Παλιά φυσίγγια

Λογικο ειναι,μαχιμα φυσιγγια;)Μακαρι να ηξερα ποσα χιλιομετρα εχουν κανει
χωρις να αναψουν στο τελος.
τωρα που βλεπω ολα αυτα και συνηδητοποιω το τι φυσιγγια εχουν περασει απο τα χερια μου ολα αυτα τα χρονια και τα καψα στις τσιχλες!.hair.
Αν δν κάνεις συλλογή φυσιγγίων ξεκίνα τώρα. Σιγά σιγά πάλι θα περάσει ο καιρός πάλι θα παλιόσουν τα σημερινά φυσίγγια κ θα βγουν καινούρια κ πάει λέγοντας
Ποτέ δν είναι αργά.
 
Και γω εκανα καποτε. Οντως περνανε πολλα υλικα απο τα χερια μας, ειδικα παλιοτερα που και κατασκευαστες ειχε περισσοτερους, και περισσοτερα φυσιγγια και υλικα υπηρχαν σαν ποικιλια στα μαγαζια. Αμα ομως δεν εχεις ενα ωραιο χωρο να τα κρατας στο τελος ανακαλυπτεις πως η συλλογη σου δεν εχει και πολυ νοημα.
 
Αν δν κάνεις συλλογή φυσιγγίων ξεκίνα τώρα. Σιγά σιγά πάλι θα περάσει ο καιρός πάλι θα παλιόσουν τα σημερινά φυσίγγια κ θα βγουν καινούρια κ πάει λέγοντας
Ποτέ δν είναι αργά.
Πολυ μαζευουν κ καινουργια εγω ουτε ασχολουμαι..
Αν πεις οτι μαζευεις οτι φυσιγγι κυκλοφορει τωρα μανι-μανι θα εχεις ενα σωρο απο δαυτα..κ φυσικα θες κ τον αναλογο χωρο..
Μεχρι να παλιωσουν εχουμε πολυ καιρο..καλα να ειμαστε μεχρι τοτε κ θα τα ξαναβρουμε..
Αμα ομως δεν εχεις ενα ωραιο χωρο να τα κρατας στο τελος ανακαλυπτεις πως η συλλογη σου δεν εχει και πολυ νοημα.
Μπα μην το λες Βικτωρα,καπιοι μπορει να τα εχουν σπιτι τους σε καποια βιτρινα να τα "εκθετουν" κ καπιοι αλλοι παροτι εχουν χωρο να τα εχουν στριμωγμενα μεσα σε μπαουλα,βαλιτσες κλπ μακρια ισως απο αδιακριτα-παραξενα ματια..
Το παν σε ολες συλλογες ειναι να εχεις..τωρα που θα ευχαριστει τον καθενα να τα εχει ειναι αλλο θεμα..
 
Last edited:
Όντω
Πολυ μαζευουν κ καινουργια εγω ουτε ασχολουμαι..
Αν πεις οτι μαζευεις οτι φυσιγγι κυκλοφορει τωρα μανι-μανι θα εχεις ενα σωρο απο δαυτα..κ φυσικα θες κ τον αναλογο χωρο..
Μεχρι να παλιωσουν εχουμε πολυ καιρο..καλα να ειμαστε μεχρι τοτε κ θα τα ξαναβρουμε..

Μπα μην το λες Βικτωρα,καπιοι μπορει να τα εχουν σπιτι τους σε καποια βιτρινα να τα "εκθετουν" κ καπιοι αλλοι παροτι εχουν χωρο να τα εχουν στριμωγμενα μεσα σε μπαουλα,βαλιτσες κλπ μακρια ισως απο αδιακριτα-παραξενα ματια..
Το παν σε ολες συλλογες ειναι να εχεις..τωρα που θα ευχαριστει τον καθενα να τα εχει ειναι αλλο θεμα..
Τάσο και Βίκτωρα σωστά μηλάτε. Εφόσον συλέγεις φυσίγγια πρέπει να έχεις κ χώρο. Π.χ εγώ μόλις μαζέψω μια "A" ποσότητα θα φτιάξω ένα τραπέζι με επιφάνεια γυάλινη με θήκες κ να έχω 1 ζευγάρι φυσίγγια στο κάθε κουτάκι.....κ έτσι θα τα βλέπεις πανοραμικά χωρίς να ψάχνεις το κάθε ένα που το'χεις..!!
 
Το ασημοπαφυλο,δεν ελειπε απο την ζωνη κανενος λαγοκυνηγου!
Αυτο και REMINGTON!
Σκληρο φυσιγγι,ηταν φωτια ομως!!
Δεν ειχε κυαθιο,ειχε υποκαταστατο μαλλινης,συνθετικο.
Κ εγω ελεγα οτι εχει μαλλινη,αλλα σκεφτηκα οτι αφου κυκλοφορουσε κ σε χαρτινο με μαλλινη γιατι να εχει μαλλινη κ το πλαστικο..
Ειχα δυο κ δεν ηθελα να χαλασω το ενα..
Πεφτοντας σε αυτη την διαφημιση του '73 δεν μπορεσα να αντισταθω....
 
Κ εγω ελεγα οτι εχει μαλλινη,αλλα σκεφτηκα οτι αφου κυκλοφορουσε κ σε χαρτινο με μαλλινη γιατι να εχει μαλλινη κ το πλαστικο..
Ειχα δυο κ δεν ηθελα να χαλασω το ενα..
Πεφτοντας σε αυτη την διαφημιση του '73 δεν μπορεσα να αντισταθω....
Ήθελα να ήξερα που τα ξετρυπώνης...........!!
Κ εγω ελεγα οτι εχει μαλλινη,αλλα σκεφτηκα οτι αφου κυκλοφορουσε κ σε χαρτινο με μαλλινη γιατι να εχει μαλλινη κ το πλαστικο..
Ειχα δυο κ δεν ηθελα να χαλασω το ενα..
Πεφτοντας σε αυτη την διαφημιση του '73 δεν μπορεσα να αντισταθω....
Ήθελα να ήξερα που τα ξετρυπώνεις......!! :)
 
Παιδιά πρίν λίγο μου έφερε ένα φιλαράκι αυτά τα δύο φυσίγγια.....Κάποιος "Παλέμαχος" κυνηγός του χάρισε μια αρμάθα κ μέσα είχε κάποια φυσίγγια. Μου έφερε τα 2 που του φάνηκαν "Περίεργα"...;);)criminal anthropology jobs
Με το μπλε χτύπησα τις πρώτες μου τσίχλες να φανταστείτε. Δυστυχώς πρέπει να έχει πεθάνει ο κατασκευαστής και αυτού τ φυσιγγίου. Κάποτε έκοψα PUMA32 κ ήταν με GM3 αν θυμάμαι καλά.
Πάντος τ πράσινο δν τ σφάζω......:rolleyes::rolleyes:Θα προστεθούν στη συλλογή μου.
 
Παιδιά πρίν λίγο μου έφερε ένα φιλαράκι αυτά τα δύο φυσίγγια.....Κάποιος "Παλέμαχος" κυνηγός του χάρισε μια αρμάθα κ μέσα είχε κάποια φυσίγγια. Μου έφερε τα 2 που του φάνηκαν "Περίεργα"...;);)criminal anthropology jobs
Με το μπλε χτύπησα τις πρώτες μου τσίχλες να φανταστείτε. Δυστυχώς πρέπει να έχει πεθάνει ο κατασκευαστής και αυτού τ φυσιγγίου. Κάποτε έκοψα PUMA32 κ ήταν με GM3 αν θυμάμαι καλά.
Πάντος τ πράσινο δν τ σφάζω......:rolleyes::rolleyes:Θα προστεθούν στη συλλογή μου.
Και ο Καββαθας και ο Ζαγοραίος έχουν φύγει φίλε μου.. Τα φυσιγγάκια και τα μάτια σου!!
 
Δυστυχώς πρέπει να έχει πεθάνει ο κατασκευαστής και αυτού τ φυσιγγίου. Κάποτε έκοψα PUMA32 κ ήταν με GM3 αν θυμάμαι καλά.
Ο Κωστας Καββαθας ναι εχει πεθανει προωρα κ δυστηχως δεν υπαρχουν συνεχιστες..
Σωστα θυμασε gm3 και giovanni..πολυ καλα..
 
Εγώ θυμάμαι πιτσιρίκια με τον αδερφό μου στις διακοπές των Χριστουγέννων που μαζέυαμε και ελιές παίρναμε το δίκανο του πατερα μου να ριξουμε καμία τουφεκια και αγοράζαμε τα grade του Ζαγοραίου! Τουφεκι και ωμος την άκουγαν για τα καλά.....
 
Last edited:
Να ψάξεις......Η παρημεία λέει: Μην τάξης του Αγίου και του μικρού παιδιού.......;);):rolleyes:
Θα πάω με τον πατέρα μου για ένα τσιχλοκυνήγι που τόσο πολύ το λαχταράω όσο τον έχω διπλα μου, όπως παλία στο χωριό, και θα ξεθάψω φυσιγγοθησαυρους!
 
Back
Top