Πλαγιόκαννο

Νικόλα, εγώ βλέπω μάλλον αυλό 18,4 και τσοκ 17,8/18,4 η αριστερή (η πάνω στη φωτο) και 18/18,4 η δεξιά (κάτω) δηλαδή είναι 18,4-17,8 = 0,6 και 18,4-18 = 0,4
Και έχει δοκιμαστεί στα 850 Kgr/cm2 δηλαδή περίπου 850 Bar ... Οπότε κατά τη γνώμη μου δεν είναι κατάλληλο για δράμια και μονόβολα που συνήθως είναι πολύ δυνατά.
Με απλά μαλακά φυσίγγια από 24 μέχρι 32-34 γρ. το πολύ, είναι ΟΚ πιστεύω. Εγώ δεν θα το ζόριζα με παραπάνω ...
Στελιο δεν μου τις εβγαζε οπως τωρα τις φωτο δεν εβλεπα καλα τους αριθμους,για δραμια δεν θα εχει προβλημα ουτε σε μονοβολο αλλα θελει ψαξιμο κ δοκιμες
πχ τα rem ,federal,b&p,rotweill δραμια απλα εχω δοκιμαση με το baikal ij58 το δικο μου απο μονοβολα ας κανει δοκιμες με σκοπευτικα 28γρ
 
o πατερας κυνηγουσε κυρίως λαγο..μου ειπε οτι εχει ριξει κ μονοβολο, δε θυμαται καλα,για αυτο ρωταω μην γινει καμια βλακεια και κανω ζημια..ετσι κ αλλιως εχω οπλο για μονοβολα..ρωταω να ξερω τι μπορει να κανει..εχω λιγα χρονια να το ριξω..πιο αριστερα απο τις φωτο, γραφουν και οι δυο κανες 18,2

https://postimg.cc/gallery/hbbstba0/
 
https://i.postimg.cc/gkWF89kY/2kano.jpg

το 17,8 που δε φαινεται καλα..υπαρχει περιπτωση να ειναι _7.8?
Δεν υπάρχει περίπτωση !!! Το _7.8 δεν λέει τίποτα ... Έτσι που είπα παραπάνω συμβόλιζαν το τσοκάρισμα στα παλιά ισπανικά όπλα: στην κάθε κάννη κοντά στη θαλάμη, τη λέξη CHOKE, από κάτω τη διάμετρο του στομίου, κι από κάτω τη διάμετρο του αυλού. (Αυτό μέχρι το 1970 περίπου, απ' ότι έχω δει, μετά αντί για τον πρώτο αριθμό (τη διάμετρο στομίου) χτυπούσαν αστεράκια *, **, *** κλπ.)
Απλά, κάποιοι αριθμοί ή γράμματα μπορεί να μη χτυπηθούν καλά, είτε λόγω της καμπύλης επιφάνειας, είτε γιατί έχει φαγωθεί το αντίστοιχο στοιχείο από τα πολλά χτυπήματα σε πολλά όπλα, είτε αυτός που τα σφράγιζε δεν το χτύπησε ίσια ή αρκετά δυνατά, κλπ.
Ο γείτονάς μου στο χωριό έχει ένα παλιό ισπανικό δίκαννο, παρόμοιο με το παραπάνω, αλλά άλλου κατασκευαστή και cal.16 ... Το είχα παρουσιάσει κάποτε αναλυτικά εδώ, στο θέμα Cal.16, αλλά έχουν χαθεί οι φωτογραφίες ... Ξαναβάζω μερικές:
IMG-20170605-133801.jpg

IMG-20170605-142305.jpg

IMG-20170604-193136.jpg

(Προσέξτε τις ομοιότητες, λεπτή πάπια, κοντάκι με ανοιχτή πιστολέ λαβή, και "μάγουλο" στο πλάι, τα ενισχυτικά νεύρα στα πλάγια της μπάσκουλας, κλπ. παρόλο που φτιάχτηκαν από διαφορετικούς κατασκευαστές. Αντιγραφή στοιχείων γερμανικής τεχνοτροπίας ... Merkel κλπ.) ;)
Να και μια φωτογραφία από το site του Χρήστου Χατζιώτη, από ισπανικό δίκαννο κατασκευής 1962, όπου συμβολίζεται το τσοκάρισμα με τον ίδιο τρόπο.
http://gunandknifeclassics.gr/ugarteburu/
5_Ugarteburu.jpg

Αν ψάξετε στο παραπάνω site, θα βρείτε πολλά ισπανικά δίκαννα (έχει πάρα πολλά) νεώτερα, κατασκευής μετά το 1970, όπου το τσοκάρισμα συμβολίζεται με αστεράκια, αντί της διαμέτρου του στομίου, όπως είπα παραπάνω.
Τώρα, σχετικά με το άλλο, ότι οι κάννες πιο μπροστά γράφουν 18,2 ... αυτό δεν ξέρω τι είναι, το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι ότι σφραγίστηκε κατά την προκαταρκτική δοκιμή, και πριν την τελική λείανση του εσωτερικού των καννών. Η σωστή (τελική) διάμετρος των αυλών πιστεύω ότι είναι η αναγραφόμενη στα σημεία που πρέπει (κοντά στις θαλάμες, όπως και στις φωτο από άλλα όπλα) και είναι 18,4 ...
 
Aάσχετο...κοιτώντας διάφορες εταιρίες, Π.χ arrieta- Grulla,a Aya , όλες οι εταιρίες βγάζουν τις Κάννες τους εσωτερικά χρωμιωμενεςthink

Το δικό μου Grulla ( unnion armera, αλλα εχει και το σημα της grulla στην βαση) του 1965 ελπίζω να είναι αχρωμιωτο...
Ανακάλυψα προσφάτως, επειδή το μοντέλο του όπλου μου το αναγράφει στη λάμα του υποφυλακτυρα από την οποία έχουν ξεθωριάσει τα γράμματα, φαίνονται αμυδρά το mod 215 RB ..δεν έδωσα σημασία ότι είναι και...round body...;)
 
Last edited:
Aάσχετο...κοιτώντας διάφορες εταιρίες, Π.χ arrieta- Grulla,a Aya , όλες οι εταιρίες βγάζουν τις Κάννες τους εσωτερικά χρωμιωμενεςthink

Το δικό μου Grulla ( unnion armera, αλλα εχει και το σημα της grulla στην βαση) του 1965 ελπίζω να είναι αχρωμιωτο...
Ανακάλυψα προσφάτως, επειδή το μοντέλο του όπλου μου το αναγράφει στη λάμα του υποφυλακτυρα από την οποία έχουν ξεθωριάσει τα γράμματα, φαίνονται αμυδρά το mod 215 RB ..δεν έδωσα σημασία ότι είναι και...round action...;)
Διονύση, αν είναι του 1965 κι εγώ πιστεύω 100% ότι είναι αχρωμίωτες ...
Αλλά ... μακάρι και στο 16αρι δικαννάκι που έβαλα παραπάνω να ήταν χρωμιωμένες !!!! Δεν θα είχαν το χάλι που έχουν τώρα στο εσωτερικό τους (από τα καψούλια βροντώδους υδραργύρου και την αμέλεια τακτικού καθαρισμού) :( ... Σ' αυτή την περίπτωση θα έψηνα παντί τρόπω το γείτονα να μου το πουλήσει ... εν ανάγκη θα του τό 'κλεβα !!! ... :D:rolleyes: Θα του έκανα μια καλή ανανέωση φινιρίσματος, και θα γινόταν κουκλί ... Και θα άνοιγα λίγο τα τσοκ, γιατί τώρα είναι ... 7/10 και 12/10 !!!!!!!!!!!!o_O
 
ευχαριστω για το ενδιαφερον σας..το δικανακι ειναι σε αριστη κατασταση λειτουργικα και εσωτερικα οι κανες του...τωρα εξωτερικα τα εχει τα χρονακια του, αλλα δεν εχει σκουρια..ισως ενα λιφτινγκ απ' εξω θα του εκανε καλο..τωρα οπως ειπατε χαμηλες πιεσεις για να μην ζοριζεται..
 
Διονύση, αν είναι του 1965 κι εγώ πιστεύω 100% ότι είναι αχρωμίωτες ...
Αλλά ... μακάρι και στο 16αρι δικαννάκι που έβαλα παραπάνω να ήταν χρωμιωμένες !!!! Δεν θα είχαν το χάλι που έχουν τώρα στο εσωτερικό τους (από τα καψούλια βροντώδους υδραργύρου και την αμέλεια τακτικού καθαρισμού) :( ... Σ' αυτή την περίπτωση θα έψηνα παντί τρόπω το γείτονα να μου το πουλήσει ... εν ανάγκη θα του τό 'κλεβα !!! ... :D:rolleyes: Θα του έκανα μια καλή ανανέωση φινιρίσματος, και θα γινόταν κουκλί ... Και θα άνοιγα λίγο τα τσοκ, γιατί τώρα είναι ... 7/10 και 12/10 !!!!!!!!!!!!o_O
αμα πιασω το...τζοκερ, θα οoυ κανω δωρο ενα 16αρι μπιμπελο, να καμαρωνεις.my man.
εγω θελω καποτε να αποκτησω ενα ποιοτικο 20αρακι... π,χ;
http://alfagame.gr/opla-kinigitika/CHAPUIS-CAL20.love.
 
Σου αρέσουν τα πλαγιοκαννα κ δεν το έχεις πάρει χαμπάρι ακόμα...my man..sarcastic..sarcastic..shake hands.
Αυτό φίλε Τάσο ασυζητητί έχει και το τσοκαρισμα που γουστάρω ούτε έξτρα νεροσωληνες ούτε τυροτριφτες.sarcastic..
Μεγαλείο με την σημασία της λέξης.
 
απο οτι ειχα διαβασει παλιά το μοντελο totan ηταν η απλη (και φθηνοτερη) εκδβση τον arrieta..δεν παυει να εναι ομως ενα ωραιο πλαγιοκαννο..
Για το mod.titan που ανεφερα, ηταν σε ταρταρουγα,...ισως (δεν εχω δει το βιντεο) αυτο να ειναι αλλο μοντελο...think
 
Last edited:
Τρεις λαγαδες ήταν απέναντι μου..δυο καραμπίνες κ ένα πλαγιοκαννο..
Ο λαγός έπεσε πάνω στο fabarm lion με μαύρη βάση, αγγλε,1-3 σταθερό ,κ έφαγε τα μουσούδια του..
Πρώτη φορά βλέπω-επωμιζω πλάγιο fabarm,ωραίο ζύγισμα κ πολύ στιβαρό..
 
Back
Top