Παρουσίαση Φυσιγγίων

Έτσι είναι, και τα 24αρια τώρα είναι σε κάλυκα ΜΑΧΑΜ 10mm, με καψούλι 688.
Το απόγευμα πηγαίνοντας σκοπευτήριο πέρασα και πήρα φυσίγγια, είχε και 24αρια Νο.9,5 (σκήτ) και πήρα 2 κουτιά για δοκιμή.
View attachment 13285

View attachment 13286

View attachment 13287

View attachment 13288

View attachment 13289

Εντύπωση μου έκαναν τα σκάγια, σφαιρικότητα, ομοιομορφία μεγέθους, γυάλισμα, όλα πολύ καλά για 9,5 νούμερο !! ....shake hands.
Έχω βρει πολύ χειρότερα σκάγια σε πολύ ακριβότερα σκητοφύσιγγα ... ;)
Πιστεύω πως αξίζει το συγκεκριμένο για τα λεφτά του είτε σε σκοπευτήριο, είτε σε κυνήγι.
 
Πιστεύω πως αξίζει το συγκεκριμένο για τα λεφτά του είτε σε σκοπευτήριο, είτε σε κυνήγι.


Είναι όντως ένα φυσίγγι που αξίζει, αλλά συνάδελφοι, να θυμόμαστε πως δημιουργήθηκε επειδή ο Ναυπλιώτης έχανε κατά κράτος σε αυτήν την κατηγορία από την εμφάνιση του Κενταύρου, του Ρουμελιώτη και του Fantom... αν δεν ήταν αυτοί θα πληρώναμε ακόμα 5,8 και 6 ευρώ.

Συνεπώς να στηρίξουμε με προτεραιότητα αυτούς γιατί έχει φανεί πως οι μεγάλοι, μόλις βρεθούν σε συνθήκες μονοπωλίου δεν χάνουν ευκαιρία να μας γδάρουν ξανά...
 
Last edited:
Δοκίμασα σήμερα το αριστερά με couvette 6mm +diana 16mm+ κυάθιο SG12 πράσινο με 2 φτερά 6* 57.50
Δοσολογία S4 cx2000 1.55 X 33 N.5 νίκελ .
Αξιόλογη συγκέντρωση στα 35 μ με τσόκ 3* αλλά καί διάτρηση που ανταποκρίνεται στα κριτήρια (μου) καταβολής φάσσας μέχρι και40μ .
Άξιος κ.Νίκο .:):)
 
Δοκίμασα σήμερα το αριστερά με couvette 6mm +diana 16mm+ κυάθιο SG12 πράσινο με 2 φτερά 6* 57.50
Δοσολογία S4 cx2000 1.55 X 33 N.5 νίκελ .
Αξιόλογη συγκέντρωση στα 35 μ με τσόκ 3* αλλά καί διάτρηση που ανταποκρίνεται στα κριτήρια (μου) καταβολής φάσσας μέχρι και40μ .
Άξιος κ.Νίκο .:):)
Τη ποσοστό έβγαλες Λάμπη;;;
 
Δοκίμασα σήμερα το αριστερά με couvette 6mm +diana 16mm+ κυάθιο SG12 πράσινο με 2 φτερά 6* 57.50
Δοσολογία S4 cx2000 1.55 X 33 N.5 νίκελ .
Αξιόλογη συγκέντρωση στα 35 μ με τσόκ 3* αλλά καί διάτρηση που ανταποκρίνεται στα κριτήρια (μου) καταβολής φάσσας μέχρι και40μ .
Άξιος κ.Νίκο .:):)
Καλημέρα Λάμπη!!!! Έχω δοκιμάσει και γω το συγκεκριμένο στήσιμο και όντως δίνει καλές συγκεντρώσεις! Αυτό που με προβληματίζει είναι η διαφορά που προκύπτει στο βάρος της βυσματωσης και είναι περίπου 1,30-1,40 γραμμάρια παραπάνω η σύνθετη βυσματωση από εναν απλό συγκεντρωτηρα! Μήπως αυτή η διαφορά κάνει και τη διαφορά στη συγκέντρωση???????λόγω μείωσης της ταχύτητας?????? Θα άξιζε τον κόπο να δοκιμάσουμε την ίδια γόμωση με 1,40 γραμμάρια σκάγια παραπάνω και συγκεντρωτηρα.........και την γόμωση με την σύνθετη βυσματωση αποσπώμενου Πάτου με 1,40 γραμμάρια σκάγια λιγότερο?????
 
Είναι όντως ένα φυσίγγι που αξίζει, αλλά συνάδελφοι, να θυμόμαστε πως δημιουργήθηκε επειδή ο Ναυπλιώτης έχανε κατά κράτος σε αυτήν την κατηγορία από την εμφάνιση του Κενταύρου, του Ρουμελιώτη και του Fantom... αν δεν ήταν αυτοί θα πληρώναμε ακόμα 5,8 και 6 ευρώ.

Συνεπώς να στηρίξουμε με προτεραιότητα αυτούς γιατί έχει φανεί πως οι μεγάλοι, μόλις βρεθούν σε συνθήκες μονοπωλίου δεν χάνουν ευκαιρία να μας γδάρουν ξανά...
Μπράβο Γρηγόρη, πολύ σημαντικό αυτό που λες. Και να προσθέσω ότι αυτοί οι τρεις έχουν βοηθήσει και για την ύπαρξη του φόρουμ.
 
Καλημέρα Λάμπη!!!! Έχω δοκιμάσει και γω το συγκεκριμένο στήσιμο και όντως δίνει καλές συγκεντρώσεις! Αυτό που με προβληματίζει είναι η διαφορά που προκύπτει στο βάρος της βυσματωσης και είναι περίπου 1,30-1,40 γραμμάρια παραπάνω η σύνθετη βυσματωση από εναν απλό συγκεντρωτηρα! Μήπως αυτή η διαφορά κάνει και τη διαφορά στη συγκέντρωση???????λόγω μείωσης της ταχύτητας?????? Θα άξιζε τον κόπο να δοκιμάσουμε την ίδια γόμωση με 1,40 γραμμάρια σκάγια παραπάνω και συγκεντρωτηρα.........και την γόμωση με την σύνθετη βυσματωση αποσπώμενου Πάτου με 1,40 γραμμάρια σκάγια λιγότερο?????


Βαγγελη ενας Συγκεντρωτηρας Θωδη 16 εχει βαρος 1,90 γραμμαρια ενας gt27 εχει 3,17 και ο ΡΕΧ 3,52.... ΣΕ
καθε σεταπ ειναι υπολογισμενο και το βαρος του βυσματος.... που θα σπρωξει η πυριτιδα....μην προβληματιζεσαι
φιλε!!! ;) :)
 
Καλημέρα Λάμπη!!!! Έχω δοκιμάσει και γω το συγκεκριμένο στήσιμο και όντως δίνει καλές συγκεντρώσεις! Αυτό που με προβληματίζει είναι η διαφορά που προκύπτει στο βάρος της βυσματωσης και είναι περίπου 1,30-1,40 γραμμάρια παραπάνω η σύνθετη βυσματωση από εναν απλό συγκεντρωτηρα! Μήπως αυτή η διαφορά κάνει και τη διαφορά στη συγκέντρωση???????λόγω μείωσης της ταχύτητας?????? Θα άξιζε τον κόπο να δοκιμάσουμε την ίδια γόμωση με 1,40 γραμμάρια σκάγια παραπάνω και συγκεντρωτηρα.........και την γόμωση με την σύνθετη βυσματωση αποσπώμενου Πάτου με 1,40 γραμμάρια σκάγια λιγότερο?????
Καλησπέρα .
Τα ζύγισα κι'έχουν πράγματι 1.7 gr διαφορά βάρος στην βυσμάτωση .
Όπως καί νάχει για τις ζέστες του Αυγούστου πιστεύω θάναι πολύ καλό .
Όπως καί τοS4 12/67.40 cx 2000 1.45 X32 no.7 aquila 22 6* πού ήταν φανταστικό .Αυτό πάει για 1ο στα σίγουρα .
 
Καλησπέρα. Δυο σκοπευτικά φυσίγγια 28 γρ. της CLEVER MIRAGE μου έδωσε σήμερα στο σκοπευτήριο ο φίλος @Γιάννης-Χανια ... Ακριβές σειρές, με 23 χιλ. πάφυλα επινικελωμένο, και με σκάγια 6% αντιμονίου, απ'ότι μου είπε ... PRO EXTRA SPORTING σε πράσινο κάλυκα με συγκεντρωτήρα Piston skeet του Gualandi και μπαρούτη 206 V, και PRO EXTRA σκέτο σε μαύρο κάλυκα, συγκεντρωτήρα αγνώστου ταυτότητος και μπαρούτη κατά πάσαν πιθανότητα PSB-5 ... Και στα δυο καψούλι 688 και σκάγια Νο. 7,5 ... Μια ελάχιστη / ανεπαίσθητη διαφορά στη διάμετρο των σκαγιών παρατήρησα, στο πρώτο βγήκαν 12,5 σκάγια/γρ. και στο δεύτερο 13,1 σκ/γρ. Μερικά που μέτρησα με το παχύμετρο έπαιξαν στα 2,35 - 2,36 - 2,37 έως 2,40 χιλ.

IMG_20200603_211024.jpg
IMG_20200603_211218.jpg
IMG_20200603_211722.jpg
IMG_20200603_211848.jpg
Συνέχεια στο επόμενο ποστ ....->
 
Βαγγελη ενας Συγκεντρωτηρας Θωδη 16 εχει βαρος 1,90 γραμμαρια ενας gt27 εχει 3,17 και ο ΡΕΧ 3,52.... ΣΕ
καθε σεταπ ειναι υπολογισμενο και το βαρος του βυσματος.... που θα σπρωξει η πυριτιδα....μην προβληματιζεσαι
φιλε!!! ;) :)
Ένα σετ απ με την s4 33γρ, πόσο ζυγίζει ο συγκετροτηρας που θα βάλεις; με αυτό το βύσμα να συγκρίνεις την διαφορά βάρους
 
MIRAGE PRO EXTRA ...
View attachment 13628
View attachment 13629
View attachment 13630
................................................
Παλιότερα που τα φέρνε το σκοπευτήριο δεν έτυχε να βρω κάποιο γεμάτο για σφαξιμο , ο συγκεντρωτηρας είναι διασταύρωση gualandi με drago .sarcastic. μάλλον τους φτιάχνουν κατά παραγγελία γι'αυτήν το μονοκοματο ποτηράκι και προκομενο όλα τα λεφτά.
 
Ένα σετ απ με την s4 33γρ, πόσο ζυγίζει ο συγκετροτηρας που θα βάλεις; με αυτό το βύσμα να συγκρίνεις την διαφορά βάρους

Καλημερα Γιαννη!! Δουλευω την SIPE βαζοντας σε σχεση με την ς4 -0.05 περισσοτερη μπαρουτι στην SIPE
στα ιδια σεταπ. Τωρα οταν κλεινω σε αποσπωμενο πατο χωρις φουστα πανω στην πυριτιδα ( δλδ ντιανα ή κουβετ )
παλι ανεβαινω 0.05 πυριτιδα.....οποτε οποιο και αν ειναι το ειδος και το βαρος της βυσματωσης.....ειμαι
καλυμμενος.....αυτο το γνωριζω....και δεν καθομαι να ζυγιζω βυσματα. ;)
 
Για d20 μου μοιάζει η κυρία. Αν ναι θα είναι καλό σετ απ με vzero25
Σύμφωνα με τον αντιπρόσωπο/εισαγωγέα, είναι η 206 V (... αλλά αυτό από μόνο του δεν μου λέει τίποτα).
Σύμφωνα με την εταιρεία NSI που τις παράγει , οι πυρίτιδες 206 SV, 206 V, D20 και 206 S είναι της ίδιας "οικογένειας", και πανομοιότυπες εμφανισιακά, με μια πολύ μικρή διαφορά μόνο στην πυκνότητα, η μια με την άλλη. Επομένως είναι αδύνατον να τις ξεχωρήσουμε μόνο οπτικά, αν δεν συσχετίσουμε και άλλα στοιχεία του φυσιγγίου (βάρος γόμωσης σκαγιών, δόση πυρίτιδας κλπ). Έτσι, λογικά στο εν λόγω φυσίγγι πρόκειται για την 206 V.
Ίσως θα μπορούσε να είναι και η D20 ... αλλά το συγκεκριμένο φυσίγγι υποτίθεται ότι προορίζεται για το Compak sporting, δηλ. κυρίως για σχετικά μικρές και μεσαίες αποστάσεις ... επομένως θα ήταν κάπως αντιφατικό και "παράλογο", από τη μια να του βάζουν το βύσμα Piston-skeet για μεγαλύτερο (υποτίθεται) άνοιγμα της τουφεκιάς, κι από την άλλη να βάζουν μια πυρίτιδα μεγαλύτερης προοδευτικότητας (κι όχι γνήσια 28αρα), που θα το έκανε πολύ συγκεντρωτικό ... Γι' αυτό εγώ προσωπικά αποκλείω την πιθανότητα να είναι D20 ...
 
Σύμφωνα με τον αντιπρόσωπο/εισαγωγέα, είναι η 206 V (... αλλά αυτό από μόνο του δεν μου λέει τίποτα).
Σύμφωνα με την εταιρεία NSI που τις παράγει , οι πυρίτιδες 206 SV, 206 V, D20 και 206 S είναι της ίδιας "οικογένειας", και πανομοιότυπες εμφανισιακά, με μια πολύ μικρή διαφορά μόνο στην πυκνότητα, η μια με την άλλη. Επομένως είναι αδύνατον να τις ξεχωρήσουμε μόνο οπτικά, αν δεν συσχετίσουμε και άλλα στοιχεία του φυσιγγίου (βάρος γόμωσης σκαγιών, δόση πυρίτιδας κλπ). Έτσι, λογικά στο εν λόγω φυσίγγι πρόκειται για την 206 V.
Ίσως θα μπορούσε να είναι και η D20 ... αλλά το συγκεκριμένο φυσίγγι υποτίθεται ότι προορίζεται για το Compak sporting, δηλ. κυρίως για σχετικά μικρές και μεσαίες αποστάσεις ... επομένως θα ήταν κάπως αντιφατικό και "παράλογο", από τη μια να του βάζουν το βύσμα Piston-skeet για μεγαλύτερο (υποτίθεται) άνοιγμα της τουφεκιάς, κι από την άλλη να βάζουν μια πυρίτιδα μεγαλύτερης προοδευτικότητας (κι όχι γνήσια 28αρα), που θα το έκανε πολύ συγκεντρωτικό ... Γι' αυτό εγώ προσωπικά αποκλείω την πιθανότητα να είναι D20 ...
Ναι η d20 με την 206v δύσκολο να τις διακρίνεις από μια φώτο(τις έχω δουλέψει). Ούτε κ έχει λόγο η εταιρία να ψεύδεται
 
Back
Top