ΠΑΝΑΣ OUTDOOR ACTIVITIES

Status
Not open for further replies.
Φιλαράκι Στέλιο σου εύχομαι ολόψυχα καλή διαμονή στο φορουμ! Εχω να πω και γω τα καλύτερα για τον Στέλιο γιατί είναι Ανθρωπος με Α κεφαλαίο! Επισης πάντα εξυπηρετικός αλλά προπάντων πάντα χαμογελαστός! Μπορεί να είμαστε "ανταγωνιστές" ( με την καλή την έννοια) αλλά τα καλά λόγια πρεπει να λέγονται! ;)
 
Έχω κάνει είδη την ερώτηση πριν κάποιες μέρες προτού μας επισκεφτεί o γενικός αντιπρόσωπος αυτού του tsok και πιστεύω ότι όπως μου γράψανε πολύ σωστά δεν γνωρίζανε και δεν ήτανε η κατάλληλη να μου απαντήσουνε για αυτό ρωτώ και πάλι ακριβώς τι ίδια ερώτηση που είχα κάνει πιστεύω ότι είναι ευκαιρία να λύσω την απορία μου
.xm.


Να ρωτήσω για το KICKS Buck Kicker ενώ λένε ότι είναι tsok με φρένο και ότι φρενάρει τον συγκεντρωτήρα ..τι γίνετε με τα δράμια που δεν έχουνε συγκεντρωτήρα όπως ..Remington Buckshot - Winchester-και πολλά αλλα που δεν έχουνε συγκεντρωτήρα πως δουλεύει εκεί το φρένο.Και φυσικά αν κάποιος έχει αυτό το tsok για δράμια ας μας πι την γνώμη του αν είναι όντως έτσι αν υπάρχει τόσο καλή συγκέτρωση στα δράμια..μήπως πρέπει να δουλεύουμε μονο φυσίγγια ( δράμια ) με συγκεντρωτήρα για να έχουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα..? αλλα από την άλλοι είναι ένα αμερικανικο tsok και τα αμερικανικα φυσίγγια ( δράμια ) δεν έχουνε συγκεντρωτήρα

Και σαν όπλο έχω στην κατοχή μου την Berreta extreme A400 με αυλό 18.6
Mε ενδιαφέρει το tsok για δράμια αλλα παρακαλώ θέλω μια απάντηση όσο φυσικά γίνετε πιο κοντά στην πραγματικότητα όχι γενική!!! τι θα μου δώσει παραπάνω αν το αγοράσω..και μιλάω για φυσίγγια πάντα Remington Buckshot - Winchester...που δεν έχουνε συγκεντρωτήρα.
Φιλαράκι ψάχνω αρκετές μέρες και δεν υπάρχει τίποτα ούτε σε ξένα forum , έχω βρει κάτι άλλα δεν είναι ακριβώς δοκιμές με δραμια η ενιαβολα αλλά με φυσιγγια που χρησιμοποιούν οι Αμερικανοί στο κογιοτ, τσακαλι αν δεν βαριέσαι ρίξε μια ματιά έχει δοκιμές από διάφορα τσοκ καθώς και αυτό που σε ενδιαφέρει.

NEW Shotgun Pattern Test Results - Detail & Pic' heavy...
http://www.predatormastersforums.co...bb=printthread&Board=5&main=87190&type=thread
 
Φιλαράκι Στέλιο σου εύχομαι ολόψυχα καλή διαμονή στο φορουμ! Εχω να πω και γω τα καλύτερα για τον Στέλιο γιατί είναι Ανθρωπος με Α κεφαλαίο! Επισης πάντα εξυπηρετικός αλλά προπάντων πάντα χαμογελαστός! Μπορεί να είμαστε "ανταγωνιστές" ( με την καλή την έννοια) αλλά τα καλά λόγια πρεπει να λέγονται! ;)
Αυτό λέει πολλά και για σένα προσωπικά σαν άνθρωπο για τις αξίες που σου έχουν περάσει ο Μήτσος και η Βίκυ αλλά αντανακλά και στην εταιρία που εκπροσωπείς.
Μπράβο
 
Φιλαράκι Στέλιο σου εύχομαι ολόψυχα καλή διαμονή στο φορουμ! Εχω να πω και γω τα καλύτερα για τον Στέλιο γιατί είναι Ανθρωπος με Α κεφαλαίο! Επισης πάντα εξυπηρετικός αλλά προπάντων πάντα χαμογελαστός! Μπορεί να είμαστε "ανταγωνιστές" ( με την καλή την έννοια) αλλά τα καλά λόγια πρεπει να λέγονται! ;)

Αν ήμαστε όλοι σαν εσάς στον χώρο του κυνηγιού και κατ' επέκταση στην κοινωνία μας, δεν θα είχαμε να φοβηθούμε τίποτα ούτε ως κυνηγοί και κατ΄επέκταση ούτε ως λαός... .shake hands. .shake.
 
Προσωπικά πιστεύω ότι όταν πουλάς κάτι πρέπει να το δοκιμάσεις εσέι ο ίδιος ....
Κάτσε βρε φίλε τώρα γιατί γίνεσαι λίγο άδικος. Τον κύριο Στέλιο δεν τον ξέρω προσωπικά αλλά έκανε μια πρωτόγνωρη κίνηση για τα Ελληνικά δεδομένα, όπως φυσικά και τα παιδιά της MaX Gear, να συμμετέχει επώνυμα σε ένα forum και να απαντάει άμεσα σε ότι μας κατέβει εμάς στο μυαλό. Ας έχουμε λίγο υπομονή λοιπόν και ας μην παίρνουμε από τα μούτρα τέτοιες πρωτοβουλίες. Επειδή δηλαδή αποφάσισε να κάνει μια εισαγωγή, ήταν υποχρεωμένος να ρίξει ο ίδιος με δραμιαρες τα τσοκ που αντιπροσωπευει; Προσωπική μου άποψη είναι, όχι. Στην τελική μπορείς να γράψεις ενα email στον κατασκευαστή και να τον ρωτήσεις. Πρέπει να καταλάβουμε πως οι άνθρωποι αυτοί που αποφασίζουν να εκτεθούν στην δημόσια θέα, είναι αξιεπαινοι μόνο και μόνο για τον λόγο αυτόν και στην πορεία θα κριθούν για αυτό που αντιπροσωπευουν και εκπροσωπούν.
 
Να κα νω και εγω εδω τον δηκ. του δηαβολου και να πω οτι με το που εγραψε ο άνθρωπος του την πεσαμε να τον φαμε. Σγα σιγα να κανει τις διασταυροσεις του ο ανθρ. τις δοκιμές του, και θα απαντηση. Δεν μπορει να ειναι καποιος οσο καλη θέληση και να εχει στο μηαλο του καθε ενος απο εμας..shake.
 
Φιλαράκι ψάχνω αρκετές μέρες και δεν υπάρχει τίποτα ούτε σε ξένα forum , έχω βρει κάτι άλλα δεν είναι ακριβώς δοκιμές με δραμια η ενιαβολα αλλά με φυσιγγια που χρησιμοποιούν οι Αμερικανοί στο κογιοτ, τσακαλι αν δεν βαριέσαι ρίξε μια ματιά έχει δοκιμές από διάφορα τσοκ καθώς και αυτό που σε ενδιαφέρει.

NEW Shotgun Pattern Test Results - Detail & Pic' heavy...
http://www.predatormastersforums.co...bb=printthread&Board=5&main=87190&type=thread
Κωνσταντίνε το διάβασα το άρθρο με τις δοκιμές και τα χαρτόνια του αμερικανού....πέρα απο αυτό που αναφέρεις οτι οι δοκιμές γίνονται με φυσίγγια για κογιότ να πούμε και κάτι πολύ βασικό.....τα όπλα που έχει ο Αμερικάνος έχουν στενό αυλό πράγμα που όπως διαπίστωσα και εγώ άσχετα με ρα τσοκ δεν ευνοούν τις βαριές γομησεις των 3 ιντσών που βάζει.....με λιγα λογια πιστεύω ότι του σκορ πάει τα σκάγια και δεν παίρνει τα αποτελεσματα που θέλει
 
Κωνσταντίνε το διάβασα το άρθρο με τις δοκιμές και τα χαρτόνια του αμερικανού....πέρα απο αυτό που αναφέρεις οτι οι δοκιμές γίνονται με φυσίγγια για κογιότ να πούμε και κάτι πολύ βασικό.....τα όπλα που έχει ο Αμερικάνος έχουν στενό αυλό πράγμα που όπως διαπίστωσα και εγώ άσχετα με ρα τσοκ δεν ευνοούν τις βαριές γομησεις των 3 ιντσών που βάζει.....με λιγα λογια πιστεύω ότι του σκορ πάει τα σκάγια και δεν παίρνει τα αποτελεσματα που θέλει
Έχεις δίκιο Κώστα ίσως παραποιουνται τα αποτελέσματα με τόσο βαριές γομωσεις, προ καιρού είχα κάνει και εγώ ερώτηση παραπλησια με τον Jannis όταν παρειγκειλα τα smoke μέσω τηλεφώνου στην ίδια την εταιρια και ρώτησα τον άνθρωπο για το πως συμπεριφερονται αυτά τα τσοκ με μάλλινη τάπα, η απάντηση ήταν ότι δεν ήξερε γιατί δεν χρησιμοποιονται τέτοια φυσίγγια στην Αμερική αλλά στην Αγγλία, βέβαια ο άνθρωπος μπορεί να μην είχε ιδέα και απλά η δουλειά του είναι να τακτοποιει τις παραγγελίες ίσως να είχα πάρει άλλη απάντηση αν μιλούσα σε κάποιο τεχνικό της εταιρίας.
 
Καλημερα...βλεπω καποια παραπονα για ερωτησεις που δεν απαντηθηκαν μεσα στα σαββατοκυριακο....πρωτα απ ολα ως φρεσκος μεσα εδω ειμαι λιγο χαμενος μεχρι να μαθω πως λειτουργει ολο αυτο...κι εδω θελω να προσθεσω οτι ισως"χασω" καποια ερωτηση οποτε μην διστασετε να με ρωτησετε ξανα...απο την αλλη μεσολαβησε για εμενα ενα σαββατο με τρεις γιορτες στην οικογενεια μου και μια κυριακη οπου πρεπει να δωσω κι εγω λιγο χρονο στους γυρω μου αλλα και στον εαυτο μου.....πιστευω οτι δεν θιγω καποιον με αυτα που λεω....απλα λεω την αληθεια...κατα την διαρκεια της ημερας θα απαντηθουν ολα τα ερωτηματα σας.....καλη εβδομαδα να εχουμε...
 
Φιλαράκι Στέλιο σου εύχομαι ολόψυχα καλή διαμονή στο φορουμ! Εχω να πω και γω τα καλύτερα για τον Στέλιο γιατί είναι Ανθρωπος με Α κεφαλαίο! Επισης πάντα εξυπηρετικός αλλά προπάντων πάντα χαμογελαστός! Μπορεί να είμαστε "ανταγωνιστές" ( με την καλή την έννοια) αλλά τα καλά λόγια πρεπει να λέγονται! ;)
Σ ευχαριστω γερασιμε για τα καλα σου λογια...δεν ειμαστε "ανταγωνιστες"....ειμαστε αγωνιστες στον ιδιο χωρο για κατι καλυτερο....
 
Παυλε επειδη ριχνεις φυσιγγια και εισαι κ ψαγμενος αν εξαιρεσουμε τον βαλτο που εχει δικη του ιστορια , πιστεύεις οτι στα υπολοιπα κυνηγια αξιζει να κραταμε φυσιγγια αναλογως καιρου?
Δηλαδη ενα με υγρασια ενα με αερα ενα με ξηρασια ενα το πρωι ενα το βραδυ κλπ.
Θα ήθελα την αποψη σου σε παρακαλω.
Προσωπικα παλια ετσι ειμουν.
Ακολουθως ομως μπηκα σε αλλη φαση.
Πιστευω οτι η σωστη επιλογη τσοκ με σκαι κ ειδος κυνηγιου κ απόστασης μηδενιζει ολα τα αλλα.
Φυσικά θα δω κατανομες κ δθατριτικοτητα αλλα πλεον πιστευω οτι αν εισαι σωστος πανω στο θηραμα στην σωστή αποσταση ειτε χιονίζει ειτε ψηνει ο ηλιος αυτο θα πεσει.
Φυσικα δεν θα ριξω 36 γρ τον αυγουστο γιατι θα με χαλασει το λακτισμα.
Αλλα και στην τσιχλα και στο λαγο ενα φυσιγγι θα ριχνω ολη μερα με βαση τον τοπο κ το κυνηγι.
Θα θελα την γνωμη σου γιατι εγω ριχνω λιγα οποταν ισως σκεφτομαι λαθος.
Ο πατερας μου ειναι της δικης σου φιλοσοφίας παντως.
Εγω το νου μιυ τον εχω μονο στα σκυλιά και στο θηραμα. ..τα εκπαιδευτικά. ...και παραδεχομαι οτι αμελω εντελως και την σκοπευτικη μιυ ικανοτητα

Φιλε μου πολυ μεγαλο θεμα αυτο και οι απαντησεις ποικιλες.
Η δικη μου αποψη ειναι οταν προκειται για εμπορικα φυσιγγια και εισαι απαιτητικος στη τουφεκια ναι.
Αν δεν εισαι την κανεις τη δουλεια σου με ενα καλο εμπορικο
Αν εισαι ιδιογομωτης η ριχνεις αμερικανικα ενα σου φτανει.

Κατα τη γνωμη μου δεν ειναι θεμα πυριτιδας αλλα απλα θεμα συνταγης των βιοτεχνιων. Απο τα εμπορικα που κυνηγαω τσιχλα εχω κατασταλαξεισε δυο ελληνικα σεταπ και 3 ιταλικα και κανω τις επιλογες μου αναλογα του καιρου με πολυ μεγαλη επιτυχια. Φυσιγγια γεμισμενα με τροποποιημενες μονοβασικες παρατηρησα οτι αποδιδουν σε μεγαλυτερο φασμα. Θα μπορουσα να ριχνω αποκλειστικα ενα απο αυτα, απλα δεν θελω να κυνηγαω με μια εμπορικη μαρκα φυσιγγιων ουτε αν κανει μια μερα παπαδες.
 
Καλες δουλειες και απο μενα και καλα ποσταρισματα εδω μεσα.

Σαν κυνηγοι εχουμε μαθει αλλιως, να μην εχουμε αμεση ενημερωση απο την πλειονοτητα των καταστηματαρχων, και πολλες φορες και αντιμετωπιση αφ'υψηλου. Στο χερι σας ειναι σαν επαγγελματιες, και μας ως τελικοι καταναλωτες, να απαιτησουμε κατι καλυτερο απο αυτο. Eιμαι σιγουρος οτι εγγραφη εδω ειναι ενα βημα προς τη σωστη κατευθυνση
 
Καλημέρα, και καλώς ήρθες!!
Έχω γνωρίσει τον Στέλιο όταν πήγα να πάρω από το κατάστημα του φυσίγγια του Γώγου που είχε. Ακόμα το "Πέλεκυς" ήταν στα σκαριά και πράγματι τα δοκίμαζε εκείνη την εποχή!
Ωραίος σαν επαγγελματίας, αλλά ωραίος και σαν άνθρωπος...πρέπει να πιάσαμε την κουβέντα καμμια 1-1 & 1/2 ώρα... έχει τρέλλα με το κυνήγι (στο σωστό μέρος ήρθε...) αν δεν ήταν και Ολυμπιακός!!! χαχαχαχαχαχα.sarcastic.
 
Τα φυσιγγια ανα 10000 ...2 κουτια τυχαια τα στελνω στον μαυρουλη στη θηβα οπου και δοκιμαζονται στον βλητικο σταθμο....
Καλές δουλειές να έχεις και απο μένα .
Με την σειρά μου να σε συγχαρώ για την αμεσότητα σου και τις πληροφορίες που μας δίνεις .
το δικό μου ενδιαφέρων ειναι περισσότερο για τα φυσίγγια σου που θα θελα να δοκιμάσω .
ψάχνω στο διαδίκτυο να βρω πληροφορίες στο σαιτ σου αλλά δεν βρήκα... ειμαι σε λάθος σαιτ?
Με δεδομένη την διάθεση σου να μιλάς ανοιχτά για τα προϊόντα σου είναι " κρίμα" να μην τα έχεις κάπου αναλυτικά στο σαιτ.. ( προσωπική γνώμη , να με συμπαθας )
 
Last edited:
Στελιο θα ηθελα να σε ροτησω εγω που εχω κανη με πορτινγκ. Αν χρ. τσοκ με πορτιγκ, πχ το smoke, εχεις ιδεα για το αποτελ.?Εχεις κανει καπεια δοκ.?
Kαλημερα.και οι αμερικανοι κατασκευαστες των Kicks αλλα και ο κος Παπατσαρουχας που παλια εμπορευομουν τα δικα του τσοκ με porting ειναι καθετοι στο οτι δεν επηρρεαζεται η τουφεκια.....καποια δοκιμη στον πινακα οχι δεν εχει γινει...
 
Καλές δουλειές να έχεις και απο μένα .
Με την σειρά μου να σε συγχαρώ για την αμεσότητα σου και τις πληροφορίες που μας δίνεις .
το δικό μου ενδιαφέρων ειναι περισσότερο για τα φυσίγγια σου που θα θελα να δοκιμάσω .
ψάχνω στο διαδίκτυο να βρω πληροφορίες στο σαιτ σου αλλά δεν βρήκα... ειμαι σε λάθος σαιτ?
Με δεδομένη την διάθεση σου να μιλάς ανοιχτά για τα προϊόντα σου είναι " κρίμα" να τα έχεις κάπου αναλυτικά στο σαιτ.. ( προσωπική γνώμη , να με συμπαθας )
Σε λιγες ημερες "ανεβαινεi νεο site αλλα και e-shop .Eκει θα ειναι ολα διαφορετικα...Εαν θελεις υπαρχει ενα video εδω μεσα που μιλαω για το φυσιγγι....αλλιως υπαρχει μια παρουσιαση να διαβασεις στο fb....ΠΑΝΑΣ OUTDOOR ACTIVITIES.....
 
Καλημέρα, και καλώς ήρθες!!
Έχω γνωρίσει τον Στέλιο όταν πήγα να πάρω από το κατάστημα του φυσίγγια του Γώγου που είχε. Ακόμα το "Πέλεκυς" ήταν στα σκαριά και πράγματι τα δοκίμαζε εκείνη την εποχή!
Ωραίος σαν επαγγελματίας, αλλά ωραίος και σαν άνθρωπος...πρέπει να πιάσαμε την κουβέντα καμμια 1-1 & 1/2 ώρα... έχει τρέλλα με το κυνήγι (στο σωστό μέρος ήρθε...) αν δεν ήταν και Ολυμπιακός!!! χαχαχαχαχαχα.sarcastic.
Αποκλείεται να μιλησατε τόση ωρα....χαχαχαχαχαχα......στο μαγαζί πρεπει να κανεις κράτηση να βρεις καρέκλα να κατσεις.........sarcastic.
 
H αληθεια ειναι κυριε Jannis οτι δεν βρσικω σωστο να συνεχισω γιατι χαλαει το θεμα ανευ λογου, αλλα μιας κ αναφερεσαι σε μενα προσωπικα στην απαντησησ σου θα προσαπθησω να σου εξηγησω αλλη μια φορα τι εννοω κ να ληξει το θεμα για να μην "εμποδιζουμε" κ το εργου του κ.Παννα...
Νομιζω κατα αρχην οτι ειδικα σε αυτο το φορουμ οι δοκιμες φυσιγγιων, τσοκ, οπλων και οι φωτογραφιες απο τους πινακες ειναι πολυ περισσοτερες απο οποιοδηποτε αλλο χωρο... Αρα ειναι σχετικα αδικο να αναφερουμε οτι εχουμε τσοκ κ δεν αναφερουμε η δειχνουμε τα αποτελεσματα τους... Κ εσυ μαλιστα αναφερεις οτι εχεις ενα Muller Passing στην κατοχη σου κ εχεις δοκιμασει κ θα μπορουσες καλλιστα για να βοηθησεις συναδελφους σου σαν κ σενα που δεν θελουν να αγορασουν κατι κ να πανε χαμμενα τα χρηματα τους, να μας δειξεις μερικες δοκιμες σου... Εχει ζητηθει μαλιστα απο αρκετα παιδια εδω μεσα καποια δοκιμη με το συγκεκριμενο τσοκ...
Απο εκει κ περα, οταν θελουμε κατι πολυ εξεζητημενο (οπως η δικη σου ερωτηση για τσοκ φερνου με φυσιγγια χωρις συγκεντρωτηρα) η απαντηση μπορει να θελει ψαξιμο απο τον αντιπροσωπο μιας εταιριας κ να μην εχει τις γνωσεις να σου απαντησει αμεσα... Η αγανακτηση σου θα ηταν δικαιη εφοσον εκανες ερωτηση στον ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ κ οχι στον αντιπροσωπο του τσοκ κ δεν επαιρνες απαντηση, οπως ισως θα εκανα εγω για μια εξειδικευμενη ερωτηση... Η ευκολη λυση θα ηταν ο αντιποσωπος να σου απαντησει με γενικολογα, η δυσκολη να ψαξει, να μαθει κ να σου απαντησει σωστα...
Ο λογος που εκανα το σχολιο στο οποιο απαντησες ειναι γιατι θεωρησα ακομψο να κανει καποιος μια ερωτηση πιο εξιδεικευμενη το Σαββατο το απογευμα κ την Κυριακη να επαναλαμβανουμε την ερωτηση προσθετοντας καποια ατυχη για μενα emoticons απο κατω... Αν μη τη αλλο, δεν ειχαν περασει ουτε 24 ωρες απο την ερωτηση κ ηταν και ΚΥΡΙΑΚΗ...
Συγνωμη για την παραθεση, δεν θα απαντουσα μιας κ σεβομαι την αποψη σου, απλα το κανω γιατι αναφερθηκες σε μενα προσωπικα... Κ δεν σου κρυβω οτι ενιωσα κ λιγο αδικα διοτι μεσα απο τις σελιδες αυτου του φορουμ εχω προσπαθησει εκατονταδες φορες με εικονες να δειξω βλητικα αποτελεσματα χωρις να εχω κανενα ωφελος, απλα κ μονο για την ενημερωση κ δικη μου κ των μελων...
 
Last edited:
Το οτι καταφέραμε να βάλουμε στην παρέα μας ατομα επαγγελματίες δεν σημαίνει οτι είναι και υποχρεωμένοι να απαντανε μέσα στην μέρα.....πολύ σωστα όπως είπε ο αρης μεσολάβησε μια Κυριακή μια ημερα ξεκούρασης και χαλαρωσης για αρκετούς......και εγώ απο την μεριά μου έχω ανεβάσει αρκετές δοκιμές προς όφελος ολων μας εδώ μέσα και θα συνεχίσω να το κάνω.....ψάχνω και εγώ να μάθω τα βλητικα αποτελεσματα που μπορεί να δίνει ενα ειδικευμένο τσοκακι που αφορα τον αγριόχοιρο.....αλλά αποτελεσματα θα μου δώσει στην affinity και αλλά στην sx2..... εγώ παλι θα το ανεβάσω μόλις μπορέσω να κάνω καποιες δοκιμές.....σύντομα θα ανέβουν και δοκιμές με την αχρωμιωτη κανη της sx2 σε σύγκριση με την Φράνκι με τα ίδια τσοκακια προκειμένου να βγάλουμε συμπεράσματα για τις διάφορες.....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top