Περιμένοντας την έναρξη...

Απαγορευονται όλα τα καρχαριοειδη αυστηρά! Άλλο το τι γίνεται! Ο νοστιμοτερος όλων είναι ο μακό καρχαρίας σιέλ
Δεν απαγορεύονται όλα Χρήστο.
Εδώ ενα άρθρο της Καθημερινής που προβάλλει έρευνα του isea σχετική με το θέμα. 25 είδη απαγορεύονται.
https://www.google.com/url?sa=t&sou...8QFnoECAwQAQ&usg=AOvVaw0_JwaS4Lv1Tekgt0xDI9h8
Αν κάποιος μου πει πως μπορώ να βάλω pdf εδώ θα σου ανεβάσω και την επίσημη οδηγία της διεύθυνσης αλιείας του υπουργείου.
 
Εγώ κύριε Νίκο έχω επαγγελματικό καικι κ τωρα εναρμονιζομαι με την σύγχρονη εποχή να βάλω τα μηχανήματα δορυφορικά που χρειάζονται για να αποκτήσω ξανά την άδεια αλιειας μεγάλων πελαγικων έχω βιντσι υδραυλικό με 60 μίλια 250 μάνα ίσως κ κάποια κομμάτια 300 αγκιστρια δουλεύω τουνας κ παράμαλλα 160 τουνα παουερ

Εισαι ΑΡΧΟΝΤΑΣ.....Εδω το θεμα ξυφια πεθανε....Εχω πολλα χρονια να δω ξιφιαδικο καικι !!!
 
Τον κουλο λες....η τον μπερδευω ??
Με τους Φουρνιωτες πολλες και καλες παρτιδες και νταλαβερια...
Τον Στελιο ( καρουτσος παρατσουκλι ) μηπως τον γνωριζεις ??
Οι φουρνιωτες τον μεγαλυτερο αλιευτικο στολο ειχαν οταν ηρθα Σαμο....Τωρα εμειναν λιγοι φιλε !!
 
Εγώ κύριε Νίκο έχω επαγγελματικό καικι κ τωρα εναρμονιζομαι με την σύγχρονη εποχή να βάλω τα μηχανήματα δορυφορικά που χρειάζονται για να αποκτήσω ξανά την άδεια αλιειας μεγάλων πελαγικων έχω βιντσι υδραυλικό με 60 μίλια 250 μάνα ίσως κ κάποια κομμάτια 300 αγκιστρια δουλεύω τουνας κ παράμαλλα 160 τουνα παουερ
Και μονο το κόστος για την κατασκευή του συγκεκριμένου παραγαδιου σε βάζει μέσα, εκτός τα δολωματα που πρεπει να είναι κ μεγάλα....
Βεβαια έχει καλό μεροκάματο αν κάτσει το... τέρας...
Αλλά αυτό δεν γίνεται παντα...

Καλές θάλασσες!
 
Καλά παιδιά και δουλεμένοι στην θάλασσα!οχι νομίζω θείος του Παντελή είναι. Παλιά ήταν αλλιώς και στην Σάμο φτιαχνοντουσαν 100 Καικια τον χρόνο και τώρα όσο γνωρίζω έχουν κλείσει όλοι.

Δυο τρεις καραβομαραραγκους εχει ακομα !! Δυο στο Αι Σιδερη και Εναν στο Καρλοβασι...Αυτοι ακολουθησαν
την τεχνη αυτη !! Στο Αι Σιδερη ειναι ο Μανωλιαδης και αλλος ενας ...δεν θυμαμαι το ονομα του !!!
Στο Καρλοβασι ο Ανδρεας Καραμαρουδης....πολυ καλος μαστορας !!!
Ο Καπτεν Παντελης...ενας ψηλος ξερακιανος πρεπει να ειναι...Ο δε Καρουτσος...μεγαλη ''μορφη''... στο
ψαρεμα....Ειχε μεγαλο και καλο καικι.... και τρατα...Ανοιξε και καρναγιο στους φουρνους !!!
Τις καλες εποχες πηγαινα πολλες φορες μαζι του.....Ψαρευαμε με ζωντανο δολωμα...ΠΡΙΝ να παρουν τα
καλαμια στα χερια τους οι ερασιτεχνες ...
Δεν λεω για ψαριές... γιατι .θα με πουν παραμυθά....... !!! :)
 
Σιγουρα τον ξερω....Ξερω τοσους πολλους που τον μπερδευω !!!
Το ''λαθος'' μου Χρηστο ειναι οτι οταν πηρα συνταξη ''ψιλοαραξα''....Σκεψου εχω να παω 6 χρονια
στους φουρνους...
Πριν ξεκιναγα απο καρλοβασι 6 μιλια συρτη μεχρι τον καβο της Φανερογλου....Μετα μια γκαζιά και
σε μιση ωρα ημουν στους φουρνους....
Αυτο εχω να το κανω 6 ολοκληρα χρονια φιλε !!!
Αρχιζω να ξεχναω ονοματα και προσωπα.. :confused:
 
Σιγουρα τον ξερω....Ξερω τοσους πολλους που τον μπερδευω !!!
Το ''λαθος'' μου Χρηστο ειναι οτι οταν πηρα συνταξη ''ψιλοαραξα''....Σκεψου εχω να παω 6 χρονια
στους φουρνους...
Πριν ξεκιναγα απο καρλοβασι 6 μιλια συρτη μεχρι τον καβο της Φανερογλου....Μετα μια γκαζιά και
σε μιση ωρα ημουν στους φουρνους....
Αυτο εχω να το κανω 6 ολοκληρα χρονια φιλε !!!
Αρχιζω να ξεχναω ονοματα και προσωπα.. :confused:
Νίκο παράτα τα μπαρουτόσκαγα για λίγες μέρες και ρίχτο στη συρτή , είναι και ωραία εποχή για αυτό το ψάρεμα :) .
 
Νίκο παράτα τα μπαρουτόσκαγα για λίγες μέρες και ρίχτο στη συρτή , είναι και ωραία εποχή για αυτό το ψάρεμα :) .

Ακου Γιωργο μου !!!! Εκαναν μεγαλη ΖΗΜΙΑ στην Σαμο οι Καλυμνιοι....Εναι αρκετα χρονια....αλλα ο τοπος
δεν πηρε τάπανω του ακομα...
Η ζημια εγινε οταν τους εδωσαν αδειες καταδυσης για ψαρεμα....επειδη ειχαν αρρωστια τα σφουγγαρια.
Τοτε εγινε ΘΡΗΝΟΣ στην Σαμο....Απο το ενα μεχρι και τα 40 μετρα ξεπατωσαν τον τοπο...
Οι ''πονηροι'' οι δικοι μας...και οι φουρνιωτες και Ικαριωτες ξεπατωσαν το μπουγαζι με δολωμενα διχτυα !!!
Εχει τοσα μπλεματα το μπουγαζι που στις τρεις καλαδες την μια εβγαζαν επανω.....Τα διχτυα που εμειναν
κατω ακομα ''δουλευουν''....Εβγαζαν τόνους μπαλαδες....Ξεπατωσαν το ''μαγαζι'' τους....και το αποτελεσμα
απο 15 -20 καικια που ειχε το Καρλοβασι,,,,,Τωρα εχει μονο ΕΝΑ επαγγελματικο....Ολοι οι αλλοι εγιναν
γκαρσονια !!!
Παλια εκανα μια ωρα συρτη και εβγαζα τον μεζε και το φαγητο για το σπιτι....Τωρα κανω 3-4 ωρες και
πιανω εαν πιασω 3 μελανουργια που να αξιζει να τα κρατησεις !!!
Στο μπουγαζι ( παλια ) με 3 καθετες γεμιζες το 70ρι κολεμαν ψυγειο με μπαλαδες...Οι καθετες εβγαιναν
επανω σαν τσαμπι απο σταφυλι...!!!!
Τωρα μια ολοκληρη μερα να κοπανιεσαι την τηγανια δεν ειναι σιγουρο οτι θα την παρεις !!
Που να παω....Σε λιγο αρχιζει η γαμιολα η ανεμοτρατα και θα ξεπατωνει τον τοπο παλι !!!
Αστο μιλαω για πολυ πονο στην Σαμο....Στους φουρνους μια απο τα ιδια απ'οτι μαθαινω...
Ο πάπας στην Ικαρια κραταει καποια ψαρια,,,,Λες να τα αφησουν οι Ικαριωτες για μενα...???
Αστο λοιπον...μονο πικρα θα παρω απο το ψαρεμα....
Τουλαχιστον με τα μπαρουτασκαγα κανω τον χαβαλε μου....τα εχω και στο τραπεζι μου ξεκουραστα!!!

Την εχω γλεντησει την θαλασσα φιλε τις καλες εποχες....εδω στην Σαμο...
Για να μην σου πω για ψαριες στην Ερυθρα Θαλασσα ....γιατι τοτε ειναι που δεν θα με πιστεψεις οχι μονο εσυ...αλλα κανενας !!! :)
 
Για να μην σου πω για ψαριες στην Ερυθρα Θαλασσα ....γιατι τοτε ειναι που δεν θα με πιστεψεις οχι μονο εσυ...αλλα κανενας !!! :)
Τι έκανες στην Ερυθρά ;;;
Όλο εκπλήξεις είσαι.

Είχα φίλο στην Ερυθρά.
Μου έχει πει ιστορίες.

Η θάλασσα ποτέ δεν κέρδισε όπως το κυνήγι.
Μόνο από το ψαροτούφεκο θυμάμαι πολύ όμορφες στιγμές.

Όταν είχα χρόνο και είπα να ασχοληθώ με συρτή βυθού το μόνο που έβγαλα και άξιζε είναι μια 7κιλη σφυρίδα.
Ξύπνα στις 4.00, κάνε δόλωμα, κράτα το ζωντανό, αλλαγή μέρους, ανίχνευση, πάνω κάτω, ... δεν είχα υπομονή.

Πριν μερικά χρόνια είχα μαζέψει τα πάντα από εξοπλισμό για συρτή βυθού αλλά τα έδωσα σχεδόν όλα.
2 φορές πήγα.

Ίσως όταν σταματήσω τα γουρούνια να με ξαναπιάσει. :)
Αν δεν είχα τον μικρό θα είχα σουτάρει και την βάρκα.

Ο τόπος εδώ είναι βαθύς, αλλά καμμένος.
Έχω φίλους που ψαρεύουν μέρες για 1 ψάρι.
Καλό ψάρι βέβαια, αλλά από το πρωί μέχρι το απόγευμα.

Το μόνο που έχει μείνει για να πεις ότι αξίζει τον κόπο είναι κανένα θράψαλο.

Καλαμάρια θέλουν ξενύχτια.
Τα ξέρω αρκετά καλά αυτά.

Αν δεν βρέξεις κώλο, ψάρια δεν τρως, έτσι λένε και έχουν δίκιο.
Εγώ τον έχω βρέξει αρκετά με το ψαροντούφεκο οπότε μου έφυγε νωρίς η κάψα της βάρκας.

Αν συγκρίνεται κάτι με το κυνήγι, αυτό είναι μόνο το ψαροτούφεκο.
 
Έχω κάνει φαντάρος στο Καρλοβασι...
Κι εγώ, άνοιξη-καλοκαίρι του 2002 (2002 Α ΕΣΣΟ). ΣΤΡ πυροβολικού. Η περιοχή λεγόταν Ζαχαραίικα και το στρατοπεδάκι το χώριζε ο κεντρικός δρόμος στα 2. Από τη μια τα κτήρια με τους κοιτώνες και από την άλλη ο όρχος με τα φορτηγά και τα κανόνια. Αναρωτιέμαι τι να απέγινε εκείνο το στρατόπεδο που ήταν μικρό και λέγανε πως θα κλείσει και θα γίνει φυλάκιο. Κύριε Νίκο, που είστε από το Καρλόβασι μήπως γνωρίζετε?
 
Κι εγώ, άνοιξη-καλοκαίρι του 2002 (2002 Α ΕΣΣΟ). ΣΤΡ πυροβολικού. Η περιοχή λεγόταν Ζαχαραίικα και το στρατοπεδάκι το χώριζε ο κεντρικός δρόμος στα 2. Από τη μια τα κτήρια με τους κοιτώνες και από την άλλη ο όρχος με τα φορτηγά και τα κανόνια. Αναρωτιέμαι τι να απέγινε εκείνο το στρατόπεδο που ήταν μικρό και λέγανε πως θα κλείσει και θα γίνει φυλάκιο. Κύριε Νίκο, που είστε από το Καρλόβασι μήπως γνωρίζετε?


Καλημερα Μπενετο !!! Εχει χρονια που εχει κλεισει αυτο το στρατοπεδο.....οπως και μερικα αλλα.
Τοτε θυμαμαι να ''κλαιει'' το Καρλοβασι.....γιατι αδιασαν τα σπιτια που νοικιαζαν οι στρατιωτικοι !!!
Εαν δεν ειχε το Πανεπιστημιο.....το Καρλοβασι θα ειχε πεθανει....Ενα κωλοχωρι του κερατα θα ηταν!!!
Το πανεπιστημιο εδωσε πολυ ζωη εδω φιλε μου!!!
 
Ατυχώς η θάλασσα έχει αδειάσει, ρηχά - βαθιά...:(

Πριν 20 χρόνια με δυο πεταχτάρια της πλακάς , καλοκαίρι στο νησί, το απόγευμα που έφευγαν οι κολυμβητές, μάζευα θυμάμαι μια χούφτα καβουράτα από τα βοτσαλάκια (πάνε κι αυτά!)... με μια μπύρα στο χέρι σε 2-3 ώρες έπαιρνα 5-6 λίγδες για πλάκα...

Σήμερα για να πάρεις πέντε ψάρια(σσ. και αν...) πρέπει να σου φύγουν τα κλαπέτα!

Να βρεις τόπο, να ταιριάζει ο καιρός, η μέρα, δολώματα, καλαμίδια, εξοπλισμοί, ξενύχτια....
 
Τι έκανες στην Ερυθρά ;;;
Όλο εκπλήξεις είσαι.

Είχα φίλο στην Ερυθρά.
Μου έχει πει ιστορίες.

Η θάλασσα ποτέ δεν κέρδισε όπως το κυνήγι.
Μόνο από το ψαροτούφεκο θυμάμαι πολύ όμορφες στιγμές.

Όταν είχα χρόνο και είπα να ασχοληθώ με συρτή βυθού το μόνο που έβγαλα και άξιζε είναι μια 7κιλη σφυρίδα.
Ξύπνα στις 4.00, κάνε δόλωμα, κράτα το ζωντανό, αλλαγή μέρους, ανίχνευση, πάνω κάτω, ... δεν είχα υπομονή.

Πριν μερικά χρόνια είχα μαζέψει τα πάντα από εξοπλισμό για συρτή βυθού αλλά τα έδωσα σχεδόν όλα.
2 φορές πήγα.

Ίσως όταν σταματήσω τα γουρούνια να με ξαναπιάσει. :)
Αν δεν είχα τον μικρό θα είχα σουτάρει και την βάρκα.

Ο τόπος εδώ είναι βαθύς, αλλά καμμένος.
Έχω φίλους που ψαρεύουν μέρες για 1 ψάρι.
Καλό ψάρι βέβαια, αλλά από το πρωί μέχρι το απόγευμα.

Το μόνο που έχει μείνει για να πεις ότι αξίζει τον κόπο είναι κανένα θράψαλο.

Καλαμάρια θέλουν ξενύχτια.
Τα ξέρω αρκετά καλά αυτά.

Αν δεν βρέξεις κώλο, ψάρια δεν τρως, έτσι λένε και έχουν δίκιο.
Εγώ τον έχω βρέξει αρκετά με το ψαροντούφεκο οπότε μου έφυγε νωρίς η κάψα της βάρκας.

Αν συγκρίνεται κάτι με το κυνήγι, αυτό είναι μόνο το ψαροτούφεκο.

Τι να πρωτο πω βρε φιλε !!!
Η επιλογη μου να την κοπανησω απο την Αθηνα και να ερθω Σαμο με δικαιωσε!!!
Αλλαξε η ποιοτητα ζωης μου....Στην Αθηνα δεν ηξερα τι θα πει κυνηγι και ψαρεμα....εκει ειχα αλλα
ενδιαφεροντα.
Εδω επεσα με τα ''μουτρα'' στο κυνηγι και το ψαρεμα !!!
Μου λες για ψαροντουφεκο.....ΟΛΑ τα ειδη ψαρεματος εχω κανει....Μεχρι ψαροντουφεκο με μπουκαλα
εχω κανει....Τοτε ειχε πολλα ψαρια φιλε....και ειχε και πολυ κυνηγι !!!! Τωρα τα τελευταια 5 χρονια παει κατα
διαολου το κυνηγι....Και για φασσα και τσιχλα λεω....Λαγο ευτυχως εχουμε ακομα!!!
Δεν λεω για περδικες και καποιους φασιανους που αφηνει ο συλλογος.....Αυτα πεθαινουν πριν
αγριεψουν !!
Το ψαρεμα και αυτο αισθητη η μειωση των ψαριων τα 7-8 τελευταια χρονια....Το μπουγαζι μεταξυ
Σαμου - Φουρνοι εχει πεθανει πριν τουλαχιστον 10-15 χρονια !!!
Στην Ερυθρα που με ρωτας....Εχω κανει 6 χρονια στην Σαουδικη Αραβια....
Πηρα για πρωτη φορα με την Εταιρεια ΠΕΤΡΟΛΑ του Λατση με ειδικοτητα μηχανικος Αυτ/των....
Και κατεληξα αρχιμηχανικος στις δραγες της ΑΡΧΙΡΙΔΟΝ του Καρπιδα!!!
Μην με περνάς για κανα ''φλουφλη'' μεταξωτο....επειδη ειμαι Αθηναιος.... Εχω ριξει πολυ δουλεια
στην ζωη μου.....αλλα ειχα το καλο να εχω πανω απ'ολα τον ΝΙΚΟ.
Οι κινεζοι λενε....Ο ελεφαντας εαν πεσει κατω....και ο βατραχος τον κλωτσαει....Ο Ελεφαντας ημουν εγω..
Απο μενα εξαρτιοταν ολη μου η οικογενεια μου...Αυτος ηταν ο λογος που παντα προσεχα τον ελεφαντα!!!
Τωρα τοσα ψαρια που εχει η Ερυθρα ουτε στον υπνο μας δεν τα εχουμε δει εδω στην Ελλαδα,,,,
Ναι δεν εχουν την νοστιμιά που εχουν τα ψαρια της Μεσογειου.....Αλλα μην ''ακους''.....παιζει μεγαλο
ρολο το πως θα φτιαξεις το ψαρι !!
Ειχα ενα ''καμαρωτο'' που εφτιαχνε καφεδες στην δραγα....Εχω φαει το ποιο νοστημο ψαρι απο τα
χερια του....Φιλιπινεζος ηταν !!!
Επιανα πολλα ψαρια τα ''ναυτακια'' που ειχαμε στην δραγα....αυτοι συμπληρωναν την σωληναρια πισω
στην δραγα οσο αυτη ''περπαταγε''....Πακιστανους και Ινδους ειχαμε!!! Αυτο που μου ειχε κανει φοβερη
εντυπωση ηταν οι Ινδοι !!!! Ολα τα παιδια με Πανεπιστημιακη μορφωση...Φοβερα ευγενικα ατομα...αλλα
ηταν λιγο ''μεταξωτοι'' σε σχεση με τους Πακιστανους πανω στην δουλεια....Ωστοσο σε κερδιζαν με την
ευγενεια τους !!!
Ακου τωρα για τον μαγειρα ''καμαρωτο'' που ειχαμε...Οπως ειπα επιανα ψαρια τα παιδια... Μια μερα
διαλεγει ενα ψαρι σκαρος ηταν ( παπαγαλους τους ελεγαν εκει ) ....ηταν 3 κιλα ψαρι.
Μου λεει ''τσιφ'' να στο φτιαξω να το φας ??? Που να το φτιαξεις βρε του λεω....Ενα πετρογκαζ για
καφεδες ειχαμε. Θα στο φτιαξω...μην σε νοιαζει...μου λεει !!! Ακου φιλαρα μου ....Παιρνει μια λαμαρινα
και πλακωνει στο Αλατι...εκανε εκανε ενα ''στρωμα'' 2 εκατοστα επανω με αλατι. Το βαζει ακαθαριστο
επανω στο αλατι και το σκεπαζει με αλατι...
Οταν το εφερε....το αλατι ειχε κανει κρουστα επανω στο ψαρι....Εβγαλε το αλατι μαζι με την πετσα
και τα εντοσθια του ψαριου και εμεινε καθαρο το κρεας του !!! Δυσκολα θα ξεχασω την γευση και την νοστιμια εκεινου του Ψαριου !!!
Να σου πω αλλο ενα....και να κλεισω το ''σεντονι''.....γιατι μπορει να γραφω χρονια για τις εμπειριες μου
στην Σ, Αραβια. !!!
Με την ανοχη μου....Ειχαν φτιαξει εναν τετραγωνο κιουρτο απο μπετοβεργα και πλεγμα...1,5χ1,5 φιλε!!
Δεν σηκωνοταν με χερια....Με το κρενι του ριμουλκου το ριχναμε και το σηκωναμε....
Το καλυτεροτερο δολωμα.....για ροφους- στειρες - αργιοσκαρους ( με το καρουμπαλο ) η ΓΛΥΣΤΡΙΔΑ !!
ΝΑΙ οπως τα λεω....Πολλες φορες λισβωνε ο κιουρτος απο το βαρος των ψαριων !!!
Απιστευτα χρονια....ομορφα....παραλληλα δυσκολα με πολυ δουλεια....Αλλα τα λεφτα παρα πολλα !!! :)

ΥΓ, Χρηστο το εχεις υπ'οψιν σου....το γνωριζεις οτι οι Ιταλοι ψαρευουν τις μεγαλες τουνες ( ''τερατα'' )
με κραχτη ??? ;)

ΥΓ.2 Εχω τετοιο ''εργαλειο'' φιλε !!! :)
 
Last edited:
Τι να πρωτο πω βρε φιλε !!!
Η επιλογη μου να την κοπανησω απο την Αθηνα και να ερθω Σαμο με δικαιωσε!!!
Αλλαξε η ποιοτητα ζωης μου....Στην Αθηνα δεν ηξερα τι θα πει κυνηγι και ψαρεμα....εκει ειχα αλλα
ενδιαφεροντα.
Εδω επεσα με τα ''μουτρα'' στο κυνηγι και το ψαρεμα !!!
Μου λες για ψαροντουφεκο.....ΟΛΑ τα ειδη ψαρεματος εχω κανει....Μεχρι ψαροντουφεκο με μπουκαλα
εχω κανει....Τοτε ειχε πολλα ψαρια φιλε....και ειχε και πολυ κυνηγι !!!! Τωρα τα τελευταια 5 χρονια παει κατα
διαολου το κυνηγι....Και για φασσα και τσιχλα λεω....Λαγο ευτυχως εχουμε ακομα!!!
Δεν λεω για περδικες και καποιους φασιανους που αφηνει ο συλλογος.....Αυτα πεθαινουν πριν
αγριεψουν !!
Το ψαρεμα και αυτο αισθητη η μειωση των ψαριων τα 7-8 τελευταια χρονια....Το μπουγαζι μεταξυ
Σαμου - Φουρνοι εχει πεθανει πριν τουλαχιστον 10-15 χρονια !!!
Στην Ερυθρα που με ρωτας....Εχω κανει 6 χρονια στην Σαουδικη Αραβια....
Πηρα για πρωτη φορα με την Εταιρεια ΠΕΤΡΟΛΑ του Λατση με ειδικοτητα μηχανικος Αυτ/των....
Και κατεληξα αρχιμηχανικος στις δραγες της ΑΡΧΙΡΙΔΟΝ του Καρπιδα!!!
Μην με περνάς για κανα ''φλουφλη'' μεταξωτο....επειδη ειμαι Αθηναιος.... Εχω ριξει πολυ δουλεια
στην ζωη μου.....αλλα ειχα το καλο να εχω πανω απ'ολα τον ΝΙΚΟ.
Οι κινεζοι λενε....Ο ελεφαντας εαν πεσει κατω....και ο βατραχος τον κλωτσαει....Ο Ελεφαντας ημουν εγω..
Απο μενα εξατριοταν ολη μου η οικογενεια μου...Αυτος ηταν ο λογος που παντα προσεχα τον ελεφαντα!!!
Τωρα τοσα ψαρια που εχει η Ερυθρα ουτε στον υπνο μας δεν τα εχουμε δει εδω στην Ελλαδα,,,,
Ναι δεν εχουν την νοστιμιά που εχουν τα ψαρια της Μεσογειου.....Αλλα μην ''ακους''.....παιζει μεγαλο
ρολο το πως θα φτιαξεις το ψαρι !!
Ειχα ενα ''καμαρωτο'' που εφτιαχνε καφεδες στην δραγα....Εχω φαει το ποιο νοστημο ψαρι απο τα
χερια του....Φιλιπινεζος ηταν !!!
Επιανα πολλα ψαρια τα ''ναυτακια'' που ειχαμε στην δραγα....αυτοι συμπληρωναν την σωληναρια πισω
στην δραγα οσο αυτη ''περπαταγε''....Πακιστανους και Ινδους ειχαμε!!! Αυτο που μου ειχε κανει φοβερη
εντυπωση ηταν οι Ινδοι !!!! Ολα τα παιδια με Πανεπιστημιακη μορφωση...Φοβερα ευγενικα ατομα...αλλα
ηταν λιγο ''μεταξωτοι'' σε σχεση με τους Πακιστανους πανω στην δουλεια....Ωστοσο σε κερδιζαν με την
ευγενεια τους !!!
Ακου τωρα για τον μαγειρα ''καμαρωτο'' που ειχαμε...Οπως ειπα επιανα ψαρια τα παιδια... Μια μερα
διαλεγει ενα ψαρι σκαρος ηταν ( παπαγαλους τους ελεγαν εκει ) ....ηταν 3 κιλα ψαρι.
Μου λεει ''τσιφ'' να στο φτιαξω να το φας ??? Που να το φτιαξεις βρε του λεω....Ενα πετρογκαζ για
καφεδες ειχαμε. Θα στο φτιαξω...μην σε νοιαζει...μου λεει !!! Ακου φιλαρα μου ....Παιρνει μια λαμαρινα
και πλακωνει στο Αλατι...εκανε εκανε ενα ''στρωμα'' 2 εκατοστα επανω με αλατι. Το βαζει ακαθαριστο
επανω στο αλατι και το σκεπαζει με αλατι...
Οταν το εφερε....το αλατι ειχε κανει κρουστα επανω στο ψαρι....Εβγαλε το αλατι μαζι με την πετσα
και τα εντοσθια του ψαριου και εμεινε καθαρο το κρεας του !!! Δυσκολα θα ξεχασω την γευση και την νοστιμια εκεινου του Ψαριου !!!
Να σου πω αλλο ενα....και να κλεισω το ''σεντονι''.....γιατι μπορει να γραφω χρονια για τις εμπειριες μου
στην Σ, Αραβια. !!!
Με την ανοχη μου....Ειχαν φτιαξει εναν τετραγωνο κιουρτο απο μπετοβεργα και πλεγμα...1,5χ1,5 φιλε!!
Δεν σηκωνοταν με χερια....Με το κρενι του ριμουλκου το ριχναμε και το σηκωναμε....
Το καλυτεροτερο δολωμα.....για ροφους- στειρες - αργιοσκαρους ( με το καρουμπαλο ) η ΓΛΥΣΤΡΙΔΑ !!
ΝΑΙ οπως τα λεω....Πολλες φορες λισβωνε ο κιουρτος απο το βαρος των ψαριων !!!
Απιστευτα χρονια....ομορφα....παραλληλα δυσκολα με πολυ δουλεια....Αλλα τα λεφτα παρα πολλα !!! :)

ΥΓ, Χρηστο το εχεις υπ'οψιν σου....το γνωριζεις οτι οι Ιταλοι ψαρευουν τις μεγαλες τουνες ( ''τερατα'' )
με κραχτη ??? ;)

ΥΓ.2 Εχω τετοιο ''εργαλειο'' φιλε !!! :)
Eγώ πάλιν νοσταλγώ τα σκυλλάδικα o_Oo_Oσε παρόδους της Ομόνοιας που έπαιζαν μόνο
νησιώτικα καί τα πιάτα έπεφταν βροχή κι'ήταν καί αληθινά τότε .
Αν καθόσουν πρώτο τραπέζι πίστα κινδύνευες άμεσα .....sarcastic.
 
Eγώ πάλιν νοσταλγώ τα σκυλλάδικα o_Oo_Oσε παρόδους της Ομόνοιας που έπαιζαν μόνο
νησιώτικα καί τα πιάτα έπεφταν βροχή κι'ήταν καί αληθινά τότε .
Αν καθόσουν πρώτο τραπέζι πίστα κινδύνευες άμεσα .....sarcastic.
...ρε συ Λάμπη με πήγανε μια φορά μικρό κατι φίλοι ("αλητάμπουρες")(σε εισαγωγικά το βάλα)...αλλα στα κλαρίνα οχι στα νησιώτικα, παιδάκι στη σχολή ήμουνα!....ήθελες πανοπλία εκεί μέσα!!!...αλλα φάση, άλλη φάση....;).sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
...ρε συ Λάμπη με πήγανε μια φορά μικρό κατι φίλοι ("αλητάμπουρες")(σε εισαγωγικά το βάλα)...αλλα στα κλαρίνα οχι στα νησιώτικα, παιδάκι στη σχολή ήμουνα!....ήθελες πανοπλία εκεί μέσα!!!...αλλα φάση, άλλη φάση....;).sarcastic..sarcastic..sarcastic.
.sarcastic..sarcastic..sarcastic.ακριβώς .....τρέχαμε να πιάσουμε γωνιά .
 
Eγώ πάλιν νοσταλγώ τα σκυλλάδικα o_Oo_Oσε παρόδους της Ομόνοιας που έπαιζαν μόνο
νησιώτικα καί τα πιάτα έπεφταν βροχή κι'ήταν καί αληθινά τότε .
Αν καθόσουν πρώτο τραπέζι πίστα κινδύνευες άμεσα .....sarcastic.

Να σου κατι που ισως δεν το ξερεις....Οι Κυπριοι μια γροθια ολοι στην Σ. Αραβια...!!!!
Ελληνες ειμαστε ολοι....Αλλα εμεις ειχαμε τους ρουφιανους και τους τσακωμους μας....
Οι Κυπριοι ΠΟΤΕ....Μια γροθια ΟΛΟΙ !!!
Γνωρισα ολες τις ρατσες του κοσμου εκει κατω.....Σαν τους Κυπριους δεν ειχε αλλους !!!
ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ !!!.RESPECT.
 
Ατυχώς η θάλασσα έχει αδειάσει, ρηχά - βαθιά...:(

Πριν 20 χρόνια με δυο πεταχτάρια της πλακάς , καλοκαίρι στο νησί, το απόγευμα που έφευγαν οι κολυμβητές, μάζευα θυμάμαι μια χούφτα καβουράτα από τα βοτσαλάκια (πάνε κι αυτά!)... με μια μπύρα στο χέρι σε 2-3 ώρες έπαιρνα 5-6 λίγδες για πλάκα...

Σήμερα για να πάρεις πέντε ψάρια(σσ. και αν...) πρέπει να σου φύγουν τα κλαπέτα!

Να βρεις τόπο, να ταιριάζει ο καιρός, η μέρα, δολώματα, καλαμίδια, εξοπλισμοί, ξενύχτια....
Μηχανισμοί, αόρατα εργαλεία, ζωντανά δολώματα και δεν συμαζεύεται.

Τις τσιπουράρες μικρός τις έπιανα με πεταχτάρι της συμφοράς.

Πηγαίναμε με τον πατέρα μου με την παλιά βάρκα και φεύγαμε από το μέρος γιατί βγάζαμε όλο γόπες. Όσες ήθελες.
Λέγαμε, πάμε αλλού να πιάσουμε κάνα λυθρίνι.
Χάνους τεράστιους (τηγανιτούς τους πεθαίνω)
Τώρα για να πιάσω χάνους πρέπει να κάνω απόσταση 7 μίλια.

Το έχω γυρίσει στο slow με τεχνητά τώρα περισσότερο για τον μικρό, εγώ βαριέμαι αχαχα
Αν πω να οργανωθώ και να πάω από έξω περισσότερα θα πιάσω :)

Καλοκαίρι παλιότερα πήγαινα 3-4 φορές την εβδομάδα για ώρες.
Τώρα ούτε να το ακούω δεν θέλω.
Μόνο πρωί, απόγευμα.

Μεγαλώσαμε κάπτεν.
Όλα μας φταίνε.
 
Back
Top