Πλαγιόκαννο

Εμένα δε με ξετρέλανε, "παιδικά" μου φαίνονται τα κλειδιά του.
Τόσο λεπτεπίλεπτο θα είναι πανάλαφρο, για λίγες και ελαφριές τουφεκιές.
Επίσης η τόση λεπτή πάπια στα πλάγια μου τη "σπάει" θα αφήνεις δαχτυλιές στις κάννες.
Προτιμώ ένα πολύ ήπιο beavertail.
Για κάνα ορτυκάκι με σκητοφύσιγγα και γάντια στα χέρια κάτι θα κάνει:rolleyes:
Τι βαρος εχει ;
 
Παιδιά, το πλαγιοδικαννάκι "Gold Label" τής Ruger, ήτανε στη γραμμή παραγωγής τής εταιρείας για μερικά χρόνια μόνο, από τις αρχές της δεκαετίας τού '00 έως και τα μέσα της περίπου... Για την ακρίβεια, από το 2002 ως και το 2006. Έκτοτε, κατά πάσα πιθανότητα έχει περάσει στην ιστορία... Η Ruger βέβαια, ζει και βασιλεύει ακόμη, αλλά έχει σταματήσει την παραγωγή των λειόκαννών της (όπως και του σουπερποζέ της, "Red Label", το οποίο πολυκυκλοφόρησε και επέτυχε στις ΗΠΑ)...
 
Και αυτό και το ποζέ της Ruger είναι κατασκευασμένα με χύτευση ακριβείας σε όλα τα μέρη και εξαρτήματα. Και με μόνο στο εξωτερικό φινίρισμα να έχει γίνει μία υποτυπώδη λείανση. Τα εσωτερικά του και οι εφαρμογές του είναι για κλάματα! Μου έτυχε να δω 2 από αυτά και μόλις τα έπιασα στα χέρια μου ξενέρωσα αμέσως! Εξωτερικά είναι ωραίο από απόσταση! Δεν γράφω άλλα για να μην με πουν κακεντρεχή οι λίγοι κάτοχοι τους στην Ελλάδα.
 
Last edited:
Και αυτό και το ποζέ της Ruger είναι κατασκευασμένα με χύτευση ακριβείας σε όλα τα μέρη και εξαρτήματα. Και με μόνο στο εξωτερικό φινίρισμα να έχει γίνει μία υποτυπώδη λείανση. Τα εσωτερικά του και οι εφαρμογές του είναι για κλάματα! Μου έτυχε να δω 2 από αυτά και μόλις τα έπιασα στα χέρια μου ξενέρωσα αμέσως! Εξωτερικά είναι ωραίο από απόσταση! Δεν γράφω άλλα για να μην με πουν κακεντρεχή οι λίγοι κάτοχοι τους στην Ελλάδα.

Αγαπητέ, παρόμοια απάντηση και άποψη με τη δική σου, είχα λάβει πριν μερικά χρόνια και από τον Νικήτα Κυπρίδημο σε αντίστοιχη απορία μου που του είχα υποβάλει...

Ορίστε λοιπόν τα σχόλιά του, όσον αφορά στα δίκαννα της Ruger, όπως ακριβώς ο ίδιος τα δημοσίευσε μέσα απ' το site του, με αφορμή το δικό μου ερώτημα:

www.oplognosia.com/?p=8354


Υ.Γ.: Ζητώ την κατανόησή σας & να με συμπαθάτε για τις τελευταίες μου αναφορές, σχετικές με αλληλεπίθετο, παρότι είμαστε σε μιαν ενότητα αποκλειστικά για το πλαγιόκαννο... Απλώς τις θεώρησα άμεσα σχετικές με το πλαγιόκαννο Ruger, γι' αυτό και τις έκανα...
 
Και αυτό και το ποζέ της Ruger είναι κατασκευασμένα με χύτευση ακριβείας σε όλα τα μέρη και εξαρτήματα. Και με μόνο στο εξωτερικό φινίρισμα να έχει γίνει μία υποτυπώδη λείανση. Τα εσωτερικά του και οι εφαρμογές του είναι για κλάματα! Μου έτυχε να δω 2 από αυτά και μόλις τα έπιασα στα χέρια μου ξενέρωσα αμέσως! Εξωτερικά είναι ωραίο από απόσταση! Δεν γράφω άλλα για να μην με πουν κακεντρεχή οι λίγοι κάτοχοι τους στην Ελλάδα.
Το πλαγιο δεν ηρθε ποτε στην Ελλαδα..
 
Αγαπητέ, παρόμοια απάντηση και άποψη με τη δική σου, είχα λάβει πριν μερικά χρόνια και από τον Νικήτα Κυπρίδημο σε αντίστοιχη απορία μου που του είχα υποβάλει...

Ορίστε λοιπόν τα σχόλιά του, όσον αφορά στα δίκαννα της Ruger, όπως ακριβώς ο ίδιος τα δημοσίευσε μέσα απ' το site του, με αφορμή το δικό μου ερώτημα:

www.oplognosia.com/?p=8354


Υ.Γ.: Ζητώ την κατανόησή σας & να με συμπαθάτε για τις τελευταίες μου αναφορές, σχετικές με αλληλεπίθετο, παρότι είμαστε σε μιαν ενότητα αποκλειστικά για το πλαγιόκαννο... Απλώς τις θεώρησα άμεσα σχετικές με το πλαγιόκαννο Ruger, γι' αυτό και τις έκανα...
Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις και τα σχόλια του Κυπρίδημου, ειδικά και σε σχέση με τη δικομανία των αμερικανών καταναλωτών !!! Που φυσικά παρακινούνται από μια μερίδα δικηγόρων, που ασχολούνται με αυτά, γι'αυτό πολύ εύστοχα χαρακτηρίζονται ως "ambulance chasers"...
Να πω επίσης για το σ/π ότι για ένα μικρό διάστημα έβγαλαν κι ένα μοντέλο με συνθετικό κοντάκι και πάπια, και τα μεταλλικά μέρη εξολοκλήρου από ανοξείδωτο ατσάλι, ακόμη και τις κάννες !!! Οι βάσεις ούτως ή άλλως κατασκευάζονταν ανέκαθεν από ανοξείδωτο ατσάλι με χύτευση ακριβείας, όπως είπε κι ο Νικηφόρος, σε όλα τα όπλα της Ruger (και στα ραβδωτά, τυφέκια - πιστόλια - περίστροφα). Το μοντέλο αυτό το είχε ονομάσει Red Label All Weather, αλλά φαίνεται δεν είχε πολλή ζήτηση και βγήκε εκτός παραγωγής πολύ σύντομα ...
Αντιπρόσωπος της Ruger στην Ελλάδα πρέπει να υπήρξε για κάποιο διάστημα (βέβαια, δεν ξέρω αν ήταν "επίσημος αποκλειστικός αντιπρόσωπος" ή απλώς έκανε κάποιες εισαγωγές) κάποιος Χαραλαμπόπουλος, είχε ένα μαγαζί με ονομασία "ΚΛΕΙΣΤΡΟ" στην Καισαριανή, αλλά έφερνε μόνο πιστόλια.!!! Το είχα επισκεφτεί το καλοκαίρι του 2003 που είχα ανέβει στην Αθήνα, και πήρα ένα tactical φακό της SureFire ...
Είχα ρωτήσει, αν έφερναν το σ/π Red Label, αλλά μου είχαν πει ότι φέρνουν μόνο πιστόλια (κυρίως για αστυνομικούς). Και πράγματι έβλεπα εκείνα τα χρόνια πολλούς αστυνομικούς, κι εδώ ακόμη, με πιστόλια Ruger στη ζώνη καθώς και με περίστροφα GP100 (.357 magnum) ...
 
Να πω επίσης για το σ/π ότι για ένα μικρό διάστημα έβγαλαν κι ένα μοντέλο με συνθετικό κοντάκι και πάπια, και τα μεταλλικά μέρη εξολοκλήρου από ανοξείδωτο ατσάλι, ακόμη και τις κάννες !!! Οι βάσεις ούτως ή άλλως κατασκευάζονταν ανέκαθεν από ανοξείδωτο ατσάλι με χύτευση ακριβείας

ΟΥΑΟΥ!!! Ωρέ μπράβο!!!

Παρεμπιπτόντως, πλήρως ανοξείδωτο βγαίνει και το κατά παραγγελίαν, χειροποίητο ορθόκαννο Flodman/Caprinus εκ Σουηδίας!!!

http://www.flodman.com/info_en.htm
 
ΟΥΑΟΥ!!! Ωρέ μπράβο!!!

Παρεμπιπτόντως, πλήρως ανοξείδωτο βγαίνει και το κατά παραγγελίαν, χειροποίητο ορθόκαννο Flodman/Caprinus εκ Σουηδίας!!!

http://www.flodman.com/info_en.htm
Στις φωτο που εχει, φαινεται οτι το συστημα κλειδωματος θα εντεξει σιγουρα 7ψηφιο αριθμο φυσιγγιων!!!!!
Δανιζεται και κατι απο το ΤΟΖ 34 ή το ΤΟΖ απο αυτο????
 
Πολυ καλά μελετημένο το flodman και ξεχωριστό. το σύστημα κλεισίματος που έχει το toz είναι καλύτερο και πλήρως επισκευασιμο, ενώ του flodman όχι. Εκει που το flodman είναι για μένα το ανώτερο όλων των αλληλεπιθετων είναι στο σύστημα οπλισης, στις σφυρες και φυσικά στην χρήση ανοξείδωτων ατσαλιων παντού.
 
....μπορεί να έχεις δίκιο φιλε, αλλά το νομίζω οτι στην Ελληνική αγορά μεταχειρισμένων , ολα τα όπλα ειναι υπερτιμημένα ...
Δεν είναι μόνο στα όπλα Γιάννη,στην Ελλάδα επικρατεί πολύ το ''κοιτάω να σου τ΄αρπάξω'' εφόσον μπορώ.Προφανώς και έξω αλλά εδώ νομίζω είμαστε ''πρωταθλητές'':(:(:(😟
 
Πολυ καλά μελετημένο το flodman και ξεχωριστό. το σύστημα κλεισίματος που έχει το toz είναι καλύτερο και πλήρως επισκευασιμο, ενώ του flodman όχι. Εκει που το flodman είναι για μένα το ανώτερο όλων των αλληλεπιθετων είναι στο σύστημα οπλισης, στις σφυρες και φυσικά στην χρήση ανοξείδωτων ατσαλιων παντού.
Συμφωνώ και στα 2 που λες Λευτέρη.
Το σύστημα όπλιση του Caprinous σήμερον Φλόντμαν που είναι σε ευθεία γραμμή. Ναι μεν θεωρείται ανωτέρω και ταχύτερο αλλά πλέον σήμερα δεν δείχνει υπεροχή. Είναι ένα σύστημα που δεν το έχει μόνο το Καπρίνους αλλά και αρκετά άλλα όπως ίσως το πιο γρηγορότερο σε πυροδώτηση που είναι το ΙΑΒ.
Το ανοξείδωτο όντως βολεύει ειδικά και στα κυνήγια υδροβίων και λοιπών κυνηγιών σε υγρασίες. Αλλά οι διαφορές σε σκληρότητα και βάρος που χρειάζεται να έχουν τα βασικά μέρη του όπλου όπως και οι κωλήσεις το καθιστά δύσκολο σαν επιλογή.
Σήμερα οι ανταγωνιστές του, κάνουν χρήση άλλων πιο ισχυρών ατσαλιών και φυσικά του τιτανίου.
 
Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις και τα σχόλια του Κυπρίδημου, ειδικά και σε σχέση με τη δικομανία των αμερικανών καταναλωτών !!! Που φυσικά παρακινούνται από μια μερίδα δικηγόρων, που ασχολούνται με αυτά, γι'αυτό πολύ εύστοχα χαρακτηρίζονται ως "ambulance chasers"...
Η διαφορά, βέβαια, είναι ότι στην Αμερική ο κατασκευαστής είναι νομικά υπεύθυνος απέναντι στον καταναλωτή για το προιόν που κατασκευάζει.
Στην Ευρώπη {δεν λέω Ελλάδα) αν γίνει η "στραβή" κατά ποίου θα καταφερθείς; Κατά της CIP;
(Η CIP είναι κρατικός κατά τόπους οργανισμός).
 
Άραγε, είναι τελικά "εύκολο" να ρίχνεις με ένα δισκάνταλο πλαγιόκαννο...???

Ιδού η απάντησις... www.youtube.com/watch?v=pMLBrafn4jM
Ναι είναι Νικόλαε!Από όταν έγινα 18 ετών με δισκάνδαλο πλαγιόκαννο κυνηγούσα επί δεκαετίες.Τώρα έχω και αλληλεπίθετο ΕΠΙΣΗΣ δισκάνδαλο,από επιλογή μου.Τελικά τα περισσότερα πράγματα είναι θέμα συνήθειας.Εννοείται ότι δεν ξέρω καθόλου από καραμπίνες αερίων ή αδράνειας...Ανήκω όπως και ο πατέρας μου στους ''δικαννάκηδες''...
 
Back
Top