Πλαγιόκαννο

Το 5% της ταχύτητας προσωπικά το απορρίπτω.
Η καλή κατανομή μας ενδιαφέρει.
Μία δοκιμή με νίκελ ή εξωτικά σκάγια σε κάνη 51εκ που σχολιάζουν ειδικοί την κατανομή της κάννης την θεωρώ παραπλανητική.
Ρε συ η Φυσική δεν θα μας ρωτήσει αν γουστάρουμε αυτά που κάνει ή όχι χαχαχαχαχαχα
εννοείται ότι μας νοιάζει η καλή κατανομή
 
Τα επινικελωμένα σκάγια κρατάνε μεγάλες συγκεντρώσεις σε μεγάλες αποστάσεις ακόμα και σε πιέσεις 900 950 bar
Την πρόβα έπρεπε να την κάνουν με μολυβδινα σκάγια.
Φυσιγγια με επινικελωμένα σκαγια ετυχε κ είχε πάνω του ο κυνηγός..δεν έγινε καμιά δοκιμή με αυτά..κυνήγι ήταν..απλά απόρησε γιατί το όπλο το είχε πάρει αποκλειστικά για μπεκατσα κ προφανώς του έκανε εντύπωση που έκοψε τόσο μακριά με τέτοια κάννη κ για αυτό έκανε την ερώτηση..
 
Η πίεση των αερίων στο στόμιο της κάννης στους 61 πόντους είναι πολύ μεγαλύτερη από ένα 66 και πάει λέγοντας αναλογικά του μήκους. Ο εμβολισμός των σκαγιών από τα αέρια από μια τιμή και πάνω είναι καταστροφικός, αντιστρόφως ανάλογος της κατανομής.
Έτσι το μάρκετινγκ μετέτρεψε την ανεξέλεγκτη σκορπωσκαγια σε μπεκάτσα στυλ. Μάλλον είναι πιο σικ από το λαγό καβάλα.
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου.....έχοντας κυνηγήσει με κοντοκανα και μακρυκανα όπλα τα οποία έχω δοκιμασει και σε πίνακες δεν είδα το σκορποσκαγιασμα που λες.......έχω μια μπενελι με τρεις κανες 53-61-66 και την 53 δεν την βγάζω από πάνω οι άλλες έχουν παροπληστει......εξάλλου το κάθε όπλο έχει διαφορετικό προσανατολισμό και το μήκος των Καννών επηρεάζουν το βάρος το ζύγισμα και το συνολικό μήκος του όπλου . Κι εγώ στο καρτέρι κυνηγάω με δίκανο 76 εκ αλλά μπεκάτσα και ορτύκι με βολεύει το 61 εκ με διάφορα ...
. Το μειονέκτημα του κοντοκανου δικανου γιατί στην καραμπίνα μετράει και η βάση είναι η σκοπευτική γραμμή για μακρινούς στόχους ......βλητικα οι διαφορές είναι αμελητέες......
 
Τάσο το μήκος της κάνης παίζει τεράστιο ρόλο στη σκοπευτική γραμμη.εδω οι σκηταδοροι που τα πιατακια άντε βαριά βαριά να πηγαίνουν μέχρι τα 30 μετρα ρίχνουν με 76 πόντους κανες.γιατι δε ρίχνουν με 61 ή 66?και όντως γύρω απ' τη μπεκάτσα παίζει πολύ μπίζνα.απο σκύλους ρούχα μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς.προσωπικα διαφωνώ κάθετα ότι κυνήγι κι αν κάνεις με όπλο που έχει κάτω από 71 π.κανη και όπλο ειδικά δίκανο κάτω από 3,3 3,2 κιλα
Καμία σχέση η πορεια και η ταχυτητα στο δίσκο του σκητ με τη μπεκάτσα ......άλλωστε στο σκητ ρίχνουμε και με 66cm κάννες......με όλο τον σεβασμό....
 
Ρε συ η Φυσική δεν θα μας ρωτήσει αν γουστάρουμε αυτά που κάνει ή όχι χαχαχαχαχαχα
εννοείται ότι μας νοιάζει η καλή κατανομή
Δεν το διατύπωσα σωστά, ισχύει το 5% στην ταχύτητα, εγώ το δεν το βάζω πρώτη επιλογή.

Φυσιγγια με επινικελωμένα σκαγια ετυχε κ είχε πάνω του ο κυνηγός..δεν έγινε καμιά δοκιμή με αυτά..κυνήγι ήταν..απλά απόρησε γιατί το όπλο το είχε πάρει αποκλειστικά για μπεκατσα κ προφανώς του έκανε εντύπωση που έκοψε τόσο μακριά με τέτοια κάννη κ για αυτό έκανε την ερώτηση..
χαχαχα φαντάσου να έριχνε τουγκστεν.
 
http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=1893

Ενδιαφέρον αυτό που λες Νίκο αλλά έχω κάποιες αμφιβολίες..
Είχα διαβάσει άρθρο στο Ε-Κ για καρτέρι τσίχλας με 51εκ beretta κ ο χρήστης δεν είδε διαφορα στις καταβολες..
Επίσης υπάρχουν κάτοχοι καραμπίνας 61εκ που πάνε από μπεκατσα μέχρι φασσα..
Κάποτε ρώτησε ένας στο περιοδικό Αρτεμις πως γίνετε με benelli 51εκ κάννη σε κυνήγι μπεκατσας να πάρει δυο φασσες με ν7 επινικελωμενα στα 40μ περίπου αν θυμαμε καλα..του απάντησε ο συγχωρεμενος ο Δημ.Παπαδεας ότι το μήκος της καννης έπαιζε ρόλο μόνο στην εποχή της μαύρης πυρίτιδας κ των εμπροσθογεμων όπλων..
Μπορεί εγώ να μην έχω κάνει κάποια δοκιμή για να δω αν λένε αλήθεια αλλά δεν βλέπω κ τον λόγο να λένε ψεματα κ φυσικά δεν είναι οι μόνη που υποστηρίζουν κάτι τέτοιο..
Πάντως εγώ τουφέκι με κοντόκαννο δεν θα αγόραζα,ούτε στο μάτι μου κάθεται καλά ούτε στο χέρι..
Πέραν της σκοπευτικής γραμμής το μήκος της κάννης δεν έχει μετρήσιμη διάφορα στο βλητικα αποτέλεσμα...
...με 53cm κάννη εχω πάρει άπειρες πέρδικες φασσες και τσίχλες σε αποστάσεις άνω των 40 μέτρων με τσοκ 3*
 
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου.....έχοντας κυνηγήσει με κοντοκανα και μακρυκανα όπλα τα οποία έχω δοκιμασει και σε πίνακες δεν είδα το σκορποσκαγιασμα που λες.......έχω μια μπενελι με τρεις κανες 53-61-66 και την 53 δεν την βγάζω από πάνω οι άλλες έχουν παροπληστει......εξάλλου το κάθε όπλο έχει διαφορετικό προσανατολισμό και το μήκος των Καννών επηρεάζουν το βάρος το ζύγισμα και το συνολικό μήκος του όπλου . Κι εγώ στο καρτέρι κυνηγάω με δίκανο 76 εκ αλλά μπεκάτσα και ορτύκι με βολεύει το 61 εκ με διάφορα ...
. Το μειονέκτημα του κοντοκανου δικανου γιατί στην καραμπίνα μετράει και η βάση είναι η σκοπευτική γραμμή για μακρινούς στόχους ......βλητικα οι διαφορές είναι αμελητέες......
Σε πιστεύω, εφόσον τα φυσίγγια σου είναι φυσιολογικά το φαινόμενο δεν εμφανίζεται.

Πέραν της σκοπευτικής γραμμής το μήκος της κάννης δεν έχει μετρήσιμη διάφορα στο βλητικα αποτέλεσμα...
...με 53cm κάννη εχω πάρει άπειρες πέρδικες φασσες και τσίχλες σε αποστάσεις άνω των 40 μέτρων με τσοκ 3*
Οι διαφορές είναι μετρήσιμες, δεν είναι αντιληπτές από εμάς.
Δεν είπε κάποιος ότι δεν παίρνουμε θηράματα με 53εκ κάννη
 
To ρωτας κιόλας????:eek:
Έπρεπε να είχες πάρει ήδη κ να το φωτογραφιζες δίπλα στις τσίχλες...pray to God.
Στον λαγό τι ρίχνει?
Θα γίνει κάποια στιγμή και αυτό;)
Όσο αφορά τα φυσίγγια στο λαγό ου με ρώτησες Τάσο, η πρώτη του επιλογή Rothwell WAIDMANNSHEIL και G7 special και σε νούμερο σκαγιών 3-4.
 
Θα γίνει κάποια στιγμή και αυτό;)
Όσο αφορά τα φυσίγγια στο λαγό ου με ρώτησες Τάσο, η πρώτη του επιλογή Rothwell WAIDMANNSHEIL και G7 special και σε νούμερο σκαγιών 3-4.
Τα WAIDMANNSHEIL τα δουλευω χρονια στην περδικα 7αρια
 
άλλωστε στο σκητ ρίχνουμε και με 66cm κάννες......με όλο τον σεβασμό..
παλιά Βαγγέλη πλεων στο skeet το μήκος κανών παίζει από 71 μέχρι 74
οσο για κυνήγια φάρμας αυτοι που έχουν ασχοληθεί με skeet αλλα κ trap κυνηγάνε με παλιά σκηταδικα όπλα 66 πόντους με αναποδες καμπάνες κ κυλίνδρους με σκοπευτικά φυσίγγια κ μαλινοταπα 32αρια
 
παλιά Βαγγέλη πλεων στο skeet το μήκος κανών παίζει από 71 μέχρι 74
οσο για κυνήγια φάρμας αυτοι που έχουν ασχοληθεί με skeet αλλα κ trap κυνηγάνε με παλιά σκηταδικα όπλα 66 πόντους με αναποδες καμπάνες κ κυλίνδρους με σκοπευτικά φυσίγγια κ μαλινοταπα 32αρια
Σίγουρα μπορείς να κυνηγήσεις και με όπλα του σκητ βλητικα είναι άριστα αλλά πολύ βαριά και όχι τόσο βολικά οδό τα πλαγιοκανα σε σηκωτο θήραμα! Κατά τη γνώμη μου το πλαγιοκανα είναι καλύτερο σε ξεσηκωμό θήραμα και το πόζες σε σκοπευτήριο και καρτέρι! Βέβαια πάντα είναι και θέμα προσωπικής επιλογής.....
 
https://en.wikipedia.org/wiki/Étienne_Mimard
43734027_951346305052090_3222920983354540032_n.png

https://fr.wikipedia.org/wiki/Manufrance
44405600_382539082284345_2691909794020720640_n.jpg

1011471_173762412810487_1058245689_n.jpg

1148865_173762436143818_1225276062_n.jpg

Τ' όνειρο μου Robust Becassier 322 61cm ***/*****
Βασίλη...πριν πάρεις δίκαννο με 61εκ. κάννες...βρες πρώτα κάποιο και κυνήγησε το...
Ίσως γλυτώσεις από τσάμπα έξοδα...

Άποψη μου...σε δίκαννο-μονόκαννο...ελάχιστο μήκος κάννης 66εκ. και αυτό για κυνήγι μπεκάτσας ή κυνήγι στο πυκνό...
Σε ποιο κοντό μήκος μόνο μειονεκτήματα βρίσκω...
Σε όλα τα άλλα κυνήγια, 70-71εκ. είσαι ok...συμπεριλαμβανομένου και της πέρδικας και του ορτυκιού...
Σε ανοιχτό πεδίο κυνηγιούνται ποιος ο λόγος της κοντής κάννης...

Έχε δε υπόψη ότι, τα ROBUST που κυκλοφορούν μετά το 1982, δεν παράγονται από την πάλαι ποτέ κραταιά MANUFRANCE που κατασκεύασε και το δικό σου...
 
Back
Top