Παλιά φυσίγγια

Το κουτί από τα "θρυλικά" Σοκολ 33γρ που έκανε πολύ γνωστό τον Ρουμελιωτη - Σπυρόπουλο εδώ στο νησι..υπήρχε απο καφενεία μεχρι μίνι μάρκετ κ κυνηγομαγαζα..
Με πυρίτιδα Σοκολ και αργότερα με psb1..
"Σοκολ και πάσης Ελλάδος" όπως μου έλεγε ένας φίλος κάποτε που τα έριχνε πάντα σε ν7 από τσίχλα μέχρι πέρδικα...
Όντως,ήταν καλό φυσίγγι..Είχα ρίξει αρκετά από δαυτα..Η ονομασία χάθηκε τα τελευταία χρόνια όταν ανέλαβε ο γιος του Ανδρέας που ανανέωσε την γκάμα..
Από το σημερινό "σήμα" του Ρουμελιωτη απουσιάσει το "S" γιατί ο Σπυρόπουλος που ήταν συναιτερος έχε παραιτηθεί πλέον..
Και επίσης η διεύθυνση τώρα ειναι Ερμου 82 κ όχι 80 που ήταν παλιότερα το κατάστημα..
Κάπου πρέπει να έχω κ κάνα φυσίγγι,θα κοιτάξω..




.shake hands..shake hands..RESPECT.
Μου αρέσει που στον πάτο του κουτιού, στην ονομασία έχει ανακατέψει κυριλλικούς με λατινικούς χαρακτήρες (COKOL) ... έτσι γραμμένο, προφέρεται κοκόλ ... !!!
.sarcastic..very funny.
Ενώ στη μπροστινή πλευρά το'χει γράψει σωστά, με ελληνικά και λατινικά, ΣΟΚΟΛ & SOKOL ... Αφού το'θελε και στα ρώσικα ... СОКОЛ ...;)
 
.shake hands..shake hands..RESPECT.
Μου αρέσει που στον πάτο του κουτιού, στην ονομασία έχει ανακατέψει κυριλλικούς με λατινικούς χαρακτήρες (COKOL) ... έτσι γραμμένο, προφέρεται κοκόλ ... !!!
.sarcastic..very funny.
Ενώ στη μπροστινή πλευρά το'χει γράψει σωστά, με ελληνικά και λατινικά, ΣΟΚΟΛ & SOKOL ... Αφού το'θελε και στα ρώσικα ... СОКОЛ ...;)
Ε μα κ εσύ τι ψάχνεις να βρεις...sarcastic..sarcastic.
είπαμε οτι οι μικροί κατασκευαστές(κ οι μεγάλοι κάποτε)έχουν πολύ φάση..κ υπάρχουν κ πολύ χειρότερα..όπως αυτά τα τασκωφ....sarcastic..sarcastic.
web image upload
.my man.
 
Παιδιά καλημέρα σας, έμαθα με εκπληξη ότι ο Σπυρος ο Ζαγοραίος παρήγαγε τα δικά του φυσίγγια. Καποια ψυχή φιλοτιμήθηκε να μου στειλει 3-4 αλλα δεν μου τα εστειλε και έκτοτε δεν μπορω να επικοινωνήσω μαζί του. Υπαρχει κάποιος φίλος που μπορεί να μου στείλει έστω και ένα φυσίγγι; Τον αγαπούσα ρε παιδιά τον Σπυράκο!
 
Παιδιά καλημέρα σας, έμαθα με εκπληξη ότι ο Σπυρος ο Ζαγοραίος παρήγαγε τα δικά του φυσίγγια. Καποια ψυχή φιλοτιμήθηκε να μου στειλει 3-4 αλλα δεν μου τα εστειλε και έκτοτε δεν μπορω να επικοινωνήσω μαζί του. Υπαρχει κάποιος φίλος που μπορεί να μου στείλει έστω και ένα φυσίγγι; Τον αγαπούσα ρε παιδιά τον Σπυράκο!
ειχε ανοιξη μαγαζι στον γιο του , θυμαμε τον πατερα μου που οταν κατεβενα Αθηνα περναγε και αγοραζε υλικα και καλυκες με καψουλι 6,45 που γραφαν πανω την φυρμα του και το λογοτυπο S.Z , ηταν διαφανοι οι καλυκες οχι καλης ποιοτητας , που οταν τους γεμηζε καπιος φουσκονε το πησο μεταληκο μερος του καλυκα , με αποτελεσμα να ζωρηζετε να κλειση το δικανο
 
Παιδιά καλημέρα σας, έμαθα με εκπληξη ότι ο Σπυρος ο Ζαγοραίος παρήγαγε τα δικά του φυσίγγια. Καποια ψυχή φιλοτιμήθηκε να μου στειλει 3-4 αλλα δεν μου τα εστειλε και έκτοτε δεν μπορω να επικοινωνήσω μαζί του. Υπαρχει κάποιος φίλος που μπορεί να μου στείλει έστω και ένα φυσίγγι; Τον αγαπούσα ρε παιδιά τον Σπυράκο!
Γεια σου φιλε σε καταλαβενω πρεπει να εχω 1-2-3 το πολυ θα ψαξω να τα βρω και θα σου στειλω
 
εχεις και το συρμα με τις μολυβδοσφραγγιδες της αστυνομιας που σφραγιζε τα οπλα τη νεκρη κυνηγετικη περιοδο ....επι χουντας
Τα οπλα τοτε δεν ηταν αρμοδιοτητα της αστυνομιας ηταν του δασαρχειου ΔΑΣΑΡΧΕΙΟ γραφουν και πολη που εχει εδρα το δασαρχειο
 
Τα οπλα τοτε δεν ηταν αρμοδιοτητα της αστυνομιας ηταν του δασαρχειου ΔΑΣΑΡΧΕΙΟ γραφουν και πολη που εχει εδρα το δασαρχειο
εγω μεγαλωνα σε ορεινο χωριουδακι και ολοι τα πηγαιναν στο αστυνομικο τμημα για σφραγιση, μπορει να ειναι οπως το λες και οι σφραγγιδες να ηταν του δασαρχειου και απλα γινοταν στο τμημα για πρακτικους λογους. τελος παντων...αναμνησεις. ολοι γυρνωντας σπιτι τις αφαιρουσαν και κυνηγουσαν παρανομα ολο το καλοκαιρι και το Σεπ τις συναρμολογουσαν μαστορικα
 
εγω μεγαλωνα σε ορεινο χωριουδακι και ολοι τα πηγαιναν στο αστυνομικο τμημα για σφραγιση, μπορει να ειναι οπως το λες και οι σφραγγιδες να ηταν του δασαρχειου και απλα γινοταν στο τμημα για πρακτικους λογους. τελος παντων...αναμνησεις. ολοι γυρνωντας σπιτι τις αφαιρουσαν και κυνηγουσαν παρανομα ολο το καλοκαιρι και το Σεπ τις συναρμολογουσαν μαστορικα
Εγω θυμαμε που πηγενα με τον παππου μου στον κυνηγετικο συλλογο εδγαζε την αδεια κυνηγιου και το εκοβαν το συρμα θυμαμε βουνο τα συρματα με τις σφραγιδες ,οπως τα λες παιδικες αναμνησεις
 
Για τον Δοκτωρακο μας με το ωραιο avatar..:)
Καλυκας fiocchi Hellas με κεντρικη..
Σ' ευχαριστώ πολύ Τάσο!!
Κάνα Δορκάς export έχεις στη συλλογή σου?
Το θυμάμαι μόνο από παλιά περιοδικά, δυστυχώς δεν το έχω προλάβει, παλιά μικρός παίζει να είχα δει ριγμένο κάλυκα στα μέρη μου, έναν ωραίο λαχανί νομίζω
 
Back
Top