Ποιο αεροβόλο να πάρω?

Καλημερίζω την πάτε με τις καλύτερες ευχές για Καλή Ανάσταση και με ένα Diana 35 του 1982 να αρχίζω την παριπετια μου με τα αεροβόλα στόχος μου το σημάδι και κανένα πουλάκι γύρω στα 25 μετρα
Χρονια Πολλα καλη Ανασταση.
Για σκοποβολη, για κανενα πουλακι οχι εκτος και εννοεις σε φιγουρα......
 
Η βλητικότητα τους σε μακρινες αποστάσεις
Δεν ξερω πως την ενωεις την βλητικοτητα αλλα στον ''κυκλο'' των αεροβολαδων και μαλιστα των πλεον εμπειρων δεν κυκλοφορουν τετοια βληματακια.
Με τι αεροβολο θελεις να τα ριχνεις?
 
Δεν ξερω πως την ενωεις την βλητικοτητα αλλα στον ''κυκλο'' των αεροβολαδων και μαλιστα των πλεον εμπειρων δεν κυκλοφορουν τετοια βληματακια.
Με τι αεροβολο θελεις να τα ριχνεις?
Έχω ένα Theoben Rapid
Θέλω να χτυπώ το περιστέρι στα 50-60 μέτρα και αν είναι δυνατόν να το αφήνει στον τόπο
Τι άλλο βλήμα μου συντείνεις;
 
Έχω ένα Theoben Rapid
Θέλω να χτυπώ το περιστέρι στα 50-60 μέτρα και αν είναι δυνατόν να το αφήνει στον τόπο
Τι άλλο βλήμα μου συντείνεις;
Απαγορευεται το κυνηγι με αεροβολο, το αεροβολο ειναι ΜΟΝΟ για σκοποβολη......
 
Έχω ένα Theoben Rapid
Θέλω να χτυπώ το περιστέρι στα 50-60 μέτρα και αν είναι δυνατόν να το αφήνει στον τόπο
Τι άλλο βλήμα μου συντείνεις;
Θα πρεπει να τονισουμε για ακομη μια φορα πως το κυνηγι με αεροβολο απαγορευεται ακομα και για επιβλαβη...οποτε η δημοσια αναφορα σε αυτο δεν πρεπει να γινεται.
Το τι κανει ο καθενας ειναι υπευθηνος για τις πραξεις του.
Σε χωρες οπου επιτρεπεται το κυνηγι και παλι δεν δουλευει αυτο το σφαιρακι.......δοκιμασε σε JSB και H&N......θα πρεπει να ασχωληθεις και να δοκιμασεις σε αυτες τις αποστασεις για να δεις ποιο ταιριαζει στην κανη σου......δηλ με οποιο εχεις την καλιτερη συγκεντρωση σε αυτα τα μετρα....σιγουρα καποιο θα σου λυσει το προβλημα.
JSB EXACT JUMBO 5.52mm / 500, HEAVY (18,1 grains) - JSB στο airgunshop.gr
H&N BARACUDA MATCH 5.52/200 (21,1 grains) - H&N στο airgunshop.gr
H&N BARACUDA 18 5,52/200 (18,13 grains) - H&N στο airgunshop.gr
BARACUDA 15 5,52/200 (15 grains) - H&N στο airgunshop.gr
 
Θα πρεπει να τονισουμε για ακομη μια φορα πως το κυνηγι με αεροβολο απαγορευεται ακομα και για επιβλαβη...οποτε η δημοσια αναφορα σε αυτο δεν πρεπει να γινεται.
Το τι κανει ο καθενας ειναι υπευθηνος για τις πραξεις του.
Σε χωρες οπου επιτρεπεται το κυνηγι και παλι δεν δουλευει αυτο το σφαιρακι.......δοκιμασε σε JSB και H&N......θα πρεπει να ασχωληθεις και να δοκιμασεις σε αυτες τις αποστασεις για να δεις ποιο ταιριαζει στην κανη σου......δηλ με οποιο εχεις την καλιτερη συγκεντρωση σε αυτα τα μετρα....σιγουρα καποιο θα σου λυσει το προβλημα.
JSB EXACT JUMBO 5.52mm / 500, HEAVY (18,1 grains) - JSB στο airgunshop.gr
H&N BARACUDA MATCH 5.52/200 (21,1 grains) - H&N στο airgunshop.gr
H&N BARACUDA 18 5,52/200 (18,13 grains) - H&N στο airgunshop.gr
BARACUDA 15 5,52/200 (15 grains) - H&N στο airgunshop.gr
Ευχαριστώ για τις συστάσεις, θα τα ψάξω και θα τα δοκιμάσω
 
Γνώμη για το browning x-blade έχει κανείς; Για σκοποβολή σε μικρομεσαίες αποστάσεις το θέλω, και να κάνω από το κέφι μου χωρίς να δώσω πολλά λεφτά. Είμαι και λίγο brownάκιας είναι η αλήθεια .
 
Γνώμη για το browning x-blade έχει κανείς; Για σκοποβολή σε μικρομεσαίες αποστάσεις το θέλω, και να κάνω από το κέφι μου χωρίς να δώσω πολλά λεφτά. Είμαι και λίγο brownάκιας είναι η αλήθεια .
Κοιτα σε cometa ή μεταχειρισμενο diana παλιο (airgunshop). Αλλιως κανε υπομονη, μαζεψε κανα φραγκο ακομα και παρε weihrauch. Τιποτα αλλο σε ελατηριου.
 
Last edited:
Γνώμη για το browning x-blade έχει κανείς; Για σκοποβολή σε μικρομεσαίες αποστάσεις το θέλω, και να κάνω από το κέφι μου χωρίς να δώσω πολλά λεφτά. Είμαι και λίγο brownάκιας είναι η αλήθεια .
Μου εχουν φερει ενα για ρυθμιση- δεν θυμαμαι εαν ειναι το μοντελο που αναφερεια ομως με σιγιυρια
Απλα πηγε πισω
Η σκανδαλη ηταν τοσο σκληρη που δεν μπορουσες να κανεις μαζι του τιποτα
Η browning δεν φτιαχνει αεροβολα
Αντιλαμβανομαι την αγαπη σου στην μαρκα αυτη αλλα στα αεροβολα απλα βαζει το λογοτυπο
Κοιταξε για κατι αλλο
Εγω σε χαμηλο μπατζετ θα σου προτεινω και τα gamo σε igt εκδοσεις οχι ομως τα υπερβολικα ´´δυνατά´´ τους μοντελα

Καποια μελη εχουν αντιθετη αποψη, εγω προσωπικα τα βρισκω παρα πολυ καλα για καποιον που θελει να κανει το κεφι του με πολυ καλα αποτελεσματα στα 50 μετρα χωρις ομως απαιτησεις πρωταθλητισμου

Εχουν αξιοπρεπεστατα γκρουπακια για τα λεφτα που δινεις

Μην παρεις σφαιρακια αυτης της εταιρειας
Θα δουλεψεις με δοκιμες καποια επωνυμα βληματα ( χωρις μυτες και πλαστικα μερη) στο βαρος που προσφερετε στο διαμετρημα που θα διαλεξεις
 
Μου εχουν φερει ενα για ρυθμιση- δεν θυμαμαι εαν ειναι το μοντελο που αναφερεια ομως με σιγιυρια
Απλα πηγε πισω
Η σκανδαλη ηταν τοσο σκληρη που δεν μπορουσες να κανεις μαζι του τιποτα
Η browning δεν φτιαχνει αεροβολα
Αντιλαμβανομαι την αγαπη σου στην μαρκα αυτη αλλα στα αεροβολα απλα βαζει το λογοτυπο
Κοιταξε για κατι αλλο
Εγω σε χαμηλο μπατζετ θα σου προτεινω και τα gamo σε igt εκδοσεις οχι ομως τα υπερβολικα ´´δυνατά´´ τους μοντελα

Καποια μελη εχουν αντιθετη αποψη, εγω προσωπικα τα βρισκω παρα πολυ καλα για καποιον που θελει να κανει το κεφι του με πολυ καλα αποτελεσματα στα 50 μετρα χωρις ομως απαιτησεις πρωταθλητισμου

Εχουν αξιοπρεπεστατα γκρουπακια για τα λεφτα που δινεις

Μην παρεις σφαιρακια αυτης της εταιρειας
Θα δουλεψεις με δοκιμες καποια επωνυμα βληματα ( χωρις μυτες και πλαστικα μερη) στο βαρος που προσφερετε στο διαμετρημα που θα διαλεξεις
Ηρακλή τα gamo δεν έχουν πλαστικό εκεί που βιδωνει η κάννη στις σιαγωνες του κορμού; Εγώ είχα δύο gamo έτσι και η κάννη στην κλειστή θέση κουναγε δεξιά αριστερά με αποτέλεσμα να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω διόπτρα. Γκρουπαρανε καλά πάντως
 
Ηρακλή τα gamo δεν έχουν πλαστικό εκεί που βιδωνει η κάννη στις σιαγωνες του κορμού; Εγώ είχα δύο gamo έτσι και η κάννη στην κλειστή θέση κουναγε δεξιά αριστερά με αποτέλεσμα να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω διόπτρα. Γκρουπαρανε καλά πάντως
Εχουν πλαστικο περιβλημα γυρω απο την καννη που φωλιαζει στις μεταλλικες σιαωονες του κορμου
Δεν εχω δει σε κανενα να κουναει προσωπικα
Και εσω πιασει παρα πολλα
Ωστοσο να ειμαστε αντικειμενικοι
Δεν ειναι βειραχ το γκαμο
Ειναι γκαμο
Πληρωμεις ενα γκαμο και οχι ενα βειραχ
Εξαρταται ποιος εισαι σαν χρηστης δηλ ποσο θελεις να εμβαθυνεις, τι χρηση θελεις να κανεις, ποσο συχνα ριχνεις

Το γκαμο απευθυνετε κυριως σε
Ενας μεσος χρηστης που το περνει και ριχνει 2 -3 φορες τον μηνα 30-40 σφαιρακια καθε φορα και δεν θελει να μπλεκτει με ανοιγματα, tunning, σκοπευτηρια κλπ ο οποιος ομως θελει αξιοπρεπες γκρουπακια( να ασχοληθει να μαθει να ριχνει κιολας αλλιως οτι και να κρατα προκοπη δεν θα δει)

Οι πληστοι απο εμας περνουν τα αεροβολα και μολις περασει η πρωτη καψα τα αφηνουν παρατημενα σε ενα ερμαρι
 
Back
Top