Παλιά φυσίγγια

Τα παλιά τα χάρτινα ήταν καλά αλλά όχι καλύτερα από τα πολλά ελληνινικά χάρτινα τότε. Ο παππούς μου τα δούλευε στο 16 άρι του αλλά και αυτός τα σταμάτησε για τα jk6 & muleriete του Μπούσουλα.
Όταν κυκλοφόρισαν τα πλαστικά alfamax αρκετά ακριβότερα από πολλά άλλα και άρχισαν κάποιες αποτυχίες δεν άργισε να παραγκωνιστούν. Πιστεύω ότι τα Eley τα νίκησαν τα πολύ φθηνότερα και για πολλούς καλύτερα γνήσια Rottweil.
 
Ψαχνωντας τα φυσιγγια στην αποθηκη βρηκα το νεο velox παραγωγης 2005 με τον καλυκα που γεμιζε και τα θρυλικα rottweil ο δορκας.
20190102-213408.jpg


20190102-213349.jpg
 
Last edited:
αλλη μια φορα την πατησα αγρια ,ειχα παρει ενα κουτι 7αρια του STOKA τα 33 και κεντουσαν στης περδηκες , τοσο πολυ μου αρεσαν που πηγα μετα και πηρα ενα κυβοτιο δηλαδη 20 κουτια , και ερηχνα και ερηχνα στης περδηκες , και τα εβαζα με τον ευατο μου , μεχρι που εβλεπα της περδηκες να κρεμαν τα ποδια και να πηγενουν , και μερηκες της εβρησκα στα 100 μετρα ψοφιες , και τοτε καταλαβα τι παιζονταν , ευτηχος μετα πηγα στο μαγαζι που της αγορασε και νανε καλα ο ανθρωπος μου της ανταλαξε με αλλες στοκας 32 γραμμαριων για τσιχλες που ηταν καλες
Τα πρωτα max 33 που εβγαλε τα γεμιζε με διβασικη nike,εχω απο αυτα κ το επαληθευσα προσφατα ανοιγοντας ενα..σε 7αρια τα εχω κ εγω..την επομενη φορα θα ριξω λιγα να δω τι κανουν..
Παντως τα πρωτα s32 οταν τα γεμιζε σε καλυκα fiocchi με 8mm μεταλλο κεντουσαν,κ αυτα με nike..
Nομιζω oτι αυτα που σου αρεσαν πρεπει να ηταν με nike..
Μετα οπως ειναι χιλιοειπωμενο γεμιζε με οτι εβρισκε..οποτε επεσες στην περιπτωση..
Ανοιξες ενα απο το καθενα να δεις?
 
Τα πρωτα max 33 που εβγαλε τα γεμιζε με διβασικη nike,εχω απο αυτα κ το επαληθευσα προσφατα ανοιγοντας ενα..σε 7αρια τα εχω κ εγω..την επομενη φορα θα ριξω λιγα να δω τι κανουν..
Παντως τα πρωτα s32 οταν τα γεμιζε σε καλυκα fiocchi με 8mm μεταλλο κεντουσαν,κ αυτα με nike..
Nομιζω oτι αυτα που σου αρεσαν πρεπει να ηταν με nike..
Μετα οπως ειναι χιλιοειπωμενο γεμιζε με οτι εβρισκε..οποτε επεσες στην περιπτωση..
Ανοιξες ενα απο το καθενα να δεις?
Tασο δεν εχω ουτε ενα , τα εχω ρηξει πριν αρκετα χρονια , αλλα ενω ειχα παρει ενα κουτι MAX33 σε ν 7αρι σε περδηκα και μου αρεσε πολυ , μετα που πηγα να παρω ολοκληρη κουτα των 20 κουτιων , αλλα απο διαφορετηκο μαγαζι και μαλον διαφορετηκης παρτηδας δεν πηγεναν με τιποτα , και ευτηχος που οσα κουτια μου εμηναν , μου τα αλαξε με τα S32 , και εκει ακομα το ρησκαρα ,αυτος δεν ειχε πρωβλημα γιατι τα S32 ηταν ποιο φτηνα , οποτε ωφεληθηκε , του εδωσα 18 κουτια MAX 33 και μου εδωσε 18 κουτια S32, χωρης να μου πληρωσει την διαφορα, ειχαν νομηζω τα MAX33 1150 δραχμες , και τα S32 1000 δραχμες το κουτι , με λογοτυπα οτι ειναι το οικονομηκοτερο φυσιγγιο , αλλα δεν με πειραξε καθολου , αφου ηταν αρκετα καλα
 
Last edited by a moderator:
Στην πρωτη ταινια του Χριστογιαννη..
Οτι ηταν γνωστης κ πατενταδορος μεγαλος δεν το αμφισβητησε κανεις κ σιγουρα πολλοι ηταν αυτοι που τον ζηλεψαν κ τον πολεμησαν..
Υπηρχε η φημη οτι στο τελος δεν του εδιναν τα υλικα που ζητουσε,οποτε γεμιζε με οτι εβρισκε..
Nομιζω οτι λογο που ηταν "ανησυχο πνευμα"
απο την αρχη της πορειας του εκανε διαφορες αλλαγες τοσο σε ονομασιες φυσιγγιων οσο κ των υλικων τους.. ομως ετσι χανονταν η σταθεροτητα..
Ιδιες εποχες οι αλλοι δυο "κολλοσοι" ο Δορκας κ η lambro παροτι δεν ειχαν δικες τους πατεντες εβγαζαν σταθερα φυσιγγια για πολλα χρονια για αυτο κ ηταν περισσοτερο ξακουστα στους κυνηγους..και ποιος δεν ηξερε - και δεν ξερει το Nεο βελοξ,το lambro καφε κ.α...
Η μονη μεγαλη φημη που απεκτησε φυσιγγι του ηταν το μπεκατσοφυσιγγο max d με την πατεντα του,και δικαιωματικα..
Την εποχη που παρουσιαστηκε "ταραξε για τα καλα τα νερα" κ εδωσε πολυ μεγαλη βοηθεια σε οπλα με σταθερα τσοκαρισματα που τοτε κυριαρχουσαν..
θεωρω οτι ηταν κ το μονο φυσιγγι του που εμεινε σταθερο για πολλα χρονια ως προς την αποδοση του..
Αυτη ειναι γνωμη μου,που μπορει να μην ειναι κ η σωστη..αλλα...
 
Συμφωνώ Τάσο και Νίκο για τον Στόκα.
Τα πρώτα Max Meteo σε μαύρο καλύκα και 33 γραμμάρια κεντουσαν και μιλάω δεκαετία 90. Με την βοήθεια της Auto 5 σε φουλ και σε 7 νούμερο σκάγια κατέβαζαν τα τρυγόνια από άλλο νόμο. Μετά τα Max Meteo τα έκανε 34 γραμμάρια και δεν σκότωναν ούτε καρακάξα στα 2 μέτρα.Κριμα και ήταν από τους αγάπημενους μου βιοτεχνες
 
και τα Max duble οταν τα εβγαζε με τον αποσπομενο πατο με φελο,ρελιαστο 38γρ γρ κεντουσε.δεν ανηξα ποτε κανενα να δω τη ειχε μεσα.hair.τα ερηχνα στο λαγο και κεντουσαν.αργοτερα τα εβγαλε με κιαθιο πλαστικο τα οπια ειταν μουφα
 
Στην πρωτη ταινια του Χριστογιαννη..
Οτι ηταν γνωστης κ πατενταδορος μεγαλος δεν το αμφισβητησε κανεις κ σιγουρα πολλοι ηταν αυτοι που τον ζηλεψαν κ τον πολεμησαν..
Υπηρχε η φημη οτι στο τελος δεν του εδιναν τα υλικα που ζητουσε,οποτε γεμιζε με οτι εβρισκε..
Nομιζω οτι λογο που ηταν "ανησυχο πνευμα"
απο την αρχη της πορειας του εκανε διαφορες αλλαγες τοσο σε ονομασιες φυσιγγιων οσο κ των υλικων τους.. ομως ετσι χανονταν η σταθεροτητα..
Ιδιες εποχες οι αλλοι δυο "κολλοσοι" ο Δορκας κ η lambro παροτι δεν ειχαν δικες τους πατεντες εβγαζαν σταθερα φυσιγγια για πολλα χρονια για αυτο κ ηταν περισσοτερο ξακουστα στους κυνηγους..και ποιος δεν ηξερε - και δεν ξερει το Nεο βελοξ,το lambro καφε κ.α...
Η μονη μεγαλη φημη που απεκτησε φυσιγγι του ηταν το μπεκατσοφυσιγγο max d με την πατεντα του,και δικαιωματικα..
Την εποχη που παρουσιαστηκε "ταραξε για τα καλα τα νερα" κ εδωσε πολυ μεγαλη βοηθεια σε οπλα με σταθερα τσοκαρισματα που τοτε κυριαρχουσαν..
θεωρω οτι ηταν κ το μονο φυσιγγι του που εμεινε σταθερο για πολλα χρονια ως προς την αποδοση του..
Αυτη ειναι γνωμη μου,που μπορει να μην ειναι κ η σωστη..αλλα...
Καλησπερα σας και τα ασπρα διφανη σεμι μαγκνουμ ηταν καλα τα 2αρια και με χαμηλες πιεσεις
 
Συμφωνώ Τάσο και Νίκο για τον Στόκα.
Τα πρώτα Max Meteo σε μαύρο καλύκα και 33 γραμμάρια κεντουσαν και μιλάω δεκαετία 90. Με την βοήθεια της Auto 5 σε φουλ και σε 7 νούμερο σκάγια κατέβαζαν τα τρυγόνια από άλλο νόμο. Μετά τα Max Meteo τα έκανε 34 γραμμάρια και δεν σκότωναν ούτε καρακάξα στα 2 μέτρα.Κριμα και ήταν από τους αγάπημενους μου βιοτεχνες
Και μένα Σταύρο με τα φυσίγγια του άρχισαν το κυνήγι πολλοί της ηλικίας μου ,τις προάλλες μου έστειλε ο Τάσος μια φώτο από το κουτάκι των s32 και ξύπνησαν μνήμες , μέγας πατενταδορος και γνώστης και κρατούσε και τις τιμές χαμηλά ίσως να ήταν και ένας από τους λόγους που έμπαινε στο μάτι σε κάποιους και αργότερα τον πολεμούσαν όπως ακουγόταν?
και τα Max duble οταν τα εβγαζε με τον αποσπομενο πατο με φελο,ρελιαστο 38γρ γρ κεντουσε.δεν ανηξα ποτε κανενα να δω τη ειχε μεσα.hair.τα ερηχνα στο λαγο και κεντουσαν.αργοτερα τα εβγαλε με κιαθιο πλαστικο τα οπια ειταν μουφα

Το πρώτο όπως λες ήταν με φελλό και πλαστικό ποτηράκι, τα επόμενα με μονοκοματη πλαστική τάπα .
Για το δεύτερο είχε γράψει ο Αιγινητης στο Κ&Φ .



screen shot tool

Χρόνια μπροστά ο Στόκας τις πατέντες του της χρησιμοποιουν σήμερα οι Ιταλοί, και τον διασπορεα και τα άλλα .
http://www.armeriatargetzone.it/ind...t&manufacturer_id=212&product_id=10354&page=3
 
Tα full double με τον φελλο κυκλοφορησαν το "04 κ γεμιζονταν με tecna,αξιολογο φυσιγγι..
Αλλα δεν κρατησε πολυ,προφανως ηταν δυσκολη η παραγωγη μιας κ συμφωνα με τις διαφημισεις γεμιζονταν ενα ενα στο χερι.. τρια χρονια μετα ο φελλος εγινε συγκεντρωτηρας..
 
Tα full double με τον φελλο κυκλοφορησαν το "04 κ γεμιζονταν με tecna,αξιολογο φυσιγγι..
Αλλα δεν κρατησε πολυ,προφανως ηταν δυσκολη η παραγωγη μιας κ συμφωνα με τις διαφημισεις γεμιζονταν ενα ενα στο χερι.. τρια χρονια μετα ο φελλος εγινε συγκεντρωτηρας..
Όπως γίνεται πάντα φίλε τα καλά δεν κρατάνε πολύ αλλά θα φτιάξουμε δικά μας .
 
και τα Max duble οταν τα εβγαζε με τον αποσπομενο πατο με φελο,ρελιαστο 38γρ γρ κεντουσε.δεν ανηξα ποτε κανενα να δω τη ειχε μεσα.hair.τα ερηχνα στο λαγο και κεντουσαν.αργοτερα τα εβγαλε με κιαθιο πλαστικο τα οπια ειταν μουφα
Εχω ακομη ενα κουτι το ΜΑΧ super douple αναμηκτα 8+6 36 γραμμαριων
 
και τα Max duble οταν τα εβγαζε με τον αποσπομενο πατο με φελο,ρελιαστο 38γρ γρ κεντουσε.δεν ανηξα ποτε κανενα να δω τη ειχε μεσα.hair.τα ερηχνα στο λαγο και κεντουσαν.αργοτερα τα εβγαλε με κιαθιο πλαστικο τα οπια ειταν μουφα
Γιαννη τι θα ελεγες εαν πρωσποθησουμε να φτιαξουμε ενα φυσιγγιο παρομοιο , αλλα σε ποιο λιγα γραμμαρια σκαγιων , με την SIPE , η με οποιαδηποτε πυρητηδα , με μαληνη και πλαστηκο κιαθιο κομενω, τι θα κερδηζαμε περησοτερο απο τα απλα
 
Back
Top