Πλαγιόκαννο

Αυτήν την στιγμή έχει κλείσει ως βιοτεχνία στην Ιταλία και εδρεύει στην Αμερική υπό Κυπριακή ιδιοκτησία!
Μου είχε πει ο Μιχάλης ότι μπορεί να μου βρει καινούριο FAMARS σε εξαιρετική τιμή αλλά δεν φαντάστηκα ότι είναι ο ιδιοκτήτης, σκέφτηκα ότι είναι απλά ο αντιπρόσωπος, αγνοώντας ταυτόχρονα και την κατασκευή τους στην Αμερική. Πολύ ενδιαφέρον!
 
Ωρ' τι παράξενου είν' τούτου δω του πλαγιόκαννου...!!! :oops::oops::oops: o_Oo_Oo_O

View attachment 66581View attachment 66582View attachment 66583View attachment 66584View attachment 66585
Το καλό είναι ότι τότε υπήρξαν αρκετοί που πειραματίστηκαν με ποικίλους σχεδιασμούς στις οπλοκατασκευές και τα βλέπουμε σήμερα και αναφωνούμε!
 
Μου είχε πει ο Μιχάλης ότι μπορεί να μου βρει καινούριο FAMARS σε εξαιρετική τιμή αλλά δεν φαντάστηκα ότι είναι ο ιδιοκτήτης, σκέφτηκα ότι είναι απλά ο αντιπρόσωπος, αγνοώντας ταυτόχρονα και την κατασκευή τους στην Αμερική. Πολύ ενδιαφέρον!
Ναι Λέο είναι! Το θέμα είναι ότι από Αμερική περνάει τελωνειακό έλεγχο και η καλή τιμή πάει περίπατο! Εκτός και αν στο στείλει από Ευρώπη!
Πες του και για ζευγάρι και τα βρίσκουμε 😜
 
Ναι Λέο είναι! Το θέμα είναι ότι από Αμερική περνάει τελωνειακό έλεγχο και η καλή τιμή πάει περίπατο! Εκτός και αν στο στείλει από Ευρώπη!
Πες του και για ζευγάρι και τα βρίσκουμε 😜
Μιλάω για ολοσκαλιστο sidelock με τιμή τετραψήφια Νικηφόρε!
 
Γεια σας πλαγιοδικαννόφιλοι!

Εχτές, σαν να πεθύμησα το "πλαγιοδικαννο-χούφτωμα", κι έτσι, ξεκλείδωσα κι άνοιξα το οπλοκιβώτιό μου, διά να χουφτώσω τα δυο μου (και μοναδικά προς το παρόν) πλαγιοδικαννάκια τής οπλο-συλλογής μου (τα υπόλοιπα επτά είναι ορθόκαννα)...

Θα σταθώ στο UGARTECHEA 40EX και στο πόσο πολύ όμορφο, λεπτό κι "εγγλέζικο" είναι το παρουσιαστικό του, η σιλουέτα του...!!

Πολύ κοντό προφίλ μπάσκουλας, στενή μπάσκουλα, λεπτό και σικάτο αγγλέ κοντάκι, λεπτή, αρκετά χαμηλή σκοπευτική ρίγα και ένα εξαιρετικό, συνολικό ζύγισμα τού όπλου και αίσθησή του στα χέρια...!! Και η επώμισή του αρμονικότατη...!! Δισκάνταλο φυσικά!

Επίσης, θέλω να σταθώ ιδιαιτέρως, και σε ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό του, το οποίον για τα δικά μου γούστα, αποτελεί το στοιχείο "φετίχ" σ' ένα πλαγιόκαννο!!

Αναφέρομαι στα πανέμορφα, καλοσχηματισμένα κι ευμεγέθη, ολοστρόγγυλα ημισφαίρια τής μπάσκουλας, ακριβώς πάνω απ' τον καθρέπτη, στην ένωση της μπάσκουλας με τις θαλάμες των καννών: τα επονομαζόμενα εις τη διεθνή ορολογίαν: "fences"...!!!

Για του λόγου το αληθές, αλλά και για να τα απολαύσετε κι εσείς, σας παραθέτω μερικές ενδεικτικές φωτό τού συγκεκριμένου χαρακτηριστικού, απ' το συγκεκριμένο πάντα, προαναφερθέν μοντέλο της UGARTECHEA, το οποίο και κατέχω: 12.jpg27.jpg41.jpg36.jpg31.jpg
 
Last edited:
Ηρθε στα χέρια μου από τον πεθερό μου αυτό το ξεχασμένο σε πατάρι για πολλά χρόνια δίκαννο. Μου είπε ότι είναι ισπανικό. Η βάση γράφει μάρκα oscar και η ρίγα γράφει jupiter. Exει 75 πόντους κάννες 1-3 άστρα. Δεν είναι σε καλή κατάσταση (σπασμένο κοντάκι, ξεβαμμένες κάννες) αλλά θα το φτιάξω. Γνωρίζει κάποιος αυτή την μάρκα?
 
Ετσι οπως ανεβαινουν οι τιμες σε ολα τα υλικα, το μελλον ειναι ξωβεργες, βροχια, αγκιστρια και θηλιες.
Με λυπη το λεω, αλλα κατα κει οδευουμε!!!!
το αλλο ειναι να μην καταφυγουμε σε αυτα και να ασχοληθουμε με καποιο αλλο χομπι.Ας παιξουμε σκακι πχ.
 
το αλλο ειναι να μην καταφυγουμε σε αυτα και να ασχοληθουμε με καποιο αλλο χομπι.Ας παιξουμε σκακι πχ.
Ποτε δεν ειδα το κυνηγι σαν χομπι.
Παντα οτι μου δινει η θηρα, καταληγει στο τραπεζι της οικογενειας.
 
Να και μερικές ακόμη, ''λαχταριστές'' φωτό με τα υπέροχα ημισφαίρια/fences τού UGARTECHEA 40EX:View attachment 66682

View attachment 66684View attachment 66685View attachment 66686View attachment 66687
Καλορίζικο καλοτούφεκο Νικόλαε πότε με το καλό θα σε συντροφεύσει στα αγαπημένα σου τσιχλοκάρτερα;
 
Καλημέρα παιδιά. Σήμερα πήγα το δίκαννο της φωτογραφίας σε γνωστό οπλουργό της Αθήνας και μου είπε μετα από λεπτομερή εξέταση ότι αξίζει με τα χίλια να το φτιάξω. Το οπλο είναι παλιό αλλά σχεδόν ακυνήγητο. Χάρηκα ιδιαίτερα. Βέβαια θα κοστίσει αρκετά αλλά αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του. Ολόκληρες φωτιές , αχρωμίωτες κάννες κ.λ.π. Για τα ξύλα φυσικά στον Γιάννη.
 
Καλημέρα παιδιά. Σήμερα πήγα το δίκαννο της φωτογραφίας σε γνωστό οπλουργό της Αθήνας και μου είπε μετα από λεπτομερή εξέταση ότι αξίζει με τα χίλια να το φτιάξω. Το οπλο είναι παλιό αλλά σχεδόν ακυνήγητο. Χάρηκα ιδιαίτερα. Βέβαια θα κοστίσει αρκετά αλλά αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του. Ολόκληρες φωτιές , αχρωμίωτες κάννες κ.λ.π. Για τα ξύλα φυσικά στον Γιάννη.
Αν σου είναι εύκολο ανέβασε καμιά-δυο φωτογραφίες, όσο γίνεται ευδιάκριτες, να δούμε τις σφραγίδες στη βάση και στις κάννες.
 
Back
Top