Περιμένοντας την έναρξη...

Προσοχη μεγαλη!
Το ψαρι δεν ειναι βρωσιμο.
Ειναι ενα ειδος λεσεψιανου μεταναστη που.....μου διαφευγει το ονομα του και λιγο πριν πεθανει παιρνει την μορφη της σκορπινας για να μπερδεψει τους θηρευτες του,να το φανε καιιιιι......πάπαλα....
Ξεχωριζει απο την σκορπινα απο το τεταρτο θωρακοπλευρικοκαθετο επιπωματικο υποπτερυγιοβραγχιο.
Διαθετει την ακρως νευρομυϊκοτοξικη και θανατηφορα...εεεε.....εμμμμ.....ααααα.....τετραδ....@@@..#@*$......@!#£¥£!¥.....ξινη.
Θα σου στειλω σε πμ τροπο συντηρησης και διευθυνση αποστολης για να μου τη στειλεις.
Ακολουθως εγω θα την αποστειλω σε ενα φιλο ιχθυολογο (απο το χωριο δεν τον ξερεις) γιααααα......εεεεε....περαιτερω "μελετη" του ιχθυος.....
 
Προσοχη μεγαλη!
Το ψαρι δεν ειναι βρωσιμο.
Ειναι ενα ειδος λεσεψιανου μεταναστη που.....μου διαφευγει το ονομα του και λιγο πριν πεθανει παιρνει την μορφη της σκορπινας για να μπερδεψει τους θηρευτες του,να το φανε καιιιιι......πάπαλα....
Ξεχωριζει απο την σκορπινα απο το τεταρτο θωρακοπλευρικοκαθετο επιπωματικο υποπτερυγιοβραγχιο.
Διαθετει την ακρως νευρομυϊκοτοξικη και θανατηφορα...εεεε.....εμμμμ.....ααααα.....τετραδ....@@@..#@*$......@!#£¥£!¥.....ξινη.
Θα σου στειλω σε πμ τροπο συντηρησης και διευθυνση αποστολης για να μου τη στειλεις.
Ακολουθως εγω θα την αποστειλω σε ενα φιλο ιχθυολογο (απο το χωριο δεν τον ξερεις) γιααααα......εεεεε....περαιτερω "μελετη" του ιχθυος.....
Έχει βγεί μελέτη,μην κουράζεσαι...
 
Πες μου κανένα καλό νέο βρε Θοδωρή για τις πυρκαγιές και γ@μα τα κωλόψαρα ...
Έσβησε κανένα μέτωπο ;;;
Ναι πως....Υπομονη να φτασει θαλασσα να σβησει.
Μας εχουν παρατημενους εδω...Αποτεφρωθηκε το νησι μας....
 
Με Γλαυκοκαρχαρια μοιάζει.

Ναι.....ετσι πιστευω.....Εχει πολλα ειδη καρχαρια...απιστευτα πολλα !!
Οταν ηρθα Σαμο....γνωρισα εναν μαγκιορο ψαρα.....Ψαρευε σκυλοψαρα στο μπουγαζι μεταξυ Σαμου
και Ικαριας .
Δεν το εκανε για το κρεας του......Εβαζαν τα συκωτια τους μεσα σε βαρελι και φωτια απο κατω....το λαδι
που εβγαζε το συκωτι το πουλαγαν στα βυρσοδεψια για την κατεργασια των δερματων...
Ετσι μεγαλωσε και σπουδασε τα παιδια του !!!
 
Ναι.....ετσι πιστευω.....Εχει πολλα ειδη καρχαρια...απιστευτα πολλα !!
Οταν ηρθα Σαμο....γνωρισα εναν μαγκιορο ψαρα.....Ψαρευε σκυλοψαρα στο μπουγαζι μεταξυ Σαμου
και Ικαριας .
Δεν το εκανε για το κρεας του......Εβαζαν τα συκωτια τους μεσα σε βαρελι και φωτια απο κατω....το λαδι
που εβγαζε το συκωτι το πουλαγαν στα βυρσοδεψια για την κατεργασια των δερματων...
Ετσι μεγαλωσε και σπουδασε τα παιδια του !!!
Το 1800 πήγες στην Σάμο?
 
Το 1800 πήγες στην Σάμο?

To 1987 που ηρθα στην Σαμο....δουλευαν ακομα τεσσερα μεγαλα βυρσοδεψια Αλεξ !!!

Καποτε....το καρλοβασι με τα βυρσοδεψια που εχει....αποσχολουσε πολυ κοσμο...Το Καρλοβασι
ηταν πολη με 70.000 κατοικους..
Οι Σαμιωτες ηταν Αρχοντες....Οταν ειχαν ηγεμονια και πριν την ενωση με την Ελλαδα..''μαμουσαν''
και εδερναν....
Ενα θα σου πω....ΤΖΑΜΙ επανω στην Σαμο δεν υπαρχει φιλε !!! ;)
 
Back
Top