Παρουσίαση Φυσιγγίων

Ότι λέει ο Βασίλης ισχυει Νίκο.. Τα φυσίγγια είναι γεμισμενα στην Ελλάδα από τον Δορκα κατόπιν άδειας της Γερμανικης Rottweil....
Kαι από την περιγραφη του βάρους της πυριτιδας κ του βυσματος(που δεν είναι giovanni..)κατάλαβα ότι προκειται για φυσίγγια που είναι άνω τον 25ετων......
Όντως πάντοτε είχε ένα κλικ ψιλοτερα σκάγια αλλά εδώ το παρακανε....
 
Ότι λέει ο Βασίλης ισχυει Νίκο.. Τα φυσίγγια είναι γεμισμενα στην Ελλάδα από τον Δορκα κατόπιν άδειας της Γερμανικης Rottweil....
Kαι από την περιγραφη του βάρους της πυριτιδας κ του βυσματος(που δεν είναι giovanni..)κατάλαβα ότι προκειται για φυσίγγια που είναι άνω τον 25ετων......
Όντως πάντοτε είχε ένα κλικ ψιλοτερα σκάγια αλλά εδώ το παρακανε....

ΟΚ. Συμφωνω.....ΚΟΙΤΑ και ΓΝΗΣΙΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ....και επειδη βαριεμαι να γραφω...θα βαλει φωτο
ο καλος μου φιλος ο Αλεξ!!!
Σε νουμερο Ν6 και αυτο......βρε μας δουλευουν ψιλο γαζι.....το πηρατε χαμπαρι ??
 
ΟΚ. Συμφωνω.....ΚΟΙΤΑ και ΓΝΗΣΙΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ....και επειδη βαριεμαι να γραφω...θα βαλει φωτο
ο καλος μου φιλος ο Αλεξ!!!
Σε νουμερο Ν6 και αυτο......βρε μας δουλευουν ψιλο γαζι.....το πηρατε χαμπαρι ??
Φωτο του ΝικουΠ
 

Attachments

  • IMG-b0a02c833c66e75bd8f9bb6e7d8f9bd2-V.jpg
    IMG-b0a02c833c66e75bd8f9bb6e7d8f9bd2-V.jpg
    195,5 KB · Προβολές: 52
  • IMG-fcd3ed6c2cb3904ac45b83605d8ddaff-V.jpg
    IMG-fcd3ed6c2cb3904ac45b83605d8ddaff-V.jpg
    226,4 KB · Προβολές: 50
  • IMG-13b7da56cd95d7b185cc4fb62be3fff8-V.jpg
    IMG-13b7da56cd95d7b185cc4fb62be3fff8-V.jpg
    242,4 KB · Προβολές: 48
  • IMG-aabc6a296671d7deb2ba8a9bd43436bb-V.jpg
    IMG-aabc6a296671d7deb2ba8a9bd43436bb-V.jpg
    194,9 KB · Προβολές: 52
  • IMG-a4323f61e1177a5df080ca14876668d5-V.jpg
    IMG-a4323f61e1177a5df080ca14876668d5-V.jpg
    224,3 KB · Προβολές: 52
Συνεχεια Φωτο ΝικουΠ
 

Attachments

  • IMG-13daf1c4cbfb210fc06fdfc9ef6a76bd-V.jpg
    IMG-13daf1c4cbfb210fc06fdfc9ef6a76bd-V.jpg
    181,4 KB · Προβολές: 44
  • IMG-481b5d339d539026fa114078ccff5c42-V.jpg
    IMG-481b5d339d539026fa114078ccff5c42-V.jpg
    134,8 KB · Προβολές: 48
  • IMG-4471fa2f152f6b964e5bad21a6eebedd-V.jpg
    IMG-4471fa2f152f6b964e5bad21a6eebedd-V.jpg
    180,8 KB · Προβολές: 45
  • IMG-88f03774a2600d7e01fe5195f31ff7c1-V.jpg
    IMG-88f03774a2600d7e01fe5195f31ff7c1-V.jpg
    146 KB · Προβολές: 44
Έχεις ωραίο εργαστήριο από πισω......Μπράβο!
Όποτε εχουμε ενα 6αρι που βγήκε 7,5αρι..
Φαντάζομαι πως κ η διαφορά αυτή φαίνεται κ με το μάτι.....
Γιατί κάποια παχυμετρα (περιπτωσεις με πλαστικες δαγκάνες) "χάνουν" αρκετα...
Και καλο ειναι όταν αγοράζουμε κάποιο να το συγκρίνουμε με κάποιο αλλο "σωστο"....

ΥΓ Δεν το λέω για αυτή την περιπτωση γιατί είσαι αρκετά έμπειρος.... Αλλά καλό είναι να το προσεχουμε αυτό....

Τουλάχιστον βρέθηκε κανένα 6αρι μέσα?
 
Έχεις ωραίο εργαστήριο από πισω......Μπράβο!
Όποτε εχουμε ενα 6αρι που βγήκε 7,5αρι..
Φαντάζομαι πως κ η διαφορά αυτή φαίνεται κ με το μάτι.....
Γιατί κάποια παχυμετρα (περιπτωσεις με πλαστικες δαγκάνες) "χάνουν" αρκετα...
Και καλο ειναι όταν αγοράζουμε κάποιο να το συγκρίνουμε με κάποιο αλλο "σωστο"....

ΥΓ Δεν το λέω για αυτή την περιπτωση γιατί είσαι αρκετά έμπειρος.... Αλλά καλό είναι να το προσεχουμε αυτό....

Τουλάχιστον βρέθηκε κανένα 6αρι μέσα?

ΟΧΙ Τασο μου....αλλα πριν βαλω το ψηφιακο μετρησα και με το μηχανικο παχυμετρο....εβαλα φωτο με
το ψηφιακο γιατι ειναι ποιο ευδιακριτο...

Εχω σε αυθεντικα....και Ν5....και Ν1....Ξερεις δεν κολλαω....στο σφαξιμο....εαν θελετε....τα σφαζω και αυτα!!! ;) :)
 
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως το πετυχαινουν αυτό οι κατασκευαστές σκαγιων η αυτοί που γεμίζουν...
Γιατί ένας από τους δυο κάνει την πατατα η κ οι δυο μαζι....
Δλδ μπορεί να πουλησουν σκάγια β διαλογής
η ο κατασκευαστής να ανακατέψει σκάγια όταν βλέπει ότι του τελειώνει το τάδε νουμερο... Λέω εγώ........

Τα σκάγια που αγοράζετε εσείς οι ιδιογομωτες έχουν σημαντικές αποκλίσεις μεταξυ τους??
 
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως το πετυχαινουν αυτό οι κατασκευαστές σκαγιων η αυτοί που γεμίζουν...
Γιατί ένας από τους δυο κάνει την πατατα η κ οι δυο μαζι....
Δλδ μπορεί να πουλησουν σκάγια β διαλογής
η ο κατασκευαστής να ανακατέψει σκάγια όταν βλέπει ότι του τελειώνει το τάδε νουμερο... Λέω εγώ........

Τα σκάγια που αγοράζετε εσείς οι ιδιογομωτες έχουν σημαντικές αποκλίσεις μεταξυ τους??
Εδω και 4 χρόνια ποτέ δε μου έτυχε αυτό..ουτε και λάθος νούμερο πχ να λέει 6 και να είναι 7...
 
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως το πετυχαινουν αυτό οι κατασκευαστές σκαγιων η αυτοί που γεμίζουν...
Γιατί ένας από τους δυο κάνει την πατατα η κ οι δυο μαζι....
Δλδ μπορεί να πουλησουν σκάγια β διαλογής
η ο κατασκευαστής να ανακατέψει σκάγια όταν βλέπει ότι του τελειώνει το τάδε νουμερο... Λέω εγώ........

Τα σκάγια που αγοράζετε εσείς οι ιδιογομωτες έχουν σημαντικές αποκλίσεις μεταξυ τους??

Ακου φιλε.....και κατσε και σε καρεκλα. Πριν περιπου 1 χρονο...και πριν ( εγω ) δεν ειχα προβλημα...οτι
ζηταγα σε Νο αυτο ηταν .....ΔΛΔ ζηταγα Ν5 ...ηταν με 2,9 διαμετρο...Ν4=3,10 -Ν6=2,7....ΕΥΤΥΧΩΣ αγοραζα
ποσοτητες.....τωρα τελευταια....υποφερω να βρω σκαγια οπως τα θελω...Πληρωνω επινικελωμενα 6,5 ευρω
το κιλο....ερχονται....μετραω διαμετρο σε Ν5.....και στα 100 σκαγια βρηκα 11 σκαγια με 2,9 διαμετρο ( σωστα )
54 σκαγια 2,8 διαμετρο 31 σκαγια 2,7 διαμετρο 4 σκαγια με 2,6 διαμετρο....οπως καταλαβαινεις....τα εστειλα
πισω.....αντε να βγαλεις τουφεκια....και αντε να υπολογισεις και ποσοστα συγκεντρωσης...και το θεμα των
ποσοστων συγκεντρωσης ειναι το λιγοτερο.....στον κυνηγοτοπο θα πεσει πολυ κλαμα εαν τα σκαγια του
φυσιγγιου ειναι αχταρμας.....καθε διαμετρο σκαγιου....εχει και την δικη του ενεργεια..... σκεψου τωρα σε
μια γομωση 36 γραμμαριων που πρεπει να εχει 255 σκαγια Ν5....ποσα σκαγια εχεις με 2,9 διαμ. σωστα ??
Δεν ξερω τι κανουν οι αλλοι φιλοι και συναδελφοι....αλλα προσεχω πολυ στο τι κλεινω.....η λεπτομερεια
κανει την διαφορα.....το πιστευω αυτο!!!
Αυτα με τα σκαγια φιλε Τασο!!!
 
Εδω και 4 χρόνια ποτέ δε μου έτυχε αυτό..ουτε και λάθος νούμερο πχ να λέει 6 και να είναι 7...

Κανε τον κοπο....και μετρα 100 σκαγια....και μετα θα ξερεις....μην βλεπεις μονο τι γραφει η συσκευασια...
 
Σας το ξαναεγραψα το εργοστάσιο τα καλά τα εξάγει τα τρίτα δίνονται σε εμας μη ρωτάτε που το ξέρω Αφήστε το και βγαζειι πολύ καλης ποιότητας σκάγια απλά φεύγουν για αλλού.Ειναι οπως τις κρητικές ντοματες που εμεις τρωμε της διαλογης γιατί η α πανε αλλού πιστέψτε με.
 
Το νουμ 6 σκακι κρατάει περισσότερο από όλα το συνδυασμό δύναμης κατανομής και αν το φυσιγγι είναι καλό σκοτωνει και 50 μέτρα φασες εύκολα και μην το αμφισβητείται καθόλου
Μελέτες πολλων ετών έδειξαν ότι το ν6 έχει την κινητική ενέργεια το πολυ έως τα 35 μέτρα για να έχει σωστή διάτρηση σε φασσα, το πιο σωστό ν στα 40 έως το πολυ 45 μέτρα ειναι το ν 5 κ αυτο σε σωστά στημένο φυσιγγι κ με το σωστό τσοκαρισμα παντα , μιλαμε παντα για εμπορικά φυσίγγια κ μολυβδινα μεσαίας σκληρότητας σκάγια
 
Δεν ξέρω για τη σωστή διάτρηση αλλά στα 35 εχω σκοτώσει πολλές φασες με 9αρια όπως και περδικες που τις βαράω μονο με 9αρια και δε σου λεω για αγριπεριστερα το 6 για μενα σκοτώνει και 45 μετ και τις αποστάσεις τις υπολογίζω καλά τωρα πως εννοεί η μελέτη τη σωστή διάτρηση δε γνωριζω δηλαδή ενα λαγό στα σαραντα με ενιαβολα θα τον βαρεσουμε. Καταλαβαινεις πως το ρωτάω
 
Δεν ξέρω για τη σωστή διάτρηση αλλά στα 35 εχω σκοτώσει πολλές φασες με 9αρια όπως και περδικες που τις βαράω μονο με 9αρια και δε σου λεω για αγριπεριστερα το 6 για μενα σκοτώνει και 45 μετ και τις αποστάσεις τις υπολογίζω καλά τωρα πως εννοεί η μελέτη τη σωστή διάτρηση δε γνωριζω δηλαδή ενα λαγό στα σαραντα με ενιαβολα θα τον βαρεσουμε. Καταλαβαινεις πως το ρωτάω
ΚΑΛΗΜΕΡΑ γιαννη, περδικες φασσες και αγριοπεριστερα με 9αρι??? πολυ ψιλο μου φαινεται...
 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ γιαννη, περδικες φασσες και αγριοπεριστερα με 9αρι??? πολυ ψιλο μου φαινεται...
Χρήστο έχω φίλο που χρησιμοποιεί στην περδικα ν9 32γρ στην μια κάννη και 34γρ ν8 στην αλλη....Ποτε πιο χοντρά.....
Βέβαια ρίχνει παντα σε φεμαρισμένα πουλια κ εκει αυτά τα νουμερα κάνουν θραύση, κ ποτε δεν ρίχνει σε οριακές αποστάσεις.....
Εκεί ειναι το λιγότερο ανεπιτρεπτο να παμε με τόσο ψιλό σκαγι κ ιδιαίτερα σε αυτό το θήραμα............

Για αυτό κ λεω οτι το νουμερο των σκαγιων
δεν έχει παντα σχέση με το είδος του θηράματος αλλά ειναι κατι που το καθορίζει κ η απόσταση της βολής που θέλουμε να επιδιωξουμε......
 
Last edited:
Back
Top