Παλιά φυσίγγια

Βγαίνουν έτσι μερικά στην σειρά ΑΑ όπως και τα supersport που αν κρίνω από το cal 20 τα δεύτερα είναι αρκετά ζωηρά σε ανακρουση αλλά τέλεια για μακρινά δισκάκια. Είναι από τους καλύτερους κάλυκες για πολλαπλές αναγομωσεις, ίσως το κάνουν και για να ξεχωρίζουν γι'αυτό τον λόγο? Οι αντίστοιχοι της άλλης αμερικανικής είναι σε χρυσό nitro gold.
Ετσι ειναι Κωνσταντινε ειχα πολλους τετοιους καλυκες ,τους εδωσα σε φιλο ιδιογωμοτη και μου ειπε οτι γεμιζωντε παν απο 10 φορες για σκοπευτηριο
 

Βγαίνουν έτσι μερικά στην σειρά ΑΑ όπως και τα supersport που αν κρίνω από το cal 20 τα δεύτερα είναι αρκετά ζωηρά σε ανακρουση αλλά τέλεια για μακρινά δισκάκια. Είναι από τους καλύτερους κάλυκες για πολλαπλές αναγομωσεις, ίσως το κάνουν και για να ξεχωρίζουν γι'αυτό τον λόγο? Οι αντίστοιχοι της άλλης αμερικανικής είναι σε χρυσό nitro gold.
Η αφρόκρεμα των αμερικάνικων σκοπευτικών φυσιγγίων. Για πολύ μακρινά πιατάκια ... Όπως το γράφουν επάνω (τα Win.) προορίζονταν κυρίως για το Handicap trap, όπου ρίχνουν από μεγαλύτερες αποστάσεις από τις 16 γυάρδες (~15 μ.) πίσω από τις μηχανές, τη στάνταρ απόσταση του κανονικού αμερικάνικου και του ολυμπιακού trap. Μέχρι και τις 27 γυάρδες.
Και φυσικά, σήμερα, και για τα (πολύ) μακρινά πιάτα του FITASC Sporting (ή Sporting Clays αμερικανιστί)
Γι' αυτό και η αυξημένη γόμωση 1 1/8 oz. (~ 32 gr) και τα ποιοτικά και σκληρά σκάγια Νο. 7 1/2 ... Και βέβαια οι κάλυκες ότι καλύτερο των εταιρειών αυτών, κατάλληλοι για πολλαπλές αναγομώσεις ...
 
Σωστη η παρατηρηση σου,κ εγω χρονια το εχω απορια..Δεν τα εχω πετυχει πουθενα,ουτε κ σε αλλη διαφημιση..ισως να στηθηκε σαν σκηνικο χαριν της διαφημισης..
Την βαζω εδω μπας κ εχουν κυκλοφορησει κ θυμηθει καποιος τα κουτια..
Κατω αριστερα που φαινεται το γεμισμενο δεν ειναι με συγκεντρωτηρα..για μαλλινη ροζ χρωματος μου κανει..κ στο πλαι του κουτιου το ιδιο δειχνει..ισως κ να βγηκαν καποτε δοκιμαστικα..
 
Last edited:
Σωστη η παρατηρηση σου,κ εγω χρονια το εχω απορια..Δεν τα πετυχω πουθενα,ουτε κ σε αλλη διαφημιση..ισως να στηθηκε σαν σκηνικο χαριν της διαφημισης..
Την βαζω εδω μπας κ εχουν κυκλοφορησει κ θυμηθει καποιος τα κουτια..
Θα το ψαξω κατι μου θυμηζει
 
Ναι κυκλοφόρησαν τα λευκά C7 Perfecta και μέσα είχαν διάφανο κάλυκα και σε συγκεντρωτήρα και σε μαλλινόταπα. Δεν κυκλοφόρησαν πολύ διάστημα και μετά άλλαξαν χρώμα κουτί. Νομίζω τέλη 80 αρχές 90.
 
πηγα μικρος 18 χρονος και πηρα μαγνουμ φυσιγγια , δεν θυμαμε μαρκα ,για να κανω καρτερι στα πρασινοκεφαλα παπια σε 4αρι , με το ΤΟΖ το ρωσηκο απλο με θαλαμες 70 αρες και εληπε ο ιδιοκτητης του μαγαζιου και ηταν η γυναικα του , που οταν ζητησα φυσιγγια για μεγαλη αποσταση μου εδωσα αυτα τα μαγνουμ για θαλαμη 3 ιντσον , και πηγα και εκανα καρτερι , και για καλη μου τυχη δεν περασε ουτε ενα , και την επομενη χρονια , τον σεπτευριο με καλεσε ενας φιλος για να παμε κυνηγι λαγου , που με ρωτησε εαν εχω χονρα σκαγια για μεγαλη αποσταση , και του ειπα οτι εχω , και την αλλη μερα που πηγαμε οταν του τα εδηξα τρελαθηκε ο ανθρωπος , που μου ειπε οτι ειμουν τυχερος που τα ειδε γιατι τοτε συγουρα θα ειχα μεγαλο πρωβλημα , τοσο ασχετος ειμουν τοτε,
 
Back
Top