Πλαγιόκαννο

Ναι...
Πολλά δεν λένε ότι φτιάχνουν και όμως τα φτιάχνουν! Αν το παραγγείλεις καινούριο δισκάνδαλο θα σου το φτιάξουν. Από ότι ξέρω από το δικό μου, αν και το πείρα μεταχειρισμένο μονοσκάνδαλο ζήτησα καινούρια δισκάνδαλη σκανδαλοθήκη και μου ζήτησαν από Ιταλία μεριά 1200 ευρώ για μαμά, η εδώ αντιπροσωπεία τουλάχιστον ο υπάλληλος με τον οποίο μίλησα λίγο πολύ με (.....), οπότε τους έριξα Χ. Την δουλειά μου την έκανα, αγοράζοντας μεταχειρισμένη Perazzi από Γαλλία 500 ευρώ.
Γενικά σκανδαλοθήκες μπορούν να σου φτιάξουν όλοι οι καλοί κατασκευαστές από την Ιταλία για όποιο όπλο θέλουμε (Perugini a Visini, Poitti, Famars και άλλοι όπως και πολλές μικρές αρμερίες.)
Ο Perugini όσο και ο Piotti για να σου φτιάξει μία σκαναλοθήκη μονή ή διπλή θέλουν γύρω στα 850 ευρώ.
 
Παντως, το hand barrel guard που πηρα για το πλαγιοκαννο, ολα τα λεφτα...οποιος κυνηγαει με πλαγιο, το συστηνω ανεπιφύλακτα.shake hands.

Αντιγράφω την άποψη του φίλου WOODMAN για το hand barrel guard.
Εγώ είμαι αρνητικός σε αυτό το εξάρτημα για 3 λόγους.
1) Μας στερεί την ωραία σκοπευτική γραμμή και θέα που έχει το πλαγιόκαννο. Για μένα δεν υπάρχει ωραιότερο από το να βλέπεις τα 2 καννούλια όταν σκοπεύεις με το πλάγιο.
2) Λόγο ότι το δέρμα κρατάει υγρασία ακόμα και άλατα είτε από το ζώο είτε από τα χέρια μας εγκυμονεί να σκουριάσουν οι κάννες και σύντομα.
3) Λόγο του κινδύνου της σκουριάς πρέπει να αφαιρείτε συνέχεια και να το τοποθετούμε κάθε φορά που πάμε για κυνήγι και αυτό το μπάσε βγάλε δεν θα αργήσει ο αποχρωματισμός των καννών.
Προτιμητέα μία πάπια Beaver tail που και ποιο όμορφη είναι και δεν εγκυμονεί τους παραπάνω κινδύνους.
 
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα κάποιος συνάδελφος αν έχει πλαγιοκανο zabala μονοσκανδαλο να μου πει την εμπειρία του αν είναι αξιόπιστο η αν διπλοντουφεκαει. Θεωρώ ότι το δίκαννο πρέπει να έχει 2 σκανδαλες. Αλλά θέλω να πάρω cal 20 και νομίζω ότι βγαίνει μόνο με μια σκανδάλη. Για αυτό ρωτάω.
 
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα κάποιος συνάδελφος αν έχει πλαγιοκανο zabala μονοσκανδαλο να μου πει την εμπειρία του αν είναι αξιόπιστο η αν διπλοντουφεκαει. Θεωρώ ότι το δίκαννο πρέπει να έχει 2 σκανδαλες. Αλλά θέλω να πάρω cal 20 και νομίζω ότι βγαίνει μόνο με μια σκανδάλη. Για αυτό ρωτάω.
Πολη αξιοπηστο στηβαρο οπλο το εχω σε cal 12 μονοσκανδαλο ουτε διπλοτουφεκαει ουτε μου εχει δημιουργηση καπιο προβλημα στα κοντα 10 χρονια τωρα. Με διο λεξης αξιιπηστο και στηβαρο οπλαρα
 
Αν βλέπω καλά, κάποιο παλιό ιταλικό κοκοροτουφεκο, 900 ατμόσφαιρες δοκιμής, ατσάλι Vickers, αν δεν κουνάει μέχρι 32γρ μπορεί να το βάλει ο συνάδελφος. Προσπαθώ να καταλάβω τα τσοκ, αυλός 18.4 και τσοκ 2* και XF νομίζω αν βλέπω σωστά στην άκρη ένα 17.8 και ένα 17.1;;;
 
Αν βλέπω καλά, κάποιο παλιό ιταλικό κοκοροτουφεκο, 900 ατμόσφαιρες δοκιμής, ατσάλι Vickers, αν δεν κουνάει μέχρι 32γρ μπορεί να το βάλει ο συνάδελφος. Προσπαθώ να καταλάβω τα τσοκ, αυλός 18.4 και τσοκ 2* και XF νομίζω αν βλέπω σωστά στην άκρη ένα 17.8 και ένα 17.1;;;
17,1 αριστερή και 17,6 δεξιά!
 
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα κάποιος συνάδελφος αν έχει πλαγιοκανο zabala μονοσκανδαλο να μου πει την εμπειρία του αν είναι αξιόπιστο η αν διπλοντουφεκαει. Θεωρώ ότι το δίκαννο πρέπει να έχει 2 σκανδαλες. Αλλά θέλω να πάρω cal 20 και νομίζω ότι βγαίνει μόνο με μια σκανδάλη. Για αυτό ρωτάω.
Να ξέρεις ότι το συγκεκριμένο 20αρι θα είναι πιο βαρύ από 12αρι γιατί η βάση είναι 12αρα και έχουν προσαρμόσει τις κάνες. Επίσης σε τέτοια χρηματική κατηγορία τα μονοσκανδαλα είναι λαχείο. Αν επιτρέπεται σε τη τιμή το βρήκες;
 
Back
Top