Παρουσίαση Φυσιγγίων

Σύμφωνα με τον αντιπρόσωπο/εισαγωγέα, είναι η 206 V (... αλλά αυτό από μόνο του δεν μου λέει τίποτα).
Σύμφωνα με την εταιρεία NSI που τις παράγει , οι πυρίτιδες 206 SV, 206 V, D20 και 206 S είναι της ίδιας "οικογένειας", και πανομοιότυπες εμφανισιακά, με μια πολύ μικρή διαφορά μόνο στην πυκνότητα, η μια με την άλλη. Επομένως είναι αδύνατον να τις ξεχωρήσουμε μόνο οπτικά, αν δεν συσχετίσουμε και άλλα στοιχεία του φυσιγγίου (βάρος γόμωσης σκαγιών, δόση πυρίτιδας κλπ). Έτσι, λογικά στο εν λόγω φυσίγγι πρόκειται για την 206 V.
Ίσως θα μπορούσε να είναι και η D20 ... αλλά το συγκεκριμένο φυσίγγι υποτίθεται ότι προορίζεται για το Compak sporting, δηλ. κυρίως για σχετικά μικρές και μεσαίες αποστάσεις ... επομένως θα ήταν κάπως αντιφατικό και "παράλογο", από τη μια να του βάζουν το βύσμα Piston-skeet για μεγαλύτερο (υποτίθεται) άνοιγμα της τουφεκιάς, κι από την άλλη να βάζουν μια πυρίτιδα μεγαλύτερης προοδευτικότητας (κι όχι γνήσια 28αρα), που θα το έκανε πολύ συγκεντρωτικό ... Γι' αυτό εγώ προσωπικά αποκλείω την πιθανότητα να είναι D20 ...
Στελιο μην βαζεις στοιχημα
 
Στελιο μην βαζεις στοιχημα
Λες εε; ... Κάτι ξέρεις εσύ !!! ;) .sarcastic.
Πάντως δεν βάζω στοιχήματα γενικώς ... Κι επίσης, ποτέ δεν λέω "ποτέ" ... (έχουν δει πολλά τα μάτια μου) :cool::rolleyes:
Αλήθεια πως το βλέπεις το [1,50 x 28 με D20 και 688] σαν σεταπ ;;;
Παρεμπιπτόντως: Lambro tordo 30 (κίτρινο): D20 1,50 x 30 με 688 (αλλά και με 686 ένα φεγγάρι) ... :rolleyes:
 
Λες εε; ... Κάτι ξέρεις εσύ !!! ;) .sarcastic.
Πάντως δεν βάζω στοιχήματα γενικώς ... Κι επίσης, ποτέ δεν λέω "ποτέ" ... (έχουν δει πολλά τα μάτια μου) :cool::rolleyes:
Αλήθεια πως το βλέπεις το [1,50 x 28 με D20 και 688] σαν σεταπ ;;;
Παρεμπιπτόντως: Lambro tordo 30 (κίτρινο): D20 1,50 x 30 με 688 (αλλά και με 686 ένα φεγγάρι) ... :rolleyes:
Συγνώμη που επεμβαίνω στην κουβέντα σου, αλλά φένεται αρκετά καλό αυτό το setup....Με πόσο πάτημα Στέλιο;;;; :cool:
 
Λες εε; ... Κάτι ξέρεις εσύ !!! ;) .sarcastic.
Πάντως δεν βάζω στοιχήματα γενικώς ... Κι επίσης, ποτέ δεν λέω "ποτέ" ... (έχουν δει πολλά τα μάτια μου) :cool::rolleyes:
Αλήθεια πως το βλέπεις το [1,50 x 28 με D20 και 688] σαν σεταπ ;;;
Παρεμπιπτόντως: Lambro tordo 30 (κίτρινο): D20 1,50 x 30 με 688 (αλλά και με 686 ένα φεγγάρι) ... :rolleyes:
Κάποια στιγμή που έσφαξαν tordo κίτρινο είχε 1,43 σε νούμερο 9......
 
Συγνώμη που επεμβαίνω στην κουβέντα σου, αλλά φένεται αρκετά καλό αυτό το setup....Με πόσο πάτημα Στέλιο;;;; :cool:
Άντε ρε που ζητάς και συγνώμη !!! .yel.
Για ποιο λες; Για το Mirage ;;; Δες τις φωτογραφίες. Στα 58 mm με σχετικά ρηχό ρέλι βάθους 1,5-1,6 mm. Αλλά το "δαχτυλίδι" του piston-skeet είναι αρκετά πατημένο (αρκετά στενόμακρο οβάλ).
Αν λες για το Lambro tordo 30 κλείσιμο στα 57,5mm περίπου, με Giovanni μάλλον 20αρη. Δε θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες.
 
Κάποια στιγμή που έσφαξαν tordo κίτρινο είχε 1,43 σε νούμερο 9......
Βαγγέλη, έχω σφάξει 3 φορές. Την πρώτη χρονιά που βγήκαν με 8αστερο κλείσιμο και 688, αργότερα με 6αστερο και 686, και πιο μετά με 6αστερο και 688. Οι δόσεις που είχα βρει ήταν 1,51 - 1,52 - 1,50 αντίστοιχα. Κι εγώ σε Νο.9 τα είχα πάρει.
 
Βαγγέλη, έχω σφάξει 3 φορές. Την πρώτη χρονιά που βγήκαν με 8αστερο κλείσιμο και 688, αργότερα με 6αστερο και 686, και πιο μετά με 6αστερο και 688. Οι δόσεις που είχα βρει ήταν 1,51 - 1,52 - 1,50 αντίστοιχα. Κι εγώ σε Νο.9 τα είχα πάρει.
Δεν αντιλέγω....μπορεί να έριξα έξω πυρίτιδα......ένα είχα σφάξει......
 
Βαγγελη ενας Συγκεντρωτηρας Θωδη 16 εχει βαρος 1,90 γραμμαρια ενας gt27 εχει 3,17 και ο ΡΕΧ 3,52.... ΣΕ
καθε σεταπ ειναι υπολογισμενο και το βαρος του βυσματος.... που θα σπρωξει η πυριτιδα....μην προβληματιζεσαι
φιλε!!! ;) :)
Είναι πάρα πολύ σημαντική η τοποθέτηση σου, με αφορμ΄η οτι και εο δικός μου προβληματισμός ήταν αυτός αν μπορείς να μας δώσεις να καταλάβουμε πως σε κάθε σεταπ είναι υπολογισμένο και το βάρος του εκάστοτε συγκεντρωτήρα , ευχαριστώ
 
Λες εε; ... Κάτι ξέρεις εσύ !!! ;) .sarcastic.
Πάντως δεν βάζω στοιχήματα γενικώς ... Κι επίσης, ποτέ δεν λέω "ποτέ" ... (έχουν δει πολλά τα μάτια μου) :cool::rolleyes:
Αλήθεια πως το βλέπεις το [1,50 x 28 με D20 και 688] σαν σεταπ ;;;
Παρεμπιπτόντως: Lambro tordo 30 (κίτρινο): D20 1,50 x 30 με 688 (αλλά και με 686 ένα φεγγάρι) ... :rolleyes:
Το 688 πως το βλεπεις στην συνταγη ; γιατι 688 ;
 
Είναι πάρα πολύ σημαντική η τοποθέτηση σου, με αφορμ΄η οτι και εο δικός μου προβληματισμός ήταν αυτός αν μπορείς να μας δώσεις να καταλάβουμε πως σε κάθε σεταπ είναι υπολογισμένο και το βάρος του εκάστοτε συγκεντρωτήρα , ευχαριστώ

Σε καθε σεταπ και καθε πυριτιδα στην δοσολογια της πυριτιδος ( πχ 1,80Χ36 ) ειναι υπολογισμενο και το βαρος
του συγκεντρωτηρα . Τωρα εαν θελεις να κανεις αλλη βυσματωση ΠΧ αποσπωμενο πατο...εκει παντα
ανεβαινουμε σε πυριτιδα 0,05 ωστε να ειμαστε ''καλυμμενοι'' για διαφυγες αεριων και το προσθετο βαρος
της βυσματωσης .
 
Σε καθε σεταπ και καθε πυριτιδα στην δοσολογια της πυριτιδος ( πχ 1,80Χ36 ) ειναι υπολογισμενο και το βαρος
του συγκεντρωτηρα . Τωρα εαν θελεις να κανεις αλλη βυσματωση ΠΧ αποσπωμενο πατο...εκει παντα
ανεβαινουμε σε πυριτιδα 0,05 ωστε να ειμαστε ''καλυμμενοι'' για διαφυγες αεριων και το προσθετο βαρος
της βυσματωσης .
Θεωρούμε δλδ με τα δύο τμήματα ( Φούστα με αμορτισέρ από συγκεντρωτήρα A + Ποτηράκι σωστά κομμένο από συγκεντρωτήρα B )θα έχουμε επιπλέον βάρος από ένα τύπο συγκεντρωτήρα. Μια βασική ερώτηση με την πατέντα αυτή τι όφελος θα έχουμε απο το να πάρουμε ενα συγκεκριμένο βύσμα και να το κόψουμε αντι να βάλουμε από δύο διαφορετικά βύσματα , ευχαριστώ.............
 
Θεωρούμε δλδ με τα δύο τμήματα ( Φούστα με αμορτισέρ από συγκεντρωτήρα A + Ποτηράκι σωστά κομμένο από συγκεντρωτήρα B )θα έχουμε επιπλέον βάρος από ένα τύπο συγκεντρωτήρα. Μια βασική ερώτηση με την πατέντα αυτή τι όφελος θα έχουμε απο το να πάρουμε ενα συγκεκριμένο βύσμα και να το κόψουμε αντι να βάλουμε από δύο διαφορετικά βύσματα , ευχαριστώ.............

Ο αποσπωμενος πατος αναλογα το στησιμο που επιλεγω και το τι θελω να κανω........ΠΧ. Καλυτερη κατανομη και
συγκεντρωση.....η μεγαλυτερο ανοιγμα τουφεκιας σε φυσιγγια διασπορας κτλ κτλ....αυτο μου το ''δινει'' το
συγκεκριμενο στησιμο πολυ ποιο ευκολα απο οτι το στησιμο φυσιγγιου με απλο συγκεντρωτηρα.
Αυτο ειναι το οφελος του αποσπωμενου πατου για μενα... κρινοντας παντα απο δικες μου δοκιμες.

ΥΓ. Στο θεμα ΒΛΗΤΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ στην σελιδα 484 μπορεις να δεις δοκιμες μου με αποσπωμενο πατο.
Ευχομαι να σε βοηθησα!!!
 
Ο αποσπωμενος πατος αναλογα το στησιμο που επιλεγω και το τι θελω να κανω........ΠΧ. Καλυτερη κατανομη και
συγκεντρωση.....η μεγαλυτερο ανοιγμα τουφεκιας σε φυσιγγια διασπορας κτλ κτλ....αυτο μου το ''δινει'' το
συγκεκριμενο στησιμο πολυ ποιο ευκολα απο οτι το στησιμο φυσιγγιου με απλο συγκεντρωτηρα.
Αυτο ειναι το οφελος του αποσπωμενου πατου για μενα... κρινοντας παντα απο δικες μου δοκιμες.

ΥΓ. Στο θεμα ΒΛΗΤΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ στην σελιδα 484 μπορεις να δεις δοκιμες μου με αποσπωμενο πατο.
Ευχομαι να σε βοηθησα!!!
Φυσικά και βοήθησες, βλέπεις το πρώτο φυσίγγι που γέμισα( πριν 35 ετη) πήγαν δεν πήγαν τα σκάγια δυο μέτρα. Το φόρουμ μας έκανε τώρα στα γεράματα να ψαχνόμαστε για μέτρα- διόφθαλμη - ιδιογόμωση....
 
Συνεχίζω
IMG_20200612_232423.jpg
Antigelo ίδιο μήκος με supercacia 35.5 Χιλ αμορτισέρ 10.5 (8.5 με το ταπακι) κοψίματα 10.5 Χιλ κ 5.5 Χιλ ύψος σκαγιων έξω από το ποτηράκι στον κλεισμένο κάλυκα. Δεν ξέρω αν βγάζουν πιο μικρούς antigelo για πιο λίγα γραμμάρια δεν έχω βρει να κόψω 28αρι
IMG_20200612_231915.jpg
IMG_20200612_232251.jpg
Ν5 2.8χιλ 8 σκάγια στο γραμμάριο
Έχω πολλή καλά (κάποια θαμπά κ κάποια με λακουβιτσες) αλλά αρκετά σκληρά
IMG_20200612_232018.jpg
IMG_20200613_095713.jpg
 
Back
Top