Παλιά φυσίγγια

ROTTWEIL ασημοπαφιλα
τα ειχα απο τον πατερα μου , και μαζη με αλλα πανακριβα τα ερηχνα μικρος 19 χρονος στον βροντο , σε ντενεκεδες , και το πασχα , μια και δεν κυνηγουσα , μεσεα θυραματα , παρα μονο τσιχλα , ηταν ολα απο 4αρια , μεχρι και 6αρια , τα χαλασα ο ασχετος τοτε , και ηταν παρα πολλα χωρης να ξερω την αξια τους , τα ειχε παρει ο συνχωρεμενος για λαγο , και φασα, θα ηταν και 20 κουτια ολα μαζη , ροτβαι , ρεμικτον , γουιτζιστερ , ιμπεριαλ καναδεζηκα , σεβελοτ απο Παριση , κατι χαρτηνα μπλε ελβετικα νομηζω , τα ερηχνα οπου εβρησκα , και μια που ηταν χοντρα μερικα , πολυ λιγα καμια 10αρια γιατι βαρεθηκα , τα ανοιγα προσεχτηκα , εβγαζα τα 4αρια , και ξαναβαζα 8αρια , για τσιχλες
 
Κύριε Νίκο τι διαφορά είχαν από τα μετέπειτα με τον κίτρινο πάφυλα? Έχω 2-3 ασημοπάφυλα από τον πατέρα μου αγορασμένα κάπου το 1980 και δεν τολμώ να τα ρίξω.
Καλα κανεις και δεν τα ριχνεις ,αυτα τα ειχαν οι λαγοκυνηγοι για πολυ καλα φυσιγγια και μολις σταματησαν και κυκλοφορησαν τα καινουργια ειχαν δοκημασει και ελεγαν οτι δεν ηταν τοσο καλα οπως τα ασημοπαφυλα
 
Κωστα, πιθανολογω καμμια διαφορα, περαν της οπτικης, ισως και για αυξηση της τιμης (βλεπε χρυσες σκανδαλες στα οπλα)
Έχω την εντύπωση πως τα μεταγενέστερα (κιτρινοπάφυλα), έχουν κίτρινο το σώμα του καψυλίου, ενώ τα ασημοπάφυλα, ασημί.(Όπως το fiocchi 615). Άρα μήπως είναι άλλο το καψύλι?think
 
Καλα κανεις και δεν τα ριχνεις ,αυτα τα ειχαν οι λαγοκυνηγοι για πολυ καλα φυσιγγια και μολις σταματησαν και κυκλοφορησαν τα καινουργια ειχαν δοκημασει και ελεγαν οτι δεν ηταν τοσο καλα οπως τα ασημοπαφυλα
Μήπως πράγματι το καψύλι ήταν άλλο?
 
Το καψουλι ηταν το SINOXID και στα δυο φυσιγγια.
Το ασημοπαφυλο,δεν ελειπε απο την ζωνη κανενος λαγοκυνηγου!
Αυτο και REMINGTON!
Σκληρο φυσιγγι,ηταν φωτια ομως!!
Δεν ειχε κυαθιο,ειχε υποκαταστατο μαλλινης,συνθετικο.
Πυριτιδα Rotweill.
Το νουμερο των σκαγιων αλλαζε ,κατα κανονα,ανα 2.5/10 mm κι οχι ανα 2/10,παραπεμποντας στην γερμανικη κλιμακα μετρησης.
Η διασταση αναγράφεται στον καλυκα.
 
Νικόλας
Remington express.Remington Peters express.Remington Peters duplex.Remington pheasant. Federal came load. Federal copper. Federal hi-power. Winchester super x U.S.A. Winchester duple x magnum U.S.A. Remington HD. Winchester western super x U.S.A. Winchester gunpowder Australia. Winchester buck shot Australia. Winchester xpert mark Australia. Imperial ivi magnum. Imperial CIL. Imperial CIL magnum. Imperial ivi. ΕΠΚ ΆΡΤΕΜΙΣ.ΠΥΡΚΑΛ. ΠΥΡΚΑΛ ΆΡΤΕΜΙΣ. ΛΆΜΠΡΟ ITALY. DORKAS GREECE. ΛΆΜΠΡΟ ΦΡΑΝΣ. ΣΤΌΚΑΣ. RWS IN GREECE. Alfa game. Mauroulis Hellas assos. Rio pigeon Espania. Eley alphamax. MAIONCHI L.M.I. VICTORY ΚΎΠΡΟΣ. B&P MB LONGE RANGE. B&P WINTER. BORNAGHI SUPER. BAIKAL. PRINCE. RWS PULVER. AZZOT
 
Back
Top