Περιμένοντας την έναρξη...

Άλλη μια ωραία βραδιά στη θάλασσα με λαδιά και αρκετό ενδιαφέρον...





View attachment 15006

Κι άλλοι πάνε και πληρώνουνε για ψυχοθεραπείες...
Τι τι θέλεις τρων έναρξη ρε Παντελή ,μέχρι να πιάσει μέσα ο Οκτώβρης συνέχισε στο ίδιο τέμπο. και εισαι πρώτος. .sarcastic.
 
Συντήρηση

Να σου δωσω μια καλη συμβουλη....ας την ξερεις....και εαν θελεις την ακολουθεις...
Σε ολα τα ποδια , ειτε ειναι εξωλεμβια η μηχανη...ή εσω- εξω ο θανατος τους ειναι να μην παρουν
νερα απο τις τσιχουμες.
Περασε νερο....δεν πηρες χαμπαρι....στα ρημαξε ολα.....απο ρουλεμαν -γραναζια -αξονες...ολα...
Για να γλυτωσεις απο ΟΛΑ αυτα.....ανακατευεις την βαρβολινη που παιρνει το ποδι με ΓΡΑΦΙΤΟΥΧΟ
ΓΡΑΣΣΟ. Το ανακατευεις πολυ καλα με δραπανο και το ιδιο εργαλειο που ανακατευουν τις μπογιες.
Θα γινει ενα μαυρο παχυρευστο πραγμα ....θα το βαλεις μεσα στο ποδι....και θα ξεχασεις τι θα πει
νερο....και ζημιες.... Απο τοτε που το εκανα αυτην την πατεντα ησυχασα.....
6,500 χιλιαδες ωρες λειτουργιας....με το ωρομετρο της μηχανης και οχι του χεριου...δεν ξανα αλλαξα
τσιμουχες....δεν ξανα ειδα νερα στο ποδι....δεν ξανα επαθα ζημια....
Αλλαζα μονο καθε 3 χρονια τις βαρβολινες προληπτικα. ;) :)
 
Να σου δωσω μια καλη συμβουλη....ας την ξερεις....και εαν θελεις την ακολουθεις...
Σε ολα τα ποδια , ειτε ειναι εξωλεμβια η μηχανη...ή εσω- εξω ο θανατος τους ειναι να μην παρουν
νερα απο τις τσιχουμες.
Περασε νερο....δεν πηρες χαμπαρι....στα ρημαξε ολα.....απο ρουλεμαν -γραναζια -αξονες...ολα...
Για να γλυτωσεις απο ΟΛΑ αυτα.....ανακατευεις την βαρβολινη που παιρνει το ποδι με ΓΡΑΦΙΤΟΥΧΟ
ΓΡΑΣΣΟ. Το ανακατευεις πολυ καλα με δραπανο και το ιδιο εργαλειο που ανακατευουν τις μπογιες.
Θα γινει ενα μαυρο παχυρευστο πραγμα ....θα το βαλεις μεσα στο ποδι....και θα ξεχασεις τι θα πει
νερο....και ζημιες.... Απο τοτε που το εκανα αυτην την πατεντα ησυχασα.....
6,500 χιλιαδες ωρες λειτουργιας....με το ωρομετρο της μηχανης και οχι του χεριου...δεν ξανα αλλαξα
τσιμουχες....δεν ξανα ειδα νερα στο ποδι....δεν ξανα επαθα ζημια....
Αλλαζα μονο καθε 3 χρονια τις βαρβολινες προληπτικα. ;) :)
Νίκο ευχαριστώ δεν το ήξερα.
Βαλβολίνες αλλάζω κάθε χρόνο.
Από το 04 που την έχω μόνο 2 φορές άλλαξα τις πάνω τσιμούχες.
Τις κάτω ευτυχώς καμία ... Τεστάρω το πόδι κάθε χρόνο για στεγανότητα με μανόμετρο.

Την πατέντα αυτή την κάνουμε σε μηχανήματα στην δουλειά αλλά δεν σκέφτηκα να την εφαρμόσω στο πόδι.
Για πες αναλογίες και ποιό γραφιτούχο γράσσο χρησιμοποιείς;
Αν μου έλεγες με βάση λιθίου θα ήταν πολύ εύκολο γιατί έχω.
Και μια απορία.
Να υποθέσω ότι το παχύρευστο αυτό πράγμα δεν αφαιρείται πλήρως και κάθε χρόνο -3 χρόνια απλά βάζεις νέο και το παλιό το ξερνάει ... έτσι δεν είναι ;
 
Και τι πέτυχε τελικά με αυτο;
Άμα είναι να τρύπησω το ψυγείο να κάνω το ίδιο κι εγω!!!
Έσπασε αυγά μέσα στο ψυγειο και βούλωσαν την τρύπα.Βεβαια ήταν της παραγωγής γιατί έτσι και ήταν δικό του και το πηγάινε στον μάστορα μετά,το μόνο που θα μπορούσε να κάνει είναι να του κόψει μια χωριάτικη μαζί με την ομελέτα.
 
Έσπασε αυγά μέσα στο ψυγειο και βούλωσαν την τρύπα.Βεβαια ήταν της παραγωγής γιατί έτσι και ήταν δικό του και το πηγάινε στον μάστορα μετά,το μόνο που θα μπορούσε να κάνει είναι να του κόψει μια χωριάτικη μαζί με την ομελέτα.
Ο Βέγγος χρησιμοποιούσε λουκούμι.
Κατευθείαν στο επιδόρπιο.
 
Έσπασε αυγά μέσα στο ψυγειο και βούλωσαν την τρύπα.Βεβαια ήταν της παραγωγής γιατί έτσι και ήταν δικό του και το πηγάινε στον μάστορα μετά,το μόνο που θα μπορούσε να κάνει είναι να του κόψει μια χωριάτικη μαζί με την ομελέτα.
Έλα ρε αυτό...

Εγώ ελεγα ότι θα έγινε το ψυγείο atm και θα έβγαζε ζεστό χρήμα!!!

Κάτι τέτοια απίστευτα έκανε αυτός!
 
Νίκο ευχαριστώ δεν το ήξερα.
Βαλβολίνες αλλάζω κάθε χρόνο.
Από το 04 που την έχω μόνο 2 φορές άλλαξα τις πάνω τσιμούχες.
Τις κάτω ευτυχώς καμία ... Τεστάρω το πόδι κάθε χρόνο για στεγανότητα με μανόμετρο.

Την πατέντα αυτή την κάνουμε σε μηχανήματα στην δουλειά αλλά δεν σκέφτηκα να την εφαρμόσω στο πόδι.
Για πες αναλογίες και ποιό γραφιτούχο γράσσο χρησιμοποιείς;
Αν μου έλεγες με βάση λιθίου θα ήταν πολύ εύκολο γιατί έχω.
Και μια απορία.
Να υποθέσω ότι το παχύρευστο αυτό πράγμα δεν αφαιρείται πλήρως και κάθε χρόνο -3 χρόνια απλά βάζεις νέο και το παλιό το ξερνάει ... έτσι δεν είναι ;

Βασιλη και του λιθιου καλο ειναι.....Δεν μπορω να σου πω να το βαλεις.....δεν το εχω δουλεψει...μπορει να
ειναι καλυτερο.....μπορει και οχι.
Παντα λεω πραγματα που εχω δοκιμασει.... Παρε οποιο γραφιτουχο γρασσο θελεις....εγω εβαζα αυτο
που βαζουμε στους μπιλιοφορους των αυτ/των.
Δεν εβαζα λιπαντικα της QUICK SILVER τα θεωρουσα και τα θεωρω πολυ ακριβα και οτι με ''χουφτωναν''
χωρις λογο.
Εβαζα συνθετικη βαλβολινη GL5 μαζι με το γραφιτουχο γρασσο. ΤΟ GL5 ειναι ''λεπτομερεια'' αλλα
πολυ ΒΑΣΙΚΗ. Δεν θα βαλεις GL4. H BAΛΒΟΛΙΝΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ - GL5 -.ΣΥΝΘΕΤΙΚΗ 100%
Τωρα η δοσολογια 1 κιλο βαλβολινη GL5 ( το φωναζω ) και μισο κιλο γραφιτουχο γρασσο.
Το ανακατευεις πολυ καλα,,,,,,προσεξε το γρασσο μεσα στην βαλβολινη για να γινουν ενα σωμα μια ψυχη
θελει καλο ανακατεμα ....με τον τροπο που σου ειπα. Στο τελικο σταδιο δεν πρεπει να εχει το γρασσο
''κομπους''..... σβόλους....
Το μειγμα ειναι αρκετο και θα περισσεψει....δεν πειραζει....οσο περισσεψει βαλτο στην ακρη και φυλαξε το
αυτο δεν ζηταει ουτε νερο ουτε ψωμι.
Βγαζεις ολες τις ταπες απο το ποδι.....φευγει η βαλβολινη που εχεις....και βαζεις με συριγγα απο κατω
προς τα επανω το μειγμα. Οταν ξεχειλισει η πρωτη ταπα την κλεινεις και συνεχιζεις μεχρι να γεμισει
το ποδι.
Εαν το κανεις.....ξεχνας ζημιες....ξεχνας αλλαγες σε τσιμουχες.....ξεχνας τα νερα στο ποδι.
Καθε 3 με χρονια.....αναλογα τις ωρες λειτουργειας που εχεις βεβαια τις αλλαζεις....Ο τροπος αλλαγης
ο ''κλασικός''.....απλα αργουν να φυγουν.....Και μεινει μια μικρη ποσοτητα μεσα ( ετσι και αλλιως θα μεινει )
δεν υπαρχει προβλημα.

Βλεπω η μηχανη σου κανει την μιξη λαδι - βενζινα μονη της....Για να μην ''μουστουρωνεις'' απο τον
καπνο....Βαλε ΑΚΑΠΝΟ ΛΑΔΙ της Q8. Aυτο βαζω στο βαρκακι που κανω συρτη...και ΣΩΘΗΚΑ...

ΥΓ. Θα σου στειλω φωτο στο βαιπερ με τα υλικα....Εαν εσυ θελεις ανεβασετες στο σαιτ.....ισως να ενδιαφερει
και αλλους φιλους και συναδελφους!!!
 
Παλικαρια να σας πω επισεις οτι ιδιο κανω και στα αυτ/τα που εχω.
Εχω ενα τζιπακι SG410 1000 cc παλιο μοντελο....εχει 450000 χιλιομετρα....εχει οργωσει ΟΛΑ τα βουνα της Σαμου....
εμπρος πισω διαφορικα - σασμαν - γκρουπ 4χ4 - βαλβολινη με γραφιτουχο γρασσο....και Αγιος ο θεος...
Ποτε ζημια σε ολα αυτα.....τοσα χρονια και με αυτα τα χιλιομετρα.
Και στο Jimny 1300 που εχω το ιδιο εχω κανει....και δεν ξερω τι θα πει ζημια....
ΜΗΝ το βαζεται σε αυτ/το που εχει μπλοκε διαφορικο....η αυτοματο σασμαν.....

ΥΓ. Συγνωμη για τοtopic.
 
Back
Top