Πλαγιόκαννο

Με έβαλες στο τριπάκι και πήγα και τα μέτρησα πρίν λίγο. .think.

Μήκος κοντακιού 37,5 cm (από την μέση της πρώτης σκανδάλης μέχρι την μέση του κοντακιού)
Μικρή κλίση 3,4-3,5 cm και μεγάλη περίπου 6 cm (από την ευθεία της ρίγας)
Για μέτρα και το "καλό" σου...
Για πιο ευκολία,βάλτα ανάποδα στο τραπέζι,πλάι πλάι με τα στόχαστρο εκτός τραπεζιού και φέρε τις σκανδάλες στην ίδια περασια.
Κοίτα για τις οποίες διαφορές...
 
Πρόσεχε μην του μπήξεις ποτέ στις θαλάμες του φυσίγγια (πάντοτε 70άρια και κάτω εννοείται - ποτέ 76άρια), τα οποία αναπτύσσουν πάνω από 650 bar...!!! Διότι σήμερον ημέρα, κυκλοφορεί πληθώρα φυσιγγίων 70χιλ. (και σκοπευτικά ακόμη), τα οποία αναπτύσσουν περί τα 700-740 bar (το ανώτατο όριο πιέσεων για τα 70άρια φυσίγγια από την Ένωση Τραπεζών Δοκιμών, CIP)!!
Τα 650 bar λοιπόν, είναι το ανώτατο όριο πιέσεων καθημερινής χρήσης για το συγκεκριμένο δικαννάκι της Bernardelli!
Και ποτέ, μα ποτέ, μην κάνεις το λάθος και του ρίξεις 70άρι φυσίγγι που αναγράφει max 1050 bar!! Μεγάλος κίνδυνος!!

(Αυτά τα γράφω, θεωρώντας δεδομένο ότι οι πιέσεις δοκιμής για το συγκεκριμένο τουφέκι με τις απλές θαλάμες ήτανε τα 900 bar.)
Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις και τις συμβουλές φίλε μου - θα τις λάβω υπ' όψη μου σίγουρα ! .RESPECT.

Φυσίγγι magnum δεν βάζουμε ποτέ σε όπλο με κανονικές θαλάμες - αυτό είναι ΚΑΝΟΝΑΣ ! (και δεν σκοπεύω να τον παραβώ ποτέ εν γνώσει μου)

Το όπλο είναι με σφραγίδες PSF ** (δοκιμή σε 1200 Bars) αλλά και πάλι δεν σκοπεύω να το ζορίσω χωρίς λόγο.

Πρίν ολοκληρωθεί η αγορά του πέρασε από το κατώφλι του καλύτερου εν ζωή οπλουργού της χώρας μας και ελέγχθηκε σχολαστικά. Στα τόσα χρόνια χρήσης του απέκτησε ένα κουνημένο πίρο - έτσι πρίν το πάρω στα χέρια μου έγινε ένα πλήρες σέρβις και αλλαγή του πίρου των καννών με επανεφαρμογή τους στην βάση οπότε είναι σαν να βγήκε τώρα από το εργοστάσιο - σφιχτό και σταθερό. :cool:
 
Για μέτρα και το "καλό" σου...
Για πιο ευκολία,βάλτα ανάποδα στο τραπέζι,πλάι πλάι με τα στόχαστρο εκτός τραπεζιού και φέρε τις σκανδάλες στην ίδια περασια.
Κοίτα για τις οποίες διαφορές...
Θα το κάνω κι αυτό με την πρώτη ευκαιρία .
 
Να το τερματίσω; 😁

- Κατάργηση τελείως της άνω ρίγας (περαιτέρω αφαίρεση βάρους) και αντί αυτής συνθετικές ρίγες με ανθρακονήματα σε διάφορα σχέδια για να βολεύουν κάθε γούστο που θα μπαίνουν συρταρωτά πάνω σε μικρές βάσεις όπως στην Benelli Crio (η πρώτη διδάξασα νομίζω).
Πρώτη φόρεσε ρίγα με ανθρακονηματα η Centro λίγο πριν το 2000.
 
Ευχαριστώ πολύ ! .shake hands.

Ελπίζω να μείνει και να προσφέρει και να μην καταλήξει σε αγγελία σε κάποιο χρονικό διάστημα.

Το βάρος του είναι στα 3,16 kgr και όσο για την ομορφιά έρχομαι να συμφωνήσω με τα χίλια ! .exciting.(ειδικά άν συγκριθεί με το ταπεινό Baikal)
Πάντως εγώ και το Βaikal το βρίσκω όμορφο,παρότι είναι λιτό...
 
Πάντως εγώ και το Βaikal το βρίσκω όμορφο,παρότι είναι λιτό...
Ακόμα κι άν κατέληξα στην συγκεκριμένη αγορά δεν το έχω βγάλει ακόμα από το μυαλό μου. ;)

Τώρα που πήρα φόρα με την άδεια αγοράς ίσως υπάρξει και συνέχεια....big smile.
 
Ακόμα κι άν κατέληξα στην συγκεκριμένη αγορά δεν το έχω βγάλει ακόμα από το μυαλό μου. ;)

Τώρα που πήρα φόρα με την άδεια αγοράς ίσως υπάρξει και συνέχεια....big smile.
Mακάρι να ισχύει για σένα αυτό που είχε πει ο ''σωτήρας'' ΓΑΠ: ''λεφτά υπάρχουν!''
 
Γράφω λίγο γενικά και δεν απαντώ συγκεκριμένα στον φίλο που έχει όλες αυτές τις επιθυμίες για ένα πλάγιο βιομηχανικό με όλα τα καλούδια πάνω του!
Το self opener είναι μια δυσκολη εργασία πάνω σε μια οπλοκατασκευή και δύσκολα θα ήταν αξιόπιστη σε βιομηχανικό επίπεδο. Αν σκεφτεί κανείς ότι στους χειροποίητους ποιοτικούς κατασκευαστές η έξτρα τοποθέτηση self opener κοστίζει περίπου 8 με 10.000€ επιπλέον! Όσο δηλαδή ένα sidelock Merkel! Αλλά σε βιομηχανικό επίπεδο όπου οι εφαρμογές δεν φθάνουν το επίπεδο των χεριών και θα πρέπει να κατασκευατεί αρκετά σφιχτό ως καινούργιο για να μπορέσει με την χρήση να έρθει σε επιθυμητό επίπεδο, κάπου θα έχανε και θα έχανε σίγουρα.
Το round body συμφωνώ ότι δεν κοστίζει παραπάνω αλλά χρεώνεται αδρά!
Το κλειδί ανοίγματος από κάτω όσο και αν φαίνεται περίεργο, δεν βολεύει και αρέσει στους περισσότερους. Άσχετα ότι και αυτό χρεώνεται!
Με τίς εναλλάξιμες ρίγες δεν συμφωνώ γιατί δείχνει και γίνεται η οπλοκατασκευή, τένερη.
Για τα τσοκάκια αν γινόταν λεπτού τοιχόματος δεν επιρεάζουν την αισθητική, αλλά και αυτά επίσης χρεόνονται!
Οπότε μιλάμε για όχι και τόσο φθηνή βιομηχανική οπλοκατασκευή. Και επίσης κάτι πολύ σημαντικό είναι ότι όλα αυτά προσφέρονται σε αρκετούς οπλοκατασκευές αλλά δεν αντιπροσωπεύονται στην χώρα μας!
 
Το αυτόματο άνοιγμα στην περίπτωση που είναι ένας πρόσθετος μηχανισμός (ένα ελατήριο με κάποια εξαρτήματα που συμπιεζονται κατά το κλείσιμο στην ουσία), το θεωρώ υποβάθμιση στην τεχνική αξία του όπλου. Στον αντίποδα υπάρχουν μηχανισμοί τόσο ευφυείς που προσφέρουν αυτόματο ή υποβοηθουμενο άνοιγμα δίχως καμία επιπλέον προσθήκη. Λαμπρα τέτοια δείγματα είναι το twelve / twenty του C Lancaster ( αν και νομίζω το πρωτοεμπνευστηκε ο Baker), το Purdey κλπ. Στα round body μην συγχέουμε το αξεπέραστο Dickson round action, όπου ο μηχανισμός ταιριάζει απόλυτα με το σχήμα, με τα διάφορα round body's που είναι κυρτωμενες βάσεις Anson που υστερούν συνήθως σε σχέση με την αρχική γωνιωδη εκδοχή τους. Στο κλειδί ανοίγματος ( όπως και σε όλα τα τμήματα του όπλου) νομίζω ότι στην πλειοψηφία των μηχανισμών κλεισίματος ταιριάζει η κλασική πεταλούδα. σε κάποιους όπως στο μονοκανο baikal δένει τέλεια το κλειδί που έχει ή σε κάποια πλαγιοκανα ο πλευρικος μοχλός. Γενικα πρέπει ή αισθητική να προκύπτει από την μηχανική αρτιότητα και να αντανακλά την λειτουργία.
 
Καλοτούφεκο το Bernardelli, είναι τουφέκια που δεν κλωτσάνε. Ποια χρονολογία είναι κατασκευασμένο περίπου?
Ευχαριστώ πολύ ! Κάθε προσφορά ελπίδας είναι καλοδεχούμενη ! 😊

Η σφραγίδα χρονολογίας είναι ΒΑ οπότε μάλλον είναι κατασκευής του 1991.
 
Ευχαριστώ πολύ ! Κάθε προσφορά ελπίδας είναι καλοδεχούμενη ! 😊

Η σφραγίδα χρονολογίας είναι ΒΑ οπότε μάλλον είναι κατασκευής του 1991.
Το 91 νομίζω ότι ακόμα τα κατασκεύαζε η Μπερναρντέλι. Και ήταν σε ποιότητα ειδικά τα πλάγια ανώτερα από το ακριβώς δίπλα κτίριο, την Μπερ...
Πλέον δεν υφίσταται.
 
Ευχαριστώ πολύ ! Κάθε προσφορά ελπίδας είναι καλοδεχούμενη ! 😊

Η σφραγίδα χρονολογίας είναι ΒΑ οπότε μάλλον είναι κατασκευής του 1991.
Με υγεια το οπλο
Ειναι ενα πολυ καλο τουφεκι
Θυμισε μας τι αυλους εχει
Νομιζω ερχονταν με 18.3-18.4 αν θυμαμαι σωστα
Το οπλο το εχει ο νονος μου οπως και ενα φιλαρακι-ο πατερας του

Ειναι ποιοτικο δικαννο και δεν θα εχεις κανενα προβλημα με κλωτσημα εαν ειναι στα μετρα σου και ριχνεις νορμαλ γομωσεις

Θα δεις πολυ ωραια πραγματα με φυσιγγια του ευρους 24-32 στην τσιχλα

Λογικα θα εχει σφραγιδες psf με ενα αστερι απο πανω
Δηλαδη δοκιμη στα 900 κιλα ανα κυβικο
Εαν ηταν καινουργιο σημαινει οτι ριχνει μεχρι 36 γρ κανονικα φυσιγγια σε 70αρι καλυκα και χωρις την σφραγιδα max 1050 μπαρ
Εξαρταται την κατασταση του
Ο οπλουργος που το ειδε θα σου δωσει τις καταλληλες συμβουλες περι αυτου

Εγω θα σου συστηνα μεχρι 34 γρ επωνυμα ποιοτικα φυσιγγια με κανονικες ταχυτητες και πιεσεις αν το προοριζεις για λαγο

Τα rotwaeill waidmanshell που ειναι 36αρια εχουν χαμηλες πιεσεις και λακτισμα και θα τα ευχαριστηθεις μαζι του

Πιστεψε με θα δεις λαγους τουμπες μαζι του και με λιγοτερα γραμαρια
Προσωπικη εμπειρια!!!

Να το χαρεις με πολλα θηραματα!

Τα μετρα κοιταξε και θα το χαρεις το οπλακι
Πολυ καλη επιλογη κατ εμενα
 
Ευχαριστώ πολύ ! Κάθε προσφορά ελπίδας είναι καλοδεχούμενη ! 😊

Η σφραγίδα χρονολογίας είναι ΒΑ οπότε μάλλον είναι κατασκευής του 1991.
Κώστα καλορίζικο, καλοτούφεκο,με υγεία να το χαρείς, πολύ ωραίο όπλο !!!
Όσο για τον προβληματισμό σου ως προς το κλώτσημα λόγω του σκληρού πέλματος, συμφωνώ με τον Νικόλα @Νικόλαος Ρεντίφης και τον Χρύσανθο @kurtzhaar, ότι όταν κάθεται σωστά το πέλμα στον ώμο δεν υπάρχει πρόβλημα. Έχοντας κι εγώ ρίξει δεκάδες χιλιάδες φυσίγγια με 3 όπλα μου με πέλμα από βακελίτη ή ξύλο, 2 μονόκαννα (16αρι Cooey 2.900 gr και 12αρι Baikal ~2.850 gr) και κυρίως το σ/π SKB (~3.200 gr) ποτέ δεν είχα ενόχληση ή μελάνιασμα στον ώμο ή στο ζυγωματικό, ούτε με φυσίγγια 36 gr.
Πολλοί αντιπαθούν τα σκληρά πέλματα και για το λόγο ότι, αν πέσει το όπλο, σπάνε και μπορεί να πάθει ζημιά και το κοντάκι. Σ' αυτό μάλλον έχουν δίκιο, ένα παχύ ελαστικό πέλμα σίγουρα το προστατεύει καλύτερα σε μια τέτοια περίπτωση ... Αλλά το φόβο του λακτίσματος τον θεωρώ αδικαιολόγητο ... εκτός κι αν τα μέτρα του κοντακιού είναι τελείως λάθος !
 
Καλησπέρα σ' όλους! :) ...

Γνώμες για το ισπανικό ugartechea?...(άσχετα με το αν είναι διαμέτρημα 16...)...

https://www.artemis-sport.gr/plagiokanno-ugartechea-cal-16.html
https://gunandknifeclassics.gr/ugartechea-cal-16-new-πρόσφατης-παραλαβής/

...το τουφέκι δείχνει "τίμιο" φίλε...αλλά απο υποστήριξη και ανταλλακτικά...μάλλον τζίφος...αυτό καταλαβαίνω... :(...
Πριν πολλά χρόνια, 20-25 περίπου, τότε που έπαιρνα και διάβαζα μετά μανίας τα αμερικανικά περιοδικά για όπλα, τα δίκαννα Ugartechea τα εισήγαγε και διέθετε στην Αμερική κάποιος Bill Hanus, για τους κυνηγούς φέρμας (κυρίως), που ήθελαν ένα παραδοσιακό δίκαννο αλλά σε προσιτή τιμή. Φαίνεται ότι είχαν καλή φήμη (απ' όσο θυμάμαι) ως πολύ τίμια και αξιόπιστα όπλα για την κατηγορία τους. Και ήταν και αρκετά όμορφα, αν και λιτά, γιατί είχαν βάση ανάλογη του διαμετρήματος και όχι 12άρα.
Ήταν γνωστά με την ονομασία Bill Hanus Birdguns. Τα είχε μόνο στα διαμετρήματα 16 και 20, ίσως και λίγα 28. Δεν εισήγαγε 12άρια, θεωρούσε το διαμέτρημα 12 υπερβολικό για το "upland hunting" ...
Αργότερα, όταν εξαπλώθηκε το ίντερνετ, είχε και δική του ιστοσελίδα για κάποιο διάστημα. Αλλά μάλλον έχει κλείσει από χρόνια. Και αυτός λογικά δεν θα ζει πια, ή θα είναι υπερήλικας ...
Από εκεί (από τα αμερικ. περιοδικά) πρωτοέμαθα την ύπαρξη της εταιρείας Ugartechea ... και κάποιες στιγμές με τριγύριζε η σκέψη για κανένα 16άρι ή 20άρι, αλλά τότε ο αντιπρόσωπος (ο Γιαλιτάκης) τα έφερνε μόνο σε 12αρι.
 
Το 91 νομίζω ότι ακόμα τα κατασκεύαζε η Μπερναρντέλι. Και ήταν σε ποιότητα ειδικά τα πλάγια ανώτερα από το ακριβώς δίπλα κτίριο, την Μπερ...
Πλέον δεν υφίσταται.
Κι εγώ αυτή την εντύπωση έχω αποκομίσει. Ξέρω πώς έκλεισε λόγω χρεωκοπίας το 1997 και κάποια στιγμή αργότερα ξαναάνοιξε πάλι στη Ιταλία με μικρότερη παραγωγή όπλων σε σχέση με το ένδοξο παρελθόν (υπάρχουν και βίντεο στο YouTube από ξενάγηση στις εγκαταστάσεις του εργοστασίου και κάποια άλλα) αλλά κι αυτό το εγχείρημα δεν επιβίωσε και κάπου στο 2017 πέρασε οριστικά στη ιστορία.

https://www.all4shooters.com/en/hunting/shotguns/poli-bernardelli-side-by-sides-details/

Από ποιότητα και τα σχετικά δεν γνωρίζω λεπτομέρειες και δεν έχω ούτε μέτρο σύγκρισης καθ' ότι είναι το πρώτο πλαγιόκκανο που αποκτώ.


Με υγεια το οπλο
Ειναι ενα πολυ καλο τουφεκι
Θυμισε μας τι αυλους εχει
Νομιζω ερχονταν με 18.3-18.4 αν θυμαμαι σωστα
Το οπλο το εχει ο νονος μου οπως και ενα φιλαρακι-ο πατερας του

Ειναι ποιοτικο δικαννο και δεν θα εχεις κανενα προβλημα με κλωτσημα εαν ειναι στα μετρα σου και ριχνεις νορμαλ γομωσεις

Θα δεις πολυ ωραια πραγματα με φυσιγγια του ευρους 24-32 στην τσιχλα

Λογικα θα εχει σφραγιδες psf με ενα αστερι απο πανω
Δηλαδη δοκιμη στα 900 κιλα ανα κυβικο
Εαν ηταν καινουργιο σημαινει οτι ριχνει μεχρι 36 γρ κανονικα φυσιγγια σε 70αρι καλυκα και χωρις την σφραγιδα max 1050 μπαρ
Εξαρταται την κατασταση του
Ο οπλουργος που το ειδε θα σου δωσει τις καταλληλες συμβουλες περι αυτου

Εγω θα σου συστηνα μεχρι 34 γρ επωνυμα ποιοτικα φυσιγγια με κανονικες ταχυτητες και πιεσεις αν το προοριζεις για λαγο

Τα rotwaeill waidmanshell που ειναι 36αρια εχουν χαμηλες πιεσεις και λακτισμα και θα τα ευχαριστηθεις μαζι του

Πιστεψε με θα δεις λαγους τουμπες μαζι του και με λιγοτερα γραμαρια
Προσωπικη εμπειρια!!!

Να το χαρεις με πολλα θηραματα!

Τα μετρα κοιταξε και θα το χαρεις το οπλακι
Πολυ καλη επιλογη κατ εμενα
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!
Οι αυλοί είναι 18,4 mm και στις δύο κάννες (τυπωμένο - δεν τις έχω μετρήσει για το ακριβές νούμερο).
Η δοκιμή είναι στις 1200 ατμόσφαιρες (Βars) - τυπωμένο PSF * * σε βάση και κάννες.
Τα τσόκ είναι + / +++ (σταυροί αντί για άστρα) και βάρος καννών 1310 gr.
Ο έλεγχος και η αλλαγή του πίρου των καννών έγινε στον "Ήφαιστο" - η πεταλούδα είναι στα δεξιά του άξονα της ρίγας και για να ξαναπάει στην μέση θέλει κάμποσο τουφεκίδι (αυτό μου συνεστήθη ήδη - να δουλευτεί).

Έχει λίγο ξεβαμμένες κάννες στο πίσω μέρος εκεί που πιάνει το χέρι και τα ξύλα θέλουν ένα "φρεσκάρισμα" - αυτά ίσως γίνουν στο μέλλον.

Για λαγό δεν ξέρω αλλά στις τσίχλες και στο περπατητό θα δοκιμαστεί σίγουρα. ;)
 
Back
Top