ΠΑΝΑΣ OUTDOOR ACTIVITIES

Status
Not open for further replies.
Καλημερα....ενα τσοκ Kicks σε σχεση με ενα μαμα τσοκ θα βελτιωσει την τουφεκια σας κατα 25-30 % σε θεμα συγκεντρωσης και κατανομης..αυτο το επιτυγχανει με τις διαγωνιες τρυπες του porting οι οποιες φρεναρουν τον συγκεντρωτηρα αφηνοντας ετσι τα σκαγια να ταξιδεψουν προς τον στοχο ελευθερα χωρις να χαλαει την ουρα των σκαγιων..επισης το porting βοηθαει ως γνωστο στην καλυτερη κατανομη και μειωνει αναπηδηση κανης και ανακρουση...δεν ειναι τυχαιο το οτι ειναι ενα απο τα τσοκ με τις μεγαλυτερες πωλησεις στην αμερικη και με παρα πολυ καλες κριτικες....εξαλλου κι εδω στην Ελλαδα οσοι το εχουν δοκιμασει εχουν να πουν πολυ καλα λογια.....ειναι ενα τσοκ που κανει την εμφανη διαφορα...
... επειδη εχω ολη τη σειρα High flyer απο Αμερικη ...κοψε σε παρακαλω κατι απο το 25-30% .... κανενα τσοκ δεν το κανει αυτο, ουτε τα Carlson που επισης εχω, καλη η διαφημιση ενος προιοντος δε λεω , απλα μη το κανουμε ΤΟΣΟ φανταστικο. Καλες δουλειες ...και οντως απο φιλους για το φυσιγγι σου εχω ακουσει τα καλυτερα. Σε τσοκακια ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ εχω βολευτει με τα Carlson's (benelli Vinci)
 
Καλώς ήρθες Στέλιο μιας κ είσαι πολλά χρόνια στον χώρο πιστεύεις οτι θα έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις στην νέα ρυθμιστική; έχεις κάποια πληροφόρηση;;
Δυσαρεστες εκπληξεις σιγουρα θα υπαρξουν καποια στιγμη στο μελλον γιατι η ΚΣΕ δεν πιστευω οτι δουλευει για του κυνηγους σωστα.Ισως την γλυτωσουμε φετος αλλα ειμαστε στο στοχαστρο....κινδυνευει περισσοτερο ο φεβρουαριος λογω του οτι ειμαστε στην πορεια διαβασης των πουλιων προς τους τοπους φωλεοποιησης....πληροφοριες δεν υπαρχουν....παραφιλολογιες πολλες ομως...ειδωμεν...
 
... επειδη εχω ολη τη σειρα High flyer απο Αμερικη ...κοψε σε παρακαλω κατι απο το 25-30% .... κανενα τσοκ δεν το κανει αυτο, ουτε τα Carlson που επισης εχω, καλη η διαφημιση ενος προιοντος δε λεω , απλα μη το κανουμε ΤΟΣΟ φανταστικο. Καλες δουλειες ...και οντως απο φιλους για το φυσιγγι σου εχω ακουσει τα καλυτερα. Σε τσοκακια ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ εχω βολευτει με τα Carlson's (benelli Vinci)
Το 25-30% ειναι στοιχεια που μου δινουν οι αμερικανοι......απο κει και περα διαφημιση για εμενα ειναι τα σχολια των οσων εχουν αγορασει τα kicks ...Επισης ποτε δε θα ακουσεις να κατηγορω καποιο τσοκ και να αναφερω οτι το kicks ειναι καλυτερο.υπαρχουν πολλα καλα στην αγορα οπως συμβαινει σε ολα τα προιοντα στον κοσμο....
 
Για να μην γράφουμε και λέμε τα ίδια και τα ίδια.....όσον αφορα τα τσοκακια οπου υπάρχει και σχετικό ποστ ο καθένας κανει τις επιλογές που θέλει και κρίνει καλύτερα για το όπλο του.....και εγώ προσωπικά πριν τα kicks είχα briley,Gemini,Carlson's.......όλα πουλήθηκαν γιατί στο δικο μου όπλο οι αποδόσεις τους ηταν κατώτερες απο αυτές που μου έδωσαν τα kicks......
 
Σιγουρα δεν ειναι το φυσιγγι της απολυτης υγρασιας...εκει εχουν οι διβασικες πυριτιδες την τιμητικη τους.Σε ενα κλιμα ομως με 70-75 % υγρασια δουλευει αψογα.

Φιλε μου συγχαρητηρια για την ειλικρινη απαντηση σου. Εχω χορτασει να ακουω απο ελληνικες βιοτεχνιες απο all weather φυσιγγια!!!
 
έτσι ακριβώς Τάσο και τα παιδιά με τα Muller λένε το ίδιο! όλα καλά είναι κ τι θα κάτσει στο καθένα μας. Μιας που το έφερε η κουβέντα , ο Αμερικάνος για τα highFlyer (έχω το XF - F - M) μου είχε γράψει ότι για τα μολύβδινα είναι ΣΑΝ 2* αστέρια πιο ανοιχτά ... στη πράξη όμως (αλλά με συγκεντρωτικό φυσίγγι B&P MYTHOS VALLE 37gr No5) και κρύο ....το πήγαινε "μπάλα" το XF - F ... σαν πραγματικό XF - F δλδ , κ κυνήγησα κυρίως με το Μ


επίσης κάτι τελευταίο και δε συνεχίζω ,επειδή όπως έγραψα τα έχω , όπως και το φυλλάδιο επισης.. γραφεί ακριβώς ”improves patterns by up to 20% in increased density” … ούτε 25-30% … ούτε … συγκέντρωση, μόνο για καλύτερη κατανομή up to 20% γραφεί!!!
 
Last edited:
Φιλε μου συγχαρητηρια για την ειλικρινη απαντηση σου. Εχω χορτασει να ακουω απο ελληνικες βιοτεχνιες απο all weather φυσιγγια!!!
Παυλε επειδη ριχνεις φυσιγγια και εισαι κ ψαγμενος αν εξαιρεσουμε τον βαλτο που εχει δικη του ιστορια , πιστεύεις οτι στα υπολοιπα κυνηγια αξιζει να κραταμε φυσιγγια αναλογως καιρου?
Δηλαδη ενα με υγρασια ενα με αερα ενα με ξηρασια ενα το πρωι ενα το βραδυ κλπ.
Θα ήθελα την αποψη σου σε παρακαλω.
Προσωπικα παλια ετσι ειμουν.
Ακολουθως ομως μπηκα σε αλλη φαση.
Πιστευω οτι η σωστη επιλογη τσοκ με σκαι κ ειδος κυνηγιου κ απόστασης μηδενιζει ολα τα αλλα.
Φυσικά θα δω κατανομες κ δθατριτικοτητα αλλα πλεον πιστευω οτι αν εισαι σωστος πανω στο θηραμα στην σωστή αποσταση ειτε χιονίζει ειτε ψηνει ο ηλιος αυτο θα πεσει.
Φυσικα δεν θα ριξω 36 γρ τον αυγουστο γιατι θα με χαλασει το λακτισμα.
Αλλα και στην τσιχλα και στο λαγο ενα φυσιγγι θα ριχνω ολη μερα με βαση τον τοπο κ το κυνηγι.
Θα θελα την γνωμη σου γιατι εγω ριχνω λιγα οποταν ισως σκεφτομαι λαθος.
Ο πατερας μου ειναι της δικης σου φιλοσοφίας παντως.
Εγω το νου μιυ τον εχω μονο στα σκυλιά και στο θηραμα. ..τα εκπαιδευτικά. ...και παραδεχομαι οτι αμελω εντελως και την σκοπευτικη μιυ ικανοτητα
 
Last edited:
Και απο Ήπειρο τα συγκεκριμενα φυσίγγια που δοκιμάστηκαν στα τσιχλοκοτσυφα άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις.....μπράβο Στέλιο για την καλη δουλεια
 
Επισης σχετικα με τα τσοκ.
Βλεπω οτι οι περισοτεροι εχετε μεγαλη εμπειρια.
Ενα τσοκ βαθνομομειτε με βαση την διαμετρο 18.5 νομιζω και ποσοστο κατανομης σε χ μετρα σταθερο για ολες τις εταιρείες.
Καπου ετσι ειχα διαβασει αλλα δεν θυμαμε περισσότερα.
Αρα λογικα ενα τσοκ 3 στο δικο μου οπλο με αυλο 18.5 θα ναι διαφορετικο απο ενα τετοιο τσοκ 3 σε ενα αλλο οπλο με αυλο 18.3 η 18.8.
Πως βγάζετε ακρη?
Εγω ποτε δεν ασχοληθηκα.
Πηρα καποτε κατι μπριλει για το λαουρονα και τα χαρηαα σε φιλο στους 6 μηνες.
Δεν μπορω να δεκτω οτι καποιον που ξερει να ντουφεκαει εαν του δωσω ενα οπλο και ενα φυσιγγι χωρίς να ξερει καν τσοκ και τον βαλω σε περασμα δεν θα καταφέρει να παρει πουλια .
Θα παρει πουλια περισσότερα απο καποιον που εχει εκατον λογιων φυσιγκια και αλλαζει τα τσοκ καθε ωρα που χηλψνιυν τα πουλιά.
Παρακαλώ τα φωτα σας.
Ισως το γραφω σε λαθος τοπο μαλλον ας το μεταφερει καποιος φιλος απολογουμε.
Δεν αμφισβητω ετσι.
Απλα λεω το τι βλεπω κ πιστευω εγω για να μαθω κατι νεο:)
 
Επισης σχετικα με τα τσοκ.
Βλεπω οτι οι περισοτεροι εχετε μεγαλη εμπειρια.
Ενα τσοκ βαθνομομειτε με βαση την διαμετρο 18.5 νομιζω και ποσοστο κατανομης σε χ μετρα σταθερο για ολες τις εταιρείες.
Καπου ετσι ειχα διαβασει αλλα δεν θυμαμε περισσότερα.
Αρα λογικα ενα τσοκ 3 στο δικο μου οπλο με αυλο 18.5 θα ναι διαφορετικο απο ενα τετοιο τσοκ 3 σε ενα αλλο οπλο με αυλο 18.3 η 18.8.
Πως βγάζετε ακρη?
Εγω ποτε δεν ασχοληθηκα.
Πηρα καποτε κατι μπριλει για το λαουρονα και τα χαρηαα σε φιλο στους 6 μηνες.
Δεν μπορω να δεκτω οτι καποιον που ξερει να ντουφεκαει εαν του δωσω ενα οπλο και ενα φυσιγγι χωρίς να ξερει καν τσοκ και τον βαλω σε περασμα δεν θα καταφέρει να παρει πουλια .
Θα παρει πουλια περισσότερα απο καποιον που εχει εκατον λογιων φυσιγκια και αλλαζει τα τσοκ καθε ωρα που χηλψνιυν τα πουλιά.
Παρακαλώ τα φωτα σας.
Ισως το γραφω σε λαθος τοπο μαλλον ας το μεταφερει καποιος φιλος απολογουμε.
Δεν αμφισβητω ετσι.
Απλα λεω το τι βλεπω κ πιστευω εγω για να μαθω κατι νεο:)
Καθε εταιρεια βγαζει τσοκ αναλογα την καννη που απευθυνεται...πχ...crio plus και optima plus ειναι το ιδιο σπειρωμα....το crio plus ομως απευθυνεται σε benelli οπλα με αυλο 18.4 και το optima plus σε beretta οπλα με αυλο 18.6.......
 
... Εχει βγει και σε διασπορας 32.5 γρ για ορτυκι και τσιχλες μαυρες με 6 κλεισιμο...

Στέλιο σε πιάσαμε από τα μούτρα με τις ερωτήσεις μας αλλά αυτό δείχνει το πόσο μεγάλο ενδιαφέρον υπάρχει για την απόκτηση πληροφοριών και γνώσεων από τα μέλη του φόρουμ και σε ευχαριστούμε για την άμεση ανταπόκρισή σου. :)
Επειδή θα με ενδιέφερε φυσίγγι για ορτύκι, να ζητήσω και εγώ με τη σειρά μου πληροφορίες για φυσίγγια που αναφέρεις στην παράθεση που έβαλα πιο πάνω και να ρωτήσω αν έχουν δοκιμαστεί από συναδέλφους και ποιες οι εντυπώσεις τους.
 
Στέλιο σε πιάσαμε από τα μούτρα με τις ερωτήσεις μας αλλά αυτό δείχνει το πόσο μεγάλο ενδιαφέρον υπάρχει για την απόκτηση πληροφοριών και γνώσεων από τα μέλη του φόρουμ και σε ευχαριστούμε για την άμεση ανταπόκρισή σου. :)
Επειδή θα με ενδιέφερε φυσίγγι για ορτύκι, να ζητήσω και εγώ με τη σειρά μου πληροφορίες για φυσίγγια που αναφέρεις στην παράθεση που έβαλα πιο πάνω και να ρωτήσω αν έχουν δοκιμαστεί από συναδέλφους και ποιες οι εντυπώσεις τους.
καλησπερα....γεμιζεται στα 32.5 γρ σε καλυκα fiem με διασπορεα ελληνικο του θωδη.Πυριτιδα χρησιμοποιω την psb1..διαθεσιμα νουμερα 9-10....Εχω στειλει στην Κομοτηνη και τα 2 διασπορας...Οι εντυπωσεις πολυ θετικες...Γενικα οτι φυσιγγι εχω βγαλει εχει δοκιμαστει ενα χρονο πριν σε φιλους για να ακουσω σχολια.Αυτο που εχω πει και συνεχιζω να λεω οτι δεν προκειται ποτε να τροποποιησω καποιο φυσιγγι μου.Αν δεν βρω καποιο υλικο δεν γεμιζω.Οταν το ξαναβρω το συνεχιζω....θελω να βγαινω για κυνηγι κι οταν συναντω ανθρωπους που κυνηγανε με τα φυσιγγια μου να μην ακουω παραπονα....στον οποιο βαθμο βεβαια ειναι εφικτο αυτο μιας και τα γουστα ποικιλουν....
 
Στέλιο αν και δεν έχω περάσει ποτε απο το κατάστημα σου ,σου εύχομαι καλές δουλειές και πάντα με συνέπεια απέναντι στον πελάτη.Είναι κάτι που στις μέρες μας αρχίζει να σπανίζει και ειναι αυτό που θα κάνει κάποιους να ξεχωρίσουν .
Να σαι καλά και να μας προσφέρεις οτι καλύτερο μπορείς.
 
Στελιο καλως ηρθες στο φορουμ κ προσωπικα θα ηθελα να σε συγχαρω γι αυτη σου την πρωτοβουλια αλλα κ για την προθυμοτητα σου να απαντησεις σε οποιες ερωτησεις... Ειναι ενα αρκετα εως εξαιρετικα σπανιο φαινομενο αυτο, να συμμετεχουν δηλαδη επαγγελματιες σε κυνηγετικα φορουμ παρολλο που στο εξωτερικο ειναι αρκετα συνηθισμενο εδω κ χρονια... Μπραβο για τη δικη σου πρωτοβουλια, χαιρομαι ιδιαιτερα κ ελπιζω να σε γνωρισουμε μεσα απο τις θεματικες ενοτητες του φορουμ οχι μονο σαν επαγγελματια αλλα κ σαν ανθρωπο-κυνηγο μεσα απο τις εμπειριες σου κ τις γνωσεις σου...
Καλως ηρθες κ παλι... .shake hands.
Φιλικα, Αρις
 
Θελω να σας ευχαρισςτησω ολους σας για το καλωσορισμα και τις ευχες σας....Γεροι να ειμαστε...να μας αφησουν να κυνηγαμε και εχουμε να πουμε πολλα απο εδω μεσα...και σωστα αλλα και λαθος...ολα χωρανε σε μια κουβεντα κι ολοι μας εχουμε να μαθουμε μεσα απο αυτα.....σας ευχαριστω και παλι
 
Στελιο θα ηθελα να σε ροτησω εγω που εχω κανη με πορτινγκ. Αν χρ. τσοκ με πορτιγκ, πχ το smoke, εχεις ιδεα για το αποτελ.?Εχεις κανει καπεια δοκ.?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top