Παλιά φυσίγγια

Μπρουτζινοι ελληνικοι καλυκες ,ΤΟ 3 δεν ξερω τι ειναι αν και στις πυριτιδες το συνηθιζαν 3ΑΑΑ 3FFF To T ειναι τμημα και το Κ καλυκοποιιας
Νίκο καλησπέρα!! Είσαι σίγουρος οτι είναι απο δω;Μ' ένα πρόχειρο ψάξιμο για το headstamp 3TK,το βγάζει... Γιουγκοσλάβικο https://forum.cartridgecollectors.org/t/russian-12-gauge-headstamp/2751
 
Εχω καποιους καλυκες με headstamp ΑΖΟΤ και ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα σημανσης, οπως οι παραπανω. Δηλαδη, γραφουν ΑΖΟΤ - 12 - 65 και αυτο με την ιδια ακριβως γραμματοσειρα -στυλ οπως και αυτοι οι μπρουτζινοι. Αν θυμηθω το βραδακι θα βγαλω μια φωτογραφια. Ειναι με το χαρακτηριστικο χρυσαφι φερμε Ρωσικο καψουλι

Νικο μετρησε τους το υψος, γιατι οι δικοι μου ενω λενε 65, νομιζω ειναι 70αρηδες
 
Εχω καποιους καλυκες με headstamp ΑΖΟΤ και ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα σημανσης, οπως οι παραπανω. Δηλαδη, γραφουν ΑΖΟΤ - 12 - 65 και αυτο με την ιδια ακριβως γραμματοσειρα -στυλ οπως και αυτοι οι μπρουτζινοι. Αν θυμηθω το βραδακι θα βγαλω μια φωτογραφια. Ειναι με το χαρακτηριστικο χρυσαφι φερμε Ρωσικο καψουλι

Νικο μετρησε τους το υψος, γιατι οι δικοι μου ενω λενε 65, νομιζω ειναι 70αρηδες
Βικτωρα ειναι ειναι 70αρηδες μετρησα εναν το 65 που γραφουν μαλλον ειναι χρονολογια και γραφουν οχι AZOT γραφουν 3ΤΚ
 
Oποτε ειναι ιδιας "φιλοσοφιας" οποτε μαλλον μιλαμε και για ιδια προελευση.
Εγω γεμιζω καμοια φορα ετσι για δοκιμες ,εχω αρκετα καψουλια τετοια και το εργαλειο που τα βγαζεις και αλλο εργαλειο που τα κουμπωνεις και τα κλεινω με κερι
 
Με φρεζακι Νίκο
δεν είναι απαραίτητο το φρεζάκι. Με ένα μεγάλο τρυπάνι κάνεις δουλειά, γιατί η πατούρα που χρειάζεται είναι πολύ μικρή. Στην δεύτερη φωτό όπως βλέπεις, το τελείωμα του καψουλιού έχει τσαλακώσει, γιατί η πατούρα που έκανα ήταν βαθιά
 
Kαλη δουλεια εκανες (οταν βρισκοντουσαν) και με τους καλυκες του .303 British. Θελαν καψιμο ωστε να μαλακωσει ο μπρουτζος και να μπορεσεις να εξαφανισεις το bottleneck, ορισμενοι σχιζοντουσαν στην διαδικασια, ηθελαν ελαχιστο φαγωμα στην πατουρα ωστε να κλεινει σωστα το οπλο (σε μονοκανο δοκιμασμενο οχι ομως γυρισμενο πολεμικο) και φυσικα την τρυπουλα για να παιρνει το 5.45. Πολυ δουλεια αν το καλοσκεφτεις, αλλα τοτε φαινονταν πολυ λογικοτερο απο το να αγορασεις τους ετσι και αλλιως δυσευρετους πλαστικους 36αρηδες
 
Το κουτί από τα "θρυλικά" Σοκολ 33γρ που έκανε πολύ γνωστό τον Ρουμελιωτη - Σπυρόπουλο εδώ στο νησι..υπήρχε απο καφενεία μεχρι μίνι μάρκετ κ κυνηγομαγαζα..
Με πυρίτιδα Σοκολ και αργότερα με psb1..
"Σοκολ και πάσης Ελλάδος" όπως μου έλεγε ένας φίλος κάποτε που τα έριχνε πάντα σε ν7 από τσίχλα μέχρι πέρδικα...
Όντως,ήταν καλό φυσίγγι..Είχα ρίξει αρκετά από δαυτα..Η ονομασία χάθηκε τα τελευταία χρόνια όταν ανέλαβε ο γιος του Ανδρέας που ανανέωσε την γκάμα..
Από το σημερινό "σήμα" του Ρουμελιωτη απουσιάσει το "S" γιατί ο Σπυρόπουλος που ήταν συναιτερος έχε παραιτηθεί πλέον..
Και επίσης η διεύθυνση τώρα ειναι Ερμου 82 κ όχι 80 που ήταν παλιότερα το κατάστημα..
Κάπου πρέπει να έχω κ κάνα φυσίγγι,θα κοιτάξω..




 
Back
Top