Πλαγιόκαννο

Εσωτερικα Κωστα οι κανες εχουν τα χαλια τους...εκτος και αν φταιει η φωτο...
Δν νωμίζω πως φταίει και τόσο η φωτό.
Πώς φενεται ότι το έχει φάει παρατεταμένο η ντουλάπα, κανένα όπλο δε χαλάει από τη χρήση αλλά απο τη πλημμελή συντήρηση .
Το όπλο το έχει φάει η τουλάπα Γιάννη. Εγώ περίμενα να το δω αλλιώς αφού ήταν κ είναι μη κυνηγός
Κρίμα...δεν αξίζει τέτοια παραμέληση σε τετοια όπλα...
Καταρχήν...δεν είναι κοκκοράτο...:D
Είναι ένα χειροποίητο Ισπανικό Σαρασκέτα με ολόκληρες φωτιές...
Ο Σαρασκέτα ήταν ο κορυφαίος Ισπανός κατασκευαστής όπλων, μέχρι και τις αρχές της δεκαετίας του '80 όπου και έκλεισε η οικοτεχνία του...
Προμήθευε το βασιλικό οίκο της Ισπανίας με όπλα και έδειξε το δρόμο της ποιοτικής κατασκευής όπλων στους λοιπους Ισπανούς κατασκευαστές...

Τώρα το συγκεκριμένο όπλο χρήζει μια "γερής" ανακαίνισης...
Να καθαριστούν οι κάννες και η μπασκουλα από τη "μάκα" που έχουν πιάσει (με προσοχή να μην αλλοιωθεί το χειροποίητο σκάλισμα)...
Να έλεχθεί-καθαριστεί ο μηχανισμός, εσωτερικά στις φωτιές του...
Να ανακαινιστούν με λινέλαιο τα ξύλα και να φρεσκαριστεί η ψάθα...

Τώρα οι κάννες...απ' ότι βλέπω στις φώτο...έχουν κάποιες οξειδώσεις κοντά στα στόμια (ειδικά η δεξιά)...
Το καλό είναι ότι, σ' αυτό το σημείο, οι πιέσεις της πυροδότησης έχουν πέσει στα χαμηλότερα επίπεδα...Το κακό, ότι τα τοιχώματα των καννων (σ' αυτό το σημείο) είναι λεπτά και δεν παίρνουν πολύ "φάγωμα" σε ενδεχόμενη λείανση...
Αν δεν έχει και κοντά στη θαλάμη-κώνους άλλες οξειδώσεις και αν είναι σχετικά ρηχές οι υπάρχουσες οξειδώσεις στα στόμια, αξίζει έναν έλεγχο σε οπλουργό που ξέρει τι να κάνει και κυρίως να ΜΗΝ κάνει σε τέτοιου είδους όπλα...

Πάντως η ποιότητα του όπλου φαίνεται από την λείανση των αχρωμιωτων καννών...που παρα την παραμέληση τους τόσα χρόνια...γυαλίζουν...
Σπύρο διστυχώς πόσα ακόμη τέτοια όπλα είναι κ θα είναι παραπεταμένα σε τουλάπες,ράφια,μπαούλα,αποθήκες κ.τ.λ.....
Εγώ να του πρωτείνω του θείου μου να του κάνει ένα Lifting ο οπλουργός.....το θέμα είναι να δεχθεί ο ίδιος. Διότι μ το έφερε γιατί δν ρίχνει η μια σκανδάλη....(που να ρίξει αφού μόνο σε βόθρο δν έχει πέσει..:(
Εγώ προσπαθούσα κάποτε να πάρω ένα S/Poze κ δν μπωρούσα οικονομικά κ τα παράτησα....κ άλλοι τα έχουν τα παλιά πλάγια ή poze κ τα αμελούν δηλαδή......:(
Οταν ειπες οτι ο θειος σου δεν ειναι κυνηγος καταλαβα οτι το εφαγε η ελλειπης συντηρηση...
Χωρις αυτο να λεει οτι οσοι κυνηγανε τα προσεχουν...
Τα σημαδια δεν δειχνουν πολυ χρηση αλλα παραμεληση...


Οπως το λες Σπυρο..
Εκτος απο τα παραπανω φυσιγγια(λεω παραπανω γιατι τοτε δεν ηταν οριο τα τρια..)
Ο κοσμος πιστευε οτι τα αυτογεμη ηταν καλυτερα οπλα απο τα δικαννα απο ολες τις αποψεις η εχουν θε'ι'κες ιδιοτητες..
Αυτο ωθησε τοτε πολλους γνωστες οπως ο μεγιστος Συνοδινος να γραψουν αρθρα οπως το πολυ ωραιο:
"Τα δια αυτοματων κυνηγετικων οπλων επιτυγχανομενα αποτελεσματα" και να βαλουν λιγο τα πραγματα σε μια ταξη..
Χτες διαβαζα ενα αρθρο του Βιλλυ Μισσαηλιδη το '80 που ελεγε οτι οι πωλησεις των δικαννων(ποζε πλαγια) ειχαν πολυ μεγαλη πτωση...
Ολα ειναι θεμα μαρκετινγκ κλπ..
Και αναρωτιοταν τι νοημα ειχε η πασιγνωστη διαφημηση αυτογεμους για πεντε βολες σε ενα δευτερολεπτο..
Κ εγώ δν ήθελα να το πιστέψω πως δν θα είναι παρατημένω αλλά διαψεύτικα....:eek:
 
Παιδιά χθες έκανα παραλαβή το πλαγιόκαννο του θείου μου που σας είπα.....

Τελικά το όνομα αυτού "SARASQUETTA".
Το όπλο είναι 1* & 3* με 76cm κάννη
Φαίνεται ότι είναι δουλεμένο αρκετά και παραμελημένο...:(
Μόλις το είδα.........hair.
Η κάννη πάντος ρε παιδιά εξωτερικά είναι αψεγάδιαστη σχεδόν ούτε ίχνος σκουριάς.
Στο εσωτερικό βλέπω μερικές οξυδώσεις.
Να κ μερικές φωτό.....

https://postimg.cc/yDp7cqfG]
20190308-205852.jpg
[/url]













(Πάντος ο φίλος μας ο Στέλιος το μυρίστηκε με την 1η ότι θα'ναι Made in SPAIN from EIBAR...sarcastic.)....ffff
.big smile.
Αν μπορείς Κώστα στείλε το σε κάποιο μάστορα να το κάνει καινούργιο.
 
Εσύ καλά τα λες κ εγώ μαζί σου είμαι....sarcastic.
Ο ιδιοκτήτης του όμως έχει όρεξη να διαθέσει το.........hippo
Η μόνη σωτηρία του όπλου είναι να στο παραχωρούσε, ότι και να του κάνει πάλι κάπως έτσι θα καταλήξει ......
 
απο οτι ειχα διαβασει παλιά το μοντελο totan ηταν η απλη (και φθηνοτερη) εκδβση τον arrieta..δεν παυει να εναι ομως ενα ωραιο πλαγιοκαννο..


Έχει κάνει λάθος ο Μαστοράκος στο video.
Αυτό είναι το Arrieta 570...που έχει καινουριο γύρω στα 7500.
Μια χαρά ξέρει τι κρατάει... Απλά έχει μπερδέψει το μοντελο.
 

Έχει κάνει λάθος ο Μαστοράκος στο video.
Αυτό είναι το Arrieta 570...που έχει καινουριο γύρω στα 7500.
Μια χαρά ξέρει τι κρατάει... Απλά έχει μπερδέψει το μοντελο.


Kαλημέρα...Ναι φενετα ότι είναι άλλο μοντέλο....ωραία οπλα.love.
 
Παιδιά ήμουν σε ένα φίλο και έβγαλε από τη τουλάπα δύο όπλα που του τα χάρησε ο πεθερός του.....θέλω πληροφορίες( π.χ έτος κατασκευής)...να μάθω για αυτό το όπλο καθώς εγώ δν είμαι γνώστης του πλάγιου.....το όπλο είναι SARASQUETA Y CIA PIONEER 76cm με αυλούς 18,3....να μερικές φωτό....
url=https://postimg.cc/MM9767DN]
20190403-190003.jpg
[/url]







 
Παιδιά ήμουν σε ένα φίλο και έβγαλε από τη τουλάπα δύο όπλα που του τα χάρησε ο πεθερός του.....θέλω πληροφορίες( π.χ έτος κατασκευής)...να μάθω για αυτό το όπλο καθώς εγώ δν είμαι γνώστης του πλάγιου.....το όπλο είναι SARASQUETA Y CIA PIONEER 76cm με αυλούς 18,3....να μερικές φωτό....
url=https://postimg.cc/MM9767DN]
20190403-190003.jpg
[/url]







Ωραιος ο πεθερός........
Ο δικός μου εχει ένα Saint Etienne robust 222. Δε ξέρω πως βρέθηκε στα χερια του αφού δεν ειναι κυνηγος και ετυχε να το δω πριν μερικά χρονια σε μια θεωρηση της ακκο. Λες να ειμαι και εγω τυχερος;;;.sarcastic.
 
Ωραιος ο πεθερός........
Ο δικός μου εχει ένα Saint Etienne robust 222. Δε ξέρω πως βρέθηκε στα χερια του αφού δεν ειναι κυνηγος και ετυχε να το δω πριν μερικά χρονια σε μια θεωρηση της ακκο. Λες να ειμαι και εγω τυχερος;;;.sarcastic.
Παιδιά ήμουν σε ένα φίλο και έβγαλε από τη τουλάπα δύο όπλα που του τα χάρησε ο πεθερός του.....θέλω πληροφορίες( π.χ έτος κατασκευής)...να μάθω για αυτό το όπλο καθώς εγώ δν είμαι γνώστης του πλάγιου.....το όπλο είναι SARASQUETA Y CIA PIONEER 76cm με αυλούς 18,3....να μερικές φωτό....
url=https://postimg.cc/MM9767DN]
20190403-190003.jpg
[/url]







Καλο οπλο ειναι το ειχε ο αδερφος μου χρονια τον ειχε βολεψει σκοτωνε και κοντα και μακρια ,
 
Το παρακάτω βιντεάκι το είδα από το φίλο μου το Νικολή.εστω κι αν δε γνωρίζετε την ιταλική δείτε το γιατί πραγματικά αξίζει.πιστευω ότι αν είχαμε εδώ αυτή τη δυνατότητα αντί να έχουμε 2 καραμπίνες θα φτιάχναμε ένα τέτοιο όπως ακριβώς θα το θέλαμε απ' την αρχή

 
Ωραιος ο πεθερός........
Ο δικός μου εχει ένα Saint Etienne robust 222. Δε ξέρω πως βρέθηκε στα χερια του αφού δεν ειναι κυνηγος και ετυχε να το δω πριν μερικά χρονια σε μια θεωρηση της ακκο. Λες να ειμαι και εγω τυχερος;;;.sarcastic.
Λες μωρέ...;;; .sarcastic.
Κατάσχεται πες του....:D;););)
 
Πολυ ωραιο οπλο και σιγουρα απο εναν ξεχωριστο γνωστη και διπλοματουχο οπλουργο που σιγουρα ξερει να σου δωσει οτι πληροφορια θελεις για το οπλο!!!!

Ναι...πιστεύω ότι με φυσσιγια 67mm , και 30-32 γρ σκάγια, δεν θα Εχεις κανένα απολύτως πρόβλημα...

Ειναι ( για τα μάτια μου) ένα πολύ όμορφο όπλο...με φωτιές πόδι αρνιού, με κλειδί τυπου jonnes, ένα "αλλο" όπλο.....love.
Αν πάρω πάλι κάποιο όπλο έχω βαρεθεί ( και οικονομικα) να κάνω ξανά Κοντάκι (40cm και ανάλογες κλίσεις) στα μετρα μου:(
 
Last edited:
Παιδιά χθες έκανα παραλαβή το πλαγιόκαννο του θείου μου που σας είπα.....

Τελικά το όνομα αυτού "SARASQUETTA".
Το όπλο είναι 1* & 3* με 76cm κάννη
Φαίνεται ότι είναι δουλεμένο αρκετά και παραμελημένο...:(
Μόλις το είδα.........hair.
Η κάννη πάντος ρε παιδιά εξωτερικά είναι αψεγάδιαστη σχεδόν ούτε ίχνος σκουριάς.
Στο εσωτερικό βλέπω μερικές οξυδώσεις.
Να κ μερικές φωτό.....

https://postimg.cc/yDp7cqfG]
20190308-205852.jpg
[/url]













(Πάντος ο φίλος μας ο Στέλιος το μυρίστηκε με την 1η ότι θα'ναι Made in SPAIN from EIBAR...sarcastic.)....ffff
.big smile.
Σιγουρα ηταν ενα καλο οπλο απο την εταιρια αυτη που πριν απο πολλα χρονια κατασκευαζε παρα πολυ ωραια και ποιοτικα οπλα...το συγκεκριμενο δυστιχως εχει πολλες αβαριες και σε μεταλα και στα ξυλα.......πριν αποφασισεις οτιδηποτε θα πρεπει να λυθει το οπλο για να φανουν και αυτα που δεν φαινωνται οταν ειναι δεμενο....αν πχ το κοντακι στο σημειο ενωσης με την βαση εχει χορτασει λαδια ειναι ασυμφορο να επισκευαστει...ισως εχει σαπισει κιολας...αυτο θα φανει καλιτερα οταν λυθει
Η γενικη επισκευη δεν ειναι καποιο αμεληταιο ποσο και θα πρεπει να δεις αν συμφαιρει η ανακαινηση του.......
Το δικο μου που αγωραστηκε εφετος και ειναι μοντελο το 1960 ηταν πραγματικα ευκαιρια απο ολες τις πλευρες.......οπλο που η κατασταση του παρα τα χρονια του ηταν στο 80% του αρχικου φινιρισματος!!!
51334972_1318670898271853_4433732891855290368_o.jpg

52402662_1318673764938233_8769451945661300736_o.jpg

51408244_1318673858271557_7629231965018783744_o.jpg
 
Σιγουρα ηταν ενα καλο οπλο απο την εταιρια αυτη που πριν απο πολλα χρονια κατασκευαζε παρα πολυ ωραια και ποιοτικα οπλα...το συγκεκριμενο δυστιχως εχει πολλες αβαριες και σε μεταλα και στα ξυλα.......πριν αποφασισεις οτιδηποτε θα πρεπει να λυθει το οπλο για να φανουν και αυτα που δεν φαινωνται οταν ειναι δεμενο....αν πχ το κοντακι στο σημειο ενωσης με την βαση εχει χορτασει λαδια ειναι ασυμφορο να επισκευαστει...ισως εχει σαπισει κιολας...αυτο θα φανει καλιτερα οταν λυθει
Η γενικη επισκευη δεν ειναι καποιο αμεληταιο ποσο και θα πρεπει να δεις αν συμφαιρει η ανακαινηση του.......
Το δικο μου που αγωραστηκε εφετος και ειναι μοντελο το 1960 ηταν πραγματικα ευκαιρια απο ολες τις πλευρες.......οπλο που η κατασταση του παρα τα χρονια του ηταν στο 80% του αρχικου φινιρισματος!!!
51334972_1318670898271853_4433732891855290368_o.jpg

52402662_1318673764938233_8769451945661300736_o.jpg

51408244_1318673858271557_7629231965018783744_o.jpg

ωραιο δικαννο....να το χαρείς .shake hands..shake hands.
 
Last edited:
Back
Top