Ποιο αεροβόλο να πάρω?

Επειδή δεν βρήκα κάτι σχετικό το γράφω εδώ. Έφτιαξα με κορδόνι μισινέζας και πετονιά ένα σχοινοβελό για τον καθαρισμού του αεροβόλου. Ψάχνω πανάκια έτοιμα κομμένα σε μικρές διαστάσεις. Έχετε κάποια πρόταση ; Ευχαριστώ.
View attachment 55863
Ο Λακαφώσης που έγραφε άρθρα για τα αεροβόλα στην Κ+Κ πρότεινε για τον σχοινοβελο(κ αυτός κατασκευή από πετονια είχε φτιάξει) να χρησιμοποιούνται μακρόστενα κομμάτια χαρτοπετσέτας...

Ετσι καθάριζα κ εγώ ένα gamo spectra που είχα...

Βασικά οι ραβδώσεις στην κάννη δεν θέλουν ζόρι γιατι ειναι ευαίσθητες......
 
Ο Λακαφώσης που έγραφε άρθρα για τα αεροβόλα στην Κ+Κ πρότεινε για τον σχοινοβελο(κ αυτός κατασκευή από πετονια είχε φτιάξει) να χρησιμοποιούνται μακρόστενα κομμάτια χαρτοπετσέτας...

Ετσι καθάριζα κ εγώ ένα gamo spectra που είχα...

Βασικά οι ραβδώσεις στην κάννη δεν θέλουν ζόρι γιατι ειναι ευαίσθητες......
Δεν το ήξερα,αυτό με τις ραβδώσεις ‼️
 
Ο Λακαφώσης που έγραφε άρθρα για τα αεροβόλα στην Κ+Κ πρότεινε για τον σχοινοβελο(κ αυτός κατασκευή από πετονια είχε φτιάξει) να χρησιμοποιούνται μακρόστενα κομμάτια χαρτοπετσέτας...

Ετσι καθάριζα κ εγώ ένα gamo spectra που είχα...

Βασικά οι ραβδώσεις στην κάννη δεν θέλουν ζόρι γιατι ειναι ευαίσθητες......
Σιδερο ειναι, δεν παθαινουνε κατι απο τη βεργα που ειναι απο μπρουτζο.
 
Ο Λακαφώσης που έγραφε άρθρα για τα αεροβόλα στην Κ+Κ πρότεινε για τον σχοινοβελο(κ αυτός κατασκευή από πετονια είχε φτιάξει) να χρησιμοποιούνται μακρόστενα κομμάτια χαρτοπετσέτας...

Ετσι καθάριζα κ εγώ ένα gamo spectra που είχα...

Βασικά οι ραβδώσεις στην κάννη δεν θέλουν ζόρι γιατι ειναι ευαίσθητες......
Θα το δοκιμάσω Τάσο σε ευχαριστώ.
 
Σιδερο ειναι, δεν παθαινουνε κατι απο τη βεργα που ειναι απο μπρουτζο.
Ναι μπορεί δεν αντιλεγω Γιωργο..
Εγώ παντως δεν θα τα χρησιμοποιουσα..
Όπως κ οποιοδήποτε άλλο φθηνιαρικο σετ από εταιρίες αμφιβολου ποιοτητας που δεν "ειδικεύονται" πανω σε αυτά τα όπλα...

οι ραβδώσεις είναι σημαντικές για την ευθυβολια που θα δώσουν στις βολιδες κ κατα επέκταση την ακρίβεια πανω στον στόχο..
Εκει δεν χρειαζεται ρισκο.....
Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω...

Εξάλλου μια χαρά καθαρίζει η κάννη, ουτε κ χρειάζεται συχνο καθαρισμα....
 
Ναι μπορεί δεν αντιλεγω Γιωργο..
Εγώ παντως δεν θα τα χρησιμοποιουσα..
Όπως κ οποιοδήποτε άλλο φθηνιαρικο σετ από εταιρίες αμφιβολου ποιοτητας που δεν "ειδικεύονται" πανω σε αυτά τα όπλα...

οι ραβδώσεις είναι σημαντικές για την ακρίβεια που θα δώσουν στις βολιδες κ κατα επέκταση στον στόχο..
Εκει δεν χρειαζεται ρισκο.....
Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω...

Εξάλλου μια χαρά καθαρίζει η κάννη, ουτε κ χρειάζεται συχνο καθαρισμα....
Δεν ερχεται σε επαφη μεταλλο βεργας με κανη, αν σφηνωσει ή κοπει κανενας αυτοσχεδιος σχοινοκαθαριστηρας μεσα στη κανη τι κανεις?
 
Δεν ερχεται σε επαφη μεταλλο βεργας με κανη, αν σφηνωσει ή κοπει κανενας αυτοσχεδιος σχοινοκαθαριστηρας μεσα στη κανη τι κανεις?

Να κοπεί σχοινοβελος ειναι δυσκολο εφόσον έχει φτιαχτεί σωστά κ με τα κατάλληλα υλικά, ουτε κ χρειάζεται να το περναμε τοοσο "σφηνωτά" για να καθαριζει η κάννη, δεν χρειάζεται τόση δυναμη....


Βρηκα ενα "τωρινο" απόσπασμα του Λακαφωση...

Καθάρισμα κάννης

Για το καθάρισμα της κάννης, όπως έχουμε ξαναγράψει, οι βούρτσες με σκληρό στέλεχος είναι καλύτερο να αποφεύγονται. Υπάρχουν κάποιες βούρτσες αρκετά “ασφαλείς”, με μπρούτζινα στελέχη και πλαστική επικάλυψη, όμως ο κίνδυνος τραυματισμού των ραβδώσεων (και κυρίως της “κορώνας” της κάννης) είναι υπαρκτός και η χρήση τους απαιτεί προσεκτικές και ήρεμες κινήσεις. Δεδομένου ότι τα αεροβόλα δεν έχουν τα κατάλοιπα της καύσης της πυρίτιδας που έχουν τα πυροβόλα ώστε να απαιτούν πολύ τρίψιμο και καθάρισμα, η πιο απλή λύση είναι αυτή με το νήμα που το περνάμε μέσα από την κάννη και έπειτα τραβάμε (στην ίδια φορά με την κίνηση του βλήματος) ένα κατάλληλων διαστάσεων κομμάτι από χαρτοπετσέτα ή ύφασμα, αλλάζοντάς το όσες φορές χρειάζεται μέχρι να βγει καθαρό. Προσοχή: είναι πιό ασφαλές να χρησιμοποιήσει κανείς απλό σπάγκο σαν αυτόν του χαρταετού παρά κάτι σκληρό όπως η πετονιά, γιατί ειδικά η χοντρή πετονιά είναι επικίνδυνη για την “κορώνα” της κάννης, ειδικά όταν δεν είναι εντελώς καινούρια και καθαρή.
 
Λεω και εγω την παπαρια μου:
Τα καταλοιπα στην καννη του αεροβολου ειναι απο τη σκονη που ειναι πασπαλισμενα τα μολυβδινα σφαιρακια, αρα με μερικα περασματα με ενα πανακι και λιγο λαδι (μπαλιστολ μονο στα αεροβολα) ειναι αρκετα.
Ομως αν το αεροβολο βγαζει ταχυτητες πανω απο 300μ/δευτ τοτε εχουμε μολυβδωσεις, οποτε η ορειχαλκινη βουρτσα ειναι αναγκαία.
 
Να κοπεί σχοινοβελος ειναι δυσκολο εφόσον έχει φτιαχτεί σωστά κ με τα κατάλληλα υλικά, ουτε κ χρειάζεται να το περναμε τοοσο "σφηνωτά" για να καθαριζει η κάννη, δεν χρειάζεται τόση δυναμη....


Βρηκα ενα "τωρινο" απόσπασμα του Λακαφωση...

Καθάρισμα κάννης

Για το καθάρισμα της κάννης, όπως έχουμε ξαναγράψει, οι βούρτσες με σκληρό στέλεχος είναι καλύτερο να αποφεύγονται. Υπάρχουν κάποιες βούρτσες αρκετά “ασφαλείς”, με μπρούτζινα στελέχη και πλαστική επικάλυψη, όμως ο κίνδυνος τραυματισμού των ραβδώσεων (και κυρίως της “κορώνας” της κάννης) είναι υπαρκτός και η χρήση τους απαιτεί προσεκτικές και ήρεμες κινήσεις. Δεδομένου ότι τα αεροβόλα δεν έχουν τα κατάλοιπα της καύσης της πυρίτιδας που έχουν τα πυροβόλα ώστε να απαιτούν πολύ τρίψιμο και καθάρισμα, η πιο απλή λύση είναι αυτή με το νήμα που το περνάμε μέσα από την κάννη και έπειτα τραβάμε (στην ίδια φορά με την κίνηση του βλήματος) ένα κατάλληλων διαστάσεων κομμάτι από χαρτοπετσέτα ή ύφασμα, αλλάζοντάς το όσες φορές χρειάζεται μέχρι να βγει καθαρό. Προσοχή: είναι πιό ασφαλές να χρησιμοποιήσει κανείς απλό σπάγκο σαν αυτόν του χαρταετού παρά κάτι σκληρό όπως η πετονιά, γιατί ειδικά η χοντρή πετονιά είναι επικίνδυνη για την “κορώνα” της κάννης, ειδικά όταν δεν είναι εντελώς καινούρια και καθαρή.
Καπως υπερβολικο το βρισκο, η βεργα οπως λεει ειναι τα στελεχη με πλαστικη επικαλυψη και μπροστα βιδωνει μια μαλακη βουρτσα και την τυλιγω με ενα μικρο κοματι χαρτι κουζινας, τι να παθει και απο που η ραβδωση της κανης, δεν τριβεται πουθενα η βεργα μεσα στη κανη.
 
Η πλαστικη πετονια δεν υπαρχει περιπτωση να κανει ζημια στη κορωνα της καννης που ειναι απο σκληρο ατσαλι. Ιτς ιμποσιμπολ. Αν ηταν ετσι και οι ραβδωσεις και η κορωνα θα φθειρονταν απο τα σφαιρακια που καποια εχουν και επικαλυψη ή ειναι απο αλλο κραμα μεταλου (οικολογικο).
 
Εγω χρησιμοποιω χαλκινη βεργα με πλαστικο βουρτσακι με μπαλιστολ για λιγο τριψιμο και μετα το συστημα με την πετονια για το σκουπισμα.
 
Εγω χρησιμοποιω χαλκινη βεργα με πλαστικο βουρτσακι με μπαλιστολ για λιγο τριψιμο και μετα το συστημα με την πετονια για το σκουπισμα.
Καλα εσυ μαλλον το καθαριζεις επειδη γουσταρεις και οχι επειδη χρειαζεται,:)
 
Η εμπειρία του συγκεκριμένου γυρω απο τα αεροβολα οπλα ειναι μεγάλη, όποτε δεν νομίζω να είναι τόσο υπερβολικος....
Λέτε να μην γνωρίζει οτι μια μισινεζα είναι απείρως πιο μαλακή απο το ατσάλι?
Κάτι θα εχουν δει τα μάτια του.......

Δεν το ήξερα,αυτό με τις ραβδώσεις ‼️
Πιτσιρικάς είχα παρει ένα πιστολι gamo R-77
Κάποιες φορές σφήνωνε η βολίδα μεσα στην κάννη, μαλλον από κακή ποιοτητα, λανθασμένη διάμετρο, καλιμπραρισμα,γενικα κατασκευαστική ατέλεια..

Δυστυχώς κ αν κ δεν χρησιμοποιησα κάποιο σκληρό αντικείμενο καταφερα να χαλασω τις ραβδώσεις σε κάποια σημεία....

Και καλά αυτό παει στο διάολο..
Αλλά ενα καλο αεροβόλο κοστίζει κ αν παθει ζημιά στις ραβδώσεις δεν "μπαλωνεται"...


Αρκετοί μπερδευουν τα αεροβολα με τα λειοκαννα ως προς τον καθαρισμό κ την συντήρηση τους... Έχουν αρκετές διαφορές όμως...
 
Υπαρχουν προσυμπιεσμενα ´´σφαιρακιά´´ απο ενα υλικο που ειναι η μοιαζει με μαλλι

Ριχνεις τα σφαιρακια αυτα με το αεροβολο για καθαρισμα της καννης

Βαζω αυτα για αναφορα γιατι αυτα βρηκα μα σας παραθεσω ως παραδειγμα πως μοιαζουν

Εγω δεν ριχνω αυτα αλλα μια αλλη μαρκα και ειναι στο μεγεθος σφαιριδιου
Ειμαι στο χωραφι οποταν δεν μπορω να βακω τωρα φωτο

Αυτα φαινονται πιο στενομακρα και δεν τα ξερω προσωπικα σε χρηση οποταν δεν τα συνιστω!
 

Attachments

  • 602EC100-62B2-4614-B270-3712D5B53D83.jpeg
    602EC100-62B2-4614-B270-3712D5B53D83.jpeg
    54,6 KB · Προβολές: 2
Δυστιχως στα ελατηριου αυτα ετσι πανε, πιο πολυ δυναμη πιο μεγαλο βαρος, πιο μεγαλη ανακρουση, μετα το 95αρι πας ή στο 80αρι ή στο 90αρι.Αλλιως αλλαζεις κατηγορια και πας σε προσυμπιεσμενο και ''κλεβεις'' εκκλησιες.......
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Τα pcp τα αποκλείω γιατί θέλω αυτονομία. Δεν τα μπορώ τα συνοδευτικά...
 
Υπαρχουν προσυμπιεσμενα ´´σφαιρακιά´´ απο ενα υλικο που ειναι η μοιαζει με μαλλι

Ριχνεις τα σφαιρακια αυτα με το αεροβολο για καθαρισμα της καννης

Βαζω αυτα για αναφορα γιατι αυτα βρηκα μα σας παραθεσω ως παραδειγμα πως μοιαζουν

Εγω δεν ριχνω αυτα αλλα μια αλλη μαρκα και ειναι στο μεγεθος σφαιριδιου
Ειμαι στο χωραφι οποταν δεν μπορω να βακω τωρα φωτο

Αυτα φαινονται πιο στενομακρα και δεν τα ξερω προσωπικα σε χρηση οποταν δεν τα συνιστω!
Είναι κ αυτό μια ασφαλή λυση..
Κάποιοι πρωτα τα ψεκάζουν με κάποιο λάδι καθαρισμου.....
 
Αρκετοί μπερδευουν τα αεροβολα με τα λειοκαννα ως προς τον καθαρισμό κ την συντήρηση τους... Έχουν αρκετές διαφορές όμως...
Ακριβως, δεν εχουμε καταλοιπα πυριτιδας, δεν θελει υπερβολες, δεν χρειαζεται καθε τοσο καθαρισμα και οταν την καθαρισουμε στην αρχη οι πρωτες βολες μπορει να ειναι σκορποχωρι.....
 
Last edited:
Back
Top