Παλιά φυσίγγια

δεν ειναι καλυτερα!ποιο ακριβοτερα ειναι!!!
Σίγουρα είναι πιο ακριβά! Αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι η τεχνολογία έχει προχωρήσει. Και καλύτερες πυρίτιδες έχουμε, και καλύτερους κάλυκες και καλύτερα κυάθια κλπ. Τουλάχιστον εγώ αυτό πιστεύω.
 
Εξαρτάται για ποσο παλια λες Βασίλη..
Μπορεί να άλλαξαν οι πυριτιδες αλλά το έργο τους παραμενει το ίδιο..
Τώρα για τους κάλυκες κ τα βυσματα πραγματικα δεν ξέρω τι ακριβώς έχουν να ζηλέψουν από τα καινούργια....

Μήπως κ αυξήθηκε το βεληνεκες τους?
Ίδιες οι προτεινομενες αποστάσεις βολής εδώ κ δεκαετίες...

Παλιά υπήρχε κ το μερακι του φυσιγγοκατασκευαστη, κ όταν υπάρχει μερακι βγαίνει καλυτερο προιον...
Σήμερα γίναμε αρπακολλατζηδες κ ότι προλάβουμε να αρπάξουμε....

Αναμφίβολα η "κάθε εποχή" έχει να αναδείξει κ καλα κ κακά φυσίγγια ομως αυτό δεν έχει σχέση με τα υλικά τους....
 
Σίγουρα είναι πιο ακριβά! Αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι η τεχνολογία έχει προχωρήσει. Και καλύτερες πυρίτιδες έχουμε, και καλύτερους κάλυκες και καλύτερα κυάθια κλπ. Τουλάχιστον εγώ αυτό πιστεύω.
Για το αστερωειδές κλείσιμο ίσως είναι καλύτεροι λόγο του πιο μαλακού και λεπτού πλαστικού για το ρελιαστό κλείσιμο όμως δεν είναι, όπως δεν είναι και οι σύγχρονοι χάρτινοι. Κατά τα άλλα συμφωνώ!
 
Σίγουρα είναι πιο ακριβά! Αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι η τεχνολογία έχει προχωρήσει. Και καλύτερες πυρίτιδες έχουμε, και καλύτερους κάλυκες και καλύτερα κυάθια κλπ. Τουλάχιστον εγώ αυτό πιστεύω.
Οι σημερινές πυριτιδες είναι χειρότερες πλειοψηφία απο της παλιές γιατί έχει ελαττωθεί η ποσότητα σε νίτρο από 50% σε 35%
 
Όπως λέει και ο Τάσος πάει σαραβαλιάστηκαν οι μηχανές .
Κώστα, αυτά συμβαίνουν και στις "καλύτερες οικογένειες" ... ;) .yel.
20150813_003747.jpg
IMG_20210913_214723.jpg
IMG_20210913_214759.jpg
Το πρόβλημα είναι .. ότι μπαίνουν στο κουτί, ανάμεσα στα "καλά" και βγαίνουν στην αγορά ... Αλλά, μαζική παραγωγή είναι, με χιλιάδες φυσίγγια την ώρα ... ποιος να τα δει και να τα βγάλει εκτός !!! :oops::rolleyes:
 
Back
Top