Παρουσίαση Φυσιγγίων

Προσωπικη μου αποψη
Δεν θα γινουμε ολοι ιδιογομωτες
Οπως δεν θα γινουμε ολοι πασης φυσεως επαγγελματιες
Καπιοι θα αγορασουμε τα φυσιγγια μας
Το γερμανικο 36αρι το ριχνω χρονια
Το χαρτινο
Και το πλαστικο ομως το εχω μαζι
Ποτε δεν με προδοσε
Ποτε δεν ηταν βαρυ και ποτε δεν μου διαλεξε καιρο
Επομενως μου κανει
Δεν με νοιαζει και αν του βαλουν μεσα αχυρο
Αρκει να συνεχισει να μου κανει
Αν σταματησει τοτε απλα δεν θα το περνω
Θα δινω το 1.10 που κανει το ενα γιατι ριχνω λιγα και μεχρι σημερα δεν μου χει χαλασει χατηρι
Δεν υπαρχει εταιρεια που να μην εχει κανει αλλαγες
Και πως να μην εφοσον οι ιδιες οι μπαρουτες αλλαζουν ακομη και απο λοτ σε λοτ για να μην πω που σταματανε στα καλα καθουμενα τηννπαραγωγη καποιας για να βγαλουν αλλη
Πρωτοι που το ξερουν αυτο ειναι οι ιδιογωμωτες
Επομενως για οσο το φουσεκι που αγοραζουμε κανει αυτο που εκανε παντα δεν με ενδιαφερει τι εχει μεσα αρκει να το κανει
Εχω δει φουσεκι τις φιοκι αυτο το ασπρο με τα χρυσα γραματα τον φασιανο να ειναι κλεισμενο λες και το χει κλεισει ο γιος μου που ειναι στο δημοτικο

τελειο δεν υπαρχει πουθενα και πιο σωστα δεν υπαρχει για ολους

οσο μας ικανοποιει το αποτελεσμα εχει καλως
Εμας. Οχι τον φιλο μας τον συγκηνηγο μας κλπ

Οταν σταματησει παμε αλλου
Η γνώμη σου δεκτή φίλε μου,άμα σου κάνει τα χατίρια δεν υπάρχει θέμα, αλλά η όλη διαδικασία είναι ότι άλλα γράφει,και άλλα έχει, πράμα που αν το έκανε ένας Έλληνας βιοτέχνης, θα τον παίρναμε με τις κλωτσιές, εκεί ήθελα να καταλήξω, και να συνεχίζεις να τα αγοράζεις αν σου αρέσουν, δεν είπα σε καμία περίπτωση να τα αλλάξεις,και εσύ και άλλοι πολλοί...
 
Η γνώμη σου δεκτή φίλε μου,άμα σου κάνει τα χατίρια δεν υπάρχει θέμα, αλλά η όλη διαδικασία είναι ότι άλλα γράφει,και άλλα έχει, πράμα που αν το έκανε ένας Έλληνας βιοτέχνης, θα τον παίρναμε με τις κλωτσιές, εκεί ήθελα να καταλήξω, και να συνεχίζεις να τα αγοράζεις αν σου αρέσουν, δεν είπα σε καμία περίπτωση να τα αλλάξεις,και εσύ και άλλοι πολλοί...

Δεν ηταν απαντηση προς εσενα Αρη αλλα γενικα η αποψη μου οτι σταθερο χωρις αλλαγες δεν προκειτε να μεινει κανενα φυσιγγιο εφοσον οι πρωτες υλες αλλαζουν

Εσυ και ο καθε συναδελφος καλα κανετε και το ψαχνετε
Ετσι γινονται και οι κατασκευαστες πιο αυστηροι

πχ εγω ειχα υποψην μου οτι το συγκεκριμενο γεμιζετει με f2

η οποια σαν μπαρουτη ποτε δεν μου εκατσε σε αλλα φυσιγια οπως πχ της b&p
 
1,85 τουλάχιστον, στο 1,85χ36 έχει τα ιμπεριαλ τα 36αρια του ο Καρδαράς και τα έχει 6,50€ την 25αδα!!!!!!! Και άλλες ελληνικές μάρκες αξιόλογες μπιτουρμπο π.χ. και άλλες πολλές, όχι εισαγωγή και 1,10€ το ένα
Άρη επειδή ο Χ κατασκευαστής γεμίζει μία συνταγή κάπως δε σημαίνει πως και οι άλλοι πρέπει να γεμίζουν την ίδια ακριβώς και αν δεν το κάνουν είναι για τα μπάζα το φυσίγγι....
Συνήθως μας αρέσουν τα φορτωμένα φυσίγγια, γτ αποδίδουν γενικά καλά, αλλά σκέψου ότι τα Rottweil έχουν και μια πιστοποίηση να περάσουν συν ότι αυτό που έχω διαβάσει διαχρονικά απ' τους χρήστες τους μιλούν για μαλακά φυσίγγια παρόλα τα 36γρ τους. Για κάποιους αυτό είναι ένα πλεονέκτημα.

Ξαναλέω συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για την άποψη τιμής, όπως και για την ξαφνική και απροειδοποίητη αλλαγή της πυρίτιδας. Όταν δίνεις 1+€ την τουφεκιά και προφανώς σε κυνήγια με τα λεγόμενα"ευγενή" θηράματα (όχι ότι τα άλλα είναι... αγενή...) ναι τότε απαιτείς το "μπαμ" κάθε φορά να είναι σταθερά άριστο.
 
Τα μονα τιμια φυσιγγια ειναι της αδυναμιας μου!25 σαλεπια με 7-9 ευρο
που την ιδια στιγμη 1 σαλεπι σε πανηγυρι εχει 2 ευρο,τζαμπα τα δινει!!
Θα ρχομαι ρε στηπου να σου βαράω τα κουδούνια μεσάνυχτα και να φωνάζω στο θυροτηλεφωνο "ΝΑΥΠΛΙΏΤΗΣ"
 
Το σημαντικο ειναι οχι να μην αλλαζουν κατι-εφοσον δεν εχουν επιλογη-αλλα οταν αλλαζουν κατι οι κατασκευαστες να κρατουν την αποδοση σταθερη!!!
Να ειναι το αλλαγμενο οπως ηταν πριν αλλαξει
Εκει ειναι η μαγκια

Οι συναδερφοι που γεμιζουν καταλαβαινουν πολυ καλα την αξια αυτου!
 
Το σημαντικο ειναι οχι να μην αλλαζουν κατι-εφοσον δεν εχουν επιλογη-αλλα οταν αλλαζουν κατι οι κατασκευαστες να κρατουν την αποδοση σταθερη!!!
Να ειναι το αλλαγμενο οπως ηταν πριν αλλαξει
Εκει ειναι η μαγκια

Οι συναδερφοι που γεμιζουν καταλαβαινουν πολυ καλα την αξια αυτου!
Ένας από τους συναδέλφους που γεμίζουν είμαι και εγώ φίλε, ναι το να κρατάς τις καλές σου τουφεκιές με ότι μπαρούτι νάνε, είναι μαγκιά, και μπράβο σε όποια εταιρεία το καταφέρει αυτό.ακομα και σε αυτήν για την οποία και φτιάχνει το συγκεκριμένο φυσίγγι που έγινε θέμα
 
Καποτε ηταν περιοδος ορτυκιου
Πηγα για το φυσιγγι που εριχνα και δεν το βρηκα
Μου προτειναν ενα φυσιγγι αλλο σε καλυκα διαφανο 8 χιλ 24γρ σκαγια νουμερο 9

το φυσιγγι αυτο εγινε το μοναδικο που εριχνα σε ολα τα μικρα θηραματα παμτως καιρου και αποστασης για τα δικα μου κριτιρια και πραγματι ειχα παρει μαζι του ακομη και μικρα υδροβια σε αποστασεις που για μενα δεν επεζαν!

ξαφνικα χανετε απο την αγορα

μαραζωσα

πηγα στον κατασκευαστη
Αρνηθηκε οτι το ειχε κυκλοφορησει
Ειπε μαλλον- δεν θυμαμαι.....
Του εστειλα μερικα
Ουτε φωνη ουτε ακροαση
Τον πηρα τηλεφωνο

απαντησε αλλα αποτεεσμα μηδεν
Δεν ξαναβγηκε το φυσιγγιο αυτο

γιατι;


γιατι πολυ απλα κατ εμενα - ηταν φτηνο και αποτελεσματικο με αποτελεσμα να μενουν τα υπολοιπα φυσιγγια του απουλητα

Καποιες φορες κανουν και αλλαγες γιατι ειναι πιο συμφερον εμπορικα ενα συγκεκριμενο προιον παρα ενα αλλο οταν αυτα δημιουργουν ανταγωνισμο μεταξυ τους

αυτο τουλαχιστον εχω καταλαβει εγω για εδω στον τοπο μου

Μαλιστα υπαρχει και τροπος να γινει ακομη καλυτερο

ενα ιδιο φυσιγγι ακριβως σε αλλο καλυκα προωθημενο σε αλλη γραμμη της εταιρειας
Το ενα να δινετε στην γενικη γραμμη στα 7ευρω
Το αλλο στην ειδικη για ενδημικο στα 9 ευρω

Γιαυτο καλα κανει ο κοσμος και το ψαχνει
 
Καποτε ηταν περιοδος ορτυκιου
Πηγα για το φυσιγγι που εριχνα και δεν το βρηκα
Μου προτειναν ενα φυσιγγι αλλο σε καλυκα διαφανο 8 χιλ 24γρ σκαγια νουμερο 9

το φυσιγγι αυτο εγινε το μοναδικο που εριχνα σε ολα τα μικρα θηραματα παμτως καιρου και αποστασης για τα δικα μου κριτιρια και πραγματι ειχα παρει μαζι του ακομη και μικρα υδροβια σε αποστασεις που για μενα δεν επεζαν!

ξαφνικα χανετε απο την αγορα

μαραζωσα

πηγα στον κατασκευαστη
Αρνηθηκε οτι το ειχε κυκλοφορησει
Ειπε μαλλον- δεν θυμαμαι.....
Του εστειλα μερικα
Ουτε φωνη ουτε ακροαση
Τον πηρα τηλεφωνο

απαντησε αλλα αποτεεσμα μηδεν
Δεν ξαναβγηκε το φυσιγγιο αυτο

γιατι;


γιατι πολυ απλα κατ εμενα - ηταν φτηνο και αποτελεσματικο με αποτελεσμα να μενουν τα υπολοιπα φυσιγγια του απουλητα

Καποιες φορες κανουν και αλλαγες γιατι ειναι πιο συμφερον εμπορικα ενα συγκεκριμενο προιον παρα ενα αλλο οταν αυτα δημιουργουν ανταγωνισμο μεταξυ τους

αυτο τουλαχιστον εχω καταλαβει εγω για εδω στον τοπο μου

Μαλιστα υπαρχει και τροπος να γινει ακομη καλυτερο

ενα ιδιο φυσιγγι ακριβως σε αλλο καλυκα προωθημενο σε αλλη γραμμη της εταιρειας
Το ενα να δινετε στην γενικη γραμμη στα 7ευρω
Το αλλο στην ειδικη για ενδημικο στα 9 ευρω

Γιαυτο καλα κανει ο κοσμος και το ψαχνει
Έχεις δίκιο φίλε, και κάτι ακόμα έτσι για να λέμε την αλήθεια σε όλα, κάποτε,και όταν λέω κάποτε εννοώ πριν 15 χρόνια περίπου και ακόμα πιο πίσω, δεν ξέραμε κάν τι έχει το κάθε φυσίγγι, ούτε από μπαρουτες,καψουλια, βύσματα,κ.τ.λ. ξαφνικά!!!!!!! Γίναμε όλοι του ψάξε, όλοι, ιδιογομωτες και μη, μάθαμε να μετράμε το φυσίγγι,να του περνούμε αποβαρο βάρος και πινακίδες!!!!!!! Ξέρεις όλα αυτά γιατί;;; γιατί είχαμε περισσότερο κυνήγι, και όλα αυτά να ξέρεις μου τα είπε ένας άνθρωπος επαγγελματίας του φυσιγγίου που ακόμα και εδώ μέσα,τα φυσίγγια τού έχουν τα καλύτερα λόγια.Α! Και κάτι άλλο, ο άνθρωπος που κυνηγάμε μαζί σαν παρέα εδώ και 15 χρόνια, γείτονας μου και φίλος μου, δεν ξέρει από φυσίγγια απολύτως τίποτα, ότι νάνε!!!!!! Και στο κυνήγι με ότι αγοράζει βαράει, για αυτό,ναι δεν είναι και καλό να τα ψάχνουμε τόσο πολύ σε βάθος;);)
 
Ενα φυσιγγι εμπορικο που εγραψε ιστορια ηταν το κοκκινο 36αρι το golden wing

ηταν κτισμενο με την πρωτη τεκνα και πραγματικα ειχα και στις δυο καννες αυτο το φυσεκι με αλλο νουμερο σκαγιου παντου και παντοτε στο ενδημικο

νουμερο 5 στην μια και νουμερο7 στην αλλη

ενα φυσεκκι αγοραζα
οταν το σταματησαν ειχα σκασει

Και αυτο πιστευω οτι σταματησε γιατι ειχε γινει ο ανταγωνιστης στα υπολοιπα φυσιγγια τους

Δεν μπορω να σκεφτω αλλον λογο να σταματησεις ενα φυσιγγι θρυλο....
 
Αφλογιστία από (μαλλον) cheditte 2000 συχνό φαινόμενο , το χε το πατήματακι του .
Αφλογιστία σίγουρα.Όπως έλεγε ένα φιλαράκι την εξής ιστορία με έναν συνάδελφο που έριχνε φυσίγγια γνωστού κατασκευαστή και επειδή δεν τράβαγαν το πέταξε σε σχοίνο μέσα, κάπως έτσι πήγε και αυτό.
 
γιατι πολυ απλα κατ εμενα - ηταν φτηνο και αποτελεσματικο με αποτελεσμα να μενουν τα υπολοιπα φυσιγγια του απουλητα
Δν θυμάμαι σε πιό θέμα το είχα αναφέρει....θυμάμαι όμως πως είχαμε την κουβέντα του Βεργίνα 33 που το σταμάτησε ο Ναυπλιώτης....ένα Χ φυσίγγι που πέφτουν όλοι με τα μούτρα,κάνει χαλάστρα στα υπόλοιπα όπως σωστά λες....γι'αυτό κ όλα τα ωραία κάποτε τελειώνουν.. ;)
 
Δν θυμάμαι σε πιό θέμα το είχα αναφέρει....θυμάμαι όμως πως είχαμε την κουβέντα του Βεργίνα 33 που το σταμάτησε ο Ναυπλιώτης....ένα Χ φυσίγγι που πέφτουν όλοι με τα μούτρα,κάνει χαλάστρα στα υπόλοιπα όπως σωστά λες....γι'αυτό κ όλα τα ωραία κάποτε τελειώνουν.. ;)
Το έριχνα συνέχεια μέχρι που καταργήθηκε. Μαλακό 33 άρι με πολύ καλή φονικοτητα σε μακρινές τουφεκιές. Δεν γνώριζα τι θα πει τραυματισμένα μ αυτα...
 
Δν θυμάμαι σε πιό θέμα το είχα αναφέρει....θυμάμαι όμως πως είχαμε την κουβέντα του Βεργίνα 33 που το σταμάτησε ο Ναυπλιώτης....ένα Χ φυσίγγι που πέφτουν όλοι με τα μούτρα,κάνει χαλάστρα στα υπόλοιπα όπως σωστά λες....γι'αυτό κ όλα τα ωραία κάποτε τελειώνουν.. ;)
Διαφωνώ .
Καί ποιός εγγυάται στον όποιο κατασκευαστή ότι ο πελάτης θα πάει σ'άλλο δικό του φυσίγγι και δεν θα αλλάξει
εταιρεία ζητώντας να βρεί μια εταιρεία που γεμίζει σταθερά τα ίδια φυσίγγια ;
Άρα οι λόγοι που σταματούν την παραγωγή ενός συγκεκριμένου φυσιγγίου ίσως να μας διαφεύγουν ....
Εδώ η Victory ήμουνα νιός και γέρασα και συνεχίζει την κλασσική σειρά της ...
π.χ το Starlight 32gr το γέμιζε με D10 κ τώρα κάποια χρόνια το συνεχίζει με επιτυχία με Α1 λόγω απουσίας πλέον
του D10.
 
Καί ποιός εγγυάται στον όποιο κατασκευαστή ότι ο πελάτης θα πάει σ'άλλο δικό του φυσίγγι και δεν θα αλλάξει
εταιρεία ζητώντας να βρεί μια εταιρεία που γεμίζει σταθερά τα ίδια φυσίγγια ;
Καταργήθεικε το Βεργίνα 33 κ μετά έβγαλε το Vendeta 34 ας πούμε. ;)
Βεργίνα κ Vendeta C7 είχαν κ έχουν αντίστοιχα....παράδειγμα αναφέρω.
Δεν ξέρει κανείς μας,πως την "βλέπει" την υπόθεση ο κάθε κατασκευαστής.
 
Το Βεργίνα δεν το είχα ρίξει, αλλά πιστεύω ότι είναι αρκετά κοντά στα χαρακτηριστικά του καφέ. Από ότι είχα διαβάσει πρέπει να ήταν ένα κλικ ελαφρύτερο. Ίσως το σταμάτησε για να δώσει επιπλέον μερίδιο στο καφέ που πωλούταν σε υψηλότερη τιμή.
Το καφέ πάντως και φέτος μου έδωσε ωραίες τουφεκιές τον Οκτώβρη.
 
Απο το Βεργινα εχω ριξει στο παρελθον πολλα κουτια....πριν ναυπλιωτη εποχη...καλο φυσιγγι,πιο ελαφρυ απ το καφε...αλλα η καρδια μου ηταν στο jk6 bofors...αλλη κατηγορια.Αν θυμαμαι καλα δε λεγονταν Βεργινα...απλα lambro κοκκινο.
 
Έχεις δίκιο φίλε, και κάτι ακόμα έτσι για να λέμε την αλήθεια σε όλα, κάποτε,και όταν λέω κάποτε εννοώ πριν 15 χρόνια περίπου και ακόμα πιο πίσω, δεν ξέραμε κάν τι έχει το κάθε φυσίγγι, ούτε από μπαρουτες,καψουλια, βύσματα,κ.τ.λ. ξαφνικά!!!!!!! Γίναμε όλοι του ψάξε, όλοι, ιδιογομωτες και μη, μάθαμε να μετράμε το φυσίγγι,να του περνούμε αποβαρο βάρος και πινακίδες!!!!!!! Ξέρεις όλα αυτά γιατί;;; γιατί είχαμε περισσότερο κυνήγι, και όλα αυτά να ξέρεις μου τα είπε ένας άνθρωπος επαγγελματίας του φυσιγγίου που ακόμα και εδώ μέσα,τα φυσίγγια τού έχουν τα καλύτερα λόγια.Α! Και κάτι άλλο, ο άνθρωπος που κυνηγάμε μαζί σαν παρέα εδώ και 15 χρόνια, γείτονας μου και φίλος μου, δεν ξέρει από φυσίγγια απολύτως τίποτα, ότι νάνε!!!!!! Και στο κυνήγι με ότι αγοράζει βαράει, για αυτό,ναι δεν είναι και καλό να τα ψάχνουμε τόσο πολύ σε βάθος;);)
Να ξέρεις πως ο γείτονας σου δεν είναι ο μοναδικος, υπάρχουν παρα πολλοί τέτοιοι που ουτε κ ποσα γραμμαρια ριχνουν δεν ξέρουν κ καλα κάνουν γιατί πολύ απλά δεν θελουν να ασχοληθουν με αυτό γιατί δεν τους ενδιαφέρει φτάνει το τάδε φυσίγγι την δουλειά του,τώρα αν αυτό θα συμβαινει παντα αυτο είναι άλλο θέμα.......

Αρκετά χρόνια πισω, δεν υπήρχε ουτε ιντερνετ, ουτε φόρουμ ,ουτε σελίδες Ιδιογομωσης, ότι μάθεναι κανεις ήταν μέσα από περιοδικα κ βιβλία κ φυσικά αυτό δεν ήταν καθόλου αρκετό.......

Ένας πχ που δεν γέμιζε κ έριχνε μια συγκεκριμένη μάρκα που του πηγενε καλά κ ξαφνικά ήταν για πεταμα, πως μπορουσε να αναζητήσει την αιτία?
Ήξερε αν έφταιγε η πυριτιδα, το βυσμα κλπ?
και πως ακριβώς μπορουσε να το περιγραψει σε έναν γνωστη για να του πει?
Εκεί που βρήκα γκρι πυριτιδα ξαφνικά βρήκα καφέ?
η θα του έστελνε φωτο?
Για αυτό κ άφηνε στην άκρη αυτό το φυσιγγι κ αγόραζε κάποιο άλλο ελπίζοντας να σταθεί πιο τυχερος.....

Ξαφνικά ήρθε το ιντερνετ κ τα φορουμ,
Και άνοιξαν τα μάτια πολλων, ενώ ταυτόχρονα έγινε ο φόβος κ ο τρόμος κάθε κατασκευαστή φυσιγγιων που κάνει αλχημείες.......
Και να είστε βέβαια ότι πολλοί από αυτους δεν το χαρηκαν καθόλου..................

Έμαθαν όσοι δεν ήξεραν ότι όταν ένα φυσίγγι "χαλάει" ο κυριος λόγος είναι η αλλαγή των υλικών κ ότι το κάθε υλικο πρεπει να συνδυάζεται σωστά για να αποδιδει....

Έμαθαν ότι φυσίγγια με φθηνοτερα υλικά πωλουνται πανακριβα,αλλα κ ποια πωλουνται σε λογικές τιμες....

Εμαθαν ότι όταν ένα κουτί απέξω αναγράφει την τάδε(ξακουστή) πυριτιδα δεν σημαίνει ότι θα την έχει κ μέσα του.........

Εντέλει ολοένα κ περισσοτεροι μπήκαν στο κόπο να σφαζουν τα φυσιγγια τους(και ιδιαίτερα αν διαπιστωσαν κάποια μεγάλη αλλαγή) κ να τα αξιολογούν,βλέποντας αν οι μεταξωτές κορδέλες έγιναν ξαφνικα φυκια.........
Κ να μην ξέρουν κάποιος θα βρεθεί να τους πει.....Φωτο πανε, φωτο ερχονται.......


Καταργήθεικε το Βεργίνα 33 κ μετά έβγαλε το Vendeta 34 ας πούμε. ;)
Βεργίνα κ Vendeta C7 είχαν κ έχουν αντίστοιχα....παράδειγμα αναφέρω.
Δεν ξέρει κανείς μας,πως την "βλέπει" την υπόθεση ο κάθε κατασκευαστής.
Το Βεργίνα δεν το είχα ρίξει, αλλά πιστεύω ότι είναι αρκετά κοντά στα χαρακτηριστικά του καφέ. Από ότι είχα διαβάσει πρέπει να ήταν ένα κλικ ελαφρύτερο. Ίσως το σταμάτησε για να δώσει επιπλέον μερίδιο στο καφέ που πωλούταν σε υψηλότερη τιμή.
Το καφέ πάντως και φέτος μου έδωσε ωραίες τουφεκιές τον Οκτώβρη.
Αυτό πιστευω κ εγώ.....
Το καφέ δεν την πληρωσε γιατί είχε μεγαλυτερη ιστορία από το Βεργίνα συν ότι στα χοντρά γέμιζε με διαφορετική πυριτιδα........
 
Back
Top