Παρουσίαση Φυσιγγίων

Λάμπη το κιτρινωπο χρώμα το παρατηρω σε παλία φυσίγγια που ανοίγω 10ετίας και βάλε και πίστευα ότι ειναι απο την πολυκαιρία .Επηρεάζει και η πυρίτιδα?
Ναί η χημική της σύσταση .
Διβασικές -τροποποιημένες, αυτές αφήνουν αυτή την κιτρινάδα στο βύσμα .
 
Αυτος ειναι απο winchester 36gr hi brass επιχαλκωμένα.
View attachment 12371
Τα αμερικάνικα μήν τα χαλάς .Καθότι ούτε ίδιες πυρίτιδες θα βρείς ,ούτε βύσματα.
Επίσης ούτε RC μην χαλάς διότι αλλάζει χρώματα συνήθως στις πυρίτιδες .
Ελληνικά & NSI μόνο . Είναι πολυ υποβοηθητικό στην απόκτηση εμπειριών .
 
Τα αμερικάνικα μήν τα χαλάς .Καθότι ούτε ίδιες πυρίτιδες θα βρείς ,ούτε βύσματα.
Επίσης ούτε RC μην χαλάς διότι αλλάζει χρώματα συνήθως στις πυρίτιδες .
Ελληνικά & NSI μόνο . Είναι πολυ υποβοηθητικό στην απόκτηση εμπειριών .
Το συγκεκριμένο το έκοψα για να δω ποσο σκληρά σκάγια είχε.Μου ειχε βραχεί στην λίμνη και ειχε σαπισει το μεταλλο οπότε ηταν ευκαιρια,πάντως το βυσμα με τα χωρισμένα πτερυγια και με τα πολύ μαλακά πέταλα είναι ολα τα λεφτά.
 
58.2mm κλεισιμο 21mm βυσμα και συνολικο υψος βυσματος 43mm
Αυτό που είναι πολύ υποβοηθητικό σε ένα ιδιογομωτή για να σχηματίσει μια καλή εικόνα ανοίγοντας καλά εμπορικά ,είναι η επιλογή φυσιγγίων με ίδια πυρίτιδα και βύσμα που αλλάζουν δοσολογία -ύψος ανάλογα με το βάρος σκαγιών .
Έχω μελετήσει όλη την σειρά NSI με Tecna & antigelo (due pezzi borra ) .Percorso caccia ,super caccia ,prestige ,colombus ,lepre κλπ με φυσίγγια ίδιας χρονολογίας .
Για να βρώ ένα μπούσουλα καί σε πρακτικό επίπεδο .Καί δοκιμές με chrony + αποτύπωση συγκέντρωσης -διάτρησης
 
206 S στο 1.90 ακούγεται πολυ για το υπάρχον τώρα .Μπορεί πιο παλιά να ήταν τετοια η δοσολογία .Απο το κιτρινωπό χρώμα της φούστας ίσως αναδεικνύεται μια τροποποίηση στην πυρίτιδα
Το είχα ανοίξει προ καιρού και μου φαινόταν σαν τη 206 s. Το είχα ξανακλεισει για να μη χάσω τα υλικά και χθες που το έκοψα πάλι κάτι δε μου ταίριαζε με την πυρίτιδα. Είναι πιο πρασινωπή και πιο σκουροχρωμη από τη 206 καθώς και το χρώμα της είναι λάδι.
 
Αυτό που είναι πολύ υποβοηθητικό σε ένα ιδιογομωτή για να σχηματίσει μια καλή εικόνα ανοίγοντας καλά εμπορικά ,είναι η επιλογή φυσιγγίων με ίδια πυρίτιδα και βύσμα που αλλάζουν δοσολογία -ύψος ανάλογα με το βάρος σκαγιών .
Έχω μελετήσει όλη την σειρά NSI με Tecna & antigelo (due pezzi borra ) .Percorso caccia ,super caccia ,prestige ,colombus ,lepre κλπ με φυσίγγια ίδιας χρονολογίας .
Για να βρώ ένα μπούσουλα καί σε πρακτικό επίπεδο .Καί δοκιμές με chrony + αποτύπωση συγκέντρωσης -διάτρησης
Κατάλαβα τι λές Λάμπη.
Και εγω δεν κοιτάζω να αντιγραψω κανένα εμπορικό απλά να στήσω ένα δικό μού για το οπλο μου...
 
Κατάλαβα τι λές Λάμπη.
Και εγω δεν κοιτάζω να αντιγραψω κανένα εμπορικό απλά να στήσω ένα δικό μού για το οπλο μου...
Μα δέν είναι κακό-ντροπή να πώ ότι αντιγράφω μια εταιρεία που έχει όλα τα μέσα να φτιάξει το τέλειο φυσίγγι
Προσωπικά μετά που είδα τι έκανε το percorso 36γρ καί το classica 32γρ με C7 προσπάθησα στο κατά δύναμη να τα αντιγράψω .:D
 
Μα δέν είναι κακό-ντροπή να πώ ότι αντιγράφω μια εταιρεία που έχει όλα τα μέσα να φτιάξει το τέλειο φυσίγγι
Προσωπικά μετά που είδα τι έκανε το percorso 36γρ καί το classica 32γρ με C7 προσπάθησα στο κατά δύναμη να τα αντιγράψω .:D
Percorso δεν εχω ριξει αλλά το classica αλλο πραγμα......
Κατακρεουργουσε τα πουλιά...
 
Λες να το στησω για φασσα και παπί? με μπριζωσες κανονικά τωρα
Δέν γνωρίζω απο παπιά φίλε αλλά φάσσα έναρξη θερίζει .
Αντιγραφή του classica ειναι ή του percorso;
Αυτό είναι το classica 32gr NSI
 
Πολύ ωραια τσιχλοφύσιγγα, τίμια, τα έριχνα αποκλειστικά μέχρι που έκλεισε. Τα τελευταία χρόνια στο μαγαζί καθόταν η Ουρανία αν δεν κάνω λάθος, μιλάμε όμως για πάνω από 10 χρόνια πριν...
Έτσι είναι ο Δηλαβερης είχε βιοτεχνία φυσιγγιον στον Ασπρόπυργο. Μετά άνοιξε μαγαζί στο Αιγάλεω απέναντί απο έναν οπλουργο (δεν θυμάμαι το όνομα του)και το δούλευε η κόρη του η Ουράνια. Δυνατά φυσίγγια αρκετή μπαρούτι πολλές πιέσεις και ότι αυτό συνεπάγεται. Τώρα δεν υπάρχει η βιοτεχνία αυτή.
 
Έτσι είναι ο Δηλαβερης είχε βιοτεχνία φυσιγγιον στον Ασπρόπυργο. Μετά άνοιξε μαγαζί στο Αιγάλεω απέναντί απο έναν οπλουργο (δεν θυμάμαι το όνομα του)και το δούλευε η κόρη του η Ουράνια. Δυνατά φυσίγγια αρκετή μπαρούτι πολλές πιέσεις και ότι αυτό συνεπάγεται. Τώρα δεν υπάρχει η βιοτεχνία αυτή.
Σωστός, απέναντι από τον Χριστάκο ήταν.
 
Βρήκα στα αρχεία μου ένα classica σε Νο.3/0 σκάγια o_O
688 C7 1.72 X 33.80 6* 57.00 ακριβώς ......
Ξέρεις Λάμπη τι με προβλημάτισε με τα nsi...... Πραγματικά το
Classica είναι έτσι όπως το λες ,αλλά το speend έχει γόμωση 688 1,85x34 με τον ίδιο συγκεντρωτηρα μέσα τον αντιτζελο και αυτό με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι πρόκειται για άλλη πυρίτιδα ίσως την c7 LOW SONIC που δεν κυκλοφορεί εδώ......επίσης αντέγραψα τη δοσολογία του classica με συγκεντρωτηρα SG22 AGUILA 22,GT21 και Ηλιόπουλο 22 αλλά δεν πήρα ικανοποιητική συγκέντρωση......άλλωστε η εταιρεία τη c7 την προτείνη 688 1,55x32
 
Ξέρεις Λάμπη τι με προβλημάτισε με τα nsi...... Πραγματικά το
Classica είναι έτσι όπως το λες ,αλλά το speend έχει γόμωση 688 1,85x34 με τον ίδιο συγκεντρωτηρα μέσα τον αντιτζελο και αυτό με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι πρόκειται για άλλη πυρίτιδα ίσως την c7 LOW SONIC που δεν κυκλοφορεί εδώ......επίσης αντέγραψα τη δοσολογία του classica με συγκεντρωτηρα SG22 AGUILA 22,GT21 και Ηλιόπουλο 22 αλλά δεν πήρα ικανοποιητική συγκέντρωση......άλλωστε η εταιρεία τη c7 την προτείνη 688 1,55x32
Βαγγέλη 688 1.55χ32 είναι για τσίχλες και μικροπούλια .
Αν δέν έχεις LB6 ξαναδοκίμαστο με Ηλιόπουλο 22 και μείνε πιό ψηλά στο τελικό κλείσιμο .Πιό ρηχό ρέλι .,
Το speed 33.50 γρ είναι C7 686 1.68-1.70 X 33.5 6* πάλιν με antigelo
 
Back
Top