Παρουσίαση Φυσιγγίων

Βαγγέλη 688 1.55χ32 είναι για τσίχλες και μικροπούλια .
Αν δέν έχεις LB6 ξαναδοκίμαστο με Ηλιόπουλο 22 και μείνε πιό ψηλά στο τελικό κλείσιμο .Πιό ρηχό ρέλι .,
Το speed 33.50 γρ είναι C7 686 1.68-1.70 X 33.5 6* πάλιν με antigelo
Ευχαριστώ Λάμπη...... Έχω Lb6 ελληνικό και φελο 13 και 16 mm. Ελπίζω να κάνει......θα το δοκιμάσω!
 
Ευχαριστώ Λάμπη...... Έχω Lb6 ελληνικό και φελο 13 και 16 mm. Ελπίζω να κάνει......θα το δοκιμάσω!
΄Βαγγέλη πώς αντιγράφουμε εμείς οι απλοί ιδιογομωτές ένα φυσίγγι που μας αρέσει ........
Απαραίτητα εργαλεία ένας chrony M1 κι'ένας τηλεφωνικός κατάλογος που πάντα βάζω στα 30 μ.
Ρίχνω το classica μέσω του chrony στο 1-1.5 μ καί πάνω στον κατάλογο όχι χαρτόνια κλπ
Βλέπω την ένδειξη του chrony π.χ 410 m/s και παίρνω και βλέπω που σταμάτησαν (σελίδα)3 σκάγια μαζί .
Αυτή είναι η max διάτρηση του .Στα 30μ ένα νο.6 που καταβάλλει εύκολα φάσσα -πέρδικα φθάνει τις 180+σελ τηλεφωνικού καταλόγου .
Ξεκινώ μετά με το δικό μου set up με τον ίδιο τρόπο μέχρι να πιάσω τις επιδόσεις αυτού που θέλω να κοπιάρω ...o_Oo_Oo_O
 
Ευχαριστώ Λάμπη...... Έχω Lb6 ελληνικό και φελο 13 και 16 mm. Ελπίζω να κάνει......θα το δοκιμάσω!
Βαγγέλη τόστησα με LB6 ελληνικό και λόγω πάχους του συγκεντρωτήρα ο κενός χώρος που μένει για κλείσιμο είναι λίγος για βύσμα lb6
Μένει μετά βίας σε κάλυκα 68.40 ένας χώρος 11 χιλ.Είναι λίγος
Αν έχεις maxam με το καψούλι του βάλε αυτόν ,συμπίεσε τον φελλό πρίν το βάλεις μέσα στον lb6 να πάρει ''κάτσιμο ''και μετά .
 
΄Βαγγέλη πώς αντιγράφουμε εμείς οι απλοί ιδιογομωτές ένα φυσίγγι που μας αρέσει ........
Απαραίτητα εργαλεία ένας chrony M1 κι'ένας τηλεφωνικός κατάλογος που πάντα βάζω στα 30 μ.
Ρίχνω το classica μέσω του chrony στο 1-1.5 μ καί πάνω στον κατάλογο όχι χαρτόνια κλπ
Βλέπω την ένδειξη του chrony π.χ 410 m/s και παίρνω και βλέπω που σταμάτησαν (σελίδα)3 σκάγια μαζί .
Αυτή είναι η max διάτρηση του .Στα 30μ ένα νο.6 που καταβάλλει εύκολα φάσσα -πέρδικα φθάνει τις 180+σελ τηλεφωνικού καταλόγου .
Ξεκινώ μετά με το δικό μου set up με τον ίδιο τρόπο μέχρι να πιάσω τις επιδόσεις αυτού που θέλω να κοπιάρω ...o_Oo_Oo_O
Το ίδιο περίπου κάνω Λάμπη!!! Τα φυσίγγια με αποσπώμενο πάτο τα έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση και ειδικά το classica και το παλιό formula 206 ! Απίστευτα φυσίγγια ........και λόγω αυτών είμαι τόσο αυστηρος κριτής με τα δικά μου! Μόνο με την ,sipe ενα setup 1,55x33 νούμερο 7,5 με 5%αντιμονιο και sg 25 και το ίδιο με lb6 και αλεύρι μου έδωσαν αντίστοιχες συγκεντρώσεις.........
 
Το ίδιο περίπου κάνω Λάμπη!!! Τα φυσίγγια με αποσπώμενο πάτο τα έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση και ειδικά το classica και το παλιό formula 206 ! Απίστευτα φυσίγγια ........και λόγω αυτών είμαι τόσο αυστηρος κριτής με τα δικά μου! Μόνο με την ,sipe ενα setup 1,55x33 νούμερο 7,5 με 5%αντιμονιο και sg 25 και το ίδιο με lb6 και αλεύρι μου έδωσαν αντίστοιχες συγκεντρώσεις.........
Αυτό με την sipe & LB6 με πόσο κενό απο τα σκάγια αφήνεις Βαγγέλη ;
Όσο αφήνεις σ'αυτό και σου δουλεύει με τελικό κλείσιμο Α τό ίδιο ακριβώς να αφήνεις σε όλα τα set up LB6
 
Last edited:
Κατι ολιγον παλαιον και λιαν ισχυρον.. .sarcastic.

lambro biturbo ν5 διαμετρου 2,8mm κ βαρος 35,59γρ ..Καλυκας lambro france με καψουλι χρωματος μαυρου..συγκεντρωτηρας snia gt κ πυριτιδα tecna με βαρος 2,05γρ..κλεισιμο 57,2mm..
20200425_165636.jpg
20200425_165851.jpg


ΥΓ Τελικα τα εισαγωμενα φυσιγγια που αφησαν ιστορια στην χωρα μας ηταν ως επι το πλειστον μαλακά κ ανεκτα σε ανακρουση..
Και αντιθετα τα Ελληνικα που αφησαν ιστορια ηταν ως επι το πλειστον δυναμιτες κ βεβαια μαζι με την ιστορια τους αφησαν πισω τους κ καποιες μικροζημιες να τα θυμιζουν..
 
Last edited:
Τελικα τα εισαγωμενα φυσιγγια που αφησαν ιστορια στην χωρα μας ηταν ως επι το πλειστον μαλακά κ ανεκτα σε ανακρουση..
Και αντιθετα τα Ελληνικα που αφησαν ιστορια ηταν ως επι το πλειστον δυναμιτες κ βεβαια μαζι με την ιστορια τους αφησαν πισω τους κ καποιες μικροζημιες να τα θυμιζουν..
Μ'αυτά άρχισα Τάσο και με την προτροπή του θείου που ήταν ναυτικός και κυνηγούσα με το όπλο του μια ρεμι 1100 , lambro να πας να πάρεις μην σου πασάρει ο μπαράκιας τίποτα σαβουρες .sarcastic. μου έλεγε από το τηλέφωνο, αγαπημένο του το demi ακόμα αυτό ρίχνει. Ο λόγος που το γύρισα στα ιταλικά ήταν αυτός που αναφέρεις παραπάνω η μικρότερη ανακρουση τους αν και πάνω κάτω στις ίδιες γομωσεις έπαιζα. Φυσικά η εποχή και ο τόπος παίζουν σημαντικό ρόλο στην γενική εικόνα ενός φυσιγγιου, έχω δει πολλά φυσίγγια να τα κλανουν στην πρωινή υγρασία.
 
σφαξτε βρε παιδια και κανα 16αρι-20αρι ...πηξαμε στα12αρια.... .sarcastic.
καταλαβα,θες πρωτα να δεις τα υλικα κλπ κ μετα θα δεις αν κ ποιο διαμετρημα απο τα δυο θα αγορασεις....sarcastic.
Εγω παντως με οπλα για κατσουλιερηδες(για να πειραξω κ τον φιλο μου τον Κωστα..)δεν ασχολουμαι.. .sarcastic.
 
καταλαβα,θες πρωτα να δεις τα υλικα κλπ κ μετα θα δεις αν κ ποιο διαμετρημα απο τα δυο θα αγορασεις....sarcastic.
Εγω παντως με οπλα για κατσουλιερηδες(για να πειραξω κ τον φιλο μου τον Κωστα..)δεν ασχολουμαι.. .sarcastic.
Καλά καλά που θα παει .yel. .very funny.
 
καταλαβα,θες πρωτα να δεις τα υλικα κλπ κ μετα θα δεις αν κ ποιο διαμετρημα απο τα δυο θα αγορασεις....sarcastic.
Εγω παντως με οπλα για κατσουλιερηδες(για να πειραξω κ τον φιλο μου τον Κωστα..)δεν ασχολουμαι.. .sarcastic.

Μπα...οι τιμες στα καλα ονοματα και των 16 και των 20 ειναι ααπο 10 ευρω και πανω...
Μονο οι γνωστοι (και φυσικα θα προτιμησω Ελληνικα) Ελληνες επαγγελματιες Ιδιογωμωτες κρατουν χαμηλες τιμες και εχουν και αξιολογα φυσσιγια...fgr
Απλα μπάφιασα να βλεπω ολο 12αρια.....hair.
 
Μπα...οι τιμες στα καλα ονοματα και των 16 και των 20 ειναι ααπο 10 ευρω και πανω...
Μονο οι γνωστοι (και φυσικα θα προτιμησω Ελληνικα) Ελληνες επαγγελματιες Ιδιογωμωτες κρατουν χαμηλες τιμες και εχουν και αξιολογα φυσσιγια...fgr
Απλα μπάφιασα να βλεπω ολο 12αρια.....hair.
Αν και τα χω ξανανεβασει παλιότερα σε αλλο θεμα εδώ νομίζω είναι το ποιο κατάλληλο , να ανοίξει βέβαια και το ματάκι μας λίγο. .sarcastic.

sawmills near my location



Δοκιμή ποιο πολύ στο σκοπευτήριο βέβαια, πραγματικά clay busting φυσιγγακι και σε αρκετά μακρινά πιατάκια με τσοκ skeet που δείχνει ότι είναι αρκετά συγκεντρωτικό.
 
Κατι ολιγον παλαιον και λιαν ισχυρον.. .sarcastic.

lambro biturbo ν5 διαμετρου 2,8mm κ βαρος 35,59γρ ..Καλυκας lambro france με καψουλι χρωματος μαυρου..συγκεντρωτηρας snia gt κ πυριτιδα tecna με βαρος 2,05γρ..κλεισιμο 57,2mm..
View attachment 12404
View attachment 12405


ΥΓ Τελικα τα εισαγωμενα φυσιγγια που αφησαν ιστορια στην χωρα μας ηταν ως επι το πλειστον μαλακά κ ανεκτα σε ανακρουση..
Και αντιθετα τα Ελληνικα που αφησαν ιστορια ηταν ως επι το πλειστον δυναμιτες κ βεβαια μαζι με την ιστορια τους αφησαν πισω τους κ καποιες μικροζημιες να τα θυμιζουν..
Aυτό το biturbo μ'έβαλε σε σκέψεις ποιάς χρονολογίας είναι .Με τα παλιά lot Tecna η Lambro το γέμιζε 1.80 Χ36 ,τόχω μετρημένο αφού πήρα απο τον ξάδελφο εντυπωσιασμένος απο την καταβολή (στουπί) πέρδικας σε βολή 40+ μέτρων
 
Aυτό το biturbo μ'έβαλε σε σκέψεις ποιάς χρονολογίας είναι
Πανω απο 20 ετων..Αφων Λαμπρου στο λεω γιατι δεν πιστευω να εισαγωντουσαν τοτε στην Κυπρο..

Με τα παλιά lot Tecna η Lambro το γέμιζε 1.80 Χ36
Μετα που τα πηρε ο Ναυπλιωτης ναι..
Δεν ειναι τοσο οτι αλλαξε το lot της tecna αλλα ηθελε να τα "μαλακωσει" κ ο ιδιος προφανως για να καταφερει να παρει πιστοποιητικο cip...
 
Πανω απο 20 ετων..Αφων Λαμπρου στο λεω γιατι δεν πιστευω να εισαγωντουσαν τοτε στην Κυπρο..


Μετα που τα πηρε ο Ναυπλιωτης ναι..
Δεν ειναι τοσο οτι αλλαξε το lot της tecna αλλα ηθελε να τα "μαλακωσει" κ ο ιδιος προφανως για να καταφερει να παρει πιστοποιητικο cip...
Αν είναι πάνω απο 20 ετών τότε η Tecna γεμιζόταν 1.65 -1.70 Χ 36 ....o_Oo_Oo_Oo_O
Ένα 20ετίας + RC3 πράσινο 35 γρ της συλλογής είναι στο 1.60
 
Back
Top