Περιμένοντας την έναρξη...

Μέχρι και το λιμενικό πήγε...
Τί να κάνει; Να βοηθήσει τον ψαρά να το βγάλει έξω ή να το κατασχέσει και να το μοιράσει σε ιδρύματα όπως προβλέπεται;
Γιατί όταν κάποιος ψαρέψει αυστηρά απαγορευμένα είδη, το λιμενικό αν μη τι άλλο πρέπει να κρατάει τους τύπους...
 
Μέχρι και το λιμενικό πήγε...
Τί να κάνει; Να βοηθήσει τον ψαρά να το βγάλει έξω ή να το κατασχέσει και να το μοιράσει σε ιδρύματα όπως προβλέπεται;
Γιατί όταν κάποιος ψαρέψει αυστηρά απαγορευμένα είδη, το λιμενικό αν μη τι άλλο πρέπει να κρατάει τους τύπους...

Δεν ξερω εαν ειναι στα προστατευομενα ειδη αυτος.
Οπως και νάχει.....Εαν ηθελε ο ψαρας να τον κρατησει για παρτη του...μπορουσε να το κανει Κυριακο !!!
 
Δεν ξερω εαν ειναι στα προστατευομενα ειδη αυτος.
Οπως και νάχει.....Εαν ηθελε ο ψαρας να τον κρατησει για παρτη του...μπορουσε να το κανει Κυριακο !!!
Για πάρτη του τον κράτησε Νίκο.
Αλλού είναι το θέμα. Αν εγώ πάω με το μηχανάκι για κυνήγι και βαρεσω ελάφι, δεν θα πάρω το δασαρχείο να έρθει να με βοηθήσει να το κουβαλήσω.
 
Μέχρι και το λιμενικό πήγε...
Τί να κάνει; Να βοηθήσει τον ψαρά να το βγάλει έξω ή να το κατασχέσει και να το μοιράσει σε ιδρύματα όπως προβλέπεται;
Γιατί όταν κάποιος ψαρέψει αυστηρά απαγορευμένα είδη, το λιμενικό αν μη τι άλλο πρέπει να κρατάει τους τύπους...
Δε ξερω τι γίνεται στην περιπτωση που βρέθηκε νεκρός πανω στο δίχτυ, κ που ως γνωστόν το εργαλείο αυτό δεν ξεχωρίζει ψαρια κ οχι μονο....
 
Δε ξερω τι γίνεται στην περιπτωση που βρέθηκε νεκρός πανω στο δίχτυ, κ που ως γνωστόν το εργαλείο αυτό δεν ξεχωρίζει ψαρια κ οχι μονο....
Δεν υπάρχει θέμα.Νομιζω ο επαγγελματίας το πουλάει.Στα χοντρά παραγάδια τα σκυλοκουταβα είναι κομπολόι στην εποχή τους Τάσο.
 
Δε ξερω τι γίνεται στην περιπτωση που βρέθηκε νεκρός πανω στο δίχτυ, κ που ως γνωστόν το εργαλείο αυτό δεν ξεχωρίζει ψαρια κ οχι μονο....
Δεν υπάρχει θέμα.Νομιζω ο επαγγελματίας το πουλάει.Στα χοντρά παραγάδια τα σκυλοκουταβα είναι κομπολόι στην εποχή τους Τάσο.
Ούτε για αστείο Άλεξ. Απαγορεύεται η αγοραπωλησία αυστηρά προστατευόμενων ειδών. Κατάσχονται και ακολουθείται η διαδικασία
 
Ούτε ο επαγγελματίας πλέον το πουλάει.. Δηλώνει την αλίευση του πριν βγει το καικι έξω(για τυχόν έλεγχο στην θάλασσα) κ το παραδίδει στην λιμενική αρχή στον λιμένα καταπλου,οπου το δίνουν αυτοί σε ιδρύματα (όσο έχει μείνει) απαγορεύεται αυστηρά η εμπορία και αλιεία καρχαριοειδων. Έχω κ καικι ελα κατω να σε παω βολτα!!
Οι γαλαιοι και τα σκυλοκουταβα στα ιχθιοπωλεια από πού είναι?
 
Ούτε για αστείο Άλεξ. Απαγορεύεται η αγοραπωλησία αυστηρά προστατευόμενων ειδών. Κατάσχονται και ακολουθείται η διαδικασία
Άλλο να βγεις με σκοπο να πιασεις ένα απαγορευμένο είδος, κ άλλο να μπλεχτεί τυχαία στα εργαλεία σου κ να βρεθεί νεκρό (αν δεχτουμε ότι έγινε έτσι).......
Εσυ που φταις σε αυτό?
Να το πεταγε παλι μεσα?

Καποια εργαλεία κ κάτω απο κάποιες συνθήκες δεν δίνουν την δυνατότητα απελευθέρωσης, είτε σε προστατευόμενο είδος, είτε σε ψάρι που έχει μέγεθος κάτω του επιτρεπομενου....

Οχι πως υποστηρίζω ολους τους επαγγελματίες γιατί ξέρω πως κ με τι σκεπτικο λειτουργουν οι περισσοτεροι αλλά εδώ υπάρχει ενα δίκιο....
 
Last edited:
Ναι γιαυτο ενημερώνεις την εκάστοτε λιμενική αρχή ότι έχεις απαγορευμένο είδος στο σκάφος για τυχόν θαλάσσιο έλεγχο. Απαγορεύεται και η αποριψη του στην θάλασσα και στον λιμένα καταπλου το παίρνει η λιμενική αρχή και το δίνει σε κάποιο ίδρυμα.

Ετσι οπως τα λες ειναι Χρηστο !!!
Τωρα οσο για τα λιμεναρχεια....ειναι μια ''πονεμενη'' ιστορια !!! Σε νησι μενω....και εχουν δει πολλα
τα ματια μου φιλε !!
 
Το ίδιο συμβαίνει κ με τα πελαγικα ψάρια που χρειάζονται ειδική άδεια αλιειας ξιφια τόνο σε περίπτωση τυχαίας σηληψης ακολουθείτε η διαδικασία σε περίπτωση τυχαίου ελέγχου στην θάλασσα τα πρόστιμα είναι ιδιαίτερα τσουχτερά την πρώτη φορά κ την δεύτερη είναι 5 χρόνια αφαιρεση της επαγγελματικής άδειας σκαφους

Τι μου θυμησες τωρα βρε Χρηστο μου !!!!
Οταν επιτρεποταν το ψαρεμα τουνας ( τονος ) και ξιφια ....για το 2000 λεω....Οι Καλυμνιοι ξεκινουσαν
ανοιχτα απο την Ικαρια και καλαριζαν με 6-7 μιλια δρομο και εφταναν στο Βαθυ της Σαμου...
25- 30 χιλιομετρα παραγαδι !!!
Που ειναι εκεινες οι εποχες....Ουτε θα τις ξανα δουμε ....
Ειχα φτιαξει και εγω ενα 4χιλιομετρα με 250 μανα και διπλα παραμαλα 120ρια απο 2,5 οργιες μεχρι
και 5 οργιες. Το ειχα και γω με ανοξειδωτες παραμανες....
Παρ' ολο το πολυ καλο δολωμα ( σκουμπρι ) που εβαζα ....ξυφια δεν καταφερα να πιασω...
Οι τουνες ΄΄ποταμος''....!!!! Δεν ηξερα τι να τις κανω....χαριζα σε ολους τους φιλους.
Τελικα μου εμεινε η εμπειρια και ενα πολυ καλο ηλεκτρικο βιτζακι που ειχα φτιαξει 12-24 Βολτ με
αργο - γρηγορο και μειωτηρα 40 προς 1 για να μαζευω το παραγαδι.....και δεν καταλαβαινε τιποτα!!!
Απιστευτα ωραια χρονια και ψαριές φιλε !!! :)
 
Back
Top