Παρουσίαση Φυσιγγίων

Ότι γράφεις είναι λάθος (φιλικά)
kg/cm2 είναι μονάδες πίεσης όχι δύναμης
2000 kg/cm2 ~ 1960bar
συμφωνω , κανενα προβλημα , εγω δεν το εψαξα , οπως το θυμομουνα. Προσπαθησα να απαντησω στο Νικο οριοθετωντας τη δυνααμη σε μοναδα επιφανειας (στα σκαγια που ρωτησε ), και ναι αυτο ειναι πιεση
 
ΛΟΙΠΟΝ....Λεβεντες ακυρον ΟΛΑ....Το σημερινο ηταν πολυ καλο παθημα...και ΜΑΘΗΜΑ....
Τα φυσιγια ειχαν επηρεαστει απο ΥΓΡΑΣΙΑ....
Το 4ρτο φυσιγγιο που εριξα 10βολο ''δουλεψε'' κανονικα....και εβγαλε ταχυτητα της ανθρωπιας με
V1,5 - 382m/s....Εφοσον τα φυσιγγια σαν μαρκα ειναι ΟΚ....θα σας πω τις προηγουμενες ταχυτητες
για να καταλαβετε....ποσο μπορει να χασει ενα φυσιγγιο επηρεασμενο απο υγρασια...και να μην
ψαχνεστε στον κυνηγοτοπο....
1η βολη με 15βολο V1,5 - 245m/s ...2η βολη 15βολο V1,5-256m/s....3η βολη 10βολο V1,5-303m/s...
4η βολη με τσιχλοφυσεκι με Α1 -1,60Χ32-Ν8 για τσεκαρισμα ταχογραφου V1,5 - 398m/s.
O ταχογραφος μετραγε σωστα....τα φυσιγγια ηταν επηρεασμενα απο υγρασια οπως προειπα...

ΥΓ. Τωρα ηρθε η ωρα.....να παρω εγω ντεπον!!! ;)
ΥΓ. Εαν δεν το παθαινα....δεν θα το πιστευα ποτε.... οτι μπορει να επηρεαστει τοσο πολυ ενα φυσιγγιο
απο υγρασια.....και τοσο πολυ καλα ''φυλαγμενο''.....βρε τι μαθημα ηταν αυτο σημερα!!! :oops:
ελα βρε πως κανεις ετσι , σαν να μενεις σε . . . νησι ξερω γω .yel., που την βρηκες την υγρασια ;
 
περυσινη εναρξη . benelli 123 του 1975 70ara θαλαμη. ειχα μεσα 12βολα απλα nsi. ακουω απο cb οτι ερχεται κοπαδι μπροστα πισω δυο πολυ μεγαλες μανες και ενδιαμεσα 8 μικρα χρονιαρικα 30+ αρια , και αλλαξω το φυσ θαλαμης με ενα απλο 9βολο federal που ειχα στην ακρη της ζωνης. Ερχονται με τη διαταξη που σας ειπα στεκονται , και ριχνω στην πρωτη μανα στα 25 μ ακινητη. τρομαξε και επιταχυνε απο τον ηχο. Με το δευτερο παιρνω ενα μικρο και με το τριτο ενα αλλο εσκουξε αλλα δεν το βρηκαμε ποτε, Τη γουρουνα τη χτυπησε αλλος μετα ενα 20λεπτο και ειχε μονο τα σφαιριδια που της εριξε αυτος , καιομως ολη η δικια μου τουφεκια ειχε παει πανω της, Ευτυχως των φεντεραλ ειχα το κουτι σπιτι και ειχαν ημερομηνια παραγωγης , αν θυμαστε εναν κυκλο με τους μηνες σβησμενον τον εναν και στο κεντρο η χρονια ...10/1990. 30 χρονια αφημενα στο κλειστο σπιτι στο χωριο.
Οι διβασσικες εγιναν για ενα λογο, να απορροφουν με πολυ αργοτερο ρυθμο υγρασια και να αχρηστευονται πολυ αργοτερα απο τις μονοβασικες . Αλλα ολα εχουν ενα οριο
 
περυσινη εναρξη . benelli 123 του 1975 70ara θαλαμη. ειχα μεσα 12βολα απλα nsi. ακουω απο cb οτι ερχεται κοπαδι μπροστα πισω δυο πολυ μεγαλες μανες και ενδιαμεσα 8 μικρα χρονιαρικα 30+ αρια , και αλλαξω το φυσ θαλαμης με ενα απλο 9βολο federal που ειχα στην ακρη της ζωνης. Ερχονται με τη διαταξη που σας ειπα στεκονται , και ριχνω στην πρωτη μανα στα 25 μ ακινητη. τρομαξε και επιταχυνε απο τον ηχο. Με το δευτερο παιρνω ενα μικρο και με το τριτο ενα αλλο εσκουξε αλλα δεν το βρηκαμε ποτε, Τη γουρουνα τη χτυπησε αλλος μετα ενα 20λεπτο και ειχε μονο τα σφαιριδια που της εριξε αυτος , καιομως ολη η δικια μου τουφεκια ειχε παει πανω της, Ευτυχως των φεντεραλ ειχα το κουτι σπιτι και ειχαν ημερομηνια παραγωγης , αν θυμαστε εναν κυκλο με τους μηνες σβησμενον τον εναν και στο κεντρο η χρονια ...10/1990. 30 χρονια αφημενα στο κλειστο σπιτι στο χωριο.
Οι διβασσικες εγιναν για ενα λογο, να απορροφουν με πολυ αργοτερο ρυθμο υγρασια και να αχρηστευονται πολυ αργοτερα απο τις μονοβασικες . Αλλα ολα εχουν ενα οριο
Πολύ σωστά ! Ακόμη και οι σφαίρες στο στρατό στη δεκαετία αποσύρονται! Θυμάμαι τις ρίχναμε σωρηδόν λόγω παρέλευσης της δεκαετίας........
 
Όπως κ στα όπλα έτσι κ στα φυσίγγια δεν παιζουν ρόλο τα χρόνια αλλά η σωστή συντηρηση-φυλαξη....
Και η υγρασία είναι πολυ υπουλο πραγμα.. Εχω δει φυσίγγια 25ετων να λάμπουν σαν καινουργια και σφαζοντας τα να δω το εσωτερικό τον καψουλιων σάπιο από την οξείδωση...προφανως περασε υγρασία από το εξωτερικό περιμετρικά του καψουλιου..
Προβληματιστηκα όμως με τα γραφόμενα του Νίκου..
Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται μια κασετινα να ειναι φυλαγμενη με όλα τα φυσίγγια της (που βεβαίως είναι σε άριστη κατάσταση κ που προφανως ο Νίκος δεν παρατηρησε κάτι το υποπτο εσωτερικά) στο ίδιο σημείο κ τα τρία φυσίγγια να βγάλουν χαμηλές ταχυτητες κ το τέταρτο νορμαλ.. Μακάρι κ ευχομαι να ευθυνεται μονο υγρασία για αυτό..
Επίσης κ με το ποστ του Κώστα που στα 25μ με 9βολα χυπησε γουρουνι κ δεν το τρυπησε κ που σίγουρα το φυσίγγι αυτό θα ήταν "καλο" εξωτερικά γιατί διαφορετικά δεν πιστευω να το έβαζε στο όπλο η να ρίσκαρε σε ένα τέτοιο θήραμα...

Όλοι εχουμε παρει (και) εκλεκτά θηράματα με "παλια" τα φυσίγγια του πατέρα μας η του παππου μας..
Επισης αρκετοί συλλέκτες φυσιγγιων έχουν κάνει καλές τουφεκιές με "παλια" φυσίγγια..
Θυμάμαι μια φωτο αναγνωστη πριν λίγα χρόνια στην εφημερίδα του Γιώργου Τσαγκανελια "κυνηγετικές ειδήσεις" με δυο λαγους που έγραφε "τα λαγουδακια της φωτογραφίας θηρευτηκαν με χάρτινα φυσιγγια γεμισμενα απ τον πατερα μου την δεκαετία του 70"..
Ακόμα μην ξεχνάμε πως υπάρχουν κ σημερα αρκετοί ιδιογομωτες μου εχουν λατρεία με τις παλιες πυριτιδες 30+ χρονών κ γεμίζουν με αυτες με εξαιρετικά αποτελέσματα...

Εχω ρίξει κ για πειραματικους λόγους αρκετά σκουριασμενα-"αρπαγμενα" φυσιγγια που ήταν σε περιβαλλον με υγρασια στις τσίχλες (για να είμαι ειλικρινής δεν θα ρίσκαρα σε αλλά θηράματα) κ δεν είδα διαφορά...οποια τσίχλα πετυχενα επεφτε..Πάντα βέβαια με "σπαστό" όπλο κ οχι καραμπίνα για ευνόητους λόγους...
Ομως αυτό είναι κάτι που δεν το συνιστώ....


ο Ελ.Συνοδινος που φυσικά για όσους γνωρίζουν δεν ήταν καποιος τυχαίως συν ότι διατέλεσε κ γεν.διευθυντής του Χημειου του κράτους απάντησε εν έτη 1982 σε ερώτηση αναγνωστη:

Ερ:Τα φυσίγγια εισαγωγης Remington, imperial κλπ ποσο καιρό μπορεί να διατηρηθουν από την στιγμή που τα αγοράζουμε χωρίς να παθουν τίποτα?

Απ:Η συνθεση των σημερινών πυριτιδων, κάλυκων κ καψουλιων, εφόσον βέβαια λαμβάνεται μέριμνα και της ορθής και κανονικής των διαφυλαξεως, επιτρέπουν την μακροχρονιον συντηρησιν των φυσιγγιων, εντός των κυτιων των και εις ερμαρια μακράν υψηλής θερμοκρασίας η υγρασίας.
Τεσσαρακονταετης κανονική εναποθηκευσις ακαπνων κυνηγετικών πυριτιδων, δεν απέδειξε αλλοιωσιν αυτών.
 
Πολύ σωστά ! Ακόμη και οι σφαίρες στο στρατό στη δεκαετία αποσύρονται! Θυμάμαι τις ρίχναμε σωρηδόν λόγω παρέλευσης της δεκαετίας........
Βαγγέλη δεν γνωρίζω τι γίνεται με τα πυρομαχικα του στρατου..αν κ εχω δει διαφορά βίντεο στο you tube που ξεσφραγιζαν κιβωτιακια με σφαίρες δεκαετίας 70 κ τις έριχναν χωρίς προβλημα.. Βέβαια εκεί ισχυει ο θάνατος σου η ζωή μου......
Αν μιλάμε για αποσυρση κυνηγετικών φυσιγγιων δεκαετίας (που εχουν φυλαχτει σωστά) τότε αυτό είναι για γέλια.....
Μην ξεχναμε οτι μέσα σε ελάχιστους μηνες μην πω κ μήνα ένα οπλο μπορεί να καταστραφεί λόγω κακής συντηρήσης κ αποθήκευσης..το ίδιο ισχυει κ για τα φυσίγγια κ βεβαίως συμβαίνει πολυυυ πιο γρήγορα...
 
Και την ευκαιρία να πω κ κάτι αλλο..
Δυστυχώς κάποια πραγματα λέγονται γιατι από πισω κρυβουν συμφέροντα....
Πάει κάποιος σε ένα μαγαζί κ λεει καλησπερα σας εχω 5-10-20 κουτιά φυσίγγια που είναι σε άριστη κατάσταση αλλά τα εχω φυλαγμένα κάτι χρονάκια κ δεν ξέρω αν είναι ασφαλή να τα ριξω? Τι λέτε θα εχω επιτυχία με αυτά η να αγοράσω αλλα?
Πόσοι μαγαζάτορες πιστεύετε ότι θα του απαντήσουν ειλικρινά??
Πόσοι θα του πουν ριξτα με το καλό εσυ κ όταν σου τελειώσουν εδώ είμαστε????
Οχι μονο θα κοιτάξουν να του πουλησουν φρεσκοτατα φυσίγγια της..ωρας αλλά ενδέχεται κ να του δωσουν κ κάτι κουτακια σκονισμενα που τα έχουν καμμια εικοσαριά χρονακια στην γωνία των ραφιων τους........

Δεν πιστευω να μου πειτε πως διαφωνείτε???


ΥΓ Διάλεξα κ ενα ουσιώδες αποσπασμα από ένα άρθρο με τίτλο "Τα μπαγιάτικα φυσίγγια"

Αποθήκευση 80 ετών
Κατά τη δεκαετία του 1960, όταν επιτρεπόταν στην Αμερική η ταχυδρομική αποστολή φυσιγγίων, τα αμερικανικά περιοδικά έφεραν διαφημίσεις για πώληση στρατιωτικών φυσιγγίων από τον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο.

Τα φυσίγγια των 50 ετών ήταν ελκυστικά λόγω της ιδιαίτερης χαμηλής τιμής.

Τα φυσίγγια δεν είχαν κανένα πρόβλημα στη χρήση, δεν παρουσίαζαν προβλήματα ανάφλεξης ούτε υπερβολικές πιέσεις.

Η καλή κατάσταση των φυσιγγίων οφειλόταν στην καλή αποθήκευση σε αεροστεγή μεταλλικά κουτιά.

Τα κουτιά ήταν σε στυλ κονσέρβας που δεν άφηνε υγρασία να περάσει στο φυσίγγι και να καταστρέψει το βασικό του τμήμα, που είναι το καψύλι. Αυτό είναι λοιπόν το καίριο σημείο όταν αναφερόμαστε σε αποθήκευση.

Η μακρόχρονη αποθήκευση φυσιγγίων δεν έχει αρνητικές επιπτώσεις, αν γίνει σωστά. Η σωστή αποθήκευση απαιτεί υδατοστεγές κιβώτιο και αποφυγή ακραίων θερμοκρασιών. Ιδανικά γι' αυτήν τη δουλειά είναι τα μεταχειρισμένα κουτιά πυρομαχικών, που πωλούνται στα καταστήματα μεταχειρισμένου στρατιωτικού υλικού στο Μοναστηράκι και αλλού.

Τα κουτιά αυτά είναι στιβαρά, έχουν μια τσιμούχα που δεν επιτρέπει τη διείσδυση υγρασίας, και είναι σχετικά φθηνά. Λιγότερο ανθεκτικά αλλά εξίσου στεγανά είναι τα πλαστικά κουτιά φυσιγγίων.

Για πρόσθετη προστασία από την υγρασία μπορούμε να βάλουμε ένα σακουλάκι σιλικόνης. Η σιλικόνη απορροφά την υγρασία που τυχόν μένει στο κουτί. Τα φακελάκια σιλικόνης πωλούνται από καταστήματα φωτογραφικών ειδών συνήθως.

Επίσης, στο αυτοκίνητο τα φυσίγγια δεν πρέπει να μένουν εκτεθειμένα στην καμπίνα, όπου ο ήλιος ανεβάζει τις θερμοκρασίες κοντά στους 50 βαθμούς.

Τα φυσίγγια πρέπει να φυλάσσονται στο σκιερό πορτμπαγκάζ, όπου οι θερμοκρασίες είναι σε ανεκτά επίπεδα.

Η άγνοια συχνά οδηγεί τους κυνηγούς στην εσφαλμένη εντύπωση ότι τα φυσίγγια «μπαγιατεύουν».

Η εμπειρία ενός φίλου στον Εβρο πριν από χρόνια δείχνει πόσο λανθασμένη είναι αυτή η άποψη.

Ο φίλος είχε στηθεί σε μια νησίδα και καθώς αγνάντευε τον ορίζοντα για παπιά, το μάτι έπεσε σε κάτι γυαλιστερό στο έδαφος. Ηταν ένα παλιό φυσίγγι μάρκας Federal που όπως εξακριβώθηκε μετά ήταν από τη δεκαετία του 1970.

Ο φίλος έβαλε το φυσίγγι στην τσέπη με σκοπό να το φυλάξει για τη συλλογή του.

Αργότερα, όταν είχε ρίξει όλα τα φυσίγγια στη ζώνη του, σε μια πράξη απελπισίας έβαλε το παλιό Federal στην καραμπίνα και έριξε.

Και όχι μόνο έριξε, αλλά με αυτό το παλιό φυσίγγι πήρε το μοναδικό παπί της ημέρας!

Νικήτας Κυπρίδημος
 
Approximate ballistics formulas for spherical pellets in free flight

Νίκο για εσένα φίλε και για τα υπόλοιπα παιδιά ...
Το άρθρο σε pdf είναι ότι καλύτερο έχω βρει για βλητικούς υπολογισμούς σκαγιών.
Έκατσα λοιπόν σήμερα (που είχα συμπληρώσει το όριο των post των 24 ωρών) και έφτιαξα ένα excel που δουλεύει πανεύκολα.
Συμπληρώνεις τα κίτρινα κελιά και το καφέ κελί (απόσταση) και σου βγάζει χρόνους και ταχύτητες σε δεδομένες αποστάσεις.

Δεν χρειάζονται μεταφράσεις ... είναι εύκολο
 

Attachments

  • spherical pellets in free flight.pdf
    1 MB · Προβολές: 18
  • spherical pellets in free flight.zip
    9,9 KB · Προβολές: 13
Tecna για να ησυχάσεις Νίκο

Θοδωρη δικιο εχεις....ειχα την εντυπωση οτι οι Αμερικανοι εχουν διβασικες...τελικα η ρεμικτον εχει
δικες της μπαρουτες...βρηκα ''ακρη''....χωρις αυτο να σημαινει οτι ειμαι και σιγουρος 100% οτι
εφταιξε η υγρασια....υπουλο πραγμα η υγρασια....απο την αλλη εχουμε να κανουμε με σοβαρη
εταιρεια....και μου ειναι αδιανοητο στα 5 φυσεκια της συσκευασιας να ειναι τα δυο φολα και στην
αλλη συσκευασια το ενα φολα. και αλλο να δουλεψει. Το ασχημο ειναι οτι δεν εχω αλλα τετοια...
Το δεκαβολο που εσφαξα....δεν βρηκα κατι που να μην εστεκε...η δοσολογια σωστη...η πυριτιδα μια
χαρα....αυτο το χάλι δεν το περιμενα...μην νομιζεις...δεν θα το αφησω ''ετσι''....θα επανελθω.... ;)
 
Approximate ballistics formulas for spherical pellets in free flight

Νίκο για εσένα φίλε και για τα υπόλοιπα παιδιά ...
Το άρθρο σε pdf είναι ότι καλύτερο έχω βρει για βλητικούς υπολογισμούς σκαγιών.
Έκατσα λοιπόν σήμερα (που είχα συμπληρώσει το όριο των post των 24 ωρών) και έφτιαξα ένα excel που δουλεύει πανεύκολα.
Συμπληρώνεις τα κίτρινα κελιά και το καφέ κελί (απόσταση) και σου βγάζει χρόνους και ταχύτητες σε δεδομένες αποστάσεις.

Δεν χρειάζονται μεταφράσεις ... είναι εύκολο

Μπραβο Βασιλη μου...σε ευχαριστω πολυ φιλε!!!:)
 
ελα βρε πως κανεις ετσι , σαν να μενεις σε . . . νησι ξερω γω .yel., που την βρηκες την υγρασια ;

Βουτηγμενοι στην υγρασια ειμαστε....κολυμπαμε....αλλα τετοιο ''κακο''....δεν ειχα ξανα δει....Το περιεργο
ειναι οτι σαν αισθηση τα φυσιγγια θα πω με λιγο δισταγμο....οτι ηταν οκ...δλδ εαν δεν ειχα ταχογραφο
χαμπαρι δεν θα επαιρνα....Βεβαια οταν εριξα το τελευταιο που δουλεψε...η διαφορά της αισθησης ηταν
αλλη. Θελω να πω οτι απο τον κλωτσο...η απο το ποσο μακρια θα παει ο καλυκας στην εξοδο του δεν
καταλαβαινεις τιποτα...
Αυριο θα μετρησω φυσεκια της μπασιερι...και ροτβαιλ που εχω με τον ιδιο τροπο φυλαξης...να δω
κατα ποσο επηρεαστηκαν αυτα απο την υγρασια.....εδω ειμαστε...τα ξανα λεμε....;)
 
Κυριοι σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!!!
Θα ηθελα να ρωτησω κατι ακομα....και αν μπορει με καποιον μαθηματικο τυπο να υπολογιστει.
Παιρνω ΠΧ...τα 2000 κιλα δυναμη που δεχονται τα σκαγια σε ενα νορμαλ φυσιγγιο με 700 -740 bar.
και ταχυτητα V1,5- 400 μετρα το δευτερολεπτο ενα βολι με διαμετρο 5χιλιοστα και βαρος 0.80 του
γραμμαριου , μηπως μπορειτε να μου υπολογισετε με ποσα κιλα δυναμη θα πεσει επανω στο θηραμα
στα 40 μετρα ???
Επανέρχομαι και εγώ φίλε στην ερώτησή σου.
ΠΧ...τα 2000 κιλα δυναμη που δεχονται τα σκαγια σε ενα νορμαλ φυσιγγιο με 700 -740 bar. (Δεν έχουν σχέση αυτά ... μόνο η V0)

και ταχυτητα V1,5- 400 μετρα το δευτερολεπτο ενα βολι με διαμετρο 5χιλιοστα και βαρος 0.80 του
γραμμαριου , μηπως μπορειτε να μου υπολογισετε με ποσα κιλα δυναμη θα πεσει επανω στο θηραμα
στα 40 μετρα ???

Ανοίγεις το excel έκδοση 3 και το βρίσκεις (αυτό το excel δεν έχει προαπαιτούμενα όπως το προηγούμενο πριν αρκετά πόστ)
Έχουμε
Διάμετρο 5mm
V1,5 = 400m/s άρα V0=410m/s
Μάζα = 0,742 γρ
Στα 40μ θα χτυπήσει το θήραμα με ενέργεια 25 Joule και ταχύτητα 260 m/s !!!
 

Attachments

  • spherical pellets in free flight_v3.zip
    10,8 KB · Προβολές: 6
Επανέρχομαι και εγώ φίλε στην ερώτησή σου.
ΠΧ...τα 2000 κιλα δυναμη που δεχονται τα σκαγια σε ενα νορμαλ φυσιγγιο με 700 -740 bar. (Δεν έχουν σχέση αυτά ... μόνο η V0)

και ταχυτητα V1,5- 400 μετρα το δευτερολεπτο ενα βολι με διαμετρο 5χιλιοστα και βαρος 0.80 του
γραμμαριου , μηπως μπορειτε να μου υπολογισετε με ποσα κιλα δυναμη θα πεσει επανω στο θηραμα
στα 40 μετρα ???

Ανοίγεις το excel έκδοση 3 και το βρίσκεις (αυτό το excel δεν έχει προαπαιτούμενα όπως το προηγούμενο πριν αρκετά πόστ)
Έχουμε
Διάμετρο 5mm
V1,5 = 400m/s άρα V0=410m/s
Μάζα = 0,742 γρ
Στα 40μ θα χτυπήσει το θήραμα με ενέργεια 25 Joule και ταχύτητα 260 m/s !!!

Γεια σου ρε φιλαρα!!!! Μεσα εισαι...οπως τα λες ειναι.....
Να ξερεις ομως οπως εσυ......εχω και αλλα καλα φιλαρακια....μου τα εδωσαν ολα ετοιμα στο πιατο...εγω μονο
τα στοιχια που μου ζητησε του εδωσα...και μου τα σερβιρησε ετοιμα με ταχυτητες και ενεργεια joules.
Aυτο που εχω να πω....ειναι ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....σε ολους σας...και το λεω μεσα απο την καρδια μου!!! :)
 
Δυο παιδια θυρια εχω φιλε πιστεψεμε απλα τραβηξα φοτο ετσι ειμουν καταντιμενος και ξενυχτης απ τον μικρο 4:00 κοιμηθικε
επρεπε να του πεις θα σου παρω κι εσενα πενελη σαν το μεγαλο αμα κοιμηθεις τωρα να δεις πως θα καλιασει
 
Επανέρχομαι και εγώ φίλε στην ερώτησή σου.
ΠΧ...τα 2000 κιλα δυναμη που δεχονται τα σκαγια σε ενα νορμαλ φυσιγγιο με 700 -740 bar. (Δεν έχουν σχέση αυτά ... μόνο η V0)

και ταχυτητα V1,5- 400 μετρα το δευτερολεπτο ενα βολι με διαμετρο 5χιλιοστα και βαρος 0.80 του
γραμμαριου , μηπως μπορειτε να μου υπολογισετε με ποσα κιλα δυναμη θα πεσει επανω στο θηραμα
στα 40 μετρα ???

Ανοίγεις το excel έκδοση 3 και το βρίσκεις (αυτό το excel δεν έχει προαπαιτούμενα όπως το προηγούμενο πριν αρκετά πόστ)
Έχουμε
Διάμετρο 5mm
V1,5 = 400m/s άρα V0=410m/s
Μάζα = 0,742 γρ
Στα 40μ θα χτυπήσει το θήραμα με ενέργεια 25 Joule και ταχύτητα 260 m/s !!!

Βασιλη μου με 5χιλιοστα διαμετρο και αυτες τις ταχυτητες....και ενεργεια...στην καλυτερη των περιπτωσεων
να παρεις θηραμα μεχρι τα 70 μετρα..... στα 100 μετρα εχει ξεψυχησει το βολι απο ενεργεια...και δεν τρυπαει
ουτε χαρτοπετσετα... Και αν...λεω αν.... παμε την αρχικη ταχυτητα στο 445- 450 που ειναι εφικτο.....και βαλουμε
βολια 6,1 χιλιοστα διαμετρο και βγαλουμε ενα 26 βολο μπορεις να μου πεις τι ενεργεια θα εχουν αυτα τα βολια ?
Ξεχασα το βαρος της βολιδας 1,45 γραμαρια...βγαλε μου λοιπον εσυ την ενεργεια...και εγω θα σου πω ποσο
ανοιγμα θα εχει η τουφεκια στα 100 μετρα....Α' και κατι ακομα...υπολογισε το στους μειον 10 βαθμους....ειναι
ποιο ρεαλιστικο. ;) :)

ΥΓ, Πιστευω οτι αυτες οι τουφεκιες στα 100 μετρα ειναι ρωσικη ρουλετα....οχι απο θεμα ασφαλειας....αλλα πιστευω
οτι ειναι καθαρα θεμα τυχης να παρεις θηραμα....οπως πολυ σωστα ειπε ενας καλος φιλος....ειναι σαν να παιζεις
τζοκερ!!!:)
 
Βασιλη μου με 5χιλιοστα διαμετρο και αυτες τις ταχυτητες....και ενεργεια...στην καλυτερη των περιπτωσεων
να παρεις θηραμα μεχρι τα 70 μετρα..... στα 100 μετρα εχει ξεψυχησει το βολι απο ενεργεια...και δεν τρυπαει
ουτε χαρτοπετσετα... Και αν...λεω αν.... παμε την αρχικη ταχυτητα στο 445- 450 που ειναι εφικτο.....και βαλουμε
βολια 6,1 χιλιοστα διαμετρο και βγαλουμε ενα 26 βολο μπορεις να μου πεις τι ενεργεια θα εχουν αυτα τα βολια ?
Ξεχασα το βαρος της βολιδας 1,45 γραμαρια...βγαλε μου λοιπον εσυ την ενεργεια...και εγω θα σου πω ποσο
ανοιγμα θα εχει η τουφεκια στα 100 μετρα....Α' και κατι ακομα...υπολογισε το στους μειον 10 βαθμους....ειναι
ποιο ρεαλιστικο. ;) :)

ΥΓ, Πιστευω οτι αυτες οι τουφεκιες στα 100 μετρα ειναι ρωσικη ρουλετα....οχι απο θεμα ασφαλειας....αλλα πιστευω
οτι ειναι καθαρα θεμα τυχης να παρεις θηραμα....οπως πολυ σωστα ειπε ενας καλος φιλος....ειναι σαν να παιζεις
τζοκερ!!!:)
Όλα για πάρτυ σας ρε μάγκες ...
Έκδοση 4 και τελευταία ... το τερμάτισα για φέτος
Πατάτε το κουμπάκι για γραφικές παραστάσεις μέχρι 100μ
 

Attachments

  • spherical pellets in free flight_v4.zip
    28,9 KB · Προβολές: 43
Back
Top