Πλαγιόκαννο

Νικολη ρώτησε τον Γιάννη (giannis k) που είναι ο μεγαλυτερος φαν του πλαγιοκαννου για το πόσο μακριά μπορεί να χτυπήσουν..
Αν συναντήσεις κ κάνα μπάρμπα εκεί που πας για λαγό κ έχει κρεμασμένο στον ώμο του κάνα πλαγιοκαννο ρώτησε τον πόσο μακριά έχει πάρει λαγό..
Τα πάντα όλα είναι θέμα τσοκαρισματος,Και αυτό ισχύει για όλους τους τύπους όπλων..
 
Last edited:
θα πω οτι ξερω χωρις να ειναι θεσφατο. σιγουρα καραμπινες υπαρχουν σουπερ μαγκνουμ που με αυτα τα φυσιγγια ισως εχεις και ποιο μακρινες βολες . ομως μην ξεχναμε οτι κυριως στην αμερικη δεκαετιες 1920 1930 γινοντουσαν πρωταθληματα περιστεροβολιας με πλαγιοκαννα με long range βολες. το πλαγιοκαννο λοιπον επαναλαμβανω για εμενα( που θεωρω αυτες τις βολες οτι πρεπει να γινονται με γνωμονα την κυνηγιτικη καρπωση και οχι το παιχνιδ),ι δεν εχει να ζηλεψει και πολλα απο την καραμπινα. ναι μεν λιγοτερα γραμμαρια αλλα δεν χανει η τουφεκια ουτε απο αερια ουτε απο αδρανεια.επαναλαμβανω δικη μου αποψη που την εχω δει και στο κυνηγητικο πεδιο ριχνωντας πολλα φυσιγγια και με τα δυο οπλα. Μιλοντας για κυνηγι παντα.

Εννοούσα ίδιες κάνες στο κυνήγι, την σουπερ μαγκνουμ την αγνοώ παντελώς.
 
Πως τα πάνε τα πλαγιοκανα στις long range βολές η δεν τίθεται θέμα όπως στις καραμπίνες
Είχα δει ένα βιντεακι στο Youtoube από το Καζακσταν, ήταν κάτι Ιταλοί με τις λουσατες καραμπίνες και τουφεκουσαν πάπιες, στο τέλος έδωσαν 4 φυσίγγια στον τοπικό οδηγό και εκείνος με ένα Μπαϊκάλ πλαγιοκανο κατέβασε 4 παπιά που φενοταν κουκίδες.
 
Νικολη ρώτησε τον "συντεκνο" Γιάννη (giannis k) που είναι ο μεγαλυτερος φαν του πλαγιοκαννου για το πόσο μακριά μπορεί να χτυπήσουν..
Αν συναντήσεις κ κάνα μπάρμπα εκεί που πας για λαγό κ έχει κρεμασμένο στον ώμο του κάνα πλαγιοκαννο ρώτησε τον πόσο μακριά έχει πάρει λαγό..
Τα πάντα όλα είναι θέμα τσοκαρισματος,Και αυτό ισχύει για όλους τους τύπους όπλων..

Να τον ρωτήσω Τάσο το Γιάννη να μου πει τις εμπειρίες του, υπόψην ότι και οι δικές γνώμες ειναι καλοδεχούμενες.
Το Μπάρμπα που να των βρω στο βουνό, μακάρι να συναντήσω κάποιον, βλέπω περισσότερο νέους και μεσήλικες με σούπερ ντουπερ καραμπίνες, στα δε περάσματα σκύβω και πιάνω που και φυσίγγι απο κάτω και αναρωτιέμαι τι τα θέλουν στα 20-25μ τα Demi τα baby και τα nitro αφού όλη η Κρήτη τέτοια μορφολογία έχει αν εξαιρέσεις πολύ ψιλά στο βουνό χωρίς βλάστηση.
 
Last edited by a moderator:
Νικολη ρώτησε τον Γιάννη (giannis k) που είναι ο μεγαλυτερος φαν του πλαγιοκαννου για το πόσο μακριά μπορεί να χτυπήσουν..
Αν συναντήσεις κ κάνα μπάρμπα εκεί που πας για λαγό κ έχει κρεμασμένο στον ώμο του κάνα πλαγιοκαννο ρώτησε τον πόσο μακριά έχει πάρει λαγό..
Τα πάντα όλα είναι θέμα τσοκαρισματος,Και αυτό ισχύει για όλους τους τύπους όπλων..
Τασο ο παππούς είχε ένα parker, φανατικός με το λαγό και με τις δια φορες ιστορίες που έλεγε ανέφερε και τρέλες αποστάσεις ή δοκιμές που έκαναν, 80 μέτρα και τέτοια νούμερα!
 
Είχα δει ένα βιντεακι στο Youtoube από το Καζακσταν, ήταν κάτι Ιταλοί με τις λουσατες καραμπίνες και τουφεκουσαν πάπιες, στο τέλος έδωσαν 4 φυσίγγια στον τοπικό οδηγό και εκείνος με ένα Μπαϊκάλ πλαγιοκανο κατέβασε 4 παπιά που φενοταν κουκίδες.

Έλα ρε φιλε ; θα με κάνεις να διαγράψω παντελώς τις καραμπίνες.
 
Τασο ο παππούς είχε ένα parker, φανατικός με το λαγό και με τις δια φορες ιστορίες που έλεγε ανέφερε και τρέλες αποστάσεις ή δοκιμές που έκαναν, 80 μέτρα και τέτοια νούμερα!

80 μέτρα ! Μπράβο στον παππού.
Εγώ long range εννοώ τα 50-60 μέτρα, εκτός και κάνω λάθος.
 
Έλα ρε φιλε ; θα με κάνεις να διαγράψω παντελώς τις καραμπίνες.
Μην διαγράψεις τίποτα Νικο,ΟΛΑ τα όπλα κάνουν την δουλειά τους ..Βγες για κυνήγι με ότι όπλο σε ευχαριστεί,είτε λέγετε ποζε είτε καραμπίνα είτε πλάγιο είτε και μονοκαννο..
Εγώ πχ μπορεί να πάρω ένα ποζε κ να χτυπήσω δέκα τσίχλες..Δεν θα μου δώσουν ομως την ίδια χαρά που θα μου έδιναν αν τις χτυπούσα με κάποιο πλαγιοκαννο η καραμπίνα..
Μην έχουμε το μυαλό μας μόνο στο "σκότωμα"το θέμα είναι τι μας αρέσει και τι μας γεμίζει..:)
 
80 μέτρα ! Μπράβο στον παππού.
Εγώ long range εννοώ τα 50-60 μέτρα, εκτός και κάνω λάθος.
Ο παππούς είναι 87 τώρα και όταν λέει ιστορίες , πραγματικά απορεις με το ποσό το έψαχναν και τότε με ιδιογομωση και δοκιμές και τι διεισδυση έχουν τα σκάγια και αν μπορούν να καταβάλουν το θήραμα και έφτιαχναν τον απαραίτητο αριθμό φυσιγγίων.
Θυμάμαι πιτσιρίκος κάποια Χριστούγεννα γυρισαμε από την εκκλησία και ο παππούς με τον πατέρα μου και τους θείους μου θα πήγαιναν για λαγό. Ένας θείος βάζει μία φυσιγγιοθηκη και του λέει ο παππούς "για τσίχλες θα πας εσύ"!!!
 
Ο παππούς είναι 87 τώρα και όταν λέει ιστορίες , πραγματικά απορεις με το ποσό το έψαχναν και τότε με ιδιογομωση και δοκιμές και τι διεισδυση έχουν τα σκάγια και αν μπορούν να καταβάλουν το θήραμα και έφτιαχναν τον απαραίτητο αριθμό φυσιγγίων.
Θυμάμαι πιτσιρίκος κάποια Χριστούγεννα γυρισαμε από την εκκλησία και ο παππούς με τον πατέρα μου και τους θείους μου θα πήγαιναν για λαγό. Ένας θείος βάζει μία φυσιγγιοθηκη και του λέει ο παππούς "για τσίχλες θα πας εσύ"!!!
Μην τον ασμφησβητης ξερει τη λεει ο παπους πολες γνοσης μπροστα απο εμας οχη θεορητηκα πρακτηκα
 
Μην διαγράψεις τίποτα Νικο,ΟΛΑ τα όπλα κάνουν την δουλειά τους ..Βγες για κυνήγι με ότι όπλο σε ευχαριστεί,είτε λέγετε ποζε είτε καραμπίνα είτε πλάγιο είτε και μονοκαννο..
Εγώ πχ μπορεί να πάρω ένα ποζε κ να χτυπήσω δέκα τσίχλες..Δεν θα μου δώσουν ομως την ίδια χαρά που θα μου έδιναν αν τις χτυπούσα με κάποιο πλαγιοκαννο η καραμπίνα..
Μην έχουμε το μυαλό μας μόνο στο "σκότωμα"το θέμα είναι τι μας αρέσει και τι μας γεμίζει..:)

Μα αυτό κάνω, κυνηγώ με το όπλο που με ευχαριστεί και δεν έχω το μυαλό μου μόνο στο σκότωμα. Τον σουρεαλισμό στο κυνήγι σχολιάζω. Δεν ήξερα ότι τα δίκαννα ειναι για long range τουφεκιές, τότε τι πιο κομψό απο αυτά;
 
Kαλησπερα παιδια. μια δυσκολη...ερωτηση...ξερει κανενας κατοχος darne, τι συνολικο μηκος (η εαν μπορει να μετρησει) εχει συνολικα η ανοιχτη βαση του dane+ το κενο/διαστημα που μπαινει το φυσσιγι? δηλ, η αποταση απο τις καννες (μαζι με το κενο που μπαινει/βγαινει ο καλυκας) μεχρι την ουρα της βασης (κλειστρου) οταν ειναι ανοιχτο?
ρωταω, γιατιι σε πολλες φωτογραφιες, η βαση τους <καβαλαει> το χτενι του κοντακιου...
 
Για R13/15....Υπαρχει η πιθανοτητα να παρω καποιο...αλλα επειδη πρεπει να κανω και κοντακι 40cm με την αποσταση(στα κοντακια μου) καννων- χτενι κοντακιου 19.5/20cm. Βλεπω οτι σε πολλα (αλλα και σε πολλα επισης φενεται οτι εχουν μικρη αποσταση καννων/χτενι) η κυλιομενη βαση τους <καβαλαει> το χτενι...και αυτο δεν θα με αφησει περιθωρια να κανω κοντακι εαν παρω καποιο....xm.
 
Last edited:
Πόσοι πάτε κυνήγι με κάνες 76cm, σας βολεύει ; η το καλυτερο πλάγιο ειναι με 71-72cm κάνες ;
Προσωπικά για δικανο προτιμώ 71cm μόνο, το οποίο κάνει για όλα τα θηράματα και για ένα μέσο όρο υψους περί το 1.80 έχει και την πιο καλή σχέση Ζυγίσματος -βάρους.
 
Πόσοι πάτε κυνήγι με κάνες 76cm, σας βολεύει ; η το καλυτερο πλάγιο ειναι με 71-72cm κάνες ;
Προσωπικά για δικανο προτιμώ 71cm μόνο, το οποίο κάνει για όλα τα θηράματα και για ένα μέσο όρο υψους περί το 1.80 έχει και την πιο καλή σχέση Ζυγίσματος -βάρους.
71 λέω κι εγώ συμφωνόντας σε όλα με τον Φώτη και συμπληρώνοντας ότι είναι και πιο σπορτίφ ;)
έχω τουφεκίσει και 76 και ήταν πολύ καλά ζυγισμένο μιας και ήταν ακριβό κομμάτι....είναι όμως καθαρά καρτερίσιο με απίστευτη κίνηση :)
 
Back
Top