Πλαγιόκαννο

Το είδα στην μπουτίκ της Beretta στο Λονδίνο πέρυσι. Όπως αυτό με πεντάλι, ταρταρούγα και διαμέτρημα 20, κλεισμένο μέσα σε γυάλα και καρτελάκι να μην ακουμπάται ούτε η γυάλα!!!
Γεια σου Νικηφορε ποσι κοστηζη ;
 
Η εταιρία Luigi Franchi δεν υπάρχει πια Νικόλα, έχει αγοραστεί απο την Μπερετα πολλά χρόνια τώρα το πλαγιοκαννο Highlander φτιάχνεται στο Ουρμπίνο από την Benelli.
Έχω δει ένα πρέπει να είναι παλιό έγραψε luigi franchi σε πολύ καλή κατάσταση με 68 μηκος κανες, σταθερα τσοκ 2-4 δισκανδαλο ωραίο όπλο σαν αίσθηση οι τιμή δε ξέρω κατά πόσο είναι καλή 700 ευρώ
 
Eχω ενα Highlander εδω και 15 χρονια,,,δισκανδαλο 66εκ με τσοκακια...
πολυ ωραιο δικαννο...χαμηλη ανακρουση καο πολυ ωραιες ντουφεκιες...το εχω κατα-ευχαριστηθει, τοσα χρονια,,,.shake hands.
 
Last edited:
Luigi Franchi Imperiale Monte Carlo! Από τα ύψηστα πλαγιόκαννα με ποιότητα ισάξια των μεγάλων λονδρέζικων!
Το εχω πιασει στα χερια μου ,Νικηφορε ωραιο οπλο πραγματικα καποτε το ονειρευομουν κιολας τωρα...............
 
Το εχω πιασει στα χερια μου ,Νικηφορε ωραιο οπλο πραγματικα καποτε το ονειρευομουν κιολας τωρα...............
Βρίσκεται ακόμα στην Ιταλία μεταχειρισμένο φυσικά αλλά άψογο, σε όχι και τόσο υπερβολική τιμή και καμία σχέση με τα αντίστοιχα εγγλέζικα.
 
Αρε Σπυρο τι μου εκανες με τα Chapui.love..love.
I_RILHM_1522845285742.JPG
 
δε ξερω αν γραφω σωστα ή επρεπε να ανοιξω αλλο θεμα..εχω ενα ισπανικο πλαγιοκανο του πατερα μου, αρκετα παλιο ειναι 40 χρονων περιπου..δειτε λιγο τις κανες κ πειτε γιατι ειμαι ασχετος κ νεος, τι τσοκ κ τι φυσιγγια μπορω να ριξω κ σε ποια κανη ? για μονοβολα κ δραμια μιλαω γιατι τα αλλα οκ ξερω οτι τα ριχνει..
library
 
ευχαριστώ Νικόλα για να δουμε..
https://postimg.cc/gallery/1l1a60ymw/
αν μπορεις τραβηξε λιγο πιο καλες φωτο δεν φενονται καλα αριθμη κ συμβολα αν εχεις φλας βγαλτω γιατι βγαζει γιαλαδα
απο τι μπορεσα να διακρινο εχει θαλαμη 12/70,αυλος 18,2, τσοκαρισμα η μια σιγουρα mod η αλλη πιθανον ful,κ πιεσεις αν καταλαβα καλα 650P
τι μηκος καννων εχει?αν θελεις καντω μια γενικη φωτογραφηση το οπλο
 
αν μπορεις τραβηξε λιγο πιο καλες φωτο δεν φενονται καλα αριθμη κ συμβολα αν εχεις φλας βγαλτω γιατι βγαζει γιαλαδα
απο τι μπορεσα να διακρινο εχει θαλαμη 12/70,αυλος 18,2, τσοκαρισμα η μια σιγουρα mod η αλλη πιθανον ful,κ πιεσεις αν καταλαβα καλα 650P
τι μηκος καννων εχει?αν θελεις καντω μια γενικη φωτογραφηση το οπλο
Νικόλα, εγώ βλέπω μάλλον αυλό 18,4 και τσοκ 17,8/18,4 η αριστερή (η πάνω στη φωτο) και 18/18,4 η δεξιά (κάτω) δηλαδή είναι 18,4-17,8 = 0,6 και 18,4-18 = 0,4
Και έχει δοκιμαστεί στα 850 Kgr/cm2 δηλαδή περίπου 850 Bar ... Οπότε κατά τη γνώμη μου δεν είναι κατάλληλο για δράμια και μονόβολα που συνήθως είναι πολύ δυνατά.
Με απλά μαλακά φυσίγγια από 24 μέχρι 32-34 γρ. το πολύ, είναι ΟΚ πιστεύω. Εγώ δεν θα το ζόριζα με παραπάνω ...
 
Back
Top