Παρουσίαση Φυσιγγίων

Με αφορμή το "χειρουργείο" του Σάκη, δυο δοκιμές σε τενεκέ στα 42 μέτρα (με κορδέλα) με το 2* με το πλαγιοκαννο Baikal 18.4 4*-2*.
N-speed 34 gr. N6 και παρθενικό φυσίγγι mb32 1.80x34 n6 σε maxam καλυκα με τασκοφ βυσμα και 57.7 πατημα. Η δοκιμή είχε γίνει μέσα Νοεμβρίου περυσι.
Αν είχα γεμίσει με Cx2000 και λίγο πατημα παραπανω ίσως είχα και πιο καλή συγκέντρωση ακόμα, αλλά όπως είπα ήταν το πρωτο μου φυσιγγι.


 
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-57#post-485900

Επανερχομαι στην συζητηση που ειχαμε για την δοσολογια της tecna καποια χρονια πισω..
Αλλα αυτο που νομιζω οτι εχει σημασια μεσα απο αυτες τις δοκιμες ειναι οτι κ τα δυο ηταν μαλακα φυσιγγια καταλληλα κ για δικαννα..
κα οτι για μια ακομα φορα βλεπουμε οτι πολλες φορες τα γραμμαρια των σκαγιων(..απο μονα τους..δεν μας λενε αν ενα φυσιγγι ειναι "δυνατο" η οχι...



κυνηγος και φυση οκτωμβριος 2000:

maionchi lepre 37γρ,σκαγια ν3 3,3mm,καψουλι 686,πυριτιδα tecna 1,90γρ,συγκεντρωτηρας αποσπωμενου πατου,κλεισιμο στα 57,8mm..
Μεση τιμη αρχικης ταχυτητας 378,9m/s..
ταχυτητα στα 10μ 334,6 m/s..
Η μεση τιμη της πιεσης στην θαλαμη διαμορφωθηκε σε πολυ χαμηλα επιπεδα,σε σχεση με το προωθουμενο φορτιο σκαγιων,μολις 515 bars.
Απο καννη με πληρη συσφιξη απεδωσαν το εκπληκτικο ποσοστο του 82%..

Κυνηγος και φυση Ιανουαριος 2001:

Maionchi anatra 40γρ,σκαγια ν4 3,1mm,καψουλι 688,πυριτιδα tecna 1,95γρ,συγκεντρωτηρας αποσπωμενου πατου,κλεισιμο στα 57,4mm..
Μεση τιμη αρχικης ταχυτητας 395 m/s..
ταχυτητα στα 10μ 331,8 m/s..
Μεση τιμη πιεσης στην θαλαμη 560,4 bars..
Απο καννη με πληρη συσφιξη απεδωσαν συγκεντρωσεις της ταξης του 74%...
 
Με αφορμή το "χειρουργείο" του Σάκη, δυο δοκιμές σε τενεκέ στα 42 μέτρα (με κορδέλα) με το 2* με το πλαγιοκαννο Baikal 18.4 4*-2*.
N-speed 34 gr. N6 και παρθενικό φυσίγγι mb32 1.80x34 n6 σε maxam καλυκα με τασκοφ βυσμα και 57.7 πατημα. Η δοκιμή είχε γίνει μέσα Νοεμβρίου περυσι.
Αν είχα γεμίσει με Cx2000 και λίγο πατημα παραπανω ίσως είχα και πιο καλή συγκέντρωση ακόμα, αλλά όπως είπα ήταν το πρωτο μου φυσιγγι.

Θα του αλλάξουμε βύσμα σε αυτό το setup αργότερα....
 
Με αφορμή το "χειρουργείο" του Σάκη, δυο δοκιμές σε τενεκέ στα 42 μέτρα (με κορδέλα) με το 2* με το πλαγιοκαννο Baikal 18.4 4*-2*.
N-speed 34 gr. N6 και παρθενικό φυσίγγι mb32 1.80x34 n6 σε maxam καλυκα με τασκοφ βυσμα και 57.7 πατημα. Η δοκιμή είχε γίνει μέσα Νοεμβρίου περυσι.
Αν είχα γεμίσει με Cx2000 και λίγο πατημα παραπανω ίσως είχα και πιο καλή συγκέντρωση ακόμα, αλλά όπως είπα ήταν το πρωτο μου φυσιγγι.


Απο τις φωτο τι συμπερασματα εβγαλες Αριστο ;
 
Απο τις φωτο τι συμπερασματα εβγαλες Αριστο ;
Δημήτρη ήθελα να δω τι κάνει ένα φυσίγγι ιδιογομωσης με ένα εμπορικό και ήταν το πρώτο μου φυσίγγι με μηδενική εμπειρία, οχι ότι τώρα έχω αλλά κάτι εχω πάρει μυρωδιά!
Μετα απο αυτή την εικόνα αξίζει να ασχοληθείς με την Ιδιογομωση!!!
Και να συμπληρώσω ότι το N-speed είχε πιο πολυ ανάκρουση από το ιδιογομωσης!
 
Είχα την εντύπωση ότι το συγκεκριμένο ήταν με C7 κοντά στο 1.65γρ.
Ίσως υπάρχουν αλλαγές στην C7 στις νέες παρτίδες.
Και εγώ στο 1,85γραμμαρια το βρήκα .......και η απορία μου για αυτή την πυρίτιδα που γεμιζω και γω ακόμα πλανάται..........άρα είναι διαφορετική αυτή που χρησιμοποιεί η nsi η είναι θέμα βύσματος και πατήματος στο κλείσιμο δεν μπορώ να ξέρω........
 

Attachments

  • nsi.jpg
    nsi.jpg
    505,9 KB · Προβολές: 8
Νομιζω η εικονα δεν είναι σωστή. Αυτό εννοείς?
Για το ίδιο φυσίγγι πρόκειται.
Η δικιά σου φωτό είναι είναι από την ιστοσελίδα της κατασκευάστριας εταιρείας NSI και αυτή που έβαλα εγώ από την ιστοσελίδα του Έλληνα αντιπροσώπου. Κάνε κλικ στα δύο link που παραθέτω και θα δεις του λόγου το αληθές.
 
Για το ίδιο φυσίγγι πρόκειται.
Η δικιά σου φωτό είναι είναι από την ιστοσελίδα της κατασκευάστριας εταιρείας NSI και αυτή που έβαλα εγώ από την ιστοσελίδα του Έλληνα αντιπροσώπου. Κάνε κλικ στα δύο link που παραθέτω και θα δεις του λόγου το αληθές.
Σωστός
 
Καλησπέρα. Δυο σκοπευτικά φυσίγγια 28 γρ. της CLEVER MIRAGE μου έδωσε σήμερα στο σκοπευτήριο ο φίλος @Γιάννης-Χανια ... Ακριβές σειρές, με 23 χιλ. πάφυλα επινικελωμένο, και με σκάγια 6% αντιμονίου, απ'ότι μου είπε ... PRO EXTRA SPORTING σε πράσινο κάλυκα με συγκεντρωτήρα Piston skeet του Gualandi και μπαρούτη 206 V, και PRO EXTRA σκέτο σε μαύρο κάλυκα, συγκεντρωτήρα αγνώστου ταυτότητος και μπαρούτη κατά πάσαν πιθανότητα PSB-5 ... Και στα δυο καψούλι 688 και σκάγια Νο. 7,5 ... Μια ελάχιστη / ανεπαίσθητη διαφορά στη διάμετρο των σκαγιών παρατήρησα, στο πρώτο βγήκαν 12,5 σκάγια/γρ. και στο δεύτερο 13,1 σκ/γρ. Μερικά που μέτρησα με το παχύμετρο έπαιξαν στα 2,35 - 2,36 - 2,37 έως 2,40 χιλ.

View attachment 13621
View attachment 13622
View attachment 13623
View attachment 13624
Συνέχεια στο επόμενο ποστ ....->
Στέλιο τα έριξες τα φυσίγγια αυτά? Θα ήθελα πληροφορίες και εντυπώσεις. Ενδιαφέρον το πράσινο pro extra sporting με piston skeet. Αλλα και το άλλο το μαύρο pro extra μάλιστα έχει βγεί και εξελιγμένη έκδοση pro extra evolution. Θα ήθελα πληροφορίες από όποιον τα έχει ρίξει σε σκοπευτήριο.
 
Στέλιο τα έριξες τα φυσίγγια αυτά? Θα ήθελα πληροφορίες και εντυπώσεις. Ενδιαφέρον το πράσινο pro extra sporting με piston skeet. Αλλα και το άλλο το μαύρο pro extra μάλιστα έχει βγεί και εξελιγμένη έκδοση pro extra evolution. Θα ήθελα πληροφορίες από όποιον τα έχει ρίξει σε σκοπευτήριο.
Τώρα είδα την ερώτηση. Όχι δεν τα έριξα. Δυο μόνο φυσίγγια από το καθένα μου είχε δώσει ο Γιάννης για σφάξιμο, όπως είχα γράψει πιο πάνω. Αυτός πάντως τα έριχνε εκείνη την ημέρα (με Beretta 692) και νομίζω κι ο Μήτσος με το Guerini Summit, και ήταν και οι δυο πολύ ευχαριστημένοι.

Δε θυμάμαι αν έχει παρουσιάσει κανείς το Lambro Series 5 ... Αλλά μιας και πήρα σήμερα ένα κουτάκι (για να ολοκληρώσω τη σύγκριση με τα Σειρά 2, Σειρά 3, και πράσινο sporting) έσφαξα ένα όταν γύρισα σπίτι, και το ανεβάζω:
IMG_20200622_194929.jpg
IMG_20200622_195224.jpg
IMG_20200622_200005.jpg
IMG_20200622_200300.jpg
IMG_20200622_200611.jpg

Κλείσιμο στα 57,20 χιλιοστά, με ελάχιστο πάτημα του βύσματος (σχεδόν καθόλου).
Σκάγια διαμέτρου 2,15 - 2,25 mm ... περίπου 16,7 σκάγια/γραμ.
Παλαιότερα είχα ξαναπάρει (όταν πρωτοβγήκαν, το 2014), κι έριξα τώρα μια ματιά στις σημειώσεις μου, είχε όλα τα συστατικά ίδια, μόνο τότε την πυρίτιδα (206V) την είχα βρει 1,39 γρ. και το κλείσιμο στα 57,4mm. Επίσης τότε τα είχα πάρει σε Νο.8 (2,3mm - 14,7 σκ/γρ. - 410 σύνολο).
Θυμάμαι είχα πάρει και μια φάσσα πριν μερικά χρόνια με ένα από αυτά, με το μονόκαννο Baikal, σε απόσταση 30-35 μ. ξερή !!! ;)
 
Παλαιότερα είχα ξαναπάρει (όταν πρωτοβγήκαν, το 2014), κι έριξα τώρα μια ματιά στις σημειώσεις μου, είχε όλα τα συστατικά ίδια, μόνο τότε την πυρίτιδα (206V) την είχα βρει 1,39 γρ. και το κλείσιμο στα 57,4mm. Επίσης τότε τα είχα πάρει σε Νο.8 (2,3mm - 14,7 σκ/γρ. - 410 σύνολο).
Λοιπόν, κοιτάζοντας και πιο κάτω τις σημειώσεις μου, βλέπω ότι είχα ξαναπάρει και το Σεπτέμβρη 2016, σε Νο. 7,5 αυτή τη φορά (περίπου 12,6 σκ/γρ. - συνολικά 355 σκάγια), και σε αυτό την πυρίτιδα (πάλι 206V φυσικά) την είχα βρει 1,41 γρ. !!!! :oops:
 
Λοιπόν, κοιτάζοντας και πιο κάτω τις σημειώσεις μου, βλέπω ότι είχα ξαναπάρει και το Σεπτέμβρη 2016, σε Νο. 7,5 αυτή τη φορά (περίπου 12,6 σκ/γρ. - συνολικά 355 σκάγια), και σε αυτό την πυρίτιδα (πάλι 206V φυσικά) την είχα βρει 1,41 γρ. !!!! :oops:
Απειροελάχιστη η διαφορά...
 
Λοιπόν, κοιτάζοντας και πιο κάτω τις σημειώσεις μου, βλέπω ότι είχα ξαναπάρει και το Σεπτέμβρη 2016, σε Νο. 7,5 αυτή τη φορά (περίπου 12,6 σκ/γρ. - συνολικά 355 σκάγια), και σε αυτό την πυρίτιδα (πάλι 206V φυσικά) την είχα βρει 1,41 γρ. !!!! :oops:
Στέλιο δηλαδή η διαφορά κοντά στα δυο ευρώ το κουτί , το σειρά 2 με το σειρά 5 είναι απόλυτα δικαιολογημενη , βάση των υλικών .
 
Τώρα είδα την ερώτηση. Όχι δεν τα έριξα. Δυο μόνο φυσίγγια από το καθένα μου είχε δώσει ο Γιάννης για σφάξιμο, όπως είχα γράψει πιο πάνω. Αυτός πάντως τα έριχνε εκείνη την ημέρα (με Beretta 692) και νομίζω κι ο Μήτσος με το Guerini Summit, και ήταν και οι δυο πολύ ευχαριστημένοι.

Δε θυμάμαι αν έχει παρουσιάσει κανείς το Lambro Series 5 ... Αλλά μιας και πήρα σήμερα ένα κουτάκι (για να ολοκληρώσω τη σύγκριση με τα Σειρά 2, Σειρά 3, και πράσινο sporting) έσφαξα ένα όταν γύρισα σπίτι, και το ανεβάζω:
View attachment 14068
View attachment 14069
View attachment 14070
View attachment 14071
View attachment 14072

Κλείσιμο στα 57,20 χιλιοστά, με ελάχιστο πάτημα του βύσματος (σχεδόν καθόλου).
Σκάγια διαμέτρου 2,15 - 2,25 mm ... περίπου 16,7 σκάγια/γραμ.
Παλαιότερα είχα ξαναπάρει (όταν πρωτοβγήκαν, το 2014), κι έριξα τώρα μια ματιά στις σημειώσεις μου, είχε όλα τα συστατικά ίδια, μόνο τότε την πυρίτιδα (206V) την είχα βρει 1,39 γρ. και το κλείσιμο στα 57,4mm. Επίσης τότε τα είχα πάρει σε Νο.8 (2,3mm - 14,7 σκ/γρ. - 410 σύνολο).
Θυμάμαι είχα πάρει και μια φάσσα πριν μερικά χρόνια με ένα από αυτά, με το μονόκαννο Baikal, σε απόσταση 30-35 μ. ξερή !!! ;)
περιμενουμε την συγκριση σου στελιο οποτε βρεις χρονο.
 
Στέλιο τα έριξες τα φυσίγγια αυτά? Θα ήθελα πληροφορίες και εντυπώσεις. Ενδιαφέρον το πράσινο pro extra sporting με piston skeet. Αλλα και το άλλο το μαύρο pro extra μάλιστα έχει βγεί και εξελιγμένη έκδοση pro extra evolution. Θα ήθελα πληροφορίες από όποιον τα έχει ρίξει σε σκοπευτήριο.
Καλησπέρα. Δυο σκοπευτικά φυσίγγια 28 γρ. της CLEVER MIRAGE μου έδωσε σήμερα στο σκοπευτήριο ο φίλος @Γιάννης-Χανια ... Ακριβές σειρές, με 23 χιλ. πάφυλα επινικελωμένο, και με σκάγια 6% αντιμονίου, απ'ότι μου είπε ... PRO EXTRA SPORTING σε πράσινο κάλυκα με συγκεντρωτήρα Piston skeet του Gualandi και μπαρούτη 206 V, και PRO EXTRA σκέτο σε μαύρο κάλυκα, συγκεντρωτήρα αγνώστου ταυτότητος και μπαρούτη κατά πάσαν πιθανότητα PSB-5 ... Και στα δυο καψούλι 688 και σκάγια Νο. 7,5 ... Μια ελάχιστη / ανεπαίσθητη διαφορά στη διάμετρο των σκαγιών παρατήρησα, στο πρώτο βγήκαν 12,5 σκάγια/γρ. και στο δεύτερο 13,1 σκ/γρ. Μερικά που μέτρησα με το παχύμετρο έπαιξαν στα 2,35 - 2,36 - 2,37 έως 2,40 χιλ.

View attachment 13621
View attachment 13622
View attachment 13623
View attachment 13624
Συνέχεια στο επόμενο ποστ ....->
@Γιάννης-Χανια @dimitrisliou καλησπέρα από ότι μου έγραψε ο Στέλιος έχετε ρίξει τα φυσίγγια αυτά? Θα ήθελα εντυπώσεις και πληροφορίες καθώς και αν έχετε ρίξει και το pro extra evolution. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Άσκοπα πήγε και η σημερινή βόλτα στο σκοπευτήριο ... Δεν μπορέσαμε να ρίξουμε σπόρτινγκ, αφού ετοίμασαν τα γήπεδα για τους πανελλήνιους αγώνες Trap - Skeet του ερχόμενου σαββατοκύριακου. Τουλάχιστον τα είπαμε λίγο με φίλους, πήρα κι ένα φυσιγγάκι για σφάξιμο, από ένα φίλο που έκανε προπόνηση στο Trap ...
NSI DUE JAPAN SPECIAL - TRAP (24 gr No.7,5
IMG_20200624_210907.jpg
IMG_20200624_211149.jpg

IMG_20200624_211915.jpg
IMG_20200624_212008.jpg
IMG_20200624_212351.jpg
Τα σκάγια καλά φαίνονται, σχετικά ομοιόμορφα, η διάμετρος λίγο (ελάχιστα) μεγαλύτερη από την θεωρητική διάμετρο 2,4 mm του No 7,5 (μερικά που μέτρησα με παχύμετρο έπαιζαν στα 2,45 - 2,47 mm) φαίνεται κι από τον συνολικό αριθμό τους (281), το σύνηθες στα τραποφύσιγγα είναι γύρω στα 295.
Η δόση της πυρίτιδας (Vectan AS-24) είναι μάλλον κανονική (προς λίγο χαμηλή ίσως). Μου έκανε εντύπωση πάντως, η διαφορά στη δόση, από κάποια άλλα φυσίγγια με την ίδια πυρίτιδα, που είχα ανοίξει παλιότερα:
Lambro Series 2 - 24gr No 7,5 (Trap) .......... 1,25 gr / 688
Lambro Series 2 - 24gr No 9,5 (Skeet) ........1,20 - 1,22 gr / 688
Αλλά κυρίως από ένα που είχε βγάλει η Lambro πριν 2 χρόνια σε Νο 8,5 σε μπλε κάλυκα (δεν ξέρω αν βγαίνει ακόμη):
Lambro Trap - 24gr Νο 8,5 .............. 1,13 gr / 686 !!!!
 
Back
Top