Παλιά φυσίγγια

Δεν βλεπω κατι.....View attachment 56595
Αμερικανικο κουτι με ιταλικα φυσιγγια μεσα? Τι παιζει εδω αραγε?
Δεν ξερω ρε παιδια, παντως δεν γραφουν τιποτα για ιταλια
Το ότι γράφει όλα τα στοιχεία στο ευρωπαϊκό σύστημα μονάδων και όχι στο αγγλοσαξωνικό (36 gr και όχι 1 1/4 oz. - 12cal και όχι 12ga. - 70mm και όχι 2 3/4" ), πιστεύω αποδεικνύει ότι δεν είναι φτιαγμένα στην Αμερική ... και σκάγια Νο4 = 3.1mm οπότε προφανώς είναι στην Ιταλία ... κι ας μην το γράφει το κουτί.
 
Το ότι γράφει όλα τα στοιχεία στο ευρωπαϊκό σύστημα μονάδων και όχι στο αγγλοσαξωνικό (36 gr και όχι 1 1/4 oz. - 12cal και όχι 12ga. - 70mm και όχι 2 3/4" ), πιστεύω αποδεικνύει ότι δεν είναι φτιαγμένα στην Αμερική ... και σκάγια Νο4 = 3.1mm οπότε προφανώς είναι στην Ιταλία ... κι ας μην το γράφει το κουτί.
Ωστε ετσι οι πονηροι Ιταλιανοι χαχα
 
Ποιο απατεώνες και από τους Έλληνες...
Ίσως το γραφεί στο αυτοκόλλητο που γραφεί το νούμερο σκαγιών.
Δεν ειναι αυτοκολλητο Νικολα απλως ειναι ασπρο το κουτι για να αναγραφεται το νουμερο σε αυτο το σημειο. Μοια ζει με αυτοκολληρο αλλα δεν ειναι.
Βρηκα και αυτο αλλα δεν ξερω αν σας λεει κατι.....20220928_111857.jpg
 
Δεν ειναι αυτοκολλητο Νικολα απλως ειναι ασπρο το κουτι για να αναγραφεται το νουμερο σε αυτο το σημειο. Μοια ζει με αυτοκολληρο αλλα δεν ειναι.
Βρηκα και αυτο αλλα δεν ξερω αν σας λεει κατι.....View attachment 56608





Ξέθαψα αυτές...
Αμερική Ιταλία Αυστραλία Ελλάδα..
Για αυτο η ρεμινκτον ήταν και είναι βασίλισσα.
 
Super speed και μόνο το όνομα αρκεί...
Ιταλικά είναι κ παραγονται μέχρι σημερα....

Αν δείτε στο κουτι του Μιχάλη κ στα κουτιά του Παναγιώτη υπάρχει η ένδειξη "ball powder" που απαντάτε στα Ιταλικα win....

ΥΓ
Σε αυτό το κομμάτι δεν είναι απατεώνες οι Ιταλοί, εξάλλου αυτό είναι γνωστό κ 100% επιτρεπομενο.......
Πολλές φορές το έχουμε δει κ με άλλα φυσίγγια.....

Απατεώνες είναι όσοι "δικοί μας" προσπάθησαν να τα πουλησουν σε τιμές παρομοιες των Αμερικανικων win.........
 
Βλέποντας το εικαστικό στα Winchester θυμήθηκα μια αλλη φυσιγγαρα των δυτικων προαστίων: Χατζηστεφάνου , με πολλα σκοπευτικα χιλιομετρα. Κόκκινος πυρκαλ καλυκας με 8αρι παφυλα. Χάδι στον ωμο και το μάγουλο.
 
Ένα μικρό δωράκι που έλαβα σήμερα από έναν μικρό φίλο που βοήθησα.

View attachment 56800
Πάντα έχεις κάτι να μου θυμίζεις, μια με τα UEE faisan και μια τώρα....

Το διάφανο 33γρ του Ρουμελιωτη-Σπυροπουλου γεμισμενο με πυριτιδα Α1 και βυσμα Giovanni ....
Με αυτό χτυπησα την πρωτη μου μπεκάτσα....

Και αυτό επαιζε πολυ στο νησί Νικηφορε...
 
Πάντα έχεις κάτι να μου θυμίζεις, μια με τα UEE faisan και μια τώρα....

Το διάφανο 33γρ του Ρουμελιωτη-Σπυροπουλου γεμισμενο με πυριτιδα Α1 και βυσμα Giovanni ....
Με αυτό χτυπησα την πρωτη μου μπεκάτσα....

Και αυτό επαιζε πολυ στο νησί Νικηφορε...
Έπαιζε γιατί εκτός ότι τα έφερναν οι εμπόροι τότε όσοι πήγαιναν στην Πάτρα για δουλειές αγόραζαν και από καμία κούτα ή τα πράγκελναν και έρχονταν με το καράβι. Δεν τα έχω ρίξει, μόνο τα πράσινα σοκόλ εριχνα. Τα euromix no9½ &10 !! Μου θυμίζει, ότι έχει απομήνει στην σέσουλα θα φτιάξουμε φυσίγγι.
 
Παναγία μου! Και λέγαμε πριν λίγο για ευρωμικτες και βλέπω μπροστά μου ότι χειρότερο ακόμα! Καφτα αυτά!.big smile.
Δεν έχει καμία λογική το 9½ και το 10 μαζί. Μάλλον για να δικαιολογίσουν κάποιον αρκταμά με σκάγια τα έφτιαξαν!
 
Τα euromix no9½ &10 !! Μου θυμίζει, ότι έχει απομήνει στην σέσουλα θα φτιάξουμε φυσίγγι.
Και σε 7-7 1/2....
Σιγά την διαφορά......
Πολυ σωστή κ "πονηρή" η σκέψη σου....

........Κανονικά κ με τις διαφορές που υπάρχουν στην διάμετρο των σκαγιων μέσα στα φυσιγγια κάπως έτσι θα έπρεπε να αναγράφονται τα νουμερα........
Έτσι ακριβώς, άμα δείς μέσα θα φριξεις!
Τι καλούδια βρήκες μέσα ρε συ??
Χοντρά κ ψιλά σκάγια??
 
Και 7-7 1/2....
Σιγά την διαφορά......
Πολυ σωστή κ "πονηρή" η σκέψη σου....

........Κανονικά κ με τις διαφορές που υπάρχουν στην διάμετρο των σκαγιων μέσα στα φυσιγγια κάπως έτσι θα έπρεπε να αναγράφονται τα νουμερα........

Τι καλούδια βρήκες μέσα ρε συ??
Χοντρά κ ψιλά σκάγια??
Ότι νούμερο θέλεις, Και ήταν και παρα πολύ μαλακά τα σκάγια και κατάμαυρα και τριβονταν πολύ! Λες και είχε χαλίκια μέσα.
 
Ότι νούμερο θέλεις, Και ήταν και παρα πολύ μαλακά τα σκάγια και κατάμαυρα και τριβονταν πολύ! Λες και είχε χαλίκια μέσα.
Ναι αλλά οι τσίχλες έπεφταν
από απίστευτα υψη... .yelling.

Αμα λέω εγώ ότι κανείς κατασκευαστής δεν έχει παει με το σταυρό στο χέρι...
Όλοι ένα όνομα εχουνε που καποτε θα χαλασουν.........
 
Back
Top