ΠΑΝΑΣ OUTDOOR ACTIVITIES

Status
Not open for further replies.
Έχω κάνει είδη την ερώτηση πριν κάποιες μέρες προτού μας επισκεφτεί o γενικός αντιπρόσωπος αυτού του tsok και πιστεύω ότι όπως μου γράψανε πολύ σωστά δεν γνωρίζανε και δεν ήτανε η κατάλληλη να μου απαντήσουνε για αυτό ρωτώ και πάλι ακριβώς τι ίδια ερώτηση που είχα κάνει πιστεύω ότι είναι ευκαιρία να λύσω την απορία μου
.xm.


Να ρωτήσω για το KICKS Buck Kicker ενώ λένε ότι είναι tsok με φρένο και ότι φρενάρει τον συγκεντρωτήρα ..τι γίνετε με τα δράμια που δεν έχουνε συγκεντρωτήρα όπως ..Remington Buckshot - Winchester-και πολλά αλλα που δεν έχουνε συγκεντρωτήρα πως δουλεύει εκεί το φρένο.Και φυσικά αν κάποιος έχει αυτό το tsok για δράμια ας μας πι την γνώμη του αν είναι όντως έτσι αν υπάρχει τόσο καλή συγκέτρωση στα δράμια..μήπως πρέπει να δουλεύουμε μονο φυσίγγια ( δράμια ) με συγκεντρωτήρα για να έχουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα..? αλλα από την άλλοι είναι ένα αμερικανικο tsok και τα αμερικανικα φυσίγγια ( δράμια ) δεν έχουνε συγκεντρωτήρα

Και σαν όπλο έχω στην κατοχή μου την Berreta extreme A400 με αυλό 18.6
Mε ενδιαφέρει το tsok για δράμια αλλα παρακαλώ θέλω μια απάντηση όσο φυσικά γίνετε πιο κοντά στην πραγματικότητα όχι γενική!!! τι θα μου δώσει παραπάνω αν το αγοράσω..και μιλάω για φυσίγγια πάντα Remington Buckshot - Winchester...που δεν έχουνε συγκεντρωτήρα.


Φιλε μου προσωπικη μου αποψη αν επιμενεις σε αυτες τις 2 συγκεκριμενες μαρκες θα απεφευγα να χρησιμοποιησω τσοκ φρενου, καθως αυτα εχουν φτειαχτει για να τσιμπανε τη βαση του συγκεντρωτηρα για χιλιοστα του δευτερολεπτου. Δεν υπαρχουν καθολου μελετες για τη συμπεριφορα τους με μαλλινη ταπα και ισως τα αποτελεσματα με την ταπα να μην ειναι καθολου σταθερα.
Υπαρχουν αρκετα εξειδικευμενα τσοκ στην αμερικανικη αγορα για δραμιαρες και για να παρεις μια καποια γευση ψαξε σε αναλογα αμερικανικα φορουμ για εντυπωσεις σε κυνηγι κογιοτ η αμερικανικου υβριδιου γουρουνιου (hog).
Ειχα ποσταρει ενα βιντεακι της Trulock με δοκιμες με ενα τετοιο τσοκακι πριν μερικους μηνες, οχι δικες μου καθοτι δεν κυνηγαω γουρουνι. Εχω ριξει ο ιδιος δραμιαρες σε στοχο με τσοκ φρενου με φοβερη συγκεντρωση στα 55 μετρα που το δοκιμασα, αλλα πρωτα ειδα ποιες δραμαριες κυκλοφορουν σε συγκεντρωτηρα στην αγορα. Η επιλογη μου ηταν τα Zerati της Β&P στα 36 γρ.
Νομιζω οτι οσο περισσοτερο ασχοληθεις με το θεμα τοσο περισσοτερο θα κατασταλαξεις ο ιδιος σε δυο με τρια τσοκ πριν κανεις τη τελικη σου επιλογη. Εγγυηση δεν θα παρεις απο κανενα, το ρισκο παντα θα υπαρχει και εκει. Μην ξεχνας οτι τις ειδικες δοκιμες στα ειδικα τσοκ οι αμερικανοι τις κανουν με πολυ ειδικα φυσιγγια, τα οποια δυστυχως δεν μπορουμε να αγορασουμε εδω.
 
Έχω κάνει είδη την ερώτηση πριν κάποιες μέρες προτού μας επισκεφτεί o γενικός αντιπρόσωπος αυτού του tsok και πιστεύω ότι όπως μου γράψανε πολύ σωστά δεν γνωρίζανε και δεν ήτανε η κατάλληλη να μου απαντήσουνε για αυτό ρωτώ και πάλι ακριβώς τι ίδια ερώτηση που είχα κάνει πιστεύω ότι είναι ευκαιρία να λύσω την απορία μου
.xm.


Να ρωτήσω για το KICKS Buck Kicker ενώ λένε ότι είναι tsok με φρένο και ότι φρενάρει τον συγκεντρωτήρα ..τι γίνετε με τα δράμια που δεν έχουνε συγκεντρωτήρα όπως ..Remington Buckshot - Winchester-και πολλά αλλα που δεν έχουνε συγκεντρωτήρα πως δουλεύει εκεί το φρένο.Και φυσικά αν κάποιος έχει αυτό το tsok για δράμια ας μας πι την γνώμη του αν είναι όντως έτσι αν υπάρχει τόσο καλή συγκέτρωση στα δράμια..μήπως πρέπει να δουλεύουμε μονο φυσίγγια ( δράμια ) με συγκεντρωτήρα για να έχουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα..? αλλα από την άλλοι είναι ένα αμερικανικο tsok και τα αμερικανικα φυσίγγια ( δράμια ) δεν έχουνε συγκεντρωτήρα

Και σαν όπλο έχω στην κατοχή μου την Berreta extreme A400 με αυλό 18.6
Mε ενδιαφέρει το tsok για δράμια αλλα παρακαλώ θέλω μια απάντηση όσο φυσικά γίνετε πιο κοντά στην πραγματικότητα όχι γενική!!! τι θα μου δώσει παραπάνω αν το αγοράσω..και μιλάω για φυσίγγια πάντα Remington Buckshot - Winchester...που δεν έχουνε συγκεντρωτήρα.
Καλησπερα...το Buckkicker εχει την φιλοσοφια του τσοκ φρενου οποτε αυτο που υποσχεται το κανει σωστα χρησιμοποιωντας δραμια με συγκεντρωτηρα.Στην αμερικανικη αγορα υπαρχουν οπως κι εδω στην ελλαδα καποια....εξαιρουνται τα Federal με τον flight control συγκεντρωτηρα που δεν τα ριχνουν τα buckkicker λογω ιδιομορφιας συγκεντρωτηρα.Η Kicks με διαβεβαιωνει πως και σε συγκριση με ενα μαμα τσοκ χρησιμοποιωντας δραμια χωρις συγκεντρωτηρα εχουν πολυ καλυτερη στγκεντρωση.Επειδη τα buckkicker παρεληφθησαν μετα την ληξη του κυνηγιου δεν θπηρχε η δυνατοτητα δοκιμης σε χωρο κυνηγιου μιας και στο σκοπευτηριο απαγορευουν την δοκιμη στον πινακα σε δραμια..Επιφυλασσομαι για δοκιμη με την πρωτη ευκαιρια.
 
Στελιο θα ηθελα να σε ροτησω εγω που εχω κανη με πορτινγκ. Αν χρ. τσοκ με πορτιγκ, πχ το smoke, εχεις ιδεα για το αποτελ.?Εχεις κανει καπεια δοκ.?
H Kicks καθως και ο Κος Παπατσαρουχας που παλαιοτερα εμπορευομουν τα δικα του τσοκ με porting με διαβεβαιωσαν πως δεν υπαρχει προβλημα εαν ηδη η καννη εχει porting.Καποια δοκιμη με καννη porting οχι δεν εχω κανει....Πελατες ομως που εχουν porting δεν παρατηρησαν "αλλοιωση" της τουφεκιας στο κυνηγι.
 
Last edited by a moderator:
Η ερωτηση μου αφορα τον Στελιο (PANAS OUTDOOR ACTIVITIES) και τον Γερασιμο (MaxGear):

Αντιπροσωπευετε και οι δυο σας 2 aftermarket τσοκακια απο το πανω ραφι με παρα πολλες περγαμηνες και επιτυχιες. Διαβαζω στο φορουμ ερωτησεις απο διαφορα ατομα τις οποιες και απαντατε οσο καλυτερα μπορειτε και μπραβο σας γιαυτο.
Επειδη οσο καλες και αν ειναι οι απαντησεις σας, σε τελικη αναλυση το αποτελεσμα μετραει και το ρισκο το παιρνει ο αγοραστης απο μονος του σε μια οικονομικα δυσκολη εποχη, εχω κανει μερικες σκεψεις κατα ποσο θα ηταν εφικτο να διαθετατε τσοκ για δοκιμη, οχι αναγκαια συμφωνα με το αμερικανικο μοντελο, αγοραζεις, δοκιμαζεις και αν δεν σου κανει μου το στελνεις πισω, αλλα δοκιμαζοντας κατι καινουργιο που να μην σας αποφερει οικονομικη επιβαρυνση.
Αυτο που εχω στο νου μου, ειναι πχ μια ενοικιαση του τσοκ ας πουμε 5/10 € τη βδομαδα που κατα τη γνωμη μου θα εδινε κινητρα ακομη και σε αυτους που δεν ψαχνουν για τσοκ να αγορασουν τα δικα σας αν εχουν πειστει απο τις δοκιμες. Για να μην υπαρχει επιβαρυνση απο μεταφορικα και για τις δυο πλευρες θα μπορουσε το συστημα να δουλεψει μεσω κυνηγετικων καταστηματων στο ελληνικο δικτυο που ο καθενας θα το παραλαμβενε και θα το παραδιδε απο εκει.
Απο πλευρας marketing και μονο θα εισαστε πολυ μπροστα απο ολους τους υπολοιπους, καθε γωνια της Ελλαδας θα σας μαθενε και ειμαι σιγουρος θα ειχε και αντικτυπο στις πωλησεις σας.
Οι σκεψεις μου νομιζω εκφραζουν σε καποιο βαθμο την φωνη της αγορας αλλα επειδη το ειχειρηματικο ρισκο ειναι ολο δικο σας θα εχω κατανοηση στην οποια τοποθετηση σας

Φιλικα
Παυλος
 
Παίζει κ το σενάριο όμως να το πάρει ο άλλος μια βδομάδα που θα πάει το κυνήγι του να κάνει την δουλιτσα του κ μετά σιγά μην το αγοράσει.sarcastic.
 
Παίζει κ το σενάριο όμως να το πάρει ο άλλος μια βδομάδα που θα πάει το κυνήγι του να κάνει την δουλιτσα του κ μετά σιγά μην το αγοράσει.sarcastic.

Σιγουρα. Αν εχει ομως κανει παπαδες με αυτο το τσοκ θα παει τρεχοντας. Το ενοικιο θα εχει προπληρωθει, και θα συνυπολογιζεται μονο στην περιπτωση που θελει να το κρατησει
 
Η ερωτηση μου αφορα τον Στελιο (PANAS OUTDOOR ACTIVITIES) και τον Γερασιμο (MaxGear):

Αντιπροσωπευετε και οι δυο σας 2 aftermarket τσοκακια απο το πανω ραφι με παρα πολλες περγαμηνες και επιτυχιες. Διαβαζω στο φορουμ ερωτησεις απο διαφορα ατομα τις οποιες και απαντατε οσο καλυτερα μπορειτε και μπραβο σας γιαυτο.
Επειδη οσο καλες και αν ειναι οι απαντησεις σας, σε τελικη αναλυση το αποτελεσμα μετραει και το ρισκο το παιρνει ο αγοραστης απο μονος του σε μια οικονομικα δυσκολη εποχη, εχω κανει μερικες σκεψεις κατα ποσο θα ηταν εφικτο να διαθετατε τσοκ για δοκιμη, οχι αναγκαια συμφωνα με το αμερικανικο μοντελο, αγοραζεις, δοκιμαζεις και αν δεν σου κανει μου το στελνεις πισω, αλλα δοκιμαζοντας κατι καινουργιο που να μην σας αποφερει οικονομικη επιβαρυνση.
Αυτο που εχω στο νου μου, ειναι πχ μια ενοικιαση του τσοκ ας πουμε 5/10 € τη βδομαδα που κατα τη γνωμη μου θα εδινε κινητρα ακομη και σε αυτους που δεν ψαχνουν για τσοκ να αγορασουν τα δικα σας αν εχουν πειστει απο τις δοκιμες. Για να μην υπαρχει επιβαρυνση απο μεταφορικα και για τις δυο πλευρες θα μπορουσε το συστημα να δουλεψει μεσω κυνηγετικων καταστηματων στο ελληνικο δικτυο που ο καθενας θα το παραλαμβενε και θα το παραδιδε απο εκει.
Απο πλευρας marketing και μονο θα εισαστε πολυ μπροστα απο ολους τους υπολοιπους, καθε γωνια της Ελλαδας θα σας μαθενε και ειμαι σιγουρος θα ειχε και αντικτυπο στις πωλησεις σας.
Οι σκεψεις μου νομιζω εκφραζουν σε καποιο βαθμο την φωνη της αγορας αλλα επειδη το ειχειρηματικο ρισκο ειναι ολο δικο σας θα εχω κατανοηση στην οποια τοποθετηση σας

Φιλικα
Παυλος

Δυστυχώς η φιλοσοφία της Max Gear δεν το επιτρέπει αυτό Παύλο.. Υπάρχει και μια παροιμία που λέει οτι τα εσώρουχα και τα τσοκ δεν αλλάζονται..Και αν πχ δοκιμάζονται τα τσοκ απο ανθρώπους που δεν σκέφτονται καν να τα αγοράσουν απλά για να δούν κατανομές και επιστρέφονται μεταχειρισμένα τι θα τα κάνω εγω μετά? Θα τα πασάρω στην αγορά σαν καινούργια? Άσε που μετά θα υπάρχουν υποψίες οτι πουλάς τα μεταχειρισμένα για καινούργια..Και στην τελική έχει γεμίσει η αγορά απο Muller και Kicks..Δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχουν φίλοι κυνηγοί ωστέ να μπορείς να τα δανειστείς απο κει..
 
Στελιο γνωριζω οτι η σειρα Smoke εχει φτιαχτει κυριως για μολυβδινα σκαγια κ η σειρα High Flyer για ατσαλινα, ωστοσο... Φανταζομαι οτι κ τα Smoke θα ειναι πιστοποιημενα για ατσαλινα σκαγια ετσι δεν ειναι?
 
Last edited:
Στελιο γνωριζω οτι η σειρα Smoke εχει φτιαχτει κυριως για ατσαλινα σκαγια κ η σειρα High Flyer για ατσαλινα, ωστοσο... Φανταζομαι οτι κ τα Smoke θα ειναι πιστοποιημενα για ατσαλινα σκαγια ετσι δεν ειναι?
αρη βλεπω ερωτησεις για smoke???.my man..my man..sarcastic..RESPECT.
 
Η ερωτηση μου αφορα τον Στελιο (PANAS OUTDOOR ACTIVITIES) και τον Γερασιμο (MaxGear):

Αντιπροσωπευετε και οι δυο σας 2 aftermarket τσοκακια απο το πανω ραφι με παρα πολλες περγαμηνες και επιτυχιες. Διαβαζω στο φορουμ ερωτησεις απο διαφορα ατομα τις οποιες και απαντατε οσο καλυτερα μπορειτε και μπραβο σας γιαυτο.
Επειδη οσο καλες και αν ειναι οι απαντησεις σας, σε τελικη αναλυση το αποτελεσμα μετραει και το ρισκο το παιρνει ο αγοραστης απο μονος του σε μια οικονομικα δυσκολη εποχη, εχω κανει μερικες σκεψεις κατα ποσο θα ηταν εφικτο να διαθετατε τσοκ για δοκιμη, οχι αναγκαια συμφωνα με το αμερικανικο μοντελο, αγοραζεις, δοκιμαζεις και αν δεν σου κανει μου το στελνεις πισω, αλλα δοκιμαζοντας κατι καινουργιο που να μην σας αποφερει οικονομικη επιβαρυνση.
Αυτο που εχω στο νου μου, ειναι πχ μια ενοικιαση του τσοκ ας πουμε 5/10 € τη βδομαδα που κατα τη γνωμη μου θα εδινε κινητρα ακομη και σε αυτους που δεν ψαχνουν για τσοκ να αγορασουν τα δικα σας αν εχουν πειστει απο τις δοκιμες. Για να μην υπαρχει επιβαρυνση απο μεταφορικα και για τις δυο πλευρες θα μπορουσε το συστημα να δουλεψει μεσω κυνηγετικων καταστηματων στο ελληνικο δικτυο που ο καθενας θα το παραλαμβενε και θα το παραδιδε απο εκει.
Απο πλευρας marketing και μονο θα εισαστε πολυ μπροστα απο ολους τους υπολοιπους, καθε γωνια της Ελλαδας θα σας μαθενε και ειμαι σιγουρος θα ειχε και αντικτυπο στις πωλησεις σας.
Οι σκεψεις μου νομιζω εκφραζουν σε καποιο βαθμο την φωνη της αγορας αλλα επειδη το ειχειρηματικο ρισκο ειναι ολο δικο σας θα εχω κατανοηση στην οποια τοποθετηση σας

Φιλικα
Παυλος
To να αλλαξω ενα τσοκακι η και να επιστρεψω τα χρηματα εαν ο πελατης δεν ειναι ικανοποιημενος το κανω.Τωρα το να γινει αυτο που λες ειναι δυσκολο για ενα και μονο πραγμα...Εαν καποιος παρει το τσοκακι με αυτη την λογικη ποιος με καλυπτει εαν αυτος χαθει η μετα πει..εγω πληρωσα απο δω και περα δεν με νοιαζει κατι...θα κανω συμφωνητικο η υπευθυνη δηλωση?..απο την αλλη προσωπικα εγω πουλαω τα τσοκακια μονος μου χωρις να μεσολαβουν αλλα καταστηματα του χωρου...οποτε τα μεταφορικα θα ειναι κοστος στην ολη συναλλαγη....και μετα θα συμφωνησω και με τον Γερασιμο...ποιος θα πιστεψει οτι πλεον το τσοκακι που θα του πουλησω ειναι καινουργιο...???
 
Καλημερα.....καποια στιγμη ειχα ερωτηθει για το πως συμπεριφερετε το smoke με μαλλινη ταπα.Επειδη οι αμερικανοι αδυνατουσαν να μου απαντησουν λογω του οτι δεν κυνηγουν με τετοια φυσιγγια απευθυνθηκα στους αντιπροσωπους της Kicks σε Γαλλια και Αγγλια{αν μη τι αλλο οι πιο ειδικοι}.Και οι δυο μου απαντησαν οτι δουλευει το ιδιο καλα και το Smoke αλλα και το HighFlyer σε φυσιγγια απο 28-56 γρ σε BB.
 
Στελιο καλη σου μερα.
θα ηθελα αν γινεται να μου πεις τις διαφορες αναμεσα στις δυο σειρες "smoke" kai "high flyer".
Που απευθυνεται η μια και που η αλλη. Για ποια χρηση ειναι η μια και για ποια η αλλη.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Μιχαλης.
 
Στελιο καλη σου μερα.
θα ηθελα αν γινεται να μου πεις τις διαφορες αναμεσα στις δυο σειρες "smoke" kai "high flyer".
Που απευθυνεται η μια και που η αλλη. Για ποια χρηση ειναι η μια και για ποια η αλλη.
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Μιχαλης.
Καλώς ήρθες Στέλιο.
Το ίδιο ερώτημα με του Μιχάλη έχω και εγώ .
Έχω μία BENELLI RAFFAELLO CRIO με αυλό 18,3 και μια WINCHESTER SX2 LIGHT με αυλό 18,8.
και στα 2 όπλα μου λείπουν τα τσόκ με ένα άστρο και θέλω να τα συμπληρώσω.
Αν δεν κάνω λάθος τσόκ για την benelli με το σπείρωμα crio δεν υπάρχουν.
Για την winchester τι έχεις;
Θέλω και σε 4* τσόκ αν υπάρχει για κοντινές τουφεκιές.
Ευχαριστώ και καλές δουλειές.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top