Παρουσίαση Φυσιγγίων

Κατι ολιγον παλαιον και λιαν ισχυρον.. .sarcastic.

lambro biturbo ν5 διαμετρου 2,8mm κ βαρος 35,59γρ ..Καλυκας lambro france με καψουλι χρωματος μαυρου..συγκεντρωτηρας snia gt κ πυριτιδα tecna με βαρος 2,05γρ..κλεισιμο 57,2mm..
View attachment 12404
View attachment 12405


ΥΓ Τελικα τα εισαγωμενα φυσιγγια που αφησαν ιστορια στην χωρα μας ηταν ως επι το πλειστον μαλακά κ ανεκτα σε ανακρουση..
Και αντιθετα τα Ελληνικα που αφησαν ιστορια ηταν ως επι το πλειστον δυναμιτες κ βεβαια μαζι με την ιστορια τους αφησαν πισω τους κ καποιες μικροζημιες να τα θυμιζουν..
Κι εγώ σε ίδιο φυσίγγι ίδιας χρονολογίας σε Ν4 τόσο τη βρήκα τη δοσολογία της tecna στο 2,02
 
Αν είναι πάνω απο 20 ετών τότε η Tecna γεμιζόταν 1.65 -1.70 Χ 36 ....o_Oo_Oo_Oo_O
Σιγουρα??λιγο χαμηλα μου φαινεται..
Εδω αναφερονται καποια φυσιγγια της nsi με tecna οι δοσεις τους πριν 10 χρονια..
https://www.migratoria.it/forum/for...ucce/10942-nobel-sport-speciale-palombe/page2
οποτε παλια θα ηταν σιγουρα λιγο ποιο αυξημενες..


Ένα 20ετίας + RC3 πράσινο 35 γρ της συλλογής είναι στο 1.60
Ειχε σιγουρα tecna γιατι η Rc ειναι κ λιγο "μυστηρια".
 
Σιγουρα??λιγο χαμηλα μου φαινεται..
Εδω αναφερονται καποια φυσιγγια της nsi με tecna οι δοσεις τους πριν 10 χρονια..
https://www.migratoria.it/forum/for...ucce/10942-nobel-sport-speciale-palombe/page2
οποτε παλια θα ηταν σιγουρα λιγο ποιο αυξημενες..



Ειχε σιγουρα tecna γιατι η Rc ειναι κ λιγο "μυστηρια".
Aυτή την πρασινη ναι την έχω στην πιό παλιά έκδοση 1.60Χ35
Πριν 10+ ακόμη χρόνια το ίδιο αυτό το Rc3 πράσινο το γέμιζε 1.75 Χ 36.5-37 .....παρότι έγραφε 35 γρ
Να ρωτήσω κάτι πρός όλους .Η CHEDDITE ITALY ποιά πυρίτιδα πολύ όμοια με Α1 τετραγωνα φυλλίδια χρησιμοποιεί για 36 γρ ;
 
Tάσο οι δοσολογίεςτου Ιταλού είναι πρόσφατες του 2010 ..
Ίδιες υπάρχουν στο modomirino
Eγώ μιλώ για παλιάαα πολύ παλιάαα
Συμφωνω..Απλως προσπαθω να σου πω οτι αν πριν 10 χρονια ειχαν αυτη την δοσολογια φαντασου στα διπλα+ χρονια..
Γενικα τοτε δεν πιστευω να υπηρχε καμμια πυριτιδα (απο αυτες που εξακολουθουν να παραγονται ) με δοση χαμηλοτερη απο την αντιστοιχη σημερινη...
 
Συμφωνω..Απλως προσπαθω να σου πω οτι αν πριν 10 χρονια ειχαν αυτη την δοσολογια φαντασου στα διπλα+ χρονια..
Γενικα τοτε δεν πιστευω να υπηρχε καμμια πυριτιδα (απο αυτες που εξακολουθουν να παραγονται ) με δοση χαμηλοτερη απο την αντιστοιχη σημερινη...
Έχεις λάθος αγαπητέ .
Αφού σου εξηγώ ότι το biturbo γεμιζόταν απο την lambro στο 1.80 me 688 και ήταν σφικτό καθότι τα lot γεμίζονταν στο 1.70-1.75 (super caccia maionchi τότε στο 1.75 χ38 αν θυμάμαι καλώς )
Με τα σημερινά lot το 1.80 Χ 36 θεωρείται κλανιά ...με το συμπάθειο.
 
Aυτή την πρασινη ναι την έχω στην πιό παλιά έκδοση 1.60Χ35
Πριν 10+ ακόμη χρόνια το ίδιο αυτό το Rc3 πράσινο το γέμιζε 1.75 Χ 36.5-37 .....παρότι έγραφε 35 γρ
Να ρωτήσω κάτι πρός όλους .Η CHEDDITE ITALY ποιά πυρίτιδα πολύ όμοια με Α1 τετραγωνα φυλλίδια χρησιμοποιεί για 36 γρ ;
Α1 speciale
 
Λιγο αδιναμο.1.85χ36 την γεμηζα.αλα η rc αλαζη χρωματα στης μπαρουτες κατα παραγελια.οποτε δεν μπορεις ποτε με σηγουρια να πεις τηποτα
Μήπως είναι CH6 ?Πήρα απο ένα φίλο ένα εμπορικό 36 γρ που μούπε τα καλύτερα
 
Aυτή την πρασινη ναι την έχω στην πιό παλιά έκδοση 1.60Χ35
Πριν 10+ ακόμη χρόνια το ίδιο αυτό το Rc3 πράσινο το γέμιζε 1.75 Χ 36.5-37 .....παρότι έγραφε 35 γρ
Να ρωτήσω κάτι πρός όλους .Η CHEDDITE ITALY ποιά πυρίτιδα πολύ όμοια με Α1 τετραγωνα φυλλίδια χρησιμοποιεί για 36 γρ ;
Τελικα μονο εγω ξερω οτι η Α1 speciale ειναι πυριτιδα αποκλειστικα για 34 γρ ;;;; κανενας στην Ελλαδα δεν ξερει η ακουσει την Α1χ36 ;;;;;
 
χριστός ανέστη χρονιά πολλά ηθελα να ρωτήσω αν γνωριζει καποιος συνάδελφός τα φυσίγγια fantom΄, για να μου πι τι γνώμη του ευχάριστο εκ το προτέρων
Γειά σου φίλε μου!! :)
Πέρασε εδώ κ ρώτα μας ότι θες για αυτά τα φυσίγγια και για ποιά ενδιαφέρεσαι ακριβώς.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Κυνηγετικά-είδη-fantom.2976/
 
Έχεις λάθος αγαπητέ .
Αφού σου εξηγώ ότι το biturbo γεμιζόταν απο την lambro στο 1.80 me 688 και ήταν σφικτό καθότι τα lot γεμίζονταν στο 1.70-1.75 (super caccia maionchi τότε στο 1.75 χ38 αν θυμάμαι καλώς )
Με τα σημερινά lot το 1.80 Χ 36 θεωρείται κλανιά ...με το συμπάθειο.
Λαμπη απο οτι ελεγαν κ οι πιο "ειδικοι" απο εμενα το παλιο μπιτουρμπο(που ανεβασα φωτο)ηταν μια κοντρα δοση της εποχης εκεινης..Η μικρη μου ενσταση ειναι οτι θεωρω καπως λιγο το 1,65-70×36 με tecna που λες οτι ισχυε πριν απο 20 χρονια..χωρις αυτο να σημαινει οτι κ το 2γρx36 του παλιου μπιτουρμπο ηταν νορμαλ..

Μια που τα αναφερες ειπα να βαλω μαχαιρι κ σε ενα maionchi super caccia ν3 διαμετρου 3,3mm κ βαρους 37,52γρ,καψουλι κοκκινου χρωματος,συγκεντρωτηρας αποσπωμενου πατου,
πυριτιδα tecna με βαρος 1,83γρ κ κλεισιμο στα 56,7mm...
20200426_184949.jpg
20200426_185248.jpg
 
Back
Top