Πλαγιόκαννο

... θαρρώ φίλε καλά το σχολίασα παραπάνω ... :( ...

Υ.Γ...καμιά φορά ακούμε η λέμε και εμείς ( εγώ πρώτος ): ...έμπορος είναι , δεν θα βγάλει?... αλλά μάλλον δεν είναι έτσι...
Αν και το λέω με υπερβολή,στην Κατοχή οι μαυραγορίτες έμποροι ήταν και αυτοί.Άκουσα στο ραδιόφωνο από μάλλον σοβαρό πρόσωπο ότι στα Μέγαρα Αττικής επί Γερμανών 1941-1944 πολλοί ορνιθοτρόφοι πουλούσαν μισή ντουζίνα δλδ 6 αυγά προς ΜΙΑ χρυσή αγγλική λίρα!!Να πώς γίνονται οι περιουσίες...:(
 
Ναι είναι Νικόλαε!Από όταν έγινα 18 ετών με δισκάνδαλο πλαγιόκαννο κυνηγούσα επί δεκαετίες.Τώρα έχω και αλληλεπίθετο ΕΠΙΣΗΣ δισκάνδαλο,από επιλογή μου.Τελικά τα περισσότερα πράγματα είναι θέμα συνήθειας.Εννοείται ότι δεν ξέρω καθόλου από καραμπίνες αερίων ή αδράνειας...Ανήκω όπως και ο πατέρας μου στους ''δικαννάκηδες''...

...Kαι πολύ καλά πράττεις αγαπητέ Πασχάλη!! Κάλλιστα θα έλεγα!!

Εγώ - εκτός από όλα μου τα αλληλεπίθετα που είναι μονοσκάνταλα - προσφάτως απέκτησα και δύο πλαγιοδικαννάκια δισκάνταλα:

το ένα μεταχειρισμένο, μάρκας Λουκίνι, κατασκευής του '61, με μοχλό από κάτω (αρκετά έως πολύ σπάνιο χαρακτηριστικό αυτό). Με ατσάλι καννών Bohler! Του έκαμα γενική ανακαίνιση στον Ντίνο Παπατσαρούχα μέσα κι έξω, και είναι πια σαν καινούργιο! Και τα ξύλα του τα έκαμα καινούργια κι αυτά! Του μάκρυνα και τους κώνους συναργογής του στα 3cm περίπου. Tου άνοιξα και τα σταθερά τσοκαρίσματα σε 4 & 3 άστρα, από 2 κι 1 που ήταν εκ κατασκευής. Μήκος καννών 70εκ. με 70άρες θαλάμες & απλοί εξωλκείς. Κοντάκι ντεμί πιστολέ. Bάρος, λίγο απάνω από 3 κιλά.

Το άλλο, ένα καινούργιο (εντελώς αχρησιμοποίητο) Ουγκαρτετσέα μοντέλο 40ΕΧ του '06. Μήκος καννών 71cm με σταθερές συσφίγξεις μισού και φουλ. Βάρος, σχεδόν 3,2 κιλά. Κοντάκι ίσιο, αγγλέ.

Πάντως, αν και "μονο-σκανταλάκιας" όλα μου τα χρόνια, δεν με "φοβίζουν" καθόλου οι δύο σκαντάλες. Πιστεύω ότι θα τες συνηθίσω πολύ γρήγορα, γιατί το θέλω πολύ κιόλας και θα τα κάνω χρήση με μεράκι, όπως πάντοτε άλλωστε...! Εάν το αγαπάς κάτι πραγματικά, το μαθαίνεις και πολύ πιο γρήγορα και καλύτερα... Στην "ξηρή προπόνηση" που κάνω κατά καιρούς στο σπίτι, μια χαρά δουλεύει το δάκτυλό μου και τις δύο σκαντάλες! Ε, με τον καιρό, θα το κάνω κι εντελώς μηχανικά πια...
 
Last edited:
Συμφωνώ και στα 2 που λες Λευτέρη.
Το σύστημα όπλιση του Caprinous σήμερον Φλόντμαν που είναι σε ευθεία γραμμή. Ναι μεν θεωρείται ανωτέρω και ταχύτερο αλλά πλέον σήμερα δεν δείχνει υπεροχή. Είναι ένα σύστημα που δεν το έχει μόνο το Καπρίνους αλλά και αρκετά άλλα όπως ίσως το πιο γρηγορότερο σε πυροδώτηση που είναι το ΙΑΒ.
Το ανοξείδωτο όντως βολεύει ειδικά και στα κυνήγια υδροβίων και λοιπών κυνηγιών σε υγρασίες. Αλλά οι διαφορές σε σκληρότητα και βάρος που χρειάζεται να έχουν τα βασικά μέρη του όπλου όπως και οι κωλήσεις το καθιστά δύσκολο σαν επιλογή.
Σήμερα οι ανταγωνιστές του, κάνουν χρήση άλλων πιο ισχυρών ατσαλιών και φυσικά του τιτανίου.
Οι σφυρες του flodman αντιγράφουν αυτές του παλιού IAB, λιτές και πιάνουν πολύ λίγο χώρο, αυτές των Varney carron, blazer ,πιο ογκώδεις και πολύπλοκες γιατί η όπλιση γίνεται με κλασικό σύστημα με ολισθαινοντες μοχλούς που πιέζονται από το μέταλλο της πάπιας και διαπερνούν την βάση. Στο flodman η όπλιση γίνεται από την μεγάλη πεταλούδα με απευθείας ώθηση στις σφυρες και αν η σκανδάλη ήταν μηχανική θα ήταν το τέλειο σύστημα. Οσο για την χρήση τιτανίου (για την ακρίβεια κραματων τιτανίου με αλουμίνιο ή σίδηρο) , δεν ενδείκνυται για βάσεις ή κάνες, πολύ ανώτεροι οι χαλυβες.
 
Οι σφυρες του flodman αντιγράφουν αυτές του παλιού IAB, λιτές και πιάνουν πολύ λίγο χώρο, αυτές των Varney carron, blazer ,πιο ογκώδεις και πολύπλοκες γιατί η όπλιση γίνεται με κλασικό σύστημα με ολισθαινοντες μοχλούς που πιέζονται από το μέταλλο της πάπιας και διαπερνούν την βάση. Στο flodman η όπλιση γίνεται από την μεγάλη πεταλούδα με απευθείας ώθηση στις σφυρες και αν η σκανδάλη ήταν μηχανική θα ήταν το τέλειο σύστημα. Οσο για την χρήση τιτανίου (για την ακρίβεια κραματων τιτανίου με αλουμίνιο ή σίδηρο) , δεν ενδείκνυται για βάσεις ή κάνες, πολύ ανώτεροι οι χαλυβες.
Είδομεν με το τιτάνιο! Αυτό που παρακολουθώ είναι ότι μάλλον είναι μια επίδειξη ικανοτήτων και εξωτικών κατασκευών για το ποιος θα φτιάξει το ελαφρύτερο και συνάμα ακριβότερο, παρά όπως είπες χρηστικό! Έχουν φτάσει αλληλεπίθετο sidelock τιτανίου με 76 και 81εκ κάννες κάτω των 3 κιλών. Να ρίξεις που και με τι με αυτό!
 
...Kαι πολύ καλά πράττεις αγαπητέ Πασχάλη!! Κάλλιστα θα έλεγα!!

Εγώ - εκτός από όλα μου τα αλληλεπίθετα που είναι μονοσκάνταλα - προσφάτως απέκτησα και δύο πλαγιοδικαννάκια δισκάνταλα:

το ένα μεταχειρισμένο, μάρκας Λουκίνι, κατασκευής του '61, με μοχλό από κάτω (αρκετά έως πολύ σπάνιο χαρακτηριστικό αυτό). Με ατσάλι καννών Bohler! Του έκαμα γενική ανακαίνιση στον Ντίνο Παπατσαρούχα μέσα κι έξω, και είναι πια σαν καινούργιο! Και τα ξύλα του τα έκαμα καινούργια κι αυτά! Του μάκρυνα και τους κώνους συναργογής του στα 3cm περίπου. Tου άνοιξα και τα σταθερά τσοκαρίσματα σε 4 & 3 άστρα, από 2 κι 1 που ήταν εκ κατασκευής. Μήκος καννών 70εκ. με 70άρες θαλάμες & απλοί εξωλκείς. Κοντάκι ντεμί πιστολέ. Bάρος, λίγο απάνω από 3 κιλά.

Το άλλο, ένα καινούργιο (εντελώς αχρησιμοποίητο) Ουγκαρτετσέα μοντέλο 40ΕΧ του '06. Μήκος καννών 71cm με σταθερές συσφίγξεις μισού και φουλ. Βάρος, σχεδόν 3,2 κιλά. Κοντάκι ίσιο, αγγλέ.

Πάντως, αν και "μονο-σκανταλάκιας" όλα μου τα χρόνια, δεν με "φοβίζουν" καθόλου οι δύο σκαντάλες. Πιστεύω ότι θα τες συνηθίσω πολύ γρήγορα, γιατί το θέλω πολύ κιόλας και θα τα κάνω χρήση με μεράκι, όπως πάντοτε άλλωστε...! Εάν το αγαπάς κάτι πραγματικά, το μαθαίνεις και πολύ πιο γρήγορα και καλύτερα... Στην "ξηρή προπόνηση" που κάνω κατά καιρούς στο σπίτι, μια χαρά δουλεύει το δάκτυλό μου και τις δύο σκαντάλες! Ε, με τον καιρό, θα το κάνω κι εντελώς μηχανικά πια...
Πολύ γρηγορότερη επιλογή κάνης το δισκανδαλο κυνηγούσα για κάμποσο καιρό με ένα Verney caron που είχα .
 
Μην αναρωτηθείτε αν δείτε όπλα από ανθρακονήματα στο μέλλον.Αλλα για λίγες τσέπες.
Ετσι οπως ανεβαινουν οι τιμες σε ολα τα υλικα, το μελλον ειναι ξωβεργες, βροχια, αγκιστρια και θηλιες.
Με λυπη το λεω, αλλα κατα κει οδευουμε!!!!
 
Το πρώτο, παγκοσμίως, πλαγιόκαννο δίκαννο, με προσθαφαιρούμενο σύστημα σκανδάλης, από την κορυφαία FAMARS...!!!

View attachment 66229
Είναι πολύ εντυπωσιακά πραγματικά τα Famars. Πολύ καλές λειάνσεις και εφαρμογές. Αλλά έβγαλαν και πολλές δυσλειτουργίες και τις περισσότερες φορές μη επισκευάσιμες!
Για την ιστορία, δεν είναι το πρώτο ούτε το δεύτερο πλαγιόκαννο με αποσπώμενη σκάνδαλοθήκη!
 
Είναι πολύ εντυπωσιακά πραγματικά τα Famars. Πολύ καλές λειάνσεις και εφαρμογές. Αλλά έβγαλαν και πολλές δυσλειτουργίες και τις περισσότερες φορές μη επισκευάσιμες!
Για την ιστορία, δεν είναι το πρώτο ούτε το δεύτερο πλαγιόκαννο με αποσπώμενη σκάνδαλοθήκη!
Ποιος ειναι ο πρωτοπορος?
Εγω σκεφτηκα το drop lock της purdey, αλλα δε μετραει. Ειναι μηχανισμος οπλισης, οχι σκανδαλης πυροδοτησης.
 
Το Έχω ξαναγράψει νομίζω

Είχε πέσει στα χέρια μου ένα ποζε φαμαρς της σειράς απλό

Τα ξύλα του είχαν ασπρισει

Χρονολογία πρέπει να είναι μεταξύ 55-60

Ο Παππούς που το είχε ήταν μερακλής στην καθαριότητα όπου πήγαινε κρατούσε καλάμι Με Πανί με αποτέλεσμα η κάνη να λάμπει μέσα (μου έλεγε μάλιστα που να παω να βρω ωραίο λεπτό καλάμι να έχω)

Έκλεινε σφυχτα τα κλειδιά σαν καινούρια και σκουριά πουθενά

Πόσες τουφεκιες είχε ρίξει ένας θεός ξέρει

Ζούσε από το κυνήγι

Κουβάλαγε ιστορία το όπλο.

Επί χούντας Παπαδόπουλου ήρθε στο νησί ο ίδιος ο Παπαδόπουλος και Έδωσε εντολή να του φέρουν το καλύτερο δικανο του χωριού και τα καλύτερα σκυλιά να πάει κυνήγι. Του πήγαν 2-3 τουφεκια και διάλεξε το Συγκεκριμένο το φαμαρς.

Του είπα να μου το πουλήσει αλλά δεν το συζητούσε καν " θα πάει στα εγγόνια μου η στον γαμπρό μου "

Μου λέει παρτο να πας στο κυνήγι και φερτο πάλι (μου έδωσε και το καλάμι μαζί να σκουπίσω την κάνη αμέσως στο αυτοκίνητο 🤣)

Πήρα ένα κουτάκι 28γρ και πήγα για τσίχλες Βάρεσα 4-5 πουλάκια

Το καθάρισα σχολαστικά και το έδωσα πίσω.
 
Ποιος ειναι ο πρωτοπορος?
Εγω σκεφτηκα το drop lock της purdey, αλλα δε μετραει. Ειναι μηχανισμος οπλισης, οχι σκανδαλης πυροδοτησης.
Το Έχω ξαναγράψει νομίζω

Είχε πέσει στα χέρια μου ένα ποζε φαμαρς της σειράς απλό

Τα ξύλα του είχαν ασπρισει

Χρονολογία πρέπει να είναι μεταξύ 55-60

Ο Παππούς που το είχε ήταν μερακλής στην καθαριότητα όπου πήγαινε κρατούσε καλάμι Με Πανί με αποτέλεσμα η κάνη να λάμπει μέσα (μου έλεγε μάλιστα που να παω να βρω ωραίο λεπτό καλάμι να έχω)

Έκλεινε σφυχτα τα κλειδιά σαν καινούρια και σκουριά πουθενά

Πόσες τουφεκιες είχε ρίξει ένας θεός ξέρει

Ζούσε από το κυνήγι

Κουβάλαγε ιστορία το όπλο.

Επί χούντας Παπαδόπουλου ήρθε στο νησί ο ίδιος ο Παπαδόπουλος και Έδωσε εντολή να του φέρουν το καλύτερο δικανο του χωριού και τα καλύτερα σκυλιά να πάει κυνήγι. Του πήγαν 2-3 τουφεκια και διάλεξε το Συγκεκριμένο το φαμαρς.

Του είπα να μου το πουλήσει αλλά δεν το συζητούσε καν " θα πάει στα εγγόνια μου η στον γαμπρό μου "

Μου λέει παρτο να πας στο κυνήγι και φερτο πάλι (μου έδωσε και το καλάμι μαζί να σκουπίσω την κάνη αμέσως στο αυτοκίνητο 🤣)

Πήρα ένα κουτάκι 28γρ και πήγα για τσίχλες Βάρεσα 4-5 πουλάκια

Το καθάρισα σχολαστικά και το έδωσα πίσω.
Ο Πέρντι και ο Γουέστλι Ρίτσαρτς ήταν όπως πολύ σωστά είπατε οι πρωτοπόροι του συστήματος droplock. Την προσαφαιρούμενη σκανδαλοθήκη την πρωτοπαρουσίασε ο Perazzi στο πρώτο του αλληλεπίθετο το sc1 και ταυτόχρονα στο πρώτο πλαγιόκαννο το dc1.

Αυτά τα πρώιμα Famars της δεκαετίας του 60 και 70 δεν ήταν κάτι καλύτερο από ότι κυκλοφορούσε σε μέτρια κατηγορία τότε στην Ιταλία. Τα περισσότερα ήταν κατασκευασμένα από άλλους και συναρμολογημενα από την Famars. Μετά το 80 σαν Famars επεδείοξε να γίνει πρωτοκλασάτη και να ακολουθήσει τους Piotti, Filli Rizzini κτλ. Επίσης τα καλά της τουφέκια τότε τα υπέγραφε ως Abbiatico and Salvinelli και όχι ως Famars. Σαν εταιρεία απογειώθηκε μετά την κρυφή συναιργασία της με την Μπερέτα στην κατασκευή του so9 & 452 πλαγιόκαννου. Επίσης λάνσαρε μοντέλα όπως το παραπάνω, σε πραγματικά round action & round body. Πλάγια και μετά ποζέ.
Οπότε σαν ιστορία, το όπλο του παππού στο νησί, δεν έχει την ποιότητα και ιστορία τών Famars όπου γνωρίζουμε σήμερα.
Αυτήν την στιγμή έχει κλείσει ως βιοτεχνία στην Ιταλία και εδρεύει στην Αμερική υπό Κυπριακή ιδιοκτησία!
 
Είναι πολύ εντυπωσιακά πραγματικά τα Famars. Πολύ καλές λειάνσεις και εφαρμογές. Αλλά έβγαλαν και πολλές δυσλειτουργίες και τις περισσότερες φορές μη επισκευάσιμες!
Για την ιστορία, δεν είναι το πρώτο ούτε το δεύτερο πλαγιόκαννο με αποσπώμενη σκάνδαλοθήκη!

Ποιές ήταν αυτές οι δυσλειτουργίες και γιατί κάποιες από αυτές κατέστησαν μη επισκευάσιμες; Πού έπασχε το σύστημα ;


Αυτήν την στιγμή έχει κλείσει ως βιοτεχνία στην Ιταλία και εδρεύει στην Αμερική υπό Κυπριακή ιδιοκτησία!

Άρα δεν κατασκευάζει πλέον όπλα; Τι κάνει στην Αμερική;
 
Ποιές ήταν αυτές οι δυσλειτουργίες και γιατί κάποιες από αυτές κατέστησαν μη επισκευάσιμες; Πού έπασχε το σύστημα ;




Άρα δεν κατασκευάζει πλέον όπλα; Τι κάνει στην Αμερική;
Δυσλειτουργίες στον πυροδωτήκο μηχανισμό τόσο σε όπλα με μισές φωτιές όσο και με μηχανισμό Holland.
Κατασκευάζει όπλα αλλά μόνο στην Αμερική. Έτσι και αλλιώς 9 στα 10 όπλα πωλούνταν εκεί και στην Αγγλία.Οπότε καθιστά δύσκολο την αγορά τους από Ευρωπαίους.
 
Ολα τα famars είχαν προσεγμένη αισθητική αλλά σε αρκετές λεπτομέρειες έχαναν πόντους γιατί για να αντιγράψεις με επιτυχία κάποιον δεν αρκεί να συλλαβεις το πρωτότυπο στο περίπου. Τα abbiatico & salvinelli ήταν όπως είπε ο Νικηφορος ότι καλύτερο έφτιαξαν, όπως αυτό το 28αρι
 

Attachments

  • 20230204_123524.jpg
    20230204_123524.jpg
    383,2 KB · Προβολές: 32
Back
Top