Ποιο αεροβόλο να πάρω?

280 μ/δ ειναι η πιο καλη ταχυτητα να ξερεις βαζεις ενα V MACH και την πιανεις τα γκαζια μη τα κοιτας και πολυ μονο στα προσυμπιεσμενα με βαριες βολιδες κανεις δουλεια
Τολη μην μπερδεύεσαι τα 280m/s τα δίνει στο 4.5. Στο 5.5 δίνει 230
 
Ακου
Κοιτα μη πας και παρεις κανα ελατηριου τυπου gamo με 500+ m/sec και δε πετυχαινεις κονσερβοκουτι στα 5 μετρα.
Πες το στον αλλον
Κωστα μια φορα ενας φιλος μου λεει θα παρω το ταδε με 450 μδ λεω δε θα βαρας κουβα στα 50 παρε 5.5 τουλαχιστον ασε ρε μου λει το παιρνει με πιανει μια μερα μου καλα με ειπες την εφαγα μετα περνει το 5.5 εξυνε τον κουβα απο καμια φορα με ξανα πιανει κλαιγετε του λεω αν με ακουγες θα επερνες σαν το δικο μου του το δινω ριχνει στα 60 μετρα 10 βολες και λειει με δουλεβεις ρε εβαλες μια βολιδα μονο και τα αλλα πηγαν αδεια οχι του λεω απλα δεν με ακουσες αχαχαχχαχα ενω ειχε χερια ο ανθρωπος δεν ειχε μυαλο
 
Φετος θα πεσει πολυ γαλαζια κρατα καβατζα φραγκα αχαχαχα
Μακάρι να πέσουν και θα τη βρούμε την άκρη.. Εξάλλου φυσιγγια πόσα να ρίξουμε στα καργιολακια? 5-6 κουτακια αν φτάσουμε ευχαριστημένος θα είμαι. Οι βενζίνες και τ διόδια θα μας τα φάνε
 
Οχι ακόμα πρώτα να ρίξω το δικό σου να μου φύγει από το μυαλό η αμφιβολία
Φιλε ριχνει καλα. Πολυ καλα και με πολυ καλη σκανδαλη. Η καννη τους ειναι κορυφαια. Τα μεσα τους ειναι το θεμα. Καμια σχεση.
 
Τολη μην μπερδεύεσαι τα 280m/s τα δίνει στο 4.5. Στο 5.5 δίνει 230
Κανενα αεροβολο δεν ριχνει αυτα τα μετρα που αναφερει η εταιρια...............εκτος πραγματικοτητας.
Εξαλου καμια δεν αναφερει το βαρος...τον τυπο και το υποδιαμετρημα με το οποιο εγιναν οι δοκιμες.....μην τσιμπατε λοιπον στα μετρα που αναφερωνται.
 
Γιώργο έχεις να προτείνεις κάτι άλλο με περισσότερη δύναμη που να μην υστερεί στην ευθυβολια? Ξέρω για το 90 αλλά θέλω να αποφύγω αν είναι δυνατόν το έξτρα βάρος
Δυστιχως στα ελατηριου αυτα ετσι πανε, πιο πολυ δυναμη πιο μεγαλο βαρος, πιο μεγαλη ανακρουση, μετα το 95αρι πας ή στο 80αρι ή στο 90αρι.Αλλιως αλλαζεις κατηγορια και πας σε προσυμπιεσμενο και ''κλεβεις'' εκκλησιες.......
 
Για να δούμε που θα κάτσει η μπίλια
Θα ηθελα να επισημανω για αλλη μια φορα πως η χρηση αεροβολου εκτος σκοπευτηριου απαγωρευεται.........ποσο μαλον για εκτος σκοπου σκοποβολης .....ακομα και στο κτημα για επιβλαβες.
Το τι θα κανει ο καθενας ειναι δικη του υποθεση και δεν χρειαζεται να αναφερεται.....
Berettakias ..Εισαι μπερδεμενος αλλα σε καλο δρομο.....για την δουλεια που το θελεις το αεροβολο σου ειναι ενα...HW 90 5,5!!!!!
Γιατι????
1)Εχει την δυναμη για αξιοπρεπεις βολες ακομα και στα 70-80μ
2)Εχει κορυφαια σκανδαλη!!!
3)Μπορει να μηνει οπλισμενο για πολυ μεγαλο χρονικο διαστημα χωρις να χασει δυναμη(να το αποφευγεις)
4)Διαθετει ρυθμιζωμενη δυναμη με την προυποθεση να υπαρχει τρομπα.
5)Αν χριεαστει ποτε τσιμουχακια με 2 ευρω εγινε καινουργιο!!!
6)Δεν χρειαζεται tiuning για να αποδωσει τα μεγιστα παρα μονο μια τσιμουχα και σωστη λιπανση.

Τα ελατηριου τωρα οποια και αν ειναι αυτα θα χρειαστουν χερακι για να αποδωσουν τον καλιτερο εαυτο τους που σημαινει επιπλεον εξοδα......ελατηριο,οδηγος ελατηριου,χειροποιητη τσιμουχα,to hut,γυαλισμα σκανδαλης και σωστη ρυθμιση και τελος μια σωστη λιπανση εκει που πρεπει και με αυτα που πρεπει.....που σημαινει πως αυτα ολα για να γινουν σωστα και με επιτυχια θα πρεπει να τα κανει ΜΑΣΤΟΡΑΣ και μαστορια στην Ελλαδα ειναι μετρημενα στα δακτυλα του ενος χεριου.
Αυτα στα επισημανω διοτι εχουν συμβει πολλες κακοτεχνιες και επεμβασεις απο ''μαστορια'' του καφενειου......
 
Επειδή δεν βρήκα κάτι σχετικό το γράφω εδώ. Έφτιαξα με κορδόνι μισινέζας και πετονιά ένα σχοινοβελό για τον καθαρισμού του αεροβόλου. Ψάχνω πανάκια έτοιμα κομμένα σε μικρές διαστάσεις. Έχετε κάποια πρόταση ; Ευχαριστώ.
306929566_1407784209750938_3179865790326808409_n.jpg
 
Επειδή δεν βρήκα κάτι σχετικό το γράφω εδώ. Έφτιαξα με κορδόνι μισινέζας και πετονιά ένα σχοινοβελό για τον καθαρισμού του αεροβόλου. Ψάχνω πανάκια έτοιμα κομμένα σε μικρές διαστάσεις. Έχετε κάποια πρόταση ; Ευχαριστώ.
View attachment 55863
https://www.kalkantzakos.com/Product/171/cal.1774,5-set-vergas-katharismou-aerovolou-oplou-
https://www.kalkantzakos.com/Product/1227/cal-.1774.5mm-set-katharismou-aerovolon-oplon,-tetra-gun
 
Back
Top