Πλαγιόκαννο

Οποιοδήποτε δίκαννο με 61εκ κάννη το βρίσκω υπερβολικά κοντό..
Όχι απο βλητικης άποψης..αλλά πρέπει το πουλί να σηκωθεί κοντά για να έχουμε μια καλή σκοπευτικη ευθεία..έστω κ σε μπηχτή τουφεκιά..
Για εμενα καλύτερα ένα δίκαννο 71εκ με τα ανάλογα τσοκ αλλά με καλο ζύγισμα..
 
Οποιοδήποτε δίκαννο με 61εκ κάννη το βρίσκω υπερβολικά κοντό..
Όχι απο βλητικης άποψης..αλλά πρέπει το πουλί να σηκωθεί κοντά για να έχουμε μια καλή σκοπευτικη ευθεία..έστω κ σε μπηχτή τουφεκιά..
Για εμενα καλύτερα ένα δίκαννο 71εκ με τα ανάλογα τσοκ αλλά με καλο ζύγισμα..
πιθανώς Τάσο, αλλά με φάγανε τα μακρύκαννα:D
 
Οποιοδήποτε δίκαννο με 61εκ κάννη το βρίσκω υπερβολικά κοντό..
Όχι απο βλητικης άποψης..αλλά πρέπει το πουλί να σηκωθεί κοντά για να έχουμε μια καλή σκοπευτικη ευθεία..έστω κ σε μπηχτή τουφεκιά..
Για εμενα καλύτερα ένα δίκαννο 71εκ με τα ανάλογα τσοκ αλλά με καλο ζύγισμα..
Και μένα έτσι μ'αρέσουν Τάσο αν και τα ποζε που έχω είναι όλα 66εκ μικρή η διαφορά βέβαια.
 
https://en.wikipedia.org/wiki/Étienne_Mimard
43734027_951346305052090_3222920983354540032_n.png

https://fr.wikipedia.org/wiki/Manufrance
44405600_382539082284345_2691909794020720640_n.jpg

1011471_173762412810487_1058245689_n.jpg

1148865_173762436143818_1225276062_n.jpg

Τ' όνειρο μου Robust Becassier 322 61cm ***/*****
Έχω ακριβώς το ίδιο .....πολύ ωραίο όπλο για μπεκάτσα και ορτύκι δεν το αλλάζω με κανένα.......θέλει μαλακό φυσίγγια! Εγώ το κυνηγάω με sellier bellot red her , corona, spesial game ,navaro 30 gr lampro tordo 30 federall 32 gr ,rc 32 κλπ......κάποιες φορές το παίρνω και για πέρδικα.......το έχω χρόνια και είναι από τα αγαπημένα μου..
..
 
Έχει ο κουμπάρος του πατέρα μου, που είναι φανατικός λαγοκυνηγος, ένα ισπανικό πλάγιο Aya, 76 πόντους και τσοκ 2-1, όσες φορές το έχω επωμιση έχω πάθει κοκομπλόκο, πρέπει να το δανειστώ μου φενεται για μια μέρα στα μπασιματα........pray to God.
 
Έχει ο κουμπάρος του πατέρα μου, που είναι φανατικός λαγοκυνηγος, ένα ισπανικό πλάγιο Aya, 76 πόντους και τσοκ 2-1, όσες φορές το έχω επωμιση έχω πάθει κοκομπλόκο, πρέπει να το δανειστώ μου φενεται για μια μέρα στα μπασιματα........pray to God.
To ρωτας κιόλας????:eek:
Έπρεπε να είχες πάρει ήδη κ να το φωτογραφιζες δίπλα στις τσίχλες...pray to God.
Στον λαγό τι ρίχνει?
 
Νικόλα τι εννοείς βλητικα άχρηστο;
Η πίεση των αερίων στο στόμιο της κάννης στους 61 πόντους είναι πολύ μεγαλύτερη από ένα 66 και πάει λέγοντας αναλογικά του μήκους. Ο εμβολισμός των σκαγιών από τα αέρια από μια τιμή και πάνω είναι καταστροφικός, αντιστρόφως ανάλογος της κατανομής.
Έτσι το μάρκετινγκ μετέτρεψε την ανεξέλεγκτη σκορπωσκαγια σε μπεκάτσα στυλ. Μάλλον είναι πιο σικ από το λαγό καβάλα.
 
http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=1893

Ενδιαφέρον αυτό που λες Νίκο αλλά έχω κάποιες αμφιβολίες..
Είχα διαβάσει άρθρο στο Ε-Κ για καρτέρι τσίχλας με 51εκ beretta κ ο χρήστης δεν είδε διαφορα στις καταβολες..
Επίσης υπάρχουν κάτοχοι καραμπίνας 61εκ που πάνε από μπεκατσα μέχρι φασσα..
Κάποτε ρώτησε ένας στο περιοδικό Αρτεμις πως γίνετε με benelli 51εκ κάννη σε κυνήγι μπεκατσας να πάρει δυο φασσες με ν7 επινικελωμενα στα 40μ περίπου αν θυμαμε καλα..του απάντησε ο συγχωρεμενος ο Δημ.Παπαδεας ότι το μήκος της καννης έπαιζε ρόλο μόνο στην εποχή της μαύρης πυρίτιδας κ των εμπροσθογεμων όπλων..
Μπορεί εγώ να μην έχω κάνει κάποια δοκιμή για να δω αν λένε αλήθεια αλλά δεν βλέπω κ τον λόγο να λένε ψεματα κ φυσικά δεν είναι οι μόνη που υποστηρίζουν κάτι τέτοιο..
Πάντως εγώ τουφέκι με κοντόκαννο δεν θα αγόραζα,ούτε στο μάτι μου κάθεται καλά ούτε στο χέρι..
 
Ο πατέρας μου μόνο με τη κοντή κάννη (61εκ) κυνηγάει εδώ και πολλάααα χρόνια, κοντά ή μακριά δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα στις καταβολές. Βέβαια η σκοπευτική ευθεία λόγω μπάσκουλας είναι κοντά 76 εκ! Και ο φίλος μου όμως ο Χρήστος @SuperPozeras κυνηγάει κανονικά με τη Μ2 του με 53εκ κάννη μόνιμα. Δεν λέω ότι είναι το ιδανικό, ούτε το βέλτιστο. Σίγουρα δεν είναι άχρηστο!
 
Ισχύει ότι η μαύρη πυρίτιδα ήθελε σωλήνες του μέτρου για να δουλέψει.
Όμως η σύγχρονες πυρίτιδες όχι.
Μία τροποποιημένη μοντέρνα πυρίτιδα θέλει 51εκ να καεί. Στους υπόλοιπους πόντους που απομένουν θες μια ισορροπημένη πίεση για καλή κατανομή.
Τα σωστά τουφέκια στο κυνήγι πρέπει να είναι από 67 ~76εκ. Με τα ανάλογα φυσίγγια, πυρίτιδα.
Δεν θα πλήρωνα ποτέ ένα τουφέκι 61εκ για μπεκάτσα ή για λαγό καβάλα. Υπάρχουν φυσίγγια που κάνουν τα πάντα πλέον κοντά μακριά.
 
Στο περπατητο η κοντή κανη είναι πολύ χρήσιμη .

Θα ήθελα να δω ένα τεστ με 2 ίδιες κανες με μόνη διαφορά το μηκος.

Σίγουρα υπερτερεί η μακρια σε ταχύτητες αλλά το κατά πόσο είναι εμφανής η και μετρησιμη η διαφορα είμαι και εγώ περίεργος.

Το σιγουρο πλεονεκτήμα είναι η σκοπευτική γραμμη και η μικρότερη αναπήδηση.
 
http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=1893

Ενδιαφέρον αυτό που λες Νίκο αλλά έχω κάποιες αμφιβολίες..
Είχα διαβάσει άρθρο στο Ε-Κ για καρτέρι τσίχλας με 51εκ beretta κ ο χρήστης δεν είδε διαφορα στις καταβολες..
Επίσης υπάρχουν κάτοχοι καραμπίνας 61εκ που πάνε από μπεκατσα μέχρι φασσα..
Κάποτε ρώτησε ένας στο περιοδικό Αρτεμις πως γίνετε με benelli 51εκ κάννη σε κυνήγι μπεκατσας να πάρει δυο φασσες με ν7 επινικελωμενα στα 40μ περίπου αν θυμαμε καλα..του απάντησε ο συγχωρεμενος ο Δημ.Παπαδεας ότι το μήκος της καννης έπαιζε ρόλο μόνο στην εποχή της μαύρης πυρίτιδας κ των εμπροσθογεμων όπλων..
Μπορεί εγώ να μην έχω κάνει κάποια δοκιμή για να δω αν λένε αλήθεια αλλά δεν βλέπω κ τον λόγο να λένε ψεματα κ φυσικά δεν είναι οι μόνη που υποστηρίζουν κάτι τέτοιο..
Πάντως εγώ τουφέκι με κοντόκαννο δεν θα αγόραζα,ούτε στο μάτι μου κάθεται καλά ούτε στο χέρι..
Τάσο το μήκος της κάνης παίζει τεράστιο ρόλο στη σκοπευτική γραμμη.εδω οι σκηταδοροι που τα πιατακια άντε βαριά βαριά να πηγαίνουν μέχρι τα 30 μετρα ρίχνουν με 76 πόντους κανες.γιατι δε ρίχνουν με 61 ή 66?και όντως γύρω απ' τη μπεκάτσα παίζει πολύ μπίζνα.απο σκύλους ρούχα μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς.προσωπικα διαφωνώ κάθετα ότι κυνήγι κι αν κάνεις με όπλο που έχει κάτω από 71 π.κανη και όπλο ειδικά δίκανο κάτω από 3,3 3,2 κιλα
 
Σίγουρα μεγάλη μπίζνα η μπεκατσα από τα σκυλιά μέχρι τα παρελκόμενα, στο πυκνό όμως ένα κοντοκανο είναι ποιο βολικό τόσο σε ταχύτητα σκοπευσης όσο και σε κίνηση το ίδιο και για τους γουρουναδες με κάνες slug.
 
Back
Top