Πλαγιόκαννο

Καλησπέρα ομάδα. Βλέποντας το πλαγιοκαννο του παππού μου, βλέπω ότι στις Καννες αναγράφει τα εξής: Στην αριστερή μεριά -FABBRICA- NAZIONALE D’ARMI R.L.S.V.T. Και στην δεξιά μεριά ACCIAIO BREDA B4. 76,5 εκατοστά με 18,4 και 18,3 αυλο και τσοκαρισμα 1* και 3*. Το ερώτημα είναι: είναι breda; γιατί στη βάση δεν αναγράφει τίποτα εκτός από τις σφραγίδες
 
Όχι δεν είναι Breda, αλλά έχει ατσάλι Breda Β4 (Acciaio Breda ιταλιστί). Πολύ κυνηγοί, αλλά και οπλοπώλες (μάλλον εσκεμμένα), στα όπλα που ανέγραφαν Acciaio Breda έλεγαν ότι είναι της ιταλικής αυτής εταιρείας, προφανώς για να μοσχοπουληθούν, λόγω της διαδεδομένης θετικής φήμης της.
Τυγχάνει να ερωτήθηκε ο Νικήτας Κυπρίδημος για ένα όπλο ίδιας μάρκας (άλλου τύπου όμως) με το δικό σου Βαγγέλη, δες εδώ
Μπορείς να βγάλεις χρήσιμα συμπεράσματα.
 
Καλησπέρα ομάδα. Βλέποντας το πλαγιοκαννο του παππού μου, βλέπω ότι στις Καννες αναγράφει τα εξής: Στην αριστερή μεριά -FABBRICA- NAZIONALE D’ARMI R.L.S.V.T. Και στην δεξιά μεριά ACCIAIO BREDA B4. 76,5 εκατοστά με 18,4 και 18,3 αυλο και τσοκαρισμα 1* και 3*. Το ερώτημα είναι: είναι breda; γιατί στη βάση δεν αναγράφει τίποτα εκτός από τις σφραγίδες
Οπως σου ειπε και ο Βαγγελης...δεν ειναι Breda ....ο κατασκευαστης ειναι ο Lutciano Rota.
 
Νομιζω( Εάν δεν κάνω λαθος) δεν έχουν όλα την δυνατότητα να γίνουν δισκανδαλα.think.

Όλα τα πλαγιόκαννα και ειδικά εκείνης της εποχής είναι σχεδιασμένα για δισκάνδαλα και αιρετικά τα βγάζουν μονοσκάνδαλα. Με την τοποθέτηση μόνο των 2 σκανδαλών και την αφαίρεση του αντίβαρου αν είναι μονοσκάνδαλο αδρανείας, γίνεται δισκάνδαλο, είτε αν υπάρχουν έτοιμες οι 2 σκανδάλες είτε να κατασκευαστούν από μασίφ πλάκα ατσαλιού. Τις προάλλες κοιτούσα έναν φίλο Ιταλό οπλουργό όπου μετέτρεψε ένα Beretta 451 Holland & Holland, από μονοσκάνδαλο σε δισκάνδαλο με την κατασκευή και των 2 σκανδαλών από μασίφ πλάκα ατσαλιού.
Κάποια σούπερποζε που είναι κατασκευασμένα εξαρχής για μονοσκάνδαλα είναι αδύνατη η μετατροπή τους σε δισκάνδαλα και περισσότερο από θέμα κόστους. Για παράδειγμα η σκανδαλοθήκη των Perazzi, Beretta DT & ASE και κάποιον άλλον μονοσκάνδαλον όπλον και κυρίως σκοπευτικών είναι ασύμφορη η μετατροπή τους.
Για να δώσουμε ένα παράδειγμα το τι συμφέρει, ποιο εύκολα μετατρέπεται ένα μονοσκάνδαλο δίκαννο σε δυσκάνδαλο παρά ένα αριστερό κοντάκι σε δεξί ή το ανάποδο, και ειδικά αν υπάρχει υποφυλακτήρας.
Για αυτό αν σας τύχει κάποια ευκαιρία μονοσκάνδαλου καλού όπλου μην διστάσετε στην αγορά του ότι δεν γίνεται δισκάνδαλο.
 
Και Εγώ αυτό εννοούσα που ανέφερες...ότι μερικά όπλα είναι κατασκευασμένα αποκλειστικά μονοσκανδαλα...
Πάντως θα "γουσταρα" ένα perazzi καθαρόαιμο κυνηγετικό δισκανδαλλο...
Άραγε δεν σκέφτηκε κανένας τρελό επιστήμονας κάτι τέτοιο? .think.
 
Και Εγώ αυτό εννοούσα που ανέφερες...ότι μερικά όπλα είναι κατασκευασμένα αποκλειστικά μονοσκανδαλα...
Πάντως θα "γουσταρα" ένα perazzi καθαρόαιμο κυνηγετικό δισκανδαλλο...
Άραγε δεν σκέφτηκε κανένας τρελό επιστήμονας κάτι τέτοιο? .think.
Έχει γίνει και αυτό!!
 
Και Εγώ αυτό εννοούσα που ανέφερες...ότι μερικά όπλα είναι κατασκευασμένα αποκλειστικά μονοσκανδαλα...
Πάντως θα "γουσταρα" ένα perazzi καθαρόαιμο κυνηγετικό δισκανδαλλο...
Άραγε δεν σκέφτηκε κανένας τρελό επιστήμονας κάτι τέτοιο? .think.

Όπως το ζητήσατε!!
nearest axis bank atm
 
Back
Top