...

Ίσως κάποιοι να τον θυμάστε παλια μέσα από τις παρουσιασεις αγώνων F1 στον Αlpha....
Αλλά κ τωρα προσφατα σε δελτια ειδήσεων σε συζητήσεις γυρω απο τροχαία ατυχηματα..

Θεωρώ πως είναι από τους λιγουν Εν Ελλάδι που γνωριζουν τόσο καλά το αεροβόλο..

Αν το ψάξετε εδώ θα βρείτε αρκετά άρθρα του...
https://www.kynigesia.gr/opla-vlitiki/aerovola/
Απ'οτι φαινεται του αρεσει να γραφει ''σεντονια'' με ''ξυληνη γλωσσα'', δεν μπορω να πω οτι εντυπωσιαστικα απο δυο τρεια αρθρα που καταφερα με δυσκολια να διαβασω, μεχρι με gamo socom ασχοληθηκε.....
 
Ξερει κανεις ποιος κανει tuning στην Αθηνα? Να το κατεχει ομως, οχι να αλλαζει ελατηρια και τσιμουχες. Αυτα τα κανω κι εγω. Μιλάμε να κανει οδηγους ελατηριων, τοπ χατ, τσιμουχες δικες του, λειανσεις, σκανδαλες, χρονομετρησεις κλπ.
Αν δε θελετε δημοσια στειλτε πμ ή στο 6948346295
 
Απ'οτι φαινεται του αρεσει να γραφει ''σεντονια'' με ''ξυληνη γλωσσα'', δεν μπορω να πω οτι εντυπωσιαστικα απο δυο τρεια αρθρα που καταφερα με δυσκολια να διαβασω, μεχρι με gamo socom ασχοληθηκε.....
Δεν ξέρω τι έχει το gamo socom, αλλά όλοι οι αρθρογραφοι που κάνουν κ παρουσιασεις κάτι πρεπει να "δείξουν"...
Ο Κυπριδημος πχ έχει ασχοληθεί κ με τα αεροβολα της daisy, δεν νομίζω να είναι κακό..

οποιος γράφει δημόσια σιγουρα κρίνεται, κ δεν γινεται να συμφωνουμε όλοι με όλους, για αυτό κ τα σχόλια δεν ειναι παντα κολακευτικά...

Μπορεί τώρα πια να μην ασχολουμαι με το αεροβολο , αλλά πιστευω οτι οι πραγματικοι γνωστες πανω σε αυτό είναι λίγοι...
Και πως να μην είναι όταν για τους περισσοτερους στην χώρα μας, το αεροβόλο σημαίνει "μια" βολή σε ένα στόχο κ έως εκεί..
 
Δεν ξέρω τι έχει το gamo socom, αλλά όλοι οι αρθρογραφοι που κάνουν κ παρουσιασεις κάτι πρεπει να "δείξουν"...
Ο Κυπριδημος πχ έχει ασχοληθεί κ με τα αεροβολα της daisy, δεν νομίζω να είναι κακό..

οποιος γράφει δημόσια σιγουρα κρίνεται, κ δεν γινεται να συμφωνουμε όλοι με όλους, για αυτό κ τα σχόλια δεν ειναι παντα κολακευτικά...

Μπορεί τώρα πια να μην ασχολουμαι με το αεροβολο , αλλά πιστευω οτι οι πραγματικοι γνωστες πανω σε αυτό είναι λίγοι...
Και πως να μην είναι όταν για τους περισσοτερους στην χώρα μας, το αεροβόλο σημαίνει "μια" βολή σε ένα στόχο κ έως εκεί..
Αφού ρε συ Τάσο τα αφιόνια το θεωρούν και εγώ δεν ξέρω τι, επειδή είναι ραβδωτό. Θα μπορούσε κάλλιστα να επιτρέπεται το κυνήγι με αεροβόλο ακόμα και από τα 16 χρόνια με συγκατάθεση του γονέα ώστε να μπορεί ο νέος να μπει στο κλίμα χωρίς να είναι παράνομος.
 
Δεν ξέρω τι έχει το gamo socom, αλλά όλοι οι αρθρογραφοι που κάνουν κ παρουσιασεις κάτι πρεπει να "δείξουν"...
Ο Κυπριδημος πχ έχει ασχοληθεί κ με τα αεροβολα της daisy, δεν νομίζω να είναι κακό..

οποιος γράφει δημόσια σιγουρα κρίνεται, κ δεν γινεται να συμφωνουμε όλοι με όλους, για αυτό κ τα σχόλια δεν ειναι παντα κολακευτικά...

Μπορεί τώρα πια να μην ασχολουμαι με το αεροβολο , αλλά πιστευω οτι οι πραγματικοι γνωστες πανω σε αυτό είναι λίγοι...
Και πως να μην είναι όταν για τους περισσοτερους στην χώρα μας, το αεροβόλο σημαίνει "μια" βολή σε ένα στόχο κ έως εκεί..
Γραφει πραγματα τα οποια μπερδευουν κοσμο, π.χ. diana 52 σε 4,5mm, πιστολι daisy εχει λεει λιγο σκληρη σκανδαλη αλλα ειναι καλυτερη ετσι λεει για να κανουμε εξασκηση, για το gamo ολα καλα οπλαρα.........
 
Γραφει πραγματα τα οποια μπερδευουν κοσμο, π.χ. diana 52 σε 4,5mm, πιστολι daisy εχει λεει λιγο σκληρη σκανδαλη αλλα ειναι καλυτερη ετσι λεει για να κανουμε εξασκηση, για το gamo ολα καλα οπλαρα.........
Τι να σου πω Γιώργο..

Εξαρτάται πως το βλεπει κ πως το αντιλαμβάνεται ο καθένας..

Πχ για το gamo δεν κατάλαβα να είπε ότι είναι μια οπλαρα χωρίς ατέλειες....

Και κάποια πραγματα ειναι δυσκολο να περιγραφουν σε ένα κείμενο αν δεν τα δουμε απο κοντά...
 
Για το διαμέτρημα 5.0 (αν εξαιρεθεί η έλλειψη ποικιλίας βολιδων) πιστεύετε ότι αξίζει για το 95αρι? Μήπως είναι η χρυσή τομή ανάμεσα στα δύο δημοφιλή διαμέτρηματα? Δεν μου αρέσει η έντονη καμπύλη που κάνει στην τροχιά το 5.5
 
Για το διαμέτρημα 5.0 (αν εξαιρεθεί η έλλειψη ποικιλίας βολιδων) πιστεύετε ότι αξίζει για το 95αρι? Μήπως είναι η χρυσή τομή ανάμεσα στα δύο δημοφιλή διαμέτρηματα? Δεν μου αρέσει η έντονη καμπύλη που κάνει στην τροχιά το 5.5
Ναι ....μπορει να ειναι η χρυση τομη αλλα εχει ενα θεματακι με την επιλογη της βολιδας......δεν υπαρχουν σε μεγαλη ποικιλια........οχι ομως οτι δεν βρισκεις.
 
Απ'οτι φαινεται του αρεσει να γραφει ''σεντονια'' με ''ξυληνη γλωσσα'', δεν μπορω να πω οτι εντυπωσιαστικα απο δυο τρεια αρθρα που καταφερα με δυσκολια να διαβασω, μεχρι με gamo socom ασχοληθηκε.....
Οταν πληρωνεσαι για να γραφεις ειναι σαν τα τσουκ μποξ.......θα πεις αυτο που θελουν αυτοι που σε πληρωνουν.......τοσο απλα.
Το εχω αναφερει πολλακις εδω μεσα...μην περιμενετε αντικειμενικη ενημερωση απο ανθρωπους που πληρονωνται για να πουν την αποψη τους.....να ακουτε αυτους που ξερουν και δεν εχουν συμφερον.
 
Οταν πληρωνεσαι για να γραφεις ειναι σαν τα τσουκ μποξ.......θα πεις αυτο που θελουν αυτοι που σε πληρωνουν.......τοσο απλα.
Ναι πιθανόν να ισχυει κ αυτό όπως κ σε κάθε είδους διαφήμιση....
Ωστόσο, επειδή έχω διαβάσει ένα σωρό αρθρογράφους κανεις δεν μου εδωσε την ένδειξη ότι "τα παιρνει" για να τα παρουσιαζει ολα τέλεια....
Μαζί με τα πλεονεκτηματα, αναγράφονται κ τα οποια μειονεκτήματα κ αυτο μου αρκεί......

Βέβαια κ αυτοί δεν είναι σε θέση να γνωρίζουν τι θα προκυψει στο μέλλον ακόμα κ αν ένα όπλο δείχνει "καλο", αυτό είναι κάτι που θα φανεί στην στην πορεια.....

Εξάλλου ολα είναι ένα ατελείωτο μαρκετινγκ, πχ βγάζει μια καταξιωμένη εταιρία ένα νέο μοντέλο όπλου κ του διαφημιζει τα οποια καλουδια έχει..
θα πω αμέσως ότι λέει ψέματα η τα παραλεει γιατι ο σκοπος της ειναι να πουλησει??
Και αν είναι έτσι όπως τα λέει??


να ακουτε αυτους που ξερουν και δεν εχουν συμφερον.
Όλους πρεπει να τους ακουμε ακόμα κ αν καπου είναι λάθος.....
 
Συμφωνώ με τον Ηρακλή. Ισως θα πρέπει να είμαστε πιο αυστηροί με τους αρθρογράφους , διότι η πλειοψηφία των αναγνωστών δεν επηρεάζεται μόνο, αλλά πιστεύει όλα όσα γράφει κάποιος <καταξιωμένος > . Δυστυχώς στην Ελλάδα ,χώρα δίχως παράδοση οπλογνωσιας αλλά με πλεόνασμα αυταρεσκων ημιμαθων ,όσοι διψάνε για γνώση καταλήγουν αλχημιστές.
 
διότι η πλειοψηφία των αναγνωστών δεν επηρεάζεται μόνο, αλλά πιστεύει όλα όσα γράφει κάποιος <καταξιωμένος >
Δεν θα πω ότι δεν τους πιστευω....
Αλλα σε κάποια πραγματα διαφωνώ......

Δυστυχώς στην Ελλάδα ,χώρα δίχως παράδοση οπλογνωσιας αλλά με πλεόνασμα αυταρεσκων ημιμαθων ,όσοι διψάνε για γνώση καταλήγουν αλχημιστές.
Επειδή δεν έχει η Ελλάδα παραδοση οπλογνωσιας θα πει ότι δεν έχει γνωστες πανω στα όπλα??
Και δεν μιλάω για αυτους που λυνουν ένα όπλο κ λέγονται οπλουργοι, η ρίχνουν μια βολή στον πινακα κ λέγονται βλητικοι....

Ολοι μας απο κάπου αντλούμε πληροφοριες, το αν θα τις δεχτούμε η οχι έχει να κάνει με τα δικά μας "πιστευω"....

Εσυ Λευτέρη που ασχολησε κ σου αρέσει η βλητικη, θα έχεις παρατηρήσει ότι ακόμα κ οι μεγάλοι του είδους έχουν διαφωνήσει αναμεταξυ τους...
Αν έχεις κάποια γνώση πανω στο αντικείμενο της διαφωνιας τους, θα παρεις κ το ανάλογο μέρος...
Αν όχι θα μπερδευτείς......

Καλο είναι να έχουμε ανοιχτά τα αυτιά μας στα παντα, κ στην τελική ας τα δουμε κ ας τα κρίνουμε οπως εμείς νομίζουμε..

Από γνώμες άλλο τίποτα κ στα παντα...........
 
Back
Top