Πλαγιόκαννο

Εγώ πάντως δεν θα έλεγα όχι σε κάτι τέτοιο..Και 16αρι κιόλας..
Δυο άστρα κ οι δυο καννες,Αν ήταν ένα- δυο θα ήταν ακόμα καλυτερα..
Είτε έτσι είτε αλλιώς αυτό το ωραιότατο δίκαννο θα είχε πολύ ενδιαφέρον βλητικα..
http://www.ethnos.gr/opla/arthro/makria_ta_poulia_makria_kai_h_kanni-63904444/
 
Χθές πήγα στο καρτέρι με το 16άρι,πέντε τσίχλες πέρασαν μόνο,έριξα τις δύο. Αυτες που περνάνε κοντά δεν ξεφευγουν έυκολα με 25 γρμ.σκάγια!!
Ειναι 68 εκ.οι κάννες με σκαφτή ριγα, γαλλικό MAS,είναι φτιαγμένο για γρήγορες επομίσεις μάλλον για μπεκάτσες ή για περπατητό,αλλα αυτό με τις 91 εκ. στις μακρινές θα θερίζει!!
 
16αρι ενα πολυ καλο διαμετρημα και βλητικα και εμφανισιακα. Δυστυχως πεθανε. Τωρα 71ποντους λεω και εγω που κανει και για περπατημα και για καρτερι. Επισης για μενα παντα ενα δικαννο γυρω στα 3100 εως 3300 γρ. ειναι ιδανικο για ολα τα κυνηγια και φερμας και τσιχλας που ριχνουμε αρκετες τουφεκιες. Και εδω που θα επιμεινω και συγχωρεστεμε λιγα γραμμαρια στα φυσιγγια. 28 εως 30. Και κατι για τους κατασκευαστες. Χαμηλες ταχυτητες και πιεσεις.
 
16αρι ακουω...
γαλλικό
Ναι Βικτωρα,γαλλικο, απο Γερμανία αγωρά με 117 ευρώ, μεταφορικά 250,αλλά τα χαρτιά για να το φέρης θέλουν τεράστεια υπομονή.Του 1950 σε πολύ καλή κατάσταση, εδώ πέρα σου λένε είναι συλεκτικό
το εργοστάσιο έβγαλε αυτό και μετά έκλεισε!!
 
γαλλικό
Ναι Βικτωρα,γαλλικο, απο Γερμανία αγωρά με 117 ευρώ, μεταφορικά 250,αλλά τα χαρτιά για να το φέρης θέλουν τεράστεια υπομονή.Του 1950 σε πολύ καλή κατάσταση, εδώ πέρα σου λένε είναι συλεκτικό
το εργοστάσιο έβγαλε αυτό και μετά έκλεισε!!

To θεμα με τις εισαγωγες οπλων απο εξωτερικο, και τις εξωφρενικα χαμηλες τιμες, εχει αναφερθει πολλες φορες...αλλα νομιζω απο αυτα που εχω διαβασει απο ανθρωπους(οχι εμπορους) που εφεραν οπλο απο εξω ειναι οτι πρεπει να εχεις ανθρωπους στο τελωνειο/ΓΑΔΑ....
 
Για R13/15....Υπαρχει η πιθανοτητα να παρω καποιο...αλλα επειδη πρεπει να κανω και κοντακι 40cm με την αποσταση(στα κοντακια μου) καννων- χτενι κοντακιου 19.5/20cm. Βλεπω οτι σε πολλα (αλλα και σε πολλα επισης φενεται οτι εχουν μικρη αποσταση καννων/χτενι) η κυλιομενη βαση τους <καβαλαει> το χτενι...και αυτο δεν θα με αφησει περιθωρια να κανω κοντακι εαν παρω καποιο....xm.
Όταν το κλείστρο σύρετε πάνω στις ράγες του προς τα πίσω, η μέγιστη μετακίνηση είναι 8,5 εκατοστά. Η ουρά του καβαλάει το χτένι του κοντακιού. Σε νορμάλ κοντάκι με μικρή κλίση 4,5 εκ αφήνει ένα περιθώριο περίπου 1εκ. Σε "ψηλό" εργοστασιακό κοντάκι το περιθώριο είναι μόνο 2 χιλ.
Για την δική σου περίπτωση νομίζω πως θα καταφύγεις σε λύση κατασκευής "σκαλιού". Δηλαδή το χτένι σου θα ανορθώνεται στο ύψος που θέλεις μετά από τουλάχιστον 8,5 εκ. από την ουρά του κλειστού κλείστρου.
 
Κυριε Γιαννη το σιλβερχοκ τι λεει?
Ειστε ευχαριστημενος?
Ποιοτητα κ αντοχη?
Η ποιότητα, γενικώς, είναι δεδομένη στα προϊόντα Beretta αλλά τα πλαγιόκαννα της ξεχωρίζουν. Το silver hawk κατά γενική ομολογία ήταν από τα πετυχημένα μοντέλα. Έχει μαλακή ανάκρουση, πολύ καλό ζύγισμα και πολύ "φιλικό" πιάσιμο πάπιας και λαιμού, γενικά θα έλεγα πως θα μπορούσε να το χρησιμοποιήσει έφηβος ή γυναίκα. Νομίζεις πως ζυγίζει περίπου 2800γρ. αντί του πραγματικού 3100γρ, ενώ σε άλλα (ιδίως Γερμανικών χαρακτηριστικών) έχεις την αίσθηση του βαρύτερου.
Η αίσθηση της σκανδάλης είναι αξιοπρεπέστατη, το άνοιγμα και κλείσιμο είναι ακόμη σφιχτό αν και το έχω ήδη 8-9 χρόνια.
Τσοκάκια έχω τα δικά του και, έχω διαπιστώσει σε πίνακα σε δεκάδες δοκιμές, καλή και σταθερή απόδοση με πάρα (μα πάρα) πολλά διαφορετικά φυσίγγια. Δεν είμαι από τους κυνηγούς που ψάχνονται συνεχώς με νέα φυσίγγια αλλά μου προσφέρονται συχνά ως δώρο με την γνωστή επωδό "δοκίμασε τα και θα με θυμηθείς". Έτσι με τις πολλές δοκιμές έχω ένα τεράστιο όφελος: Έχω αποκτήσει την σιγουριά πως το όπλο μου "τα πάει" όλα.
Ένα άλλο που με διευκολύνει αφάνταστα είναι ο επιλογέας αυτομάτων ή μη εξωλκέων. Στο καρτέρι βάζω αυτόματους και στο τέλος μαζεύω τους κάλυκες, στο περπατητό που είναι τα συνήθη κυνήγια μου, επιλέγω τους απλούς εξωλκείς.
Ο μηχανισμός του δεν μου έχει δείξει τίποτα κακό ως προς την λειτουργία του αλλά ως όπλο θεωρείται ακόμη καινούργιο, εξ άλλου τα κυνήγια που κάνω δεν απαιτούν πολλά φυσίγγια. ΌΜΩΣ σε ένα 5θήμερο στον Έβρο έπιασε εσωτερικά, στον μηχανισμό, επιφανειακή σκουριά, κοντά στον επιλογέα σκανδάλης με αποτέλεσμα να δουλεύει δύσκολα. Το κακό δεν είναι αυτό, ας πούμε πως ο βάλτος φθείρει. Το κακό ήταν πως ο καθαρισμός στοίχισε 200Ε.
 
Όταν το κλείστρο σύρετε πάνω στις ράγες του προς τα πίσω, η μέγιστη μετακίνηση είναι 8,5 εκατοστά. Η ουρά του καβαλάει το χτένι του κοντακιού. Σε νορμάλ κοντάκι με μικρή κλίση 4,5 εκ αφήνει ένα περιθώριο περίπου 1εκ. Σε "ψηλό" εργοστασιακό κοντάκι το περιθώριο είναι μόνο 2 χιλ.
Για την δική σου περίπτωση νομίζω πως θα καταφύγεις σε λύση κατασκευής "σκαλιού". Δηλαδή το χτένι σου θα ανορθώνεται στο ύψος που θέλεις μετά από τουλάχιστον 8,5 εκ. από την ουρά του κλειστού κλείστρου.[/Q

ευχαιρστω για την απαντηση...μηπως ξερετε(εαν εχετε ή καποιος φιλος σας) ποσα εκατοστα ειναι το κλειστρο?
 
Πόσοι πάτε κυνήγι με κάνες 76cm, σας βολεύει ; η το καλυτερο πλάγιο ειναι με 71-72cm κάνες ;
Το καλύτερο πλάγιο είναι το πλάγιο που σου ταιριάζει. Στο δικό μου οι κάννες είναι 66εκ και ταιριάζει στα κυνήγια μου που, εδώ που τα λέμε, είναι σχεδόν όλα.
Το μήκος καννών 71-73εκ. δεν θα το χαρακτήριζα ως Γενικού Κυνηγίου αλλά ως Μέσο Όρο μήκους καννών και ως τέτοιο θα πρέπει να είναι η πρώτη επιλογή σε μοναδικό όπλο. Το πρώτο μου δίκαννο, ένα S/P είναι 72εκ. Ειλικρινά δεν βλέπω καμιά τρομερή διαφορά κατά το swing through ή, για να το πω πιο σωστά, δεν είμαι ικανός να αντιληφθώ μια τέτοια διαφορά, ίσως να είναι γνώρισμα των καλών σκοπευτών. Εκεί που αρχίζω να αντιλαμβάνομαι το "προτέρημα" του μακρύκαννου κατά το swing through είναι όταν έχω την καραμπίνα μου, μια SKB που είχε κάννη 80εκ. (φουλ) αλλά με το που πέρασε στα χέρια μου την μετέτρεψα σε 70εκ. με τσοκάκια εξωτερικά της BREDA, οπότε το φουλ είναι πάλι 80εκ.
 
Κ. Γιάννη ένα δίκανο με 71cm κάννες θεωρητικά ειναι καλύτερο ;
Από ένα με 66cm λογο έκρηξης στομίου, αναπήδηση ή αυτό εξαρτάται από τα φυσίγγια.
 
Κατά την γνώμη μου δεν νομίζω πως υπάρχει μετρήσιμη διαφορά στον κυνηγότοπο. Θεωρητικά όπως το θέτεις, ναι υπάρχει, όπως είναι και υπαρκτή η αξιοποίηση του μήκους των καννών από αθλητές σκοπευτές.
Η έκρηξη του στομίου προκαλεί πονοκεφάλους σε όσους είναι επιρρεπείς, αλλά η διαφορά των 4-5 εκατοστών του μήκους κάννης δεν κάνουν τόση διαφορά όση θα έκανε μια καλύτερη επιλογή γομώσεως. Το ίδιο και στη αναπήδηση. Αν συζητούσαμε για διαφορές 15-20-25 εκ. τότε ναι
 
71 ποντους ειναι ενας καλος μεσος ορος για να μην εχεις ερωτηματα του στυλ αν ειχα 71 και οχι 66 η αν ειχα 71 και οχι 76 κλπ τι θα γινοταν. Για μενα το καλυτερο στο πλαγιοκανο ειναι να αγαπας το πλαγιοκανο.
 
Να και το ισπανικό πλαγιοκαννο κατασκευασμένο από την zabala που "έδωσα" πριν 8 χρόνια..Αγορασμένο το '86 από Αμερική..Πολύ αξιόπιστο όπλο χωρίς κανένα πρόβλημα..
Ήταν όμως πολύ βαρύ και ατσουμπαλο άρα δύσχρηστο..Προοριζόταν για την Αμερικανικη αγορά..
Παρότι είχα επιτυχίες ποτέ δεν το αγάπησα..:(
http://www.armslist.com/posts/10963...snar-windsor-i-12-ga-sxs-side-by-side-shotgun
 
LwwK5gA.jpg

MAS cal 16
 
Back
Top