Παρουσίαση Φυσιγγίων

Καλημερα και απο δω σε ολα τα παιδια!!!
Εσφαξα ενα φυσεκι της Lambro μαγκνουμ με ατσαλινα σκαγια Ν4. Το μετρησα , το ζυγισα και σας γραφω
το ολο στησιμο του. Ο τυπος ειναι .Lambro - biturbo - STEEL MAGNUM 36 - 3''

Καλυκας 12/76 - NOBEL
YΨΟΣ ρελιασμενου καλυκα 63,70 χιλιοστα - 6 πτυχο .
Βαθος ρελιου 2,20 χιλιοστα
ΣΚΑΓΙΑ ,ατσαλινα Ν4 διαμετρος σκαγιου 3,32 και βαρος 36,14 γραμμαρια.
ΒΥΣΜΑ ( συγκεντρωτηρας ) STEEL 35 με κομμενα πεταλα βαθους 32 χιλιοστων. ( σχεδον μεχρι τον πατο του )
ΠΥΡΙΤΙΔΑ. Μ92ς στο 2,30 .
ΚΑΨΟΥΛΙ - 684

Αυτα για να παρουν μια μικρη ιδεα οσοι φιλοι δεν εχουν ασχοληθει ακομα με ατσαλινα σκαγια.
ΥΓ. Οταν το ριξω θα σας πω αποτελεσματα....και τι ''εδωσε'' απο τα 45 εως και τα 55 μετρα. :)
Από περιέργεια, το βάθος του ρελιού πώς το μετρήσατε;

Ευχαριστούμε για την παρουσίαση.
 
Σταθεροτητα στις κατανομες εχεις με αυτο το στησιμο?Το αμορτιρερ αυτο ειναι κουδουνιστρα μεσα στον Lb6.


Αυτο τωρα απο που το ''εβγαλες'' ??? Τι εννοεις κουδουνιστρα ?? Ο LB6 εχει στο επανω μερος εχει 16,8
διαμετρο και στο κατω μερος που εχει τα 4 ''νευρα'' 16 χιλιοστα. Το δε αμορτισερ εχει 15χιλιοστα διαμετρο.
Τα 5 δεκατα στην διαμετρο απο καθε πλευρα δεν δημιουργουν ''προβλημα'' + οτι εχει το χαρτακι και το βαρος των σκαγιων επανω του.:)

ΥΓ. Παλι το ''δουλεμα'' αρχισες ???;).sarcastic.
 
Αυτο τωρα απο που το ''εβγαλες'' ??? Τι εννοεις κουδουνιστρα ?? Ο LB6 εχει στο επανω μερος εχει 16,8
διαμετρο και στο κατω μερος που εχει τα 4 ''νευρα'' 16 χιλιοστα. Το δε αμορτισερ εχει 15χιλιοστα διαμετρο.
Τα 5 δεκατα στην διαμετρο απο καθε πλευρα δεν δημιουργουν ''προβλημα'' + οτι εχει το χαρτακι και το βαρος των σκαγιων επανω του.:)

ΥΓ. Παλι το ''δουλεμα'' αρχισες ???;).sarcastic.
Και ειπα να μην ξαναμιλησω .sarcastic.
 
Δεν ξέρω αν είχε αναφερθεί.Φυσιγγια lambro series2 24 trap&skeet και 28.Το trap με νομπελ και τα αλλα 2 με maxam.Ποια παραγωγη ειναι πρωτη και ποια δευτερη;
Αυτά με ΜΑΧΑΜ πρέπει να είναι πιο πρόσφατης παραγωγής. Τα 28γρ. που έπαιρνα πέρυσι ήταν σε κάλυκα NOBELSPORT 8mm, όπως επίσης και τα 24αρια (τραπ). Φέτος που ξαναπήρα 28αρια αρχές του χρόνου (Φλεβάρη), ήταν σε ΜΑΧΑΜ 10mm, όπως επίσης και τώρα που ξαναπήρα (μετά την καραντίνα). Trap & skeet δεν πήρα τώρα, αλλά υποθέτω ότι και γι' αυτά ισχύει το ίδιο. (κάλυκας ΜΑΧΑΜ 10mm, αλλά με καψούλι Nobelsport 688 !!!)
 
Αυτά με ΜΑΧΑΜ πρέπει να είναι πιο πρόσφατης παραγωγής. Τα 28γρ. που έπαιρνα πέρυσι ήταν σε κάλυκα NOBELSPORT 8mm, όπως επίσης και τα 24αρια (τραπ). Φέτος που ξαναπήρα 28αρια αρχές του χρόνου (Φλεβάρη), ήταν σε ΜΑΧΑΜ 10mm, όπως επίσης και τώρα που ξαναπήρα (μετά την καραντίνα). Trap & skeet δεν πήρα τώρα, αλλά υποθέτω ότι και γι' αυτά ισχύει το ίδιο. (κάλυκας ΜΑΧΑΜ 10mm, αλλά με καψούλι Nobelsport 688 !!!)
Έτσι πρέπει να 'ναι και εγώ πέρυσι που 'χα πάρει με Nobelsport 8mm ήταν όπως και κάτι 24αρια,πλέον όλα με maxam οτι έχει το 28 δηλαδή θα έχει και το 24!
 
Λαμπη το πρωτο της φωτο με τον bior 14 - και ελικα απο θωδη 20 στην ιδια δοσολογια με τα υπολοιπα
εχει μικροτερο ανοιγμα η τουφεκια στα 15 μετρα με κυλινδρο .....το δευτερο με την ντιανα κατω και το
τριτο με κουβετ και μαλλινη κερωμενη εχουν στα 15 μετρα παρομοιο ανοιγμα 90 εκατοστων. Το 3το φυσεκι
το ολο στησιμο ειναι του Γιαννη Δ. απο το ιδιογομωση...και αυτο με αναποδα τον αποκεντρωτηρα ειναι
αλλου σπουδαιου ιδιογομωτη....τον γνωριζεις...του Μιχαλη Τ.....Ολα τα εχω δοκιμασει δουλευουν αψογα για
πρωτη τουφεκια στην μπεκατσα....Τα δυο με bior 20 ( πρασινο ) αναλογα το στησιμο ..δλδ ποσα σκαγια κατω
και ποσα επανω....εχεις και και την διασπορα που θελεις φιλε!!!
 
Λαμπη το πρωτο της φωτο με τον bior 14 - και ελικα απο θωδη 20 στην ιδια δοσολογια με τα υπολοιπα
εχει μικροτερο ανοιγμα η τουφεκια στα 15 μετρα με κυλινδρο .....το δευτερο με την ντιανα κατω και το
τριτο με κουβετ και μαλλινη κερωμενη εχουν στα 15 μετρα παρομοιο ανοιγμα 90 εκατοστων. Το 3το φυσεκι
το ολο στησιμο ειναι του Γιαννη Δ. απο το ιδιογομωση...και αυτο με αναποδα τον αποκεντρωτηρα ειναι
αλλου σπουδαιου ιδιογομωτη....τον γνωριζεις...του Μιχαλη Τ.....Ολα τα εχω δοκιμασει δουλευουν αψογα για
πρωτη τουφεκια στην μπεκατσα....Τα δυο με bior 20 ( πρασινο ) αναλογα το στησιμο ..δλδ ποσα σκαγια κατω
και ποσα επανω....εχεις και και την διασπορα που θελεις φιλε!!!
k.Nίκο δέν αναφέρομαι στα διασποράς .
Τα δικά σου long range αναφέρομαι .
 
k.Nίκο δέν αναφέρομαι στα διασποράς .
Τα δικά σου long range αναφέρομαι .



Δεν το καταλαβα βρε φιλε!!!!! Ακου το πρωτο στησιμο εχω δοκιμασει μονο....αυτο με το κουβετ κατω και
το ποτηρι απο τζιοβανι 22.... και με 206 και με sipe. To δευτερο στησιμο με φουστα και ποτηρι ηλιοπουλου
δεν το εριξα ακομα....επιασαν οι ζεστες....οταν το ριξω θα σου πω φιλε μου!!!
 
Δεν το καταλαβα βρε φιλε!!!!! Ακου το πρωτο στησιμο εχω δοκιμασει μονο....αυτο με το κουβετ κατω και
το ποτηρι απο τζιοβανι 22.... και με 206 και με sipe. To δευτερο στησιμο με φουστα και ποτηρι ηλιοπουλου
δεν το εριξα ακομα....επιασαν οι ζεστες....οταν το ριξω θα σου πω φιλε μου!!!
Mέ sipe αυτό το δοκιμασμένο με couvette & t;apa & giovani κυάθιο πόσο τόκανες κ.Νίκο να μήν το ψάχνω .
Θα στήσω παρόμοιο με S4 στα 32 καί προσανατολίζομαι στο 1.55 για 5άρια νίκελ
 
Με sipe -lot - 17 - Τ1- cx2000- 1,50X32 +κουβετ+ μαλινη 10 χιλιοστα -χαρτακι cal12 πανω και κατω στην μαλλινη
ακερωτη-ποτηρι -τζιοβανι22 - Ν8,5 - 68,5 - 56,5. Κενος απατητος χωρος 12,8

ΥΓ. Η FSF ειναι 12 χιλιοστα φιλε!! CX2000- 1,60X32+kουβετ -FSF - N8,5 68,5 - 57- με 206 πυριτιδα.
 
Καλησπέρα
κ.Νίκο με bior από κάτω καί το κυάθιο όπως τόχεις κομμένο το έχεις δοκιμάσει ;
Τί θα διαφέρει απο αυτά τα δύο πιστεύεις ;


Nαι το εχω δοκιμασει....και σε 5ρια σκαγια. ΞΕΧΑΣΕ ΤΟΝ τον BIOR κατω απο ακερωτη μαλλινη ή FSF....Μονο τον
ουρανο με σκαγια γεμιζεις φιλε. Με σκετο bior + οτι βαλεις για βγει η ογκομετρια να ειναι μη συμπιεσιμο + οτι
ποτηρι βαλεις. Ετσι δουλευει!!!! Επισεις ο bior δουλευει ΑΨΟΓΑ σαν αμορτισερ σε μονοβολα με αποσπωμενο πατο.....φουστα απο ηλιοπουλο και ο bior κολλημενος με θερμικη σιλικονη στο πισω μερος του μονοβολου!!!!
 
Έτσι πρέπει να 'ναι και εγώ πέρυσι που 'χα πάρει με Nobelsport 8mm ήταν όπως και κάτι 24αρια,πλέον όλα με maxam οτι έχει το 28 δηλαδή θα έχει και το 24!
Έτσι είναι, και τα 24αρια τώρα είναι σε κάλυκα ΜΑΧΑΜ 10mm, με καψούλι 688.
Το απόγευμα πηγαίνοντας σκοπευτήριο πέρασα και πήρα φυσίγγια, είχε και 24αρια Νο.9,5 (σκήτ) και πήρα 2 κουτιά για δοκιμή.
IMG_20200520_215729.jpg

IMG_20200520_220538.jpg

IMG_20200520_220823.jpg

IMG_20200520_221203.jpg

IMG_20200520_221938.jpg

Εντύπωση μου έκαναν τα σκάγια, σφαιρικότητα, ομοιομορφία μεγέθους, γυάλισμα, όλα πολύ καλά για 9,5 νούμερο !! ....shake hands.
Έχω βρει πολύ χειρότερα σκάγια σε πολύ ακριβότερα σκητοφύσιγγα ... ;)
 
Back
Top