Παρουσίαση Φυσιγγίων

αν.... παμε την αρχικη ταχυτητα στο 445- 450 που ειναι εφικτο.....και βαλουμε
βολια 6,1 χιλιοστα διαμετρο και βγαλουμε ενα 26 βολο μπορεις να μου πεις τι ενεργεια θα εχουν αυτα τα βολια ?
Ξεχασα το βαρος της βολιδας 1,45 γραμαρια...βγαλε μου λοιπον εσυ την ενεργεια...και εγω θα σου πω ποσο
ανοιγμα θα εχει η τουφεκια στα 100 μετρα....Α' και κατι ακομα...υπολογισε το στους μειον 10 βαθμους....ειναι
ποιο ρεαλιστικο.
Untitled 1.jpg
 
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου έναν πίνακα που έλεγε πόσα Τζάουλ ενέργεια χρειάζεται να έχει ένα σκάγι για να σκοτώσει ένα θήραμα.
Ο πίνακας είχε 2 στήλες Θήραμα και Ενέργεια, μπορεί και μέγεθος σκαγιού αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Τον έχει κανένας ?
Αν τον βρούμε θα σας βάλω στις γραφικές παραστάσεις γραμμές στις μέγιστες αποστάσεις καταβολής θηράματος καθώς και το είδος του θηράματος !!!

Θα βλέπετε την χήνα, θα βγάζετε το laptop θα τρέχετε το excel-άκι, θα επιλέγετε φυσίγγι Νίκου, θα γεμίζετε και θα ρίχνετε.
Μετά θα παίρνετε το τσουβάλι και θα μαζεύετε χήνες αχαχαχαχαχαα
Επιστημονικά πράγματα όχι μ@λακίες ...
 
Ααα και κάτι άλλο ...

Θέλω διαμέτρους σκαγιών από 10 - όσο χαμηλότερα μπορείτε για να μην καθόμαστε εμείς οι μη ιδιογωμοτές να μετράμε διαμέτρους αλλά να επιλέγουμε μέγεθος σκαγιών και να βγάζει το excel αυτόματα την διάμετρο ... (μετρημένες διαμέτρους με το χέρι μην μου πασάρετε κανέναν πίνακα που έχετε βρει από το internet)

Νίκο είσαι σίγουρος ότι βόλι με διάμετρο 6,1 χιλιοστά έχει μάζα 1,45 γραμμάρια ?
Εγώ το βγάζω 1,35 γραμμάρια ... έχεις τσεκάρει την ζυγαριά σου ? :) :) :)
 
Καλημερα.....βαζω ενα φυσιγγι το οποιο ειχα σφαξει και παλαιοτερα και ειχα βρει την Τεκνα στο 1.65γρ. και ελεγα οτι καπου θα μου ειχε πεσει κλπ....(αφορμη ηταν μια εμπλοκη πριν καποια χρονια σε κοπαδι με γουρουνια)......Nsi 10βολο (απο τα πρωτα)
Κλεισιμο 6* στα 63.5mm, παχος ρελιου 1.98mm, βαθος 2.4mm, buffer 3 γραμμαρια, βολια ανα 2 διαμετρου 9.1mm, καψουλι 688, πυριτιδα 1.68γρ.
 

Attachments

  • Screenshot_20210109-073529_Gallery.jpg
    Screenshot_20210109-073529_Gallery.jpg
    92,9 KB · Προβολές: 14
  • Screenshot_20210109-073525_Gallery.jpg
    Screenshot_20210109-073525_Gallery.jpg
    111,1 KB · Προβολές: 13
  • Screenshot_20210109-073520_Gallery.jpg
    Screenshot_20210109-073520_Gallery.jpg
    112,1 KB · Προβολές: 13
  • Screenshot_20210109-073510_Gallery.jpg
    Screenshot_20210109-073510_Gallery.jpg
    106,4 KB · Προβολές: 14
  • Screenshot_20210109-073504_Gallery.jpg
    Screenshot_20210109-073504_Gallery.jpg
    59,1 KB · Προβολές: 15
Ααα και κάτι άλλο ...

Θέλω διαμέτρους σκαγιών από 10 - όσο χαμηλότερα μπορείτε για να μην καθόμαστε εμείς οι μη ιδιογωμοτές να μετράμε διαμέτρους αλλά να επιλέγουμε μέγεθος σκαγιών και να βγάζει το excel αυτόματα την διάμετρο ... (μετρημένες διαμέτρους με το χέρι μην μου πασάρετε κανέναν πίνακα που έχετε βρει από το internet)

Νίκο είσαι σίγουρος ότι βόλι με διάμετρο 6,1 χιλιοστά έχει μάζα 1,45 γραμμάρια ?
Εγώ το βγάζω 1,35 γραμμάρια ... έχεις τσεκάρει την ζυγαριά σου ? :) :) :)

Καλημερα Αρχοντα και φιλε !!!!! Σωστες ολες οι μετρησεις μου....ειναι διπλοτσεκαρισμενες....ειναι απο
σφαγμενο φυσιγγιο 26 βολο της Baschieri....το ενα το εσφαξα...το αλλο το εριξα σε στοχο στα 50 μετρα
με φουλ τσοκ μαμα.....με αρχικη V1,5-401m/s στα 100 μετρα ΄΄αερα'' στις χηνες θα κανει....για μην σου πω
τι θα κανει του αρσενικου.....καταλαβαινεις εσυ.....για συγκεντρωση στα 100 μετρα....''αρμεγε λαγους και
κουρευε χελωνες''...... ;) :)
 
Υπαρχει περιπτωση το 1.68 Τεκνα να αποδιδει ή ειναι απο λαθος κατα την γομωση????

Αλεξ κατα την γνωμη μου ειναι λαθος . Η Τεκνα δινει 688 -1,70Χ36....Αυτο το 10βολο με βολια 9,1 διαμετρο
μαζι με το μπαφερ πρεπει να εχουν συνολικο βαρος 48 γραμμαρια .ΑΡΑ...το σεταπ επρεπε να ειναι
686 -2Χ48 για να εχει δυναμη...ταχυτητα...και αξιοπρεπεια....αυτη ειναι η γνωμη μου φιλε!!!

ΥΓ. Δεν διεκδικω το αλαθητο....περιμενε να σου απαντησουν και οι αλλοι φιλοι και συναδελφοι.
 
Αλεξ κατα την γνωμη μου ειναι λαθος . Η Τεκνα δινει 688 -1,70Χ36....Αυτο το 10βολο με βολια 9,1 διαμετρο
μαζι με το μπαφερ πρεπει να εχουν συνολικο βαρος 48 γραμμαρια .ΑΡΑ...το σεταπ επρεπε να ειναι
686 -2Χ48 για να εχει δυναμη...ταχυτητα...και αξιοπρεπεια....αυτη ειναι η γνωμη μου φιλε!!!

ΥΓ. Δεν διεκδικω το αλαθητο....περιμενε να σου απαντησουν και οι αλλοι φιλοι και συναδελφοι.
Καταλαβα....ευχαριστω Νικο
 
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου έναν πίνακα που έλεγε πόσα Τζάουλ ενέργεια χρειάζεται να έχει ένα σκάγι για να σκοτώσει ένα θήραμα.
Ο πίνακας είχε 2 στήλες Θήραμα και Ενέργεια, μπορεί και μέγεθος σκαγιού αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Τον έχει κανένας ?
Αν τον βρούμε θα σας βάλω στις γραφικές παραστάσεις γραμμές στις μέγιστες αποστάσεις καταβολής θηράματος καθώς και το είδος του θηράματος !!!

Θα βλέπετε την χήνα, θα βγάζετε το laptop θα τρέχετε το excel-άκι, θα επιλέγετε φυσίγγι Νίκου, θα γεμίζετε και θα ρίχνετε.
Μετά θα παίρνετε το τσουβάλι και θα μαζεύετε χήνες αχαχαχαχαχαα
Επιστημονικά πράγματα όχι μ@λακίες ...
https://www.fieldandstream.com/phot...unition/2011/07/fss-ultimate-shotshell-guide/
 
Το Fieldandstream λέει
Χήνες 4 ποδολίβρες
Πάπιες 2 ποδολίβρες
Φασιανοί 1.75 ποδολίβρες
Πέρδικες 1 ποδολίβρες

Ο Κυπρίδημος λέει
Για μικρά θηράματα όπως τσίχλες χρειάζονται δύο σκάγια με ενέργεια 0,5 ποδολίβρες το κάθε ένα.Αυτή την ενέργεια δίνουν σκάγια Νο 8 έως και τα 40 μέτρα.
Για μεσαία θηράματα όπως πέρδικα, χρειάζονται τρία σκάγια με ενέργεια 0,85 ποδολίβρες το κάθε ένα. Αυτή την ενέργεια δίνουν σκάγια Νο 7 έως τα 40 μέτρα, πιο μεγάλα σκάγια διατηρούν ενέργεια πιο μακριά.
Για μεγάλα θηράματα όπως χήνες και μεγάλα παπιά, χρειάζονται 4 σκάγια με ενέργεια 1,5 ποδολίβρες το κάθε ένα. Αυτή την ενέργεια δίνουν σκάγια Νο 5 έως τα 40 μέτρα και πιο χοντρά σκάγια πιο μακριά.

Εγώ λέω
Αγριογούρουνο 80 ποδολίβρες
Λαγός 1.5 ποδολίβρες
Χήνες 4 ποδολίβρες
Πάπιες 2 ποδολίβρες
Φασιανοί 1.5 ποδολίβρες
Πέρδικες 1 ποδολίβρες
Τσίχλες 0.5 ποδολίβρες

Άλλες προτάσεις ?
 
2rpe για πάπια χλομό τοβλεπω εκτός και αν φάει πάνω από 10σκαγια
Και πόσο λές να το βάλουμε ?
Πρόσεξε δεν μιλάμε για αριθμό σκαγιών (ακόμα) αλλά για ενέργεια ανά σκάγι ...
Οι θεωρητικοί λένε 4 σκάγια πάντως και όχι 10 !!!!

Τον αριθμό σκαγιών θα τον βάλουμε πιο μετά στην εξίσωση ...
 
Back
Top